Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8603 replies to this topic

#3745
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Musca si albina zboara si la mine! ...
Visinii au crapat:
Attached File  DSC_0000045.jpg   734.93K   96 downloads
Attached File  DSC_0000052.jpg   1.15MB   95 downloads

#3746
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005
Imi cer scuze dar se pare ca am nevoie de sfatul vostru iara...

Cam asa arata pamantul de pe teren...undeva prin Fagaras,sub munti.
Cineva a spus ca nu este negru si nu pare bun pentru rodit pomi ci doar pentru multe nume de fructe de padure.

Am sa fac poate la vara un studiu geologic si mai tarliu  poate unul de stabilit ce substante / minerale se ascund pe acolo dar...bazat pe foto,aveti idee daca sunt ceva probleme ?

Multam.


Attached File  VedereLarga3.jpg   121.69K   84 downloads

#3747
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Misto zona. Numa' buna de turism daca nu creste ceva avantajos pe acolo...

#3748
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005

View PostVertixTM, on 24 ianuarie 2018 - 02:41, said:

Misto zona. Numa' buna de turism daca nu creste ceva avantajos pe acolo...

Nu cred...turism numai pentru sufletul meu ... departe de sticle,cement si betoane si masini si civilizatie  :)
Vreau sa fac o "farm house" si sa  incep cu o livada care sa creasca in cativa ani pana cand ma voi teleporta pe acolo definitiv.

Invat de aici ce spun unii si fur de la ce fac altii.
Iara,multumesc pentru faptul ca impartiti necompetitiv din experienta voastra !!!

#3749
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Daca  mai exista picior de om prin zona,cel mai sigur ar fi sa vezi daca (si ce) pomi au prin curti.

#3750
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu mai degraba i-as intreba pe <veneticii> din zona care au avut rezultate bune si stiu ce au plantat!
;)

#3751
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005
Bun sfatul,multam.
Asta in legatura cu copacii...
Am sa vad terenul numai luna viitoare,dupa ce semnez actul de vanzare-cumparare.
Voi merge prin comuna pe jos si ma uit prin curti... voi discuta ce localnicii si ascult parerea lor.

Am sunat la o firma din Basov si mi s-a spus ca acel test de apa si de structura pamantului /  a solului ma va costa 3,000 lei.
Cineva pe aici a spus ca e 600 de lei...posibil sa fie 600 de euro ??

#3752
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010
Buna ziua,
Am un cires care anul trecut a inceput sa se usuce incepand cu frunzele ca mai apoi sa se stafideasca fructele, inca verzi; urmand ca in vara sa ramana complet fara frunze.
Anul acesta nu stiu ce sa ii fac. Pozele poate vor vorbi de la sine. Va rog sa ma ajutati sa-mi dati un sfat poate reusesc sa-mi salvez ciresul.
Merci

Attached Files



#3753
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Am multe intrebari, putine raspunsuri, si speranta ca cineva ma va ajuta.
Postez cateva poze cu intrebarile punctuale de rigoare. Va rog sa-mi acordati cateva minute si sa-mi raspundeti daca stiti raspunsul.

1. In primele doua poze se observa niste crapaturi pe scoarta merilor. Stiti despre ce e vorba, care e cauza, si care ar fi tratamentul?

2. In pozele 3-4 se vad niste altoiri amatoricesti. E ok sa las asa, ambele crengute, sau ar fi indicat sa o elimin pe cea mai putin viguroasa?

3. In pozele 5-7 sunt lastarii de Florina (sper) altoiti pe un mar salbatic in primavara trecuta. Lastari proveniti de la meri tineri plantati in toamna lui 2016. Sunt aia muguri de rod?

4. Poza marului salbatic peste care am altoit Florina. Am curatat pomul de tot ce a crescut anul trecut si am mai ciupit altoii laterali pentru a orienta cresterea lor in directiile dorite, dar nu stiu ce sa fac cu lastarii care se duc in sus, cei din varf. Sa ii las asa sau ar mai trebui tunsi si aia?

5. Aici am o nedumerire legata de soiul pe care il am, care ar trebui sa fie Florina, asa cum am cerut de la pepiniera, care m-a asigurat ca ala e. Ideea e ca pomii plantati in toamna lui 2016 au o scoarta de culoare rosiatica. Insa cei 3 pomi pe care i-am cumparat si plantat in toamna lui 2017, luati dintr-o piata, au scoarta verzuie, desi tot Florina ar trebui sa fie. Ma gandesc ca nu e posibil ca acelasi soi sa aiba un aspect atat de diferit al culorii lastarilor tineri. Sper sa fie Florina cei 70 luati initial, si nu cei 3 cu care am completat.

Si o intrebare de curiozitate, ati observat cum vand supermarketurile mere Florina, chipurile, mere care de fapt nu au nici o legatura cu soiul respectiv? Am patit si in Careffour si in Lidl. Niste mere moi, fainoase, fara aroma...daca la nivelul ala se vand minciuni, nici nu m-as mira ca cel de la pepiniera sa-mi fi vandut meri padureti in loc de ce am cerut.

Attached Files



#3754
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Crapaturile sunt provocate de cicade. Trebuie aplicate insecticide in perioada cand apar adultii si cosita iarba in livada.
La intrebarea doi las pe altii sa raspunda.
La intrebarea 3 da, ai niste muguri de rod acolo.
Am si eu vreo 4-5 meri florina si au scoarta de culoare cenusiu verzuie. Asa rosiatic cum zici am doar un Jonathan, Redix si un Renet de Canada. Oricum, anul asta e posibil sa vezi putin rod pe ei sau mai sigur la anul si te lamuresti. De asta e bine cand faci o plantatie cu mai multi pomi sa cumperi din categoria certificat si sa le ceri acel certificat si factura. In felul asta nu prea le surade idea sa-ti dea altceva.
Nu am remarcat mere Florina in supermarketuri (nu am mai cumparat de vreo doi ani mere) dar o sa ma uit mai atent.

Edited by cotzi, 26 March 2018 - 11:23.


#3755
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMertberg, on 26 martie 2018 - 09:39, said:

1. In primele doua poze se observa niste crapaturi pe scoarta merilor. Stiti despre ce e vorba, care e cauza, si care ar fi tratamentul?
1. am si eu exact ce ai tu.
la mine au aparut din cauza loviturilor de la grindina, pe ramurile tinere/crude, exact dupa furtuna aia tip tornada de anul trecut.

cred ca doar cu timpul se vor cicatriza, doar ca trebuie tratament pentru ca acolo se ascund tot soiul de daunatori.

Edited by Dude_2nd, 26 March 2018 - 11:28.


#3756
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Nu sunt de la grindina.

#3757
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Multumesc cotzi pentru raspunsuri.
Referitor la cicade, care ar fi acea perioada in care trebuie facuta stropirea?

Raspunsul referitor la culoarea lastarilor de Florina m-a deznadajduit profund. La cat de frumos vorbeau domnii de la pepiniera nu m-as fi asteptat sa fie atat de nesimititi incat sa vanda cu buna stiinta altceva decat ceea ce cere clientul.

#3758
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Nu stiu daca sa-ti faci griji deocamdata. Asteapta primele mere si daca nu sunt ce trebuie le arunci in cap alora.

Pentru combaterea cicadelor gheboase ai aici un link.

Nu strica sa afli care e cel mai apropiat de tine oficiu fitosanitar si sa soliciti acolo sa primesti si tu avertizarile emise de ei prin email. Iti vor fi de folos daca cei de acolo isi fac treaba cu seriozitate.

#3759
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Aveam in plan anul trecut sa pun pe un teren pe langa Bucuresti cativa pomi fructiferi, dar a trecut timpul si am ratat ocazia.
Cum vremea a fost cam urata pana acum, ma gandeam sa ma apuc weekendul asta si sa plantez cativa ciresi si piersici/nectarini/caisi. Ba nevasta-mea vrea un paulownia (pentru ca face umbra si creste repede) si un artar. Aud ca de joi/vineri se indreapta vremea, dar oare nu e prea tarziu?
Nu prea as vrea sa mai pierd un sezon, dar pe de alta parte nici n-as vrea sa fac treaba in bataie de joc.

Daca considerati ca nu e prea tarziu m-as apuca sa cumpar pomii. Totusi in caz ca vremea e urata in weekend, rezista oare pomii cumparati pana in weekendul viitor?
E prin jurul Bucurestiului vreo pepiniera de incredere sau poate e mai bine sa comand de pe net?

#3760
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Tarziu nu e, pana acum nu s-a prea putut planta decat sporadic.
Treaba e ca ...nu prea mai sunt pomi...din punctul meu de vedere.
Adica " mai gasesti" una alta..." un cires si 2 caisi" gasesti, sunt stocuri garla...
  insa "x soi" anume care are y calitati sau e pe un z portaltoi samd...cam nu prea....
Tehnic...ia si planteaza linistit, nu se prind daca e pt ca:
1. Nu plantezi tu bine
2. Pomii pot fi ambalati acum 3 luni, uscati, degerati prin nu stiu ce depozit...adica pomi "cu probleme"

Nu pt ca e tarziu...nu e tarziu deloc..

"Tactic" daca vrei sa faci treaba e bine sa stii exact ce si de ce plantezi si mai bine inveti pana la toamna despre pomi, soiuri si portaltoi..si la toamna gasesti " ce trebuie"..
Pierzi un an?
Nicidecum...10 balarii puse acum inseamna 3-4 ani pierduti pana ii inlocuiesti si inca 2-3 pana inlocuitorii vor rodi.
1 an de RABDARE si informare sunt un cost infim pe langa 7 de munca aiurea.


#3761
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 25.06.2008
salutare, am o intrebare:

ca tot veni primavara, e bine sau nu sa dau pomii cu var stins?
intreb asta deoarece in urma cu 2-3 ani am dat pe cei doi brazi si pe  ciresul de mai, din curte. brazii vad ca nu au patit nimic in schimb scoarta ciresului este crapata exact pe portiunea data cu var

Attached Files



#3762
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Daca ar fi fost varuirea o lucrare necesara in livezi te asigur ca vedeai toate plantatiile cu pomi varuiti.
Unii zic ca protejeaza pomul de arsita soarelui. Altii zic ca nu se mai urca daunatorii. Aiurea! Parerea mea!
Mie imi aduce aminte de armata. Toti arborii din regiment erau asa varuiti, la fel si toate bordurile....
Singura chestie utila cu varuitul pomilor era in trecut cand se varuiau pomii de pe marginea drumului sa fie vizibili noaptea. Cu toate astea multi si-au frant gatul chiar si in pomi varuiti....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate