Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nu dati cu pietre, folositi bolovani

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006

View Posteugenm, on Nov 19 2007, 16:49, said:

PS Tipul cu parul lung arata putin prea firav sau pare prea delicat pentru un manuitor de katana !

Si Uma Thurman parea, si ai vazut ce i-a feliat pe "nebunii" aia?  :lol:

Serios acum, Sithmaster, ai putea sa mai incerci niste setup-uri misto in jurul katanelor alea...Ceva pe un deal/bloc, cu 2 tipi cu catanele in mana, sa li se vada doar siluetele, ca si cum s-ar pregati de duel, si luna in spate, etc, ma rog, asta e o idee de-a mea...Bafta!

#74
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
combinatia feminin - "razboinic de neinvins" e super !
combinatia efeminat - "va hacui pe toti" e mai greu de explorat !

offtopic Uma Thurman quote : "If anyone of you sons of b...s have anything else to say now's the f...g time !"

Edited by eugenm, 19 November 2007 - 17:16.


#75
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postsithmaster, on Nov 19 2007, 00:41, said:

...mai postez un cadru, tot din acea serie... cu mentiunea ca nu e PERFECTA, doar perfectibila!

Nu te inteleg: daca stii ca pozele tale sunt perfectibile, de ce nu incerci sa le faci perfecte inainte de a le posta? Ma refer aici la "perfectul" tau, cel subiectiv, la care tu sa crezi ca nu mai ai nimic de adaugat sau de reprosat (ca perfectul absolut stim cu totii, inca de la gradinita, ca nu exista).
Altfel, fraza ta ramane o simpla lozinca populista, ceva gen: "eu stiu ca sunt perfect dar, ca sa nu va complexez prea tare, o fac pe modestul".
Cel putin, cam asa s-ar putea traduce rabufnirea de orgoliu la remarcile (foarte corecte, dupa mine) ale lui adipelcz.

La obiect: primul cadru din garaj nu-mi place. In afara de ce ti s-a mai spus, pe mine ma deranjeaza atitudinea crispata a personajelor si faptul ca intre ele intervin prea multe elemente care le "taie" legatura.
Cel de-al doilea este mult mai bun, personajele interactioneaza, se compun, perspectiva tunelului si a luminilor este, de asemenea, foarte potrivita, imi place atmosfera. Dupa mine, lampa din apropiere si bucata de zid din stanga deranjeaza, fara ele imaginea ar castiga in concentrare.

Edited by kahn_2, 19 November 2007 - 17:36.


#76
sithmaster

sithmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 30.05.2007
... multumesc de sfaturi! deci se poate primi si critica negativa constructiva!
OK! am retinut recomandarile si sugestiile... si ma pun pe treaba. "I'll be back" pe acest thread... :)

#77
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Sithmaster, eu sunt de acord cu raspunsul tau la postul meu de pe pagina precedenta, insa singura problema e ca tu nu ai inteles ceva, sau mai degraba ai facut o presupunere falsa: eu nu am spus nicaieri ca fotografia ta, modificata de mine e mai buna, sau e "cea buna". Doar am "spus" cum as vedea-o eu. Nu inseamna ca eu as vedea-o mai bine. Conform cu regulile topicului acestuia, am spus ceea ce nu mi-a placut la ea, si ce as fi facut sa-mi placa. Si atat. Nu am zis ca e rea, nu am zis ca a mea-i mai buna. Mai citeste odata ce am scris in postul cu fotografia modificata.

Eu nu mai am nimic de zis pe tema asta.

#78
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
mai am eu de zis ceva: hai sa nu deviem de la subiect. vad ca ati inceput cu sfaturi care deja depasesc poza asta. de genul: fa-o cu katana pe bloc sau chestii de genul. comentati punctual pe poza, nu incercati sa schimbati toata poza. eventual puteti voi sa puneti poze cu ideile care va vin. daca el face o poza asa cum spun unii si altii, nu mai e poza lui.

#79
sithmaster

sithmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 30.05.2007

View Postadipelcz, on Nov 19 2007, 22:06, said:

Sithmaster, eu sunt de acord cu raspunsul tau la postul meu de pe pagina precedenta, insa singura problema e ca tu nu ai inteles ceva, sau mai degraba ai facut o presupunere falsa: eu nu am spus nicaieri ca fotografia ta, modificata de mine e mai buna, sau e "cea buna". Doar am "spus" cum as vedea-o eu. Nu inseamna ca eu as vedea-o mai bine. Conform cu regulile topicului acestuia, am spus ceea ce nu mi-a placut la ea, si ce as fi facut sa-mi placa. Si atat. Nu am zis ca e rea, nu am zis ca a mea-i mai buna. Mai citeste odata ce am scris in postul cu fotografia modificata.

Eu nu mai am nimic de zis pe tema asta.


ok. am recitit. da. te-am inteles!

View Postskin311, on Nov 19 2007, 22:29, said:

mai am eu de zis ceva: hai sa nu deviem de la subiect. vad ca ati inceput cu sfaturi care deja depasesc poza asta. de genul: fa-o cu katana pe bloc sau chestii de genul. comentati punctual pe poza, nu incercati sa schimbati toata poza. eventual puteti voi sa puneti poze cu ideile care va vin. daca el face o poza asa cum spun unii si altii, nu mai e poza lui.

oricum, era primul meu cadru regizat... e normal sa urmeze altzii, fantezii si idei avem ceea ce e bine. Totul depinde de locatie, recuzita si modele ... a, da... si de LUMINA! :)

#80
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
pun si eu una ...
Attached File  toamna1_sp.jpg   246.32K   120 downloads


[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/58/Gefahrenzeichen_10b.svg/120px-Gefahrenzeichen_10b.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shobi, 20 November 2007 - 13:09.


#81
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Attached File  toamna1_sp_copy.jpg   316.09K   104 downloads
Foarte frumoasa poza !
Pentru mine reprezinta o fotografie cu tematica "peisaj de toamna" in care subiectul principal este patul de frunze aramii cu o foarte fumoasa incadrare in care ramurile copacului sunt un suport (rama) care confera putere fotografiei ! Problema este ca verdele (ierbii banuiesc) imi cam fura ochiul ! Intrucat sunt novice in PS s-ar putea sa nu fi iesit ce am incercat dar totusi : un pic de color balance, curves, un pic de exposure (+) si un mic "sharpen edges" ! Acum avand in vedere ca monitorul meu tft nu este calibrat si am fereastra in spate s-ar putea sa nu fi iesit chiar ceea ce mi-ar fi placut sa vad, dar daca vrei incearca sa atenuezi in pic verdele acela !

Edited by eugenm, 20 November 2007 - 14:31.


#82
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
mersi eugen, cred ca ai cam decalibrat monitorul ... nu ca eu l-as avea ... dar ce ai facut tu are o tenta de magenta destul de puternica

pt restul, astept bolovani mai colturosi :D

#83
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
@shobi : tot ce se poate, am incercat sa scot in evidenta "aramiul" (de altfel foarte placut) frunzelor si sa atenuez cat de cat verdele din spate !
Dar iarasi vorbind de calibrare poate ca poza ta pe monitorul meu nu e ceea ce trebuie ! O sa incerc din alta locatie sa deschid poza ta si sa vad daca imi mentin pozitia !?!

LE : Acum ca nu imi mai bate lumina prin fereastra din spatele meu, vad ca e cam exagerat ce am propus, oricum ..... subiect deschis din punctul meu de vedere !

Edited by eugenm, 20 November 2007 - 15:08.


#84
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ai monitorul decalibrat. si eu vad magenta la greu. ma intreb cum de ai reusit sa o bagi. cred ca ai saturat pe master. in fine, referitor la fotografie, ii lipseste o lumina moale de toamna.

#85
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Ziceti-mi si mie ceva despre poza asta, ca am mai postat-o (pe topicul "Momente inedite") si a fost complet ignorata.
Sa fi fost subiectul care a furat ochii incat n-a remarcat nimeni frumusete de compozitie si cromatica?  :P
Care sa fie problema cu ea?

Attached Files



#86
artfreak

artfreak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 24.07.2007
Nu am stiut unde sa mi le pun, asa ca le "vars" aici.
Se vrea a fi "concept"

Attached Files



#87
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View Postartfreak, on Jan 29 2008, 20:54, said:

Nu am stiut unde sa mi le pun, asa ca le "vars" aici.
Se vrea a fi "concept"

Dat fiind faptul ca sunt oarecum coplesita de numarul de fotografii pe care le-ai expus pe acest topic, ma voi rezuma sa comentez doar pe prima, restul nefiind deloc departe.

Observ ca acel curs de fotografie pe care l-ai urmat isi spune cuvantul. Este de remarcat diagonala si asezarea "personajului" intr-unul din punctele de forta ale fotografiei, intr-o pozitie sugestiva: pare coplesit! Nu stiu de ce anume... poate de pozitia si dimensiunea tigarii in corelatie cu propria marime?
Subexpunerea intentionata si iluminarea difuza sunt perfect asortate cu acest cadru, intregindu-i atmosfera.

Absolut impresionant!

P.S.: wake up girl!

#88
artfreak

artfreak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 24.07.2007
Am uitat sa mentionez cateva lucruri. Este o serie (sa se inteleaga o in succesiune) intitulata "No Smoking!" formata din:
1. Worship 1
2. Worship 2
3. The Fall 1
4. The Fall 2
5 Going down...
6. Help!

Edited by artfreak, 30 January 2008 - 00:08.


#89
PrietenulTauImaginar

PrietenulTauImaginar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2008
foarte interesant [ http://www.imagefreeze.net/thumbs/cqs1202608266u.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PrietenulTauImaginar, 10 February 2008 - 03:54.


#90
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

View PostPrietenulTauImaginar, on Feb 10 2008, 03:53, said:

foarte interesant [ http://www.imagefreeze.net/thumbs/cqs1202608266u.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Totusi tu ai citit despre ce e acest topic http://forum.softped...t...309805&st=0 ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate