Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7647 replies to this topic

#4033
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View PostMarselio, on 16 februarie 2019 - 19:25, said:

rasnita este amplasata exact langa boiler iar caldura este duemanul nr unu al boabelor de cafea!
Pai cat timp ii ia espressorului sa faca o cafea (cu tot cu rasnire) ?
Si e bine sa nu se tina si sa nu se umple rezervoru de boabe al espressorului decat cu o cantitate mica cat sa se faca cafea pentru moment sau poate ziua respectiva, asta in primu rand pentru pastrarea aromei care nu e asigurata in acel rezervor.
Iar un espressor bun are o izolare termica cat de cat impreuna cu un sistem de ventilare.


View PostPlaton, on 18 februarie 2019 - 17:42, said:




Poti sa-i recomanzi un Siemens, 19 bar, rasnita ceramica, face o spuma de sta zaharul pe ea regulamentar 10 secunde, iti vine sa o mananci cu lingurita, dar costa, si nu este prea ieftin, de fapt, daca ma gandesc bine, cu pretul lui abia cumpara o rasnita, din aia care recomanda baietii, de restul isi cumpara cafea si zahar
Fac spuma asta si alte espressoare automate mai ieftine.
Dar ca sa nu se strice acea frumoasa si apetisanta spuma, mai bine pui zaharu dinainte in ceasca si cu lingurita in ea. Cand se face cafeaua, ori o savurezi spuma pe loc ori mesteci incet, usor, sa se incorporeze zaharu deja pus.

#4034
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostMMike, on 18 februarie 2019 - 17:42, said:

Cum adica fara boiler ? Ce au in schimb ? Stiam ca firmele serioase care fac espressoare automate sunt cu boiler.
Thermoblock, care cand a aparut era o rusine, nu scria nici un producator de ea. Intre timp a inceput sa fie marketata pe post de "inovatie" si tehnologie noua.

#4035
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Alternativele tehnologice la boiler sunt termoblockurile si sistemele "instant heater"

Bineinteles fiecare producator,  intelege sa le foloseasca cu diverse imbunatatiri sau doar ca versiuni basic.  Asa cum probabil era si caz la boilere

Attached Files



#4036
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Ce parere aveti despre espressorul asta? Philips EP3362/00

https://www.emag.ro/...0/pd/DR01LNBBM/

#4037
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Mai pui putin si iei asemanator dar delonghi :
https://m.emag.ro/es...0/pd/DQ2HLBBBM/

#4038
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011
Ce parere aveti de krups gvx2

#4039
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare
Am un expresor de longhi esam 4000b de care sunt multumit in general, doar ca din cauza apei foarte dure mi se infunda mai des
De exemplu zilele trecute mi s-a aprins ledul pentru efectuarea programului de decalcefiere. Am facut decalcefierea dar apoi s-a infundat complet si a trebuit sa ajung cu el in service pentru a doua oara pentru  ca s-a infundat
In service mi-au spus ca in momentul cand am facut decalcefierea au plecat depunerile de piatra si l-au infundat complet .
Tot in service baietii au spus sa nu ii mai fac decalcefiere deloc, chiar daca ledul indica acest lucru. Cineva de acolo spunea ca de 2 ani ii tot indica sa faca decalcefierea si merge foarte bine si in ziua de azi.
Si acum o intrebare
Cand se mai infunda il pot repara eu acasa ? Mai precis ce si pe unde se infunda ? Daca aveti un filmulet pe net ceva ?
Ca parca nu l-as mai duce in service de fiecare data pentru o operatiune care poate ca s-ar putea face si acasa , mai ales ca nu mai este in garantie
Va multumesc

#4040
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu cred ca aia de la service sunt niste idioti. Si eu am apa dura si nu l.am infundat niciodata. Logica lor e de groaza. De curiozitate cu ce faci decalcifierea?

#4041
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Decalcefierea am facut-o cu solutia recomandata de cei de la delonghi https://www.emag.ro/...M5DDYBBM/  si tot s-a infundat
Am folosit si alte solutii dar degeaba, am incercat si sare de lamiae si otet dar degeaba
O data pe an ajunge in service pentru ca se infunda.

#4042
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La solutia asta ma refer: https://www.ropresso...LxoCes8QAvD_BwE

#4043
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Ok, hai sa luam altfel, la cat timp faci decalcifierea? Mie de ex imi cere la 200 de cafele, asta inseamna sub 2 luni de zile?
Il lasi mult dupa ce aparatul cere decalcifiere sau o faci imediat.
Cum am mai spus de cateva ori aici pe topic, nasul pustiului meu e tehnician la DeLonghi/Bosch. El face decalcifierea in service cu solutii Sano, dupa multe incercercari cu produsele dedicate de la producatori. La sfatul lui, le folosesc si eu, un delonghi la parintii mei care au apa de hidrofor, dura ca naiba si pe bosch.ul meu cu apa de robinet. In 6 ani de zile nu am infundat nici unul. Delonghi al tau nu are setare si pt apa dura? Filtru dedicat are in rezervor are, sau are posibilitatea sa.i pui? Cand faci decalcifierea, cureti si unitatea de preparare?

Edited by robylup, 14 April 2019 - 08:29.


#4044
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Eu utilizez un Bosch TES60523RW, In mai mult de 3 ani a facut peste 6.000 de cafele standar sau cu lapte.
Nu s-a 'infundat' niciodata.
L-am decalcifiat imediat cand a cerut-o.
Am utilizat atat pastile Bosch, cat si solutii Sano, cat si altele, inclusiv sare de lamaie si otet.

In ultima luna a inceput sa aiba o deficienta functionala. In vasul de colectare zat, se acumula apa. Nu multa, dar pastilele de zat nu mai erau uscate si clar delimitate ci inmuiate in apa.

La service Bosch mi-au spus ca trebuie schimbat tot mecanismul de preparare cafea - ~650 lei. Am acceptat si maine ma duc sa-l ridic din service - impreuna cu mecanismul vechi/defect.

De ce insist pe 'mecanismul vechi'? Fiindca eu cred ca e posibil sa fie defecta doar o garnitura (sau mai multe). Oricum, cafeaua era OK, si sper ca si in continuare sa fie acceptabila.

Va tin la curent...

Edited by Virguros, 14 April 2019 - 13:29.


#4045
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Imi puteti recomanda un espressor cu rasnita la care sa setezi cafeaua cat de lunga vrei si sa aiba vreo 3 butoane programabile? Am in casa oameni cu tensiune si ei isi fac o cana de cafea apoasa sa le ajunga toata ziua, dar eu o beau shot. Trebuie sa fie cat mai simplu, gen apesi un buton programat in prealabil si curge cafeaua.

#4046
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrobylup, on 14 aprilie 2019 - 08:28, said:

Ok, hai sa luam altfel, la cat timp faci decalcifierea? Mie de ex imi cere la 200 de cafele, asta inseamna sub 2 luni de zile?
Il lasi mult dupa ce aparatul cere decalcifiere sau o faci imediat.
Cum am mai spus de cateva ori aici pe topic, nasul pustiului meu e tehnician la DeLonghi/Bosch. El face decalcifierea in service cu solutii Sano, dupa multe incercercari cu produsele dedicate de la producatori. La sfatul lui, le folosesc si eu, un delonghi la parintii mei care au apa de hidrofor, dura ca naiba si pe bosch.ul meu cu apa de robinet. In 6 ani de zile nu am infundat nici unul. Delonghi al tau nu are setare si pt apa dura? Filtru dedicat are in rezervor are, sau are posibilitatea sa.i pui? Cand faci decalcifierea, cureti si unitatea de preparare?
Decalcefierea o fac in momentul in care ledul imi indica acest lucru sau a doua zi
Este setat pe apa cea mai dura
Nu are filtru in rezervor , deoarece fiind un model mai vechi nu se poate monta un asemenea filtru
Trimite-mi si mie un link cu acea solutie de la SANO pentru decalcefiere
La aceasta solutie te referi : https://www.emag.ro/...rch-Action=view ?

Edited by MembruAnonim, 15 April 2019 - 07:02.


#4047
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostMembruAnonim, on 15 aprilie 2019 - 06:58, said:


Trimite-mi si mie un link cu acea solutie de la SANO pentru decalcefiere

Asta, e mai concentrata, folosesti mai putin, te tine mai mult. Eu folosesc 50/70 ml la un rezervor de apa.

#4048
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Azi am luat espressorul Bosch TES50523RW de la reparat.

I-a fost inlocuit mecanismul de preparat cafea. Pret total 590  ron + 40 lei 'constatarea'.
Aparatul a venit inapoi cu mecanismul vechi, plus mecanismul nou introdus in aparat.

Functioneaz impecabil si 'defectiunea', de fapt o anomalie in functionare constatata prin observatie atenta - respectiv acumularea de apa in rezervorul de zat, nu se mai manifesta. Tinand cont ca aparatul a preparat 6.000 de cafele si tinand cont ca elementul inlocuit are o garantie de 1 an, cred ca merita.

Poate nu?

Mentionez ca l-am cumparat cu ~ 2.600 ron, cand la unele magazine costa peste 4.700 ron. Acum, in zilelele noastre, l-am gasit la minim ~3.200 ron. Preturile de 4.700 se pastreaza!

Attached File  IMG_20190415_132155.jpg   164.4K   17 downloads

#4049
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Obisnuiai sa folosesti si cafea macinata  sau sa intrerupi procesul pe parcurs?
Am gasit si eu de cateva ori,  insa nu este ceva constant.  Problema e ca la mine se face si cu cafea macinata cat si bauturi cu lapte,  insa nu se alege functia standard de cappuccino /machiato.  Sotia mai intai isi face cafeaua si dupa face doar spuma de lapte la care interupe procesul manual.  Ma gandesc ca aburul/apa fierbinte din ultimul proces e aruncata in cutia de zat (fiind reziduu pe circuit)
Dar ca si idee,  ti-a spus exact care ar fi fost problema unitatii?

#4050
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Nu. Am folosit NUMAI cafea boabe. De obicei Tchibo, dar si Lavazza sau Alfredo.

Nu mi-au spus care e problema, fapt pentru care am insistat sa primesc si mecanismul vechi inapoi. Macar sa-l pot desface, sa vad cum misca, fara niciun risc pentru functionarea aparatului. Cert este ca functioneaza OK cu unitatea noua!

Cred, dar nu sunt sigur, ca e ori o garnitura defecta (ring, etc.) fie un capilar sau oricum, nu TOT mecanismul. Dar, cine mai repara ceva fara a utiliza 'metoda porcului'? Adica schimbarea ansamblului si nu numai a componentei individuale defecte! Stiu un caz, in care la un Logan, unde era defecta o siguranta termica (identica cu cele din aparatele de facut cafea - nu espressoare!) a schimbat tot ansamblul ventilator! Puteau sa-i schimbe doar subansamblul, care contine un solenoid si siguranta termica + 3 contacte, dar au schimbat absolut tot. Deci nu 0,50 bani + manopera sau 60 ron si manopera, ci 500 + manopera.

Edited by Virguros, 15 April 2019 - 16:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate