Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

<...............> PE LINIA DE TRAMVAI

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

Poll: <...............> PE LINIA DE TRAMVAI (128 member(s) have cast votes)

Circulati pe linia de tramvai? (se exclud urgentele)

  1. Da (51 votes [42.50%])

    Percentage of vote: 42.50%

  2. Nu (69 votes [57.50%])

    Percentage of vote: 57.50%

Vote Guests cannot vote

#1
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Un "jmecher" cu gti. Am crezut ca-i sanddy1964 pt o secunda.
EDIT - s-a sugerat ca TARAN nu e o jignire sificienta. Propuneti si apelativul pentru cei ce circula pe linia de travai

Attached File  Imag032.jpg   273.47K   231 downloadsAttached File  vImag031.jpg   265.14K   245 downloads

Edited by WildChild, 15 October 2007 - 15:19.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
ãsta nu-i de'al meu! De ce-l faci þãran? Existã multe alte epitete mai la obiect!

#3
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
E legal sa circul pe linia de tramvai, in anumite conditii. Cauta un regulament si o sa vezi concret

#4
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAdydum, on Oct 15 2007, 06:47, said:

E legal sa circul pe linia de tramvai, in anumite conditii. Cauta un regulament si o sa vezi concret
Si evident asta nu era prin stanga scuarului de la statia de tramvai, nu? Si statia de tramvai nu avea semnul de "obligatoriu prin dreapta" inaintea ei, nu?

Deh, probabil se grabea saracutu' de el. "Fluidiza" intersectia  :confuzzled:

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
care semn de obligatoriu prin dreapta, ca eu nu-l vad deloc in poze. sau ai dedus tu ca era acolo? nu de alta, dar pot sa-ti "deduc" si eu un politist care dirija toti soferii sa ocoleasca scuarul prin stanga, din diverse motive.

pana nu pune CFS niste poze care sa arate mai explicit ce contraventie a comis soferul respectiv, tot ce putem spune e ca ala de la volan ar trebui sa-si mai spele si el din cand in cand masina, ca e pacat de ea.


LE: raspunsul la intrebarea din poll a fost DA, circul pe linia de tramvai, intrucat am voie sa fac asta. Nu sunt eu mai special, ci codul rutier spune ca am voie in anumite situatii.

Edited by _Smiley_, 15 October 2007 - 08:25.


#6
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Ei bine circul pe linia de tramvai doar cand sunt obligat sa fac asta din cauza la masini trase pe dreapta, gropi si chiar cand (mai nou) banda de facut la stanga la semafor este chiar pe linia de tramvai. Care este din Constanta stie pe unde intalneste asemea capcane de taiat cauciucuri si de strapuns pedalierul (recent intamplat la un Passat). Ciao.

L.E. N-am votat pentru ca practic suntem obligati sa circulam pe linia de tramvai.

Edited by apollo_expert, 15 October 2007 - 08:31.


#7
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Post_Smiley_, on Oct 15 2007, 09:23, said:

care semn de obligatoriu prin dreapta, ca eu nu-l vad deloc in poze. sau ai dedus tu ca era acolo? nu de alta, dar pot sa-ti "deduc" si eu un politist care dirija toti soferii sa ocoleasca scuarul prin stanga, din diverse motive.
Ti-e clar ca e statie de tramvai acolo, nu? Cate scuaruri de tramvai stii in care sa nu fie semnul de "obligatoriu prin dreapta" inaintea lor? Exceptand cele in care semnul nu se mai vede din cauza ca a fost luat in bot de un sofer "grabit" sau cele de pe strazile in reparatie (unde nu au apucat sa fie puse la loc).

Zi-mi si mie, sa zicem ca te duci la un supermarket si e coada la casa: e ilegal sa treci pe langa cei de la coada si sa te bagi in fata lor la casa? De ce nu faci si acolo asta?

Edited by dsdev, 15 October 2007 - 08:31.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
calmeaza-te si mai citeste o data topicul :)

in primul rand, intrebarea din poll nu prea avea legatura cu topicul. In poll intreba daca circulam pe linia de tramvai, iar in topic prezenta o posibila ocolire a refugiului de tramvai prin partea stanga.

in al doilea rand, eu circul pe linia de tramvai doar in anumite situatii, permise de codul rutier. in Bucuresti, pe bulevardul Cosbuc sau pe Regina Maria nu sunt refugii de tramvai si poti circula linistit pe linie (e drum cu o banda + linia de tramvai), cu conditia sa eliberezi drumul cand soseste tramvaiul (asta nu se prea face, intrucat prima banda e plina).

ce mai vroiam eu sa sugerez e ca din pozele puse nu ne putem da seama de situatia de acolo. Poate ca strada aia era in reparatie (ca tot ai adus tu vorba de asta) si tot traficul a fost dirijat pe linia de tramvai (si, evident, prin stanga refugiului). Pana nu avem o poza clara si cuprinzatoare cu situatia de la fata locului, nu prea avem dreptul sa tragem concluzii.

cat despre intrebarea ta, cum adica sa nu fac asta?!?!?! daca sunt doar femei, copii si batrani la coada, evident ca trec pe langa ei si ma bag in fata, ca ma grabesc :P

Edited by _Smiley_, 15 October 2007 - 10:38.


#9
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Strada NU era in reparatie. Poza e facuta saptamana trecuta la intersectia dintre Ion Mihalache si Turda.

Cheers!

#10
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
In afara de faptul ca, probabil, a incalcat o regula de circulatie, ce altceva te-a mai deranjat?
Ca avea Golf getei cumva?
Ca tramvai blocat in spatele lui nu se vede in poza.

Edited by valeriu.b, 15 October 2007 - 12:14.


#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Inca un topic unde "profesionistii" vin sa legitimeze incalcarea regulilor de circulatie.
Keep up the good work! :thumbup:

#12
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
a facut statie ? :)

#13
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postvaleriu.b, on Oct 15 2007, 13:14, said:

In afara de faptul ca, probabil, a incalcat o regula de circulatie, ce altceva te-a mai deranjat?  :ciocan: Am zis eu asta?
Ca avea Golf getei cumva? DA! :photo:
Ca tramvai blocat in spatele lui nu se vede in poza. :ciocan: Am zis eu ca a blocat ceva?


#14
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
In primul rand, eu vorbesc strict de situatiile foarte des intalnite in care un sofer "grabit" intra in intersectie pe linia de tramvai. Exact asta se intelege si din poza postata.

View Post_Smiley_, on Oct 15 2007, 11:38, said:

in al doilea rand, eu circul pe linia de tramvai doar in anumite situatii, permise de codul rutier. in Bucuresti, pe bulevardul Cosbuc sau pe Regina Maria nu sunt refugii de tramvai si poti circula linistit pe linie (e drum cu o banda + linia de tramvai), cu conditia sa eliberezi drumul cand soseste tramvaiul (asta nu se prea face, intrucat prima banda e plina).
De multe ori se intampla ca unii sa intre in intersectie, "regulamentar", pe linia de tramvai, cu intentia de a merge inainte, in timp ce de pe banda "normala" altii vor sa faca la stanga. Asa se ajunge la dopuri in intersectie, pentru ca aia nu mai pot face la stanga din cauza celor care vor sa mearga inainte pe linia de tramvai, iar cei din spate (de pe banda "normala", care ar merge tot inainte ca si cei "grabiti") nu mai pot trece de intersectie de cei care vor sa faca la stanga. Si daca aceeasi chestie se intampla si pe sens invers, e totul perfect.  

View Post_Smiley_, on Oct 15 2007, 11:38, said:

ce mai vroiam eu sa sugerez e ca din pozele puse nu ne putem da seama de situatia de acolo. Poate ca strada aia era in reparatie (ca tot ai adus tu vorba de asta) si tot traficul a fost dirijat pe linia de tramvai (si, evident, prin stanga refugiului). Pana nu avem o poza clara si cuprinzatoare cu situatia de la fata locului, nu prea avem dreptul sa tragem concluzii.
Ti s-a raspuns deja, zona respectiva nu era in lucru. Evident, fara o poza din satelit in care sa se vada tot complexul de imprejurari, nu ne putem face o parere...

View Post_Smiley_, on Oct 15 2007, 11:38, said:

cat despre intrebarea ta, cum adica sa nu fac asta?!?!?! daca sunt doar femei, copii si batrani la coada, evident ca trec pe langa ei si ma bag in fata, ca ma grabesc :P
Din pacate unii ar face si asta daca ar stii ca scapa fara scandal. Iar in trafic, exact asta se intampla.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
In poza de fata e destul de clara treaba ca omul si-a tras regim de prioritate speciala doar asa ca e mai deosebit(GTI). Daca insa nu era refugiu acolo si omul a circulat pe linia de tramvai care este banda de circulatie cad nu circula tramvaie pe ea, nu gresea cu nimic. Eu fac mereu chestia asta daca NU sunt refugii chiar in intersectie. Pentru cei care fac ca in poze nu pot sa le urez decat echipaje de politie cat ma dese :D

Edited by filipxxx, 15 October 2007 - 15:50.


#16
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View Postdsdev, on Oct 15 2007, 08:43, said:

Si evident asta nu era prin stanga scuarului de la statia de tramvai, nu? Si statia de tramvai nu avea semnul de "obligatoriu prin dreapta" inaintea ei, nu?

Deh, probabil se grabea saracutu' de el. "Fluidiza" intersectia  :confuzzled:
Topicul si poll-ul nu se refera strict la cel cu golful, sau nu am sesizat eu unde este specificata asta! Nu vad refugiul statiei de tramvai, o fi , nu o fi eu nu m-am referit deloc la poza respectiva :) Oricum chiar daca nu ai semn "obligatoriu la dreapta" nu ai voie sa treci prin stanga refugiului, pentru ca e specificat in lege. Altceva? Circul pe linia de tramvai si ma doare in basca pentru ca circul legal. Ca in anumite situatii nu ai voie pe acolo asta e altceva si nici eu nu mai sunt atunci pe linie ( de ex in dreptul refugiului ca acolo se depaseste prin dreapta, sau cand vine tramvaiul).

#17
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAdydum, on Oct 15 2007, 19:15, said:

Topicul si poll-ul nu se refera strict la cel cu golful, sau nu am sesizat eu unde este specificata asta! Nu vad refugiul statiei de tramvai, o fi , nu o fi eu nu m-am referit deloc la poza respectiva :)
Asa cum tu preferi sa nu te fi referit la poza pusa de initiatorul threadului, asa si eu ma refeream strict la situatiile similare cu cea din poza, adica intrarea in intersectie, prin stanga scuarului de tramvai, cu intentia de a merge inainte. Am inteles ca tu nu faci asta, nici nu am zis ca tu ai face asa, ci doar ca sunt destui altii care merg asa. Si daca acolo nu e statie de tramvai, inseamna ca pietonii aia stateau de vorba in mijlocul intersectiei...

View PostAdydum, on Oct 15 2007, 19:15, said:

Oricum chiar daca nu ai semn "obligatoriu la dreapta" nu ai voie sa treci prin stanga refugiului, pentru ca e specificat in lege. Altceva?
Ma mir ca nu mi-ai raspuns ca poate statia aia de tramvai e dezafectata (evident, de unde sa stim din moment ce nu e tramvai acolo?), deci daca nu e statie de tramvai (poate sunt doar niste borduri uitate de videanu in mijlocul strazii, nu?), inseamna se poate trece prin stanga daca nu e semn de "obligatoriu prin dreapta".

View PostAdydum, on Oct 15 2007, 19:15, said:

Circul pe linia de tramvai si ma doare in basca pentru ca circul legal. Ca in anumite situatii nu ai voie pe acolo asta e altceva si nici eu nu mai sunt atunci pe linie ( de ex in dreptul refugiului ca acolo se depaseste prin dreapta, sau cand vine tramvaiul).
Putem face o presupunere de bun simt: daca exista linie de tramvai pe o strada, atunci exista si statie de tramvai? Deci la un moment dat, circuland regulamentar si durandu-te in basca, va trebui sa treci pe banda "normala", in coloana celor care nu se "grabeau" asa de tare. Daca nu te deranjeaza privirile si claxoanele unora cand faci manevra asta, sa fi sanatos.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdsdev, on Oct 15 2007, 20:16, said:

...........................
Putem face o presupunere de bun simt: daca exista linie de tramvai pe o strada, atunci exista si statie de tramvai? Deci la un moment dat, circuland regulamentar si durandu-te in basca, va trebui sa treci pe banda "normala", .............

se pare ca bunul tau simt are ceva defectiuni: in bucuresti sunt strazi care nu contin ce numesti tu "banda normala". e o singura banda pe sens, pe care se gaseste si linia de tramvai :)

le: si oricum, legea nu te obliga sa ocolesti statia de tramvai prin dreapta, ci numai refugiul (portiunea aia mai ridicata din mijlocul drumului, semnalizata corespunzator). multe statii de tramvai se gasesc pe trotuar, fara sa aiba refugii. sper ca tu nu le depasesti si pe alea prin dreapta :)

Edited by _Smiley_, 15 October 2007 - 22:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate