Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8644 replies to this topic

#3709
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

 cotzi, on 30 decembrie 2017 - 14:07, said:

Redix am eu unul dar e abia in anul 3. Face fructe din anul 2, produce mult vei avea nevoie de proptele si pana acum n-am vazut boli pe el in conditiile in care Jonathanul era praf. Despre fruct nu pot sa-ti zic prea multe pentru ca, fiind putine s-au dus repede. Sunt ok dar nu pot sa zic ca sunt excelente cel putin in comparatie cu Jonagold si Florina care imi plac mai mult. Nu stiu la ce te referi cand zici ca seamana cu Golden... Se fac rosu inchis ca si starkrimson iar procesul asta de colorare am bagat de seama ca continua si in beci unde se inchid la culoare si mai mult dupa cules.

Ce temperatura ai in beci? Umiditate?

#3710
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Am zis de beci dar eu am demisol la casa. Variaza intre 15-18 grade si e cam uscat. Acolo unde tin merele mai vars cate o galeata de apa pe gresie pentru a fi mai umed. Va trebui sa-mi fac si un beci pana la urma.

#3711
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Va urez sanatate si mai multe bucurii in Noul An!

#3712
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
La multi ani! Sa aveti roade bogate in 2018, pe masura efortului!

#3713
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
La Multi Ani!

#3714
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Sa fim sanatosi ca in rest daca muncim le facem toate.


#3715
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
La multi ani!

#3716
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
La multi ani!

#3717
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
La Multi Ani pomicultori!
Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/71pK0uu1dbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by subway_guru, 02 January 2018 - 22:19.


#3718
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Salutare. Am mai citit unele lucruri despre cires si se pare ca cei de la Bistrita ar avea cele mai gustoase soiuri de cirese . Am vazut ca ei au lucrat in mare parte cu doi genitori consacrati Hedelfinger si Germersdorf .
Are sau a gustat cineva cirese din soiurile bistritene :
Uriașe de Bistrița , Negre de Bistrița  , Jubileu 30 , Timpurii de Bistrița , Roșii de Bistrița , Rubin , Iva , Roze , Someșan , Ana , Gloria , Ivona ?

#3719
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Negrele sunt bune dar parca nu atat de bune ca Boambele.

#3720
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ps. Daca tot a venit vorba, mie mi se pare aproape irelevant cat de bune sunt samd....multe cirese sunt bune.
Relevant ar fi de vazut( pt specie in general) cum se comporta pomii in diverse sistrme de cultura, pe.diversi portaltoi, cum leaga si unde, precocitate si productivitate "economica", implicit particularitati legate de polenizare, conducere, taieri...comportament la problemele specifice ciresului.

Mai mult decat alte specii, ciresul poate fi megainteresant pt cultura serioasa dar e si plin de o serie de probleme ( legate de tehnologie)
Ca faci un soi sau 100 care se coc nu stiu cand si fructul e mediu-mare cand se nimereste...e fix pix pt oamenii seriosi....iar astia " neseriosi" care pun generic 3 ciresi sa baleasca la ele si sa se uite de jos cum le mananca graurii...e total irelevant..la fel de bine pot pune 3 soiuri arhicunoscute pe plan mondial, testate si rastestate de toata planeta.

Daca la alte specii mai exista cat de cat posibilitatea de a cultiva intr-un mod mai aproape de " ce trebuie" pt ca nu sunt atat de multe particularitati  sau/si exista date suficiente pt a te " descurca"...la cires eu nu prea as avea tupeu sa incerc....

E mare pacat pt ca unele soiuri "romanesti" pot fi interesante insa nu stiu cati s-ar incumeta sa faca munca cercetatorilor ca sa nu mai vorbim ca e necesar sa si stii ceea ce nu e simplu..


#3721
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Am gasit 6 din soiurile de mai sus , si cred ca o sa le cumpar pentru ca nu cred ca cineva le are fix din motivele de mai sus .

#3722
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, graurii sunt realmente o pacoste la cirese, iti pot distruge recolta in 15’

#3723
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 hersorin, on 03 ianuarie 2018 - 14:11, said:

Am gasit 6 din soiurile de mai sus , si cred ca o sa le cumpar pentru ca nu cred ca cineva le are fix din motivele de mai sus .
Uriase, negre, andrei si jubileu parca am/am vazut din alea, ce imi amintesc/stiu sigur. Timpuriul nu imi place.Andrei am vreo cativa tineri pt ca mi-a placut pomul si vreau sa-l testez in diverse forme de conducere,il am pe mahaleb dar as vrea sa-l vad si pe alt port mai slab.



#3724
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Uriase l-am pus si eu in toamna . Pentru ca livada e linga casa , voi pune accent in primul rind pe gust , apoi pe rezistenta la boli , adaptarea la zona (inflorire , coacere)  .
Pentru mine degeaba e f rezistent la boli , e mare , arata impecabil (comercial) daca nu e gustos . Incerc sa caut in primul rind gustul apoi rezistenta la boli .

#3725
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, tu cum manageresti problema grauri?

#3726
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Plase?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

nanpeter

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate