Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8638 replies to this topic

#3673
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cum sa fie tarziu sa-i plantezi daca sunt in ghiveci?
Si de ce sa-i bagi la 19°C?
Baga-i la locul lor.


#3674
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011

View Postparintele, on 03 decembrie 2017 - 12:43, said:

In vreo 3 sau 4 ierni am avut afara zeci si apoi sute de ciubere.
Citi litri ar trebui sa aiba un vas de ex. pentru un M9 ?

#3675
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Am MM106 in 20l si la 3 ani.La fel par.pe pyrus.
Adevarat e ca deja au trecut prin gaurile de drenare in al treilea sezon.
Pot trece si dupa primul, si dupa al doilea.
Am si pyrus, am si prun pe mirobolan.
Si M9 poate sa treaca prin gauri, si MA Sau BA 29 ..
Am si goji si trandafiri si coacazi si lamai si ...ce n-am intreaba-ma.

Ideea e ca totul depinde de ce faci cu ei.

Eu ii tin "in scoala", pt prindere/formare, ca sa ii plantez la loc definitiv oricand, pentru ca nu aveam locul peegatit si pentru ca nu puteam gasi soiurile si ce ma mai interesa pe mine...
A fost deci o solutie de a strange ce imi trebuie in 2-3 ani, de a testa, de a forma si a duce pe rod, etc.

Ca o concluzie: daca vrei sa iei cand gasesti si inca nu poti planta, 20l e optim pt majoritatea pomilor. Se poate si in 12l. Am MM106 de 2 sau chiar al treilea an pe rod in 12l. Problema e ca deja irigarea si hranirea sunt problematice dar cu fertirigare se poate.
In ciuda aparentelor M9, M26 sau diversi gutui pot sa fie mai vigurosi la start decat porturi mai viguroase.
Depinde mult si de calitatea portaltoiului si de cum ii face pepinieristul in sensul ca un port mic dar tun ca di calitate pleaca mult mai puternic de multe ori decat un port mai viguros dar mai prapadit ca individ.
In primii 2 ani si chiar in al treilea diferentele nu sunt neaparat semnificative.

Conteaza si altceva, si soiul ...un soi mai slab ca vigoare poate sa fie mult mai prietenos decat un soi viguros chiar pus pe port slab...adica un mar spur pe 106 fata de un hibrid mai gloaba ( de ex mutsu sau fuji) pe 109 poate sa fie mult mai cuminte

Un alt detaliu, pomul creste cat are loc.
Nu va imaginati ca nu se poate sa tii pe loc un pom pe cel mai al dracu port.
Ati auzit de bonsai?
Ei bine, poti face ,exagerand evident, ditamai stejarul ca jncapa intr-o " ceasca".

Fix acelasi principiu se aplica si aici...pomul se duce cat arenloc, unde are loc..nu are loc, incrarca dar se calmeaza.

Uitati' va la pomii crescuti langa obstacole...pom.langa bolta de vita de vie..creste oblic sa fuga la lumina...via inhiba urat de tot.
Alt.exemplu...pomi langa blocuri..se duc la inaltimi nespecifice ...rapid...


La pomii fructiferi mai e ceva...rodirea...ca principiu exista o competitie intre crestere si reproducere, exista o prioritate a plantei in fiecare etapa a vietii ei... dar simplificand, cand pomul se.reproduce, adica rodeste, investete disproportionat in acest lucru in detrimentul cresterii.
L-ai dus pe rod, adesea poate sa devina greu sa il mai faci sa creasca...
E un alt mecanism de control/ manipulare.

Iarasi, vorbind de rodire/ intrarea pe rod...si spatiu limitat.
Am constatat practic ceea ce stiam teoretic, anumiti factori de stres pot influenta dramatic graba pomului de a rodi( a.se.reproduce)
E un mecanism natural, in urma trecerii prin perioade de stress pomul rodeste mult mai repede...dublat de.lipsa spatiului, o irigare precara spre exemplu poate sa il faca sa rodeasca mult, mult mai repede.
In prima etapa a vietii pomul creste. Daca e restrictionat..nu are unde..daca il stresezi planta " simte" ca risca sa moara si reactia e sa vrea sa se reproduca, sa.perpetueze specia..asta e menirea oricarei vietati.


Sunt multe, multe lucruri pana la urma simple si evidente daca esti atent la plante. Nu e nimic secret, nimic supercomplicat.

Daca vrei m9 sau gutui permanent la ghiveci...probabil ca 20l devin putin pt o bunastare a plantei pe termen lung...merge dar eu as spune ca mai bine si mai productiv e cu un ciubar cam de 50l sau poate si mai mare.
Intrebarea e insa ce faci cu el pt ca daca vrei pom si ai spatiu pt el, greu de crezut ca nu ai si spatiu pe/in sol pt el.
Exista si astfel de situatii( vrei alee betonata sau decor temporar dar sa ai si ghivece pemargine, de.ex)....DAR de regula astea sunt situatii mai rare.










#3676
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Este o problema daca tin pomi in ciubare in interior? Foarte interesant postul tau dar nu am remarcat acest aspect. Din anumite motive am ramas cu 2 pomi fructiferi in interior. Sunt anul 2 sau 3.

#3677
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca sunt pt plantat, planteaza-i, ti-am mai zis.
In interior poate fi prea cald pt ei, pot pleca in vegetatie si ii poti " deregla". In plus, in general trebuie sa stii ca repausul vegetativ nu inseamna ca pomul isi inceteaza total activitatea, doar isi reduce foarte mult metabolismul.Unele procese care tin de adaptarea speciei sau soiului la anumite zone climatice implica si prezenta unor temperaturi sub o anumita limita( ger) la care e supus pomul pt a functiona corect, cel mai simplu exemplu e numarul orelor de frig necesare pt a rodi( la par de exemplu soiurile au nevoi diferite in aceasta privinta)

Per tota, nu le faci un favor daca ii tii inauntru ba chiar dimpotriva, atata vreme cat sunt specii afaptate zonei climatice si nu exista risc de a degera, le e mai bine afara.
Nu se poate spune insa ca inauntru le e rau atata timp ca le asiguri temperaturi suficient de scazute incat sa ramana in repaus vegetativ dar am indoieli ca i  vreo zona din casa ai tu asa frig.



#3678
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Pentru a inflori si rodi normal,pomii au nevoie de un nr minim de zile cu temp medii sub 6(7) grd  C.Acesta difera dupa specie ,soi,virsta,etc; la mar si par 40-50 zile,la cais 25-30 zile,etc.

#3679
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare! Am in gradina o tufa de afin siberian ( lonicera , boaba de miere ) si prin luna iulie din greseala am rupt cativa lastari tineri pe care i-am infipt in pamant in niste ghivece de flori , au facut radacini au dat si alti lastari din ei , dar acum nu stiu unde sa ii tin pana in primavara cand o sa pot sa ii plantez , afara sau in casa , acum sunt afara , dar inca nu a inghetat pamantul in ghiveci .

#3680
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ar trebui sa reziste fara probleme.

#3681
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ca nu degeaba sunt siberieni...ca masura de prevedere ingroapa ghivecele in pamant acum si mai umbli la ele primavara foarte devreme...

#3682
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Anul trecut in toata zona noastra de sud a Subcarpatiilor de pe la Crasna Gorj, Horezu, Valcea  prin Arges, Dambovita pina pe Valea Teleajenului Prahova in luna aprilie au fost trei episoade de frig recurent exact cand pomii fructiferi erau in floare. La mine in zona Dambovitei am avut o minima de -5 grade intr-o noapte de aprilie. Toata productia de fructe pe anul asta sa terminat.
Vroiam sa va intreb daca aveti idei daca putem preintampina cumva acest fenomen daca se repeta pentru a nu mai pati la fel...

#3683
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
In afara de mijloacele clasice,fum,aspersiune,etc:vezi Cropaid,utilizat ,se pare cu bune rezultate, intr-o ferma de cais in Kent,UK, la -5grd C.

#3684
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Am tot vazut ca unii sunt preocupati de stropirea la negru, adica aia cu ulei+insecticid; care- i beneficiul pentru care ai aplica acum acest tratament?

#3685
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Scapi de o grija.

#3686
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Acelasi  care e si in primavara.

#3687
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Din ce stiu, tratamentul primavara se face inainte de inmugurire, iar despre perioada cat este activa acea solutie trebuie sa cuprinda momentul cand se trezesc la viata acele ganganii (vezi modul de actiune insecticidului).
In perioada asta sau ma rog pe timp de iarna, mi-e greu sa-mi imaginez efectul benefic al tratamentului; nu mai vorbesc despre posibilitatea ca actiunea tratamentului sa fie limitata dramatic din cauza vremii.
Eu dau doar primavara inainte de inmugurire, dupa ce in prealabil am folosit cupru(stropirea albastra).

#3688
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Pe partea distrugerii daunatorilor,uleiosul dat in nov-dec are rostul lui;elimini o mare parte dintre ei .

#3689
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View PostiancuMIC, on 19 decembrie 2017 - 09:16, said:

Din ce stiu, tratamentul primavara se face inainte de inmugurire, iar despre perioada cat este activa acea solutie trebuie sa cuprinda momentul cand se trezesc la viata acele ganganii (vezi modul de actiune insecticidului).
In perioada asta sau ma rog pe timp de iarna, mi-e greu sa-mi imaginez efectul benefic al tratamentului; nu mai vorbesc despre posibilitatea ca actiunea tratamentului sa fie limitata dramatic din cauza vremii.
Eu dau doar primavara inainte de inmugurire, dupa ce in prealabil am folosit cupru(stropirea albastra).
Parca tot tie ti-am mai explicat odata.

"Uleiosul" actioneaza prin 2 cai. Una e otrava, aia actioneaza mai bine primavara.
A doua e insa una simpla, eficienta, utilizata de cand lumea si e sufocarea produsa de ulei.
Acesta creeaza o pelicula prin care ganganiile care hiberneaza prin diverse organe nu mai pot respira asa incat mor prin asfixie.

Nu doar ca se da si e mai eficient toamna, nu doar ca poti da doar ulei( un produs de genul e spre ex. Ovipronul) dar in livezile moderne de exemplu aceste tratamente de iarna se fac nu o data ci in mod repetat pe parcursul toamnei, se incep inainte sa pice complet frunza.

Daca aia care scot 100t mere la ha or fi cretini si "horticultorul.ro " o fi geniu... tu urmezi ce abordare vrei.

Similar si in privinta cuprului...


Igienizarea pomului folosind aceste mijloace, ulei si fungicide pe baza de cupru( sau/si sulf)  e oarecum ca o spalare a unor rufe tarbacite prin zloata.
Se pot spala o data...se pot trece prin mai multe etape de usurare/prespalare/spalare/clatire/parfumare .
Fiecare cum vrea si cum poate , exista momente in care eficienta e mai mare sau mai mica insa in mod evident nimic nu e "degeaba".

Similar, nici fertilizarile administrate " foliar" nu sunt chiar inutile nici in situatia in care nu mai ai frunza.
Pomul absoarbe nutrienti prin toate organele sale,inclusiv prin lenticelele scoartei.
Chiar daca metabolismul sau e mult incetinit, pomul nu moare si poate fi ajutat permanent.





#3690
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Se mai pot planta pomi la vremea asta, sau e prea târziu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate