Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8647 replies to this topic

#3637
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Eu as fi vrut sa plantez Cupressus Sempervirens Pyramidalis/Glauca dar am gasit la niste preturi.....

#3638
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
@gabian22 am cumpărat leylandii de la pepiniera amurg, o găsești pe net. Planta la 30 cm e 9 lei.
În alta ordine de idei, ma uitam pe olx la preturi la ulei confidor. Cam peste tot e cca 30 și ceva litru, într-un singur loc am găsit la 9 lei. Care o fi chestia? La poza are un bidon original, scrie Bayer pe el. Și tot la el am văzut la fel un preț suspect de mic, la round up 10 lei litrul.

#3639
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Pina la urmă am elucidat misterul cu preturile. Am vorbit cu omul, un impostor, preturile sint la suta de grame, insa afișate erau produse la 1 litru. Site-ul este  erbicid.ro
N-am mai stropit niciodată, cam cât ulei trebuie pt 30 pomi? Are termen de valabilitate mare?
Dar sulfat de cupru cât e necesar pt a face zeama bordeleza  la cei 30 pomisori?

Edited by sov, 28 October 2017 - 07:02.


#3640
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Are termen de valabilitate 4 ani de la data fabricatiei, se pun 150ml in 10 litri de apa. Am cumparat cu 35 lei ieri din zona piata Matache.
Depinde si cu ce dai solutia vermorel sau atomizor (asta fiind mai economicos). La vermorel as estima ca vei consuma vreo 30l de solutie....

#3641
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Confidorul cumparat de mine este de 500ml, scump... pt ca nu m-am informat inainte.

#3642
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Daca sunt 30 pomi mici pana in anul 3 , nu cred ca iti trebuie mai mult de o sticluta de ulei  nu mai mult de 5-6 litri de substanta cu tot cu apa . Eu am stropit sambata 250 pomi cu o pompa cu vermorel cca 18 litri in care am pus 1.5 sticlute de ulei (150 gr) . Da ce pomi ai?

#3643
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cu ulei si culru se imbaiaza bine pomul si de.asemenea macar amprenta pe sol a coroanei, dupa ce s-au strans frunzele, asta pt a te asigura ca atat patogenii si daunatorii de pe pom cat si de pe sol si-au primit doza de tratament.
Apoi se imprastie ingradamantul, se sapa si se marunteste avand ggrija sa nu fie expuse radacinile.( asta insemnand ca pamantul din jurul trunchiului se marunteste in asa fel incat sa nu ramana bulgarit ai astfel mai predispus la inghet.
In principiu eu socotesc in jur de 1l solutie la pom...si mai mult daca sunt mari.

Daca mai intarzii cu uleiul poti da si o uree...in perioada de administrare a cuprului.
Nu strica nici o curatare grosiera in cazul in care sunt ramuri afectate, cjne are timp poate face o buna parte din taieri inca din toamna lasand deraliile pt primavara.
Ideea e sa nu ramana lemn vadit viciat pe pom.

#3644
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006

View Postrazvan_mereu, on 07 noiembrie 2017 - 18:34, said:

Daca sunt 30 pomi mici pana in anul 3 , nu cred ca iti trebuie mai mult de o sticluta de ulei  nu mai mult de 5-6 litri de substanta cu tot cu apa . Eu am stropit sambata 250 pomi cu o pompa cu vermorel cca 18 litri in care am pus 1.5 sticlute de ulei (150 gr) . Da ce pomi ai?
Sint pomi amestecați, în anul 3-4-5.

#3645
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Tot cred ca va fi suficient, Atentie insa , daca ai mai multe specii nu merge sa le faci aceleasi tratamente la olalta (in afara de cel cu ulei) de exemplu cupricele care merg la prun , usuca ciresii,visinii . Cel putin atat stiu eu ca ma patit-o de am uscat 150 pomi

#3646
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nicio legatura.
Reactiile despre care vorbesti apar (in anumite conditii) in vegetatie, nu au treaba cu stropirile denigienizare in negru.


#3647
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Cupricele administrate primavara pot dauna ciresilor.(unul l-am piredut)

Edited by vasile59, 08 November 2017 - 15:03.


#3648
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Buna, am o livada mai batrana. Vad aici ca ar trebui sa stropesc cu cupru dar si cu solutia aceea confidor. Le pot administra impreuna sau separat la o distanta de cateva zile intre tratamente. Sau doar cu una din ele? Ce solutie de cupru este mai buna?

#3649
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Intai cumpara o carte, iti lipsesc cunostinte elementare fara de care nu ai cum sa ingrijesti o livada.
Cuprul se da in general separat pt ca reactioneaza cj multe substante. Cuprul e antifungic/ microbian. Poti da sulfat simplu, stins cu var( zeama bordeleza) sau diverse produse pe baza de cupru( champ samd).
Uleiul dupa careva zile...uleiul e insecticid( antidaunatori).

#3650
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View PostJustMona, on 14 noiembrie 2017 - 14:38, said:

Buna, am o livada mai batrana. Vad aici ca ar trebui sa stropesc cu cupru dar si cu solutia aceea confidor. Le pot administra impreuna sau separat la o distanta de cateva zile intre tratamente. Sau doar cu una din ele? Ce solutie de cupru este mai buna?
Daca nu sunt conditii de ploaie min. 24h se poate stropi cu Sulfat de cupru 1,5-2%.
Dupa 2-3 zile daca doriti se poate stropi cu Nuprid Oil 1,5% sau un produs similar.
Din pacate veti consuma o cantitate insemnata de substanta pentru ca pomii se "imbaiaza" efectiv cu aceste solutii.

Edited by vasile59, 15 November 2017 - 20:36.


#3651
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Am cumparat in nectarin de la o pepiniera. Omul de acolo mi-a zis sa nu-l scurtez la 60-90 cm cand il plantez. Cica, caisul,piersicul, nectarinul nu se scurteaza..

Asa e? Are coroana formata si cam 1.5 m inaltime.

Edited by mariovrs, 18 November 2017 - 19:24.


#3652
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Depinde ce vrei. Daca iti convine cum sunt dispuse viitoarele sarpante si inaltimea lor fata de sol le lasi asa si in primavara faci taierea pentru formarea coaroanei prin scurtari ale anticipatilor stimulandu-i astfel sa dea noi cresteri. Altii vor un trunchi scurt de 40 cm si pomul sub forma de tufa...  Tu trebuie sa stii cum vrei sa formezi pomul nu altul...

#3653
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Sublim.
"Omul de acolo" e cel putin prost facut gramada.

#3654
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
"Omul de acolo" trebuie sa isi vinda marfa . Pentru el nu e nici o problema daca nu se prinde un pom . El la anul iti vinde altul .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate