Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Nu dati cu pietre, folositi bolovani

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
marabeuro

marabeuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.10.2007
la poza mea nu este nici o criticä???

#20
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006

View PostManu29, on Nov 2 2007, 21:16, said:

Ce vroia adi cu acest topic si la ce s-a ajuns...
exact, se pare ca nu multi au inteles..

#21
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Cititi inca odata ce am scris in primul post si incercati sa respectati. Nu mai raspundeti la ce comenteaza ceilalti despre pozele voastre (sub nicio forma). Acceptati criticile asa cum vin, nu adaugati precizari, explicatii, etc.

Nu postati o noua fotografie inainte ca cea postata anterior sa primeasca cel putin o critica. Scopul e sa adunam cat mai multe critici, nu sa facem colectie cu poze puse la gramada.

A, si inca ceva. Postati fotografii care sa reprezinte tot ce aveti voi mai bun. Ideea e sa vedem pe topicul acesta un contrast intre fotografii foarte bune si critici aspre la ele :). Pentru critica obisnuita exista celelalte topicuri.

Edited by adipelcz, 02 November 2007 - 21:41.


#22
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

View Postflorinst, on Nov 2 2007, 20:50, said:

Pun si eu una la 'tinta' :)
Toamna la Magura.

Foarte frumoasa atmosfera. Te-a ajutat si vremea si lumina.
adipelcz@ Critica nu cred ca exista la poza aia. Doar sa fi carcotas poate :)
Fibonacci1123@ ai pus 3 poze dar. Cea cu floarea e cea mai banala. Ideea era sa pui cea mai buna poza a ta (nu o sa pui orice si sa ceri parerea).

Edited by cosx, 02 November 2007 - 21:51.


#23
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Adi : laudabila initiativa, bravo!

florinst : imi place mult poza, poate ca obiectii as avea faptul ca norii cei mai de sus sunt cam contrastanti fata de munti, care la randul lor sunt mai "spalaciti" fata de planul cel mai apropiat, cel cu casele. Ai si o bucata de nori arsa.

fibonacci1123 : aia nu e macro, e un close-up banal, incadrat neinspirat => comozitie slaba.

#24
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
Cred ca pana la urma aceasta poza mi se pare cea mai buna. O pun de multe ori wallpaper, imi place acest gen de iarba si a iesit si la calitate destul de buna. (A doua poza este la dimensiunea de 2448x1533)

Attached Files



#25
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

View Postfibonacci1123, on Nov 2 2007, 19:14, said:

Mie mi se pare ca fotografia asta are ceva special... voi ce ziceti ?

Fotografia este cat se poate de banala. Nu are nimic special decat niste apa pozata. Nu are idee.

View Postmarabeuro, on Nov 2 2007, 19:36, said:

Arunc si eu doar o privire !

Nu imi place. E un macro la un ochi care n-are nimic special. Pata aia de lumina acolo deranjeaza, rama pusa dezavantajeaza imaginea prin taierea genelor, reflexiile luminii din piele nu sunt binevenite si nu in ultimul rand, nu transmite absolut nicio stare. Macro-urile la ochi nu-s prea atractive in general daca nu au o idee, nu te "patrund".

View Postfibonacci1123, on Nov 2 2007, 20:13, said:

Vad ca e cam lipsita de imaginatie lumea pe aici... pun un crop al pozei, poate asa se vede mai bine la ce ma refer

Nici cropul nu are nimic special. E ca in poza aia cu o tipa dezbracata si cu o barca in fundal. Daca te uiti suficient de mult, se poate observa si barca din spate, care era de fapt subiectul pozei. Subiectul trebuie sa-ti sara in ochi, nu sa-l cauti cu lupa.

View Postfibonacci1123, on Nov 2 2007, 20:26, said:

Alt gen de poza acum...

Un apus destul de banal, care nu surprinde nici prin cromatica, nici prin incadrare sau compozitie. Pomul ala acolo nu aduce mare aport valoric imaginii. Poate daca mai luai din pamantul care nu contine detalii si lasai mai mult cer, incadrai mai spre stanga sa nu ocupe pomul jumate din poza si eventual gaseai unul similar si pt stanga sa echilibrezi compozitia, era ceva.

View Postflorinst, on Nov 2 2007, 20:50, said:

Pun si eu una la 'tinta' :)
Toamna la Magura.

Nu are dramatismul necesar pentru a iesi din banal. Cerul de sus are zone supra-expuse, Norii sunt cam gri spalacit, cromatica e cam plata.
Eu cam asa o prelucram, aproximativ:

Attached File  IMG_4677_rs2.jpg   166.89K   129 downloads

Este ceva extrem de banal, nici nu am ce comenta. E doar o floare incadrata banal, cu fundal aglomerat, floarea in sine nu are nimic special.

#26
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
adi, mersi de quote :P ... macar atat sa ramana din munca mea pe forum ;) pentru posteritate.

@florinst : imi place momentul, incadrarea e buna, dar ar fi mers, chiar era necesar un gradual grey pentru o expunere buna si in partea de sus, de asemenea, as fi subexpus, dat un pic la contrast si desaturare pentru a da dramatism ;)

#27
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Interesant topicul. Poate ne va ajuta Tudor din cand in cand sa fie respectate regulile initiale.

Intru si eu in joc cu un cadru pe care nu l-am mai pus pe forum, de la BCR Open. Mie imi place mult, si as fi curios sa aflu si parerea voastra:

Attached File  DSC_1834.jpg   92.36K   177 downloads

#28
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Interesant. Umbre si lumini bune, moment interesant. Imi place! :cheers:

#29
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Tot n-ati inteles una din reguli: postati doar ceea ce NU va place. Nu spuneti ca va place. Incercati sa gasiti defecte, sa le scoateti in evidenta. Asta vreau eu diferit pe topicul asta. Sa cautam defecte si in cele mai bune fotografii. Asa se progreseaza, cand cineva iti spune ce gresesti, nu cand iti spune: imi place.

#30
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Pai si eu ce-as putea sa fac acum... sa critic aiurea? Daca pozei aleia nu-i gasesc niciun defect ce pot sa fac? :blink: <<Na, uite, Pac Man, nu-mi place ca-i terenul de zgura...daca era pe iarba, mai mergea! :lol: >> N-am ajuns profesionist ca sa-mi pot da mai adanc cu parerea la niste poze bune... Acum, bineinteles, Pac Man stiindu-ma n00b, nu va lua prea mult in considerare parerea mea, ci pe cea a avansatilor (si chiar il rog sa faca astfel) :) Acum, si tu Adi, te rog sa critici poza, poate mai invat si eu ceva !  :cheers:

#31
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postshobi, on Nov 2 2007, 23:01, said:

adi, mersi de quote :P ... macar atat sa ramana din munca mea pe forum ;) pentru posteritate.

@florinst : imi place momentul, incadrarea e buna, dar ar fi mers, chiar era necesar un gradual grey pentru o expunere buna si in partea de sus, de asemenea, as fi subexpus, dat un pic la contrast si desaturare pentru a da dramatism ;)


View Postadipelcz, on Nov 2 2007, 23:59, said:

Tot n-ati inteles una din reguli: postati doar ceea ce NU va place. Nu spuneti ca va place. Incercati sa gasiti defecte, sa le scoateti in evidenta. Asta vreau eu diferit pe topicul asta. Sa cautam defecte si in cele mai bune fotografii. Asa se progreseaza, cand cineva iti spune ce gresesti, nu cand iti spune: imi place.


OK :)

@florinst : trebuia un gradual neutru, un pic de contrast si desaturare! pentru dramatism.

better? :P

eu zic sa incepem din nou, dar serios de data asta ...

#32
marabeuro

marabeuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.10.2007

View PostPac_Man, on Nov 2 2007, 22:22, said:

Interesant topicul. Poate ne va ajuta Tudor din cand in cand sa fie respectate regulile initiale.

Intru si eu in joc cu un cadru pe care nu l-am mai pus pe forum, de la BCR Open. Mie imi place mult, si as fi curios sa aflu si parerea voastra:

Attachment DSC_1834.jpg

Exista o greseala, de fapt mai multe, dar acum observ ca umbrele platanilor strica peisajul si actiunea tenismenului. Din pozitia asta trebuie sa se vada si expresia fetzei cea ce aici este inexistenta!

#33
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006

View PostCurcubitaceu, on Nov 3 2007, 00:20, said:

Pai si eu ce-as putea sa fac acum... sa critic aiurea? Daca pozei aleia nu-i gasesc niciun defect ce pot sa fac? :blink: <<Na, uite, Pac Man, nu-mi place ca-i terenul de zgura...daca era pe iarba, mai mergea! :lol: >> N-am ajuns profesionist ca sa-mi pot da mai adanc cu parerea la niste poze bune... Acum, bineinteles, Pac Man stiindu-ma n00b, nu va lua prea mult in considerare parerea mea, ci pe cea a avansatilor (si chiar il rog sa faca astfel) :) Acum, si tu Adi, te rog sa critici poza, poate mai invat si eu ceva !  :cheers:

daca nu gasesti ce sa critici, nu critici => nu postezi; eu asta am inteles si cred ca asta vrea sa zica si adipelcz..

#34
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Exact. Cine nu are ceva negativ de criticat, nu zice nimic. Stiu, e cam restrictiva treaba, dar asta vreau prin topicul asta.

Ratiunea pentru care am facut "jocul" asta este pentru mine simpla. Critica negativa argumentata e mult mai folositoare decat cea pozitiva. Putem primi oricate laude, ca ele nu vor face altceva decat sa ne opreasca din urcare. Daca esti laudat constant, incepe sa ti se urce la cap, cum ca ai fii bun, ca cine mai e ca tine si incetezi a mai cauta perfectionarea. Daca pui ce ai tu mai bun si altii iti arata ca nu e chiar perfect, revii cu picioarele pe pamant, si cauti sa progresezi. Asta e ideea topicului. Nu vreau sa vedem aici laude la fotografiile postate si nici nu vreau sa vedem rateuri demne de Recycle Bin.

Edited by adipelcz, 03 November 2007 - 01:22.


#35
marabeuro

marabeuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.10.2007

View Postadipelcz, on Nov 3 2007, 00:18, said:

Exact. Cine nu are ceva negativ de criticat, nu zice nimic. Stiu, e cam restrictiva treaba, dar asta vreau prin topicul asta.

Ratiunea pentru care am facut "jocul" asta este pentru mine simpla. Critica negativa argumentata e mult mai folositoare decat cea pozitiva. Putem primi oricate laude, ca ele nu vor face altceva decat sa ne opreasca din urcare. Daca esti laudat constant, incepe sa ti se urce la cap, cum ca ai fii bun, ca cine mai e ca tine si incetezi a mai cauta perfectionarea. Daca pui ce ai tu mai bun si altii iti arata ca nu e chiar perfect, revii cu picioarele pe pamant, si cauti sa progresezi. Asta e ideea topicului. Nu vreau sa vedem aici laude la fotografiile postate si nici nu vreau sa vedem rateuri demne de Recycle Bin.


Aici ai perfecta dreptate

#36
marabeuro

marabeuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.10.2007
mai o poza la critica !!!

Attached Files

  • Attached File  5294.jpg   80.96K   155 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate