Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Nu dati cu pietre, folositi bolovani

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Titlul topicului nu-mi apartine, e preluata sintagma de la Shobi cred. Nu asta e important oricum.

Mi-a venit o idee gandindu-ma la cat de aspru sunt eu uneori cand critic operele altora. Orice imagine as vedea, tot as gasi ceva la ea care sa ma nemultumeasca, ceva de comentat. Cat de multe lucruri rele poti spune despre o imagine? Cat de pertinente sunt ele? Cat de mult tin de o opinie generala, acceptata de toti, si cat tin de preferintele personale? Depinde de la critic la critic. Unii isi pun amprenta personala foarte mult in criticile lor, altii incearca sa faca niste observatii obiective, despre care cred ca sunt valabile in general.

Asadar, va invit la o provocare. Sa punem aici fotografii despre care noi credem ca sunt PERFECTE (deci nu puneti orice declansare aiurea). Daca aveti o fotografie de care sunteti absolut incantati, la care nu i-ati gasi cusur, postati-o aici pentru a fi desfintata. Se intelege desigur ca vorbim de fotografii ale caror autor este cel care le posteaza. Haideti sa vedem cat de perfecte sunt fotografiile noastre in viziunea celorlalti.

Reguli:
- cei care posteaza nu au voie sa comenteze despre parerea celorlalti vis-a-vis de imaginile postate de ei (cu alte cuvinte, indiferent cat de dure, nefondate, etc. ar fi comentariile despre fotografie, nu raspundeti in niciun fel la ce zic ceilalti despre fotografiile postate de voi)

- cei care comenteaza vor spune doar ceea ce nu le place la fotografiile respective, eventual pot veni cu variante personale de prelucrare, interpretare pentru a intari cele spuse (pentru a exemplifica ideea de "eu o vad asa"). De asemenea, aspectele care sunt de criticat vor fi dublate de o explicatie legata de sugestii de imbunatatire.

- daca ati postat fotografii, desigur puteti sa le criticati pe ale celorlalti, fara a o face ca raspuns la comentariile primite la fotografiile voastre. Adica fara faulturi.

- nu se va posta o noua fotografie pana cand cea precedenta nu are cel putin un comentariu

- nu se vor face referiri la autorii fotografiilor, ci exclusiv la fotografii.


Pun eu prima fotografie, si va astept cu bolovanii:
Attached File  hdr_1_final.jpg   131.67K   405 downloads

Edited by adipelcz, 02 November 2007 - 16:42.


#2
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Problema fotografiei tale este perfectiunea ! E "mult prea" perfecta ! Atat de perfecta incat mie nu imi transmite nimic inafara de perfectiune ! Cred ca este vorba de faptul ca nu imi transmite nicio stare !
Vreau sa mentionez ca cele de mai sus sunt impresiile de la prima vedere, de la primul contact cu creatia ! Imi plac pozele care la prima vedere ma atrag cu ceva anume, ma atrag prin ecran si ma transpun acolo ! O astfel de poza care din prima te "invaluie" nu este neaparat capodopera tehnica ! Sunt poze care m-au vrajit din primul moment si care ulterior la o privire mai critica aveau mici "defecte" !
Ca sa revin..... poza este perfecta...."prea" perfecta.....atat de perfecta incat nu mai lasa nimic altceva sa treaca de ea !

Edited by eugenm, 02 November 2007 - 18:51.


#3
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Bre Adrian, fotografia asta ai mai postat-o pe topicul peisaje, pagina 12... Iar eu ti-am raspuns "F*c*king nice!" pt ca mi-a placut! :) Acum vad ca i-ai dat ceva mai mult contrast. Bun si asa. Eu ti-am luat-o pe prima si i-am mai redus cerului din saturatie. Asa imi place mie :)
Attached File  hdr_1_final_high_contrast_4web.jpg   226.74K   172 downloads

Edited by Curcubitaceu, 02 November 2007 - 18:56.


#4
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
Mie mi se pare ca fotografia asta are ceva special... voi ce ziceti ?

Attached Files



#5
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Hmm... nu pot sa zic ca e urata, dar mi se pare doar o "bucata" de apa expusa 0,001 secunde :)

#6
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006

View PostCurcubitaceu, on Nov 2 2007, 20:21, said:

Hmm... nu pot sa zic ca e urata, dar mi se pare doar o "bucata" de apa expusa 0,001 secunde :)

Mie imi place fiindca in partea dreapta se vede un animal care are coada de delfin si cap de tigru (sau cel putin mie asa mi se pare :P )

#7
marabeuro

marabeuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.10.2007
Arunc si eu doar o privire !

Attached Files



#8
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Etete ca n-am observat... Uite chestia asta face poza ta speciala! :D

Attached Files



#9
florinst

florinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.01.2005
@adipelcz
Nu vad un subiect foarte bine conturat, care sa atraga ochiul.Grupul de brazi din stanga se contureaza ca un posibil subiect dar fara forta si contopit cromatic cu planurile 2 si 3.Poate daca era un grup de arbori ruginii sau un animal in locul brazilor era altceva.Sau poate o schimbare a punctului de statie mai la dreapta ar fi adus ca subiect copacul inclinat si de asemenea o diferentiere cromatica ...

@fibonacci1123
E multa aglomeratie in poza, nu vad nimic sa-mi sara in ochi, e doar apa 'inghetata' la 1/640.Poate trebuia cadrul mai larg sau cropul facut altfel astfel incat apa sa 'spuna' ceva ...

Nu ma injurati prea tare ... :)

Edited by florinst, 02 November 2007 - 20:02.


#10
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006

View Postflorinst, on Nov 2 2007, 21:02, said:

E multa aglomeratie in poza, nu vad nimic sa-mi sara in ochi, e doar apa 'inghetata' la 1/640.Poate trebuia cadrul mai larg sau cropul facut altfel astfel incat apa sa 'spuna' ceva ...

Vad ca e cam lipsita de imaginatie lumea pe aici... pun un crop al pozei, poate asa se vede mai bine la ce ma refer

Attached Files



#11
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
eu asa o vad, in tonuri de verde, galben-maro si albastru, incadrata mai asa.
la original imi parea prea jos baza pomului, parea descentrata pe verticala.

[ http://img144.imagevenue.com/loc681/th_27286_Untitled-1_122_681lo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
Alt gen de poza acum...

Attached Files



#13
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

View Postfibonacci1123, on Nov 2 2007, 20:13, said:

Vad ca e cam lipsita de imaginatie lumea pe aici... pun un crop al pozei, poate asa se vede mai bine la ce ma refer
Uite ce scrie in regulament :) :" Reguli:
- cei care posteaza nu au voie sa comenteze despre parerea celorlalti vis-a-vis de imaginile postate de ei (cu alte cuvinte, indiferent cat de dure, nefondate, etc. ar fi comentariile despre fotografie, nu raspundeti in niciun fel la ce zic ceilalti despre fotografiile postate de voi)"
Deci tu nu ai voie sa comentezi ce spun ceilalti despre poza ta :)
Intr-adevar in cropul facut de tine se vede ceva ca o coada de Delfin ceva si un cap de Tigru sau un animal, ma rog :P
Pentru  adipelcz, mi se pare cam mica poza , mi-ar fi placut mai mare, o faceam tablou :D

#14
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

View Postfibonacci1123, on Nov 2 2007, 20:26, said:

Alt gen de poza acum...
Asta are  un oarecare subiect, misto cromatica, si din punct de vedere tehnic cred ca e buna   :peacefingers:
Sorry pt post dublu   :unsure:

Edited by Danosul, 02 November 2007 - 20:35.


#15
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postfibonacci1123, on Nov 2 2007, 21:26, said:

Alt gen de poza acum...

e plata, nu exprima nimic...un apus banal de soare, nimic care sa iasa in evidenta, nimic care sa incante ochiul prea mult. plus noise, plus teava aia din mijloc care strica tot.

serios  -_-

#16
florinst

florinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.01.2005
Pun si eu una la 'tinta' :)
Toamna la Magura.

Attached Files



#17
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
O floare macro...

Attached Files


Edited by fibonacci1123, 02 November 2007 - 20:55.


#18
Manu29

Manu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 19.08.2006
Ce vroia adi cu acest topic si la ce s-a ajuns...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate