Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7647 replies to this topic

#4069
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Și la ei, ca și la alții, cred că depinde de model / gamă. Cred că una e Primadonna și alta un ECAM de 300 de EUR.

#4070
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Eu ma refer in general la cele fabricate (sau asamblate ?) in Romania vs alte tari.

#4071
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 20.12.2010
https://www.emag.ro/...b/pd/EWFKDBBBM/

sau

https://www.emag.ro/...b/pd/D9VYWBBBM/

ESAM3000 am vazut ca e foarte popular si recomandat, dar ma gandesc ca 4000-ul e mai nou...pe care sa merg?

#4072
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Mergi pe 3000, cu curatare ca la carte nu are moarte

#4073
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
BO :)
Attached File  20190531_091634.jpg   564.96K   58 downloads

#4074
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Espressoru asa de nelipsit iti e ? L-ai carat dupa tine in vacanta ? :) Oricum, e o idee interesanta.

#4075
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
e la mine acasa.azi dimineata nu aveam curent , BO=blackout.
generatorul e cam mic (1500 W), a trebuit sa-l accelerez manual sa nu se opreasca cand se incalzea expresorul.

Edited by csi1, 31 May 2019 - 12:27.


#4076
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Quick comment: mi-a sosit Siemens-ul, e fain. Dar cum la mine e primul, probabil că orice mi s-ar fi părut fain. Espresso foarte fain, ristretto "doar" 20 ml, 15 nu poate. Flat white și cappucino foarte faine, pe lângă care Caffe Latte pare o posirca.

A propos, la caffe latte merge un grind mai grosier? Eu l-am lasat pe cel mai fin și am făcut o cafea medie, dar a ieșit parcă prea diluata. Lavazza Qualita Oro.

#4077
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
@csi1 intersant acel generator. Ai probleme cu curentu ?


View Postxml, on 31 mai 2019 - 13:27, said:

Quick comment: mi-a sosit Siemens-ul, e fain. Dar cum la mine e primul, probabil că orice mi s-ar fi părut fain. Espresso foarte fain, ristretto "doar" 20 ml, 15 nu poate. Flat white și cappucino foarte faine, pe lângă care Caffe Latte pare o posirca.

A propos, la caffe latte merge un grind mai grosier? Eu l-am lasat pe cel mai fin și am făcut o cafea medie, dar a ieșit parcă prea diluata. Lavazza Qualita Oro.
Sa-l stapanesti sanatos! E bine ca in general, pentru o durata cat mai mare a rasnitei, sa nu lasi setarea pe ultima gradatie. In general foloseste cel mult penultima gradatie.
Poti face altceva, daca aparatu are setare de intensitate aroma o poti pune pe maxim.

Capuccino cum il face ?  Tot procesu automat ?

Buna intrebarea lui plimbaretu, ce model ai ?

Edited by MMike, 31 May 2019 - 14:40.


#4078
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postxml, on 31 mai 2019 - 13:27, said:

Quick comment: mi-a sosit Siemens-ul, e fain. Dar cum la mine e primul, probabil că orice mi s-ar fi părut fain. Espresso foarte fain, ristretto "doar" 20 ml, 15 nu poate. Flat white și cappucino foarte faine, pe lângă care Caffe Latte pare o posirca.

A propos, la caffe latte merge un grind mai grosier? Eu l-am lasat pe cel mai fin și am făcut o cafea medie, dar a ieșit parcă prea diluata. Lavazza Qualita Oro.

Ce model? Adus de afara probabil...
Ref cafea -  cafeaua arsa se rasneste mai grosier si temp mai scăzută.  Personal nu mi-a plăcutt oro.
In manual ai o serie de sfaturi pentru rasnire cafea

Edited by plimbaretul, 31 May 2019 - 14:41.


#4079
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
EQ.6 plus s700. Amazon. E cea mai fină setare, pentru că în general ce bem e espresso / flat white / cappuccino decaf (mezinul) sau very mild junele. Face fain si cappuccino. Nu suntem curiosi de americano sau cafele prea lungi.

O sa incerc să variez proportiile cafea / lapte. Grind size-ul nu e o problema, pentru că nu a fost amară (cum ar fi trebuit să fie măcinată prea fin). A fost doar "ciorbă", chit că era double shot strong, adică a măcinat de două ori cantitatea de cafea, tocmai pentru a nu o "supraextrage".

Temperatura e "high", nu "max".

E fain la el că se curăță non stop. Cum bei ceva cu lapte și îl oprești, face autocurățire. Și trage lapte direct din cutie. Un recipient mai puțin.

Ce alte cafele boabe, bune, beți? Aș mai testa câteva, dacă le-aș găsi la 1/4 kg. Doi adulți fiind, bem ceva la un kg ...

Edited by xml, 31 May 2019 - 16:48.


#4080
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Lavazza Tierra mi-a ramas la inima.
Dallmayer nu mi s-a parut atat de intens. Se apropie de Lavazza Oro.
Ps: f.  faina alegerea,  vad ca are si locatii de favorites.  Eu am seria s5.  Nu are iluminare dozator si nici favorites,  insa detalierea setarilor este la fel de complexa.
Pacat ca in RO nu se mai gaseste. M a uitam acum ca si variantele echivalente pe Bosch au disparut. Au introdus in schimb o varianta incorporabila cu wifi si functie Home Connect.(aplicatie dedicata pentru toate produselor lor cu wifi)

Edited by plimbaretul, 31 May 2019 - 23:03.


#4081
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Multumesc. Mie si asta mi se pare destul de flashy. Aveau si ei, Siemens, o varianta, la pret mult mai mare (EQ.7 parca), insa daca ajungem la faza de WiFi connection si pentru cafea, am ajuns cam departe. Ok Google / Hey, Alexa / Hey, Siri, flush the toilet urmeaza Posted Image.

O sa incerc si Lavazza Tierra. Si ceva Illy, ca vad ca au la 250g, in cutiutele alea faine in care pot sa pun alte chestii dupa aia. Cat despre piata de la noi, Siemens s-au carat cu espressoarele. Vad ca avem Miele, insa. Cine stie ce strategii or fi avand fiecare dintre branduri. Vad ca ei cu Gaggenau sunt prin mare parte din Europa, nu si la noi.

Edited by xml, 01 June 2019 - 07:16.


#4082
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMMike, on 31 mai 2019 - 14:34, said:

@csi1 intersant acel generator. Ai probleme cu curentu ?

nu , generatorul a ramas de cand am facut o fantana in padure la 300 m de casa. aveam de cumparat 300 m de cablu sau un generator pentru sculele muncitorilor.

si ca sa fiu ontopic , beau acum o cafea adusa din havana luata calda direct din prajitor .

#4083
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

View Postxml, on 01 iunie 2019 - 07:15, said:

... insa daca ajungem la faza de WiFi connection si pentru cafea, am ajuns cam departe. Ok Google / Hey, Alexa / Hey, Siri, flush the toilet urmeaza Posted Image.
...
https://m.youtube.co...h?v=nwPtcqcqz00

#4084
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Clasică ;)

#4085
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View Postxml, on 01 iunie 2019 - 09:57, said:

Clasică ;)
Poti incerca orice. Cu aceleasi setari aparatul o face la fel, dar cafeaua va da gustul diferit.
Double shoot are gust, e intensa sau asa ar trebui sa fie.
Capuccino daca o face complet aparatul, iese foarte bine pe orice espressor.

Edited by MMike, 01 June 2019 - 15:14.


#4086
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Ieri intr-un magazin de electrocasnice, se facea degustare din acest DeLonghi. Am cerut double shoot pe intensitate maxima, cafea Lavazza (nu mai retin ce anume era) dar mi s-a spus ca nu era la vanzare ci doar pentru degustare. Tare si foarte intensa. Scria pe aparat pe spate (in mai multe limbi) Made in Italy, dar era o eticheta lipita.
https://altex.ro/esp...EXSECAM65055MS/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate