Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7658 replies to this topic

#3997
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
Bellarom ai, Bella rrom bei!

Și Lidl nu reprezintã o referințã!
Toate produsele lor sunt de kkt...

#3998
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
Poți să precizezi ce fel de *legumă* folosesc in loc de cafea?.
Chiar am un pachet de Bellarom boabe si am verificat prin el dar nu am găsit *leguma*.
Sau scrii aici doar să te afli în treabă?.

#3999
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
O leguma care prãjitã seamãnã cu boabele de cafea.
Ți-am dat și adresa producãtorului. Nu știu de bellarom aia, dar o stiu pe aia de la poarta 4. Se gãsește și prin supermarketuri.

#4000
logo_xxl

logo_xxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 24.06.2005
Legume... n-am auzit pana acum, cafea cu legume. Tocanita poate. Dar in ziua de azi orice e posibil.
Dar poate totusi te referi la robusta, care predomina in cafelele ieftine, si da un gust de ars si mult mai amar (datorita concetratiei mai mare de cofeina). E mai ieftina ca arabica, si are si jumatate din concetratia de zahar a arabicii. Dar daca totusi exista ce zici, da mai multe detalii despre poarta 4 asta, poate apare si la protv. :D

#4001
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Ma amuza dezbaterea. Em ma gandisem la "leguma” ca la o figura de stil, metafora.

Ca prajita, si soia si nautul pot semana cu cafeaua. Poate si alte ”legume”. Apropo, rosia cica-i fruct, nu leguma! N-or fi legume, dar de la chinezi, care se zice ca pot face (fabrica, sa nu se inteleaga ca le ”depun”) si oua sintetice, te poti astepta sa fabrice din vreo crema miraculoasa inclusiv boabe de ”cafea”.

Si trecand iar pe cafea. Ati auzit de cafea Glina?

Din folclor se spune ca unii recupereaza zatul de cafea de la restaurante, espressorii, masini automate (poate chiar de la groapa de gunoi) etc., apoi il zvanta si vantura bine la soare si-l mai prajesc putin. In varianta optimista mai adauga si un procent de cafea adevarata. Apoi, ambalat inclusiv sub vid, in ce eticheta doresti tu, Lavazza, Alfredo, Tchibo, Alvorada etc. se vinde la colt de strada.
Cat ar mai fi pana la o matrita de boabe de cafea, in care sa preseze la cald amestecul?
Posted Image

Pentru cei care nu stiu, la Glina este (sau a fost) o groapa de gunoi din preajma capitalei.

Edited by Virguros, 01 January 2019 - 14:08.


#4002
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cafeaua e ieftina, nu cred ca falsifica nimeni asa ceva.

Mai demult era in Metro cafea Aro boabe la 10kg, la jumatate pretul a orice de pe raft. Era execrabila, insa trecea ca painea calda.

#4003
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Nu scria pe ea, cu litere mici, Made by Hand in Glina? Posted Image

Si specific ca glumeam, sutkuiam, pricoleam¡

Edited by Virguros, 01 January 2019 - 15:06.


#4004
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postnewcarman, on 30 decembrie 2018 - 20:50, said:

Atenție: cafeaua aia de 20-30 lei/kg conține doar 10% boabe de cafea. Restul e alta leguma...
Se produce de niste arabi pe la poarta 4 faur!


Hai ca sunt curios despre ce leguma este vorba, si sincer sa fiu la cat de lacomi si avari au devenit oamenii dupa bani nu m-as mira sa fie adevarat, iar eu ca legiuitor as cataloga chestiile astea drept crime, sa falsifici mancare, sau alte produse alimentare ar trebui pedepsite drept crime,si tratate ca atare

#4005
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Mai e o vorba : cat dai, atat face! Daca la cafeaua boabe s-ar baga si inlocuitori, la cea deja macinata.... Conteaza si unde e facuta,unele pachete, sunt cu eticheta aplicata cu traducere in rom.

#4006
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
As vrea sa-mi cumpar un espressor automat cu râșnița care sa faca si capuccino. Care ar fi buna: Krups, Philips, Jura, Gaggia, Nivona?

#4007
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
delonghi?
mai bine zi bugetul...

Edited by arg, 07 January 2019 - 00:43.


#4008
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Pana in 2000 lei si as dori sa fie de capacitate mica.

#4009
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Pandeste o oferta buna la un espressor bun. (espressoarele automate home user, in general sunt de capacitate mica).

Edited by MMike, 09 January 2019 - 09:22.


#4010
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
un espresor bun : https://www.emag.ro/...b/pd/D3JQKMBBM/

#4011
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Sunt multe oferte la emag. Trebuie studiate cu atentie.

#4012
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
M-ar tenta acesta https://cremaperfect...u-capuccinator/
Are capuccinator, autocuratare si râșnița ceramica si costa sub 2000 lei. Dar mai caut, nu am nici o graba.

#4013
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Tancu cu boabe poate sa fie si mai mare, important e cat pui tu in el. Recomandat a se pune cam cat se consuma pe moment, recipientu respectiv nefiind etans. Boabele stau mai bine depozitate in pungi sau cutii bine inchise. Asta pentru cine vrea pastrarea aromei.
Autocuratare cred ca au toate espressoarele din ziua de azi, ca si decalcifierea.
Seamana mult cu cel de la philips saeco.

Cateva idei de espressoare auto :
https://m.emag.ro/es...b/pd/DTR12YBBM/
Merge si fara butelca de lapte. Direct din sticla cu furtunelu.
Sau :
https://m.emag.ro/es...l/pd/D985QBBBM/
Au si reviewuri.
Mai sunt si altele, de exemplu un deloghi cu carafa, dar acum e peste 2000 lei. Defapt acum nu prea sunt oferte ca au fost recent de sarbatori. Mai trebuie asteptat.

Edited by MMike, 11 January 2019 - 15:51.


#4014
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Stiu ca poate nu e aria potrivita dar zau daca am gasit ceva mai apropiat de asta... So scuze si daca nu e ok rog sa fie sters postul.

Am un Krups manual de vreo 4 ani care arata identic cu asta https://www.emag.ro/...rch-Action=view si care are o problema. Cand fac cafea imi picura destul de mult pe la teava de la abur si probabil din cauza asta nici presiunea nu e buna la cafea.
L-am dus la casa de la tara de vreun an si nu prea l-am mai folosit insa ma tot intreb daca se mai poate repara sa functioneze normal. Acum am un Krups EA...ceva automat dar parca mai buna era cea de la asta manual.
A mai fost dus la reparat in garantie, odata  ca s-a stricat sistemul de prindere la portfiltru si alta data ca s-a spart un furtun in interior. Din pacate problema cu picurarea a aparut dupa perioada de garantie si atunci cand am intrebat mi s-a spus ceva de genul 500 de lei ceea ce e mult intrucat aparatul a costat nou 700 si deja avea 3 ani.

Ma intreb totusi daca nu il pot repara eu sau ce problema are efectiv. Pe net nu am gasit problema asta nicaieri indiferent daca am cautat in romana sau engleza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate