Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

<...............> PE LINIA DE TRAMVAI

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

Poll: <...............> PE LINIA DE TRAMVAI (128 member(s) have cast votes)

Circulati pe linia de tramvai? (se exclud urgentele)

  1. Da (51 votes [42.50%])

    Percentage of vote: 42.50%

  2. Nu (69 votes [57.50%])

    Percentage of vote: 57.50%

Vote Guests cannot vote

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAdydum, on Oct 15 2007, 06:47, said:

E legal sa circul pe linia de tramvai, in anumite conditii. Cauta un regulament si o sa vezi concret

View PostAdydum, on Oct 15 2007, 19:15, said:

Circul pe linia de tramvai si ma doare in basca pentru ca circul legal. Ca in anumite situatii nu ai voie pe acolo asta e altceva
N-ai mai citit legea de cand ai luat permisul, cred.
Care-s exact situatiile cand e legal sa mergi pe linia de tramvai, vad ca mentionezi non stop de ele dar nu precizezi nici una.
(In afara de strazile unde nu exista alta banda pe langa aia de tramvai)

Te ajut eu, nu mai exista altele.

Edited by don_dannielo, 15 October 2007 - 23:45.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
din http://www.codulrutier.ro


Art.99. -
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
............................
10. nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a lasa liber traseul tramvaiului la apropierea acestuia, când drumul are o singura banda;



din chestia asta se deduce ca, atunci cand drumul are o singura banda (+linia de tramvai, altfel soferul nu ar avea unde sa se duca de pe linia de tramvai), nu constituie contraventie mersul pe linia de tramvai, cu conditia eliberarii ei la aproprierea tramvaiului.
am dat eu mai sus exemple de astfel de drumuri: bulevardul Cosbuc, continuat si pe Regina Maria. Am si spus acolo conditiile in care se poate circula asa legal.

#21
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Post_Smiley_, on Oct 15 2007, 23:50, said:

se pare ca bunul tau simt are ceva defectiuni: in bucuresti sunt strazi care nu contin ce numesti tu "banda normala". e o singura banda pe sens, pe care se gaseste si linia de tramvai :)
Asa, si? Tu ai scris mai devreme de Cosbuc si Regina Maria. Sau nu ne mai referim nici la alea, iar s-a schimbat "scenariul"?


View Post_Smiley_, on Oct 15 2007, 23:50, said:

le: si oricum, legea nu te obliga sa ocolesti statia de tramvai prin dreapta, ci numai refugiul (portiunea aia mai ridicata din mijlocul drumului, semnalizata corespunzator). multe statii de tramvai se gasesc pe trotuar, fara sa aiba refugii. sper ca tu nu le depasesti si pe alea prin dreapta :)
Foarte subtil raspunsul tau. Daca nu ti-e evident pana acum la ce fel de situatii ma refeream, pacat ptr tine.

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
Nu prea ai habar despre ce vorbesti. Nici pe Cosbuc si nici pe Regina Maria nu exista refugii pentru tramvai, statiile sunt pe trotuar. Si in capat, la unirii, drumul vireaza la dreapta iar locul ocupat de banda de tramvai se transforma in banda normala de mers. Asa ca, "circuland regulamentar si durandu-te in basca" (cum zici tu), nu voi fi niciodata obligat pe acel traseu "sa trec pe banda "normala", in coloana celor care nu se "grabeau" asa de tare"", deoarece ei au banda lor si eu o sa am banda mea.

Presupunerea mea e ca tu nu cunosti acel traseu, asa ca ti-am facut o schita.

Liniile alea negre sunt liniile de tramvai, cu albastru am delimitat benzile.

Attached Files



#23
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Intelege ca nu ma freaca grija daca tu circuli regulamentar sau nu... eu poate incalc mai multe prevederi ale codului rutier decat tine si nu caut justificari, dar incerc pe cat posibil sa nu incurc pe altii in trafic. Nu sunt politist sa decid daca e legal sau nu ce faci tu. Dar ma freaca rau de tot grija cand, din cauza unora care se duc pe linia de tramvai (in zone in care sunt 2-3 benzi pe sens, cu refugiu de pietoni la linia de tramvai iar linia de tramvai e delimitata cu linie continua de benzile masinilor - poate e clar acum), eu prind rosu la semafor si mai stau un rand. Nu e normal si nici de bun simt. Vezi sos Oltenitei, Vacaresti, bucata de pe 13 Sept cu Trafic Greu, Calea Mosilor si Stefan cel Mare (pana sa fie in lucru), bldv 1 Mai (vechiul 1 Mai).

Nu am spus ca tu ai merge asa, ci doar vreau sa intelegi ca ne referim la 2 situatii diferite. Daca nu te simti in cauza, nu inteleg de ce mai comentezi la ce scriu... doar asa ca sa mai facem posturi?

#24
Radu18

Radu18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.06.2007
DA, circul pe linia de tramvai pentru cã în majoritatea cazurilor drumul e mult mai bun pe linia de tramvai decât pe carosabil. Plus cã în cazul drumurilor cu o singurã bandã, e legal sã circuli ºi pe linia de tramvai.

Bine, acuma nu mai am unde sã circul pe linia de tramvai, pentru cã în Braºov s-a scos unica linie de tramvai :|

Si ca o regulã generalã, întotdeauna voi alege drumul fãrã gropi, deci practic sunt obligat mai mereu sã încalc regulile de circulaþie :)

Edited by Radu18, 16 October 2007 - 11:42.


#25
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Eu circul pe linia de tramvai de fiecare data cand am ocazia si e coada la semafor. Am considerat intotdeauna linia de tramvaio banda in plus.  :P  :lol:

Imi place sa fluidizez traficul. Cei care n-au cohones s-o faca, pot sa stea linistiti la semafor. Am promis sa nu depasesc niciodata coloana de la semafor, so ma deplasez in paralel cu ea, asa ca nu calc nici linia continua, trec prin stanga ei, daca e nevoie mai fac si statie unori, doar ca nu deschid si usile.  -_-

Urasc in schimb dobitocii care se baga pe linie si cand ajung aproape de semafor/statie tramvai forteaza intrarea in banda. Te-ai bagat, te duci, pe barba ta fara sa-i incurci pe ceilalti.

Sincer nu vad care-i problema la cel cu geteiul ca a avut cohones sa se bage pe linia de tramvai si ca i s-a rupt de puncte/permis sau ca i s-a rupt ca-si taie anvelopele ca mai sunt si zone naspa pe linii.
Priviti partea frumoasa a lucrurilor. Datorita manevrei lui a mai prins verde inca o masina care ar fi prins rosu, daca el ar fi stat la coada ca ceilalti. :D

Edited by Night Elf, 16 October 2007 - 12:23.


#26
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Da, a avut cohones, dar nu a scapat de mania proletara a colegului care l-a pozat, infierand astfel de practici netovarasesti. ;)

#27
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostNight Elf, on Oct 16 2007, 13:18, said:

Imi place sa fluidizez traficul. Cei care n-au cohones s-o faca, pot sa stea linistiti la semafor. Am promis sa nu depasesc niciodata coloana de la semafor, so ma deplasez in paralel cu ea, asa ca nu calc nici linia continua, trec prin stanga ei, daca e nevoie mai fac si statie unori, doar ca nu deschid si usile.  -_-
Asta cu fluidizatul e de mare viitor. Daca tot ma incurci, macar las-o asa si nu incerca sa ma convingi ca imi faci un bine...

Concret: vin pe banda 3 (drum cu 3 benzi pe sens), in coloana si as vrea sa fac stanga la semafor. Pe linia de tramvai, alta coloana formata din masini care in marea majoritate urmeaza sa mearga inainte dupa semafor. Stopul nu este cu verde separat ptr la stanga, deci cand se pune verde pleaca atat coloana de pe linia de tramvai (inainte) cat si coloana de pe banda 3 (sa faca la stanga). Mama mama ce mai fluidizare iese... tu esti in stanga si mergi inainte, eu sunt in dreapta ta si vreau sa fac stanga... pe pariu ca multe masini raman in intersectie, ptr ca pana se inteleg intre ei se pune verde la cei care vin perpendicular?

Hai sa fim seriosi, daca faci asta ptr ca ai "cohones", atunci de ce nu te bagi direct pe trotuar? Ce conteaza ca incalci regulile pe stanga sau pe dreapta? Si in plus gandeste-te, intre trotuar si banda 1 nu ai linie continua, deci scapi si mai ieftin. Plus ca pe trotuar e si mai liber, iar pietonii sunt obisnuiti sa se fereasca de masini.

Stii cum e asta? Ca si cum mi-ai spune ca preferi o imbulzeala la un ghiseu in locul unei cozi civilizate.

Oooo, domnu valeriu.b, da' de unde schimbarea asta brusca de a pune problema? Parca eram cu legislatia in mana pe alte topicuri despre politisti si radare?

#28
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Look who's talking now, vorba aia... :)

#29
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Mult timp liber mai au unii pe aici...

@CFS.cu ce te-a deranjat pe tine GTI-ul ala  de pe linia de tramvai? Din partea mea sa opreasca sa ia si vreo 2 calatori cu el, atata timp cat nu ma incurca treaba lui.. Sau tu asteptai tramvaiul in statie si ai ramas un pic nedumerit ce cauta frumusete de GTI in locul mijlocului de transport in care tocmai trebuia sa te urci?

Si da merg pe linia de tramvai ori de cate ori pot si fac tot posibilul sa nu incurc pe nimeni...si daca e sa incurc asta e, o avarie, o mana ridicata si merg mai departe..

#30
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View Postdsdev, on Oct 15 2007, 20:16, said:

Asa cum tu preferi sa nu te fi referit la poza pusa de initiatorul threadului, asa si eu ma refeream strict la situatiile similare cu cea din poza, adica intrarea in intersectie, prin stanga scuarului de tramvai, cu intentia de a merge inainte. Am inteles ca tu nu faci asta, nici nu am zis ca tu ai face asa, ci doar ca sunt destui altii care merg asa. Si daca acolo nu e statie de tramvai, inseamna ca pietonii aia stateau de vorba in mijlocul intersectiei...

Intrebarea e simpla "CIRCULI PE LINIA DE TRAMVAI?" . NU ai specificat exact in ce conditii.
Cel din poza circula ilegal pentru ca a depasit refugiul prin stanga, si/sau poate soseaua are mai mult de 3 benzi.
Dar este legal in multe alte situatii

View Postdsdev, on Oct 15 2007, 20:16, said:

Ma mir ca nu mi-ai raspuns ca poate statia aia de tramvai e dezafectata (evident, de unde sa stim din moment ce nu e tramvai acolo?), deci daca nu e statie de tramvai (poate sunt doar niste borduri uitate de videanu in mijlocul strazii, nu?), inseamna se poate trece prin stanga daca nu e semn de "obligatoriu prin dreapta".
Am zis ca nu e obligatoriu sa fie indicator, chiar daca nu este semnul, oricum nu ai voie sa depasesti prin stanga pentru ca e specificat prin lege. Ca te mira pe tine ca n-am raspuns altceva e alta treaba, nu vad de ce sa fi dedus tu ca neg existenta refugiului in poza aia

View Postdsdev, on Oct 15 2007, 20:16, said:

Putem face o presupunere de bun simt: daca exista linie de tramvai pe o strada, atunci exista si statie de tramvai? Deci la un moment dat, circuland regulamentar si durandu-te in basca, va trebui sa treci pe banda "normala", in coloana celor care nu se "grabeau" asa de tare. Daca nu te deranjeaza privirile si claxoanele unora cand faci manevra asta, sa fi sanatos.
La o intersectie unde este refugiu si coloana sta la semafor intrii in coada coloanei indiferent cat de departe este refugiul, altfel intrii in alineatul ala cu depasirea coloanei de la semafor. In restul situatiilor trec de pe linia de tramvai pe banda II tot asa cum trec de pe 3 pe 2 sau de pe 2 pe 1. Imi iau claxoane si altele doar daca tai fata cumva. Se poate trece de pe o banda pe alta (idem de pe linia de tramvai pe banda II de circulatie) si fara sa tai fata.

" Art. 103 Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a 3-a banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului la apropierea acestuia."
Asta e din decretul ala pe care zici tu ca nu am mai pus eu mana pe el demult.
Facand o "sinteza" ai voie sa folosesti banda de tramvai pe orice strada cu 1 sau 2 benzi de circulatie cu conditia sa lasi libera calea tramvaiului atunci cand se apropie, sa nu depasesti prin stanga refugiului si sa nu te incadrezi incorect (sa faci dreapta sau inainte cand banda din dreapta ta este pentru stanga). Asta daca bineanteles ai ce sa cauti acolo in intersectie (intersectia nu are refugiu de tramvai).

Edited by Adydum, 16 October 2007 - 17:01.


#31
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
@Adydum:
1. nu eu am pus poza aia si nu eu am deschis threadul asta, deci nu imi reprosa mie ca nu am detaliat intrebarea din poll;
2. nu eu ti-am spus sa mai pui mana pe legislatie, ci "don_dannielo". Eu nu am contestat dreptul legal de a merge pe linia de tramvai, in anumite conditii;
3. repet: nu ma freaca grija de codul rutier, ci doar de nesimtirea unora care nu pot sta linistiti intr-o coloana si simt nevoia sa o taie prin diverse metode. Situatiile la care ma refer sunt exact din genul celor intalnite pe sosele, cand o coloana blocata e depasita de un sofer "grabit". Nu ma deranjeaza sa te duci cat vrei pe linia de tramvai, cu conditia sa nu ma intarzi pe mine. E cat se poate de simplu.

@valeriu.b: eu macar sunt consecvent. Daca ai citit ce am scris, nu fac apologia codului rutier, ci doar cer respect reciproc. Si atunci cand stau in coloana, si atunci cand vreau sa ma duc cu 200. Si eu macar recunosc ca ma duc cat pot de tare in afara localitatilor sau ca dau spaga la politzisti. Nu ma apuc sa caut nu stiu ce prevedere legala prin care sa imi justific "graba".

#32
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postdsdev, on Oct 16 2007, 13:45, said:

...Hai sa fim seriosi, daca faci asta ptr ca ai "cohones", atunci de ce nu te bagi direct pe trotuar? ....

Am incercat si asta dar e lata masina si nu am loc peste tot din cauza masinilor parcate. Dupa ce era sa lovesc masina de cateva ori m-am potolit si ma limitez doar la linia de tramvai eventual contrasens daca arde.  :P  :lol: :lol:

#33
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostNight Elf, on Oct 16 2007, 21:19, said:

Am incercat si asta dar e lata masina si nu am loc peste tot din cauza masinilor parcate. Dupa ce era sa lovesc masina de cateva ori m-am potolit si ma limitez doar la linia de tramvai eventual contrasens daca arde.  :P  :lol: :lol:
Eeee, nu pot sa cred ca nu ti-ai luat girofar si ceva "legitimatie" in parbriz (orice, numai sa fie albastra pe margini si sa aiba stema romaniei intr-un colt)  :worthy:

#34
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Nope, nu e cazul, trust me.  -_-

#35
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View PostMATRIXU, on Oct 16 2007, 14:59, said:

Mult timp liber mai au unii pe aici...
@CFS.cu ce te-a deranjat pe tine GTI-ul ala  de pe linia de tramvai? Din partea mea sa opreasca sa ia si vreo 2 calatori cu el, atata timp cat nu ma incurca treaba lui.. Sau tu asteptai tramvaiul in statie si ai ramas un pic nedumerit ce cauta frumusete de GTI in locul mijlocului de transport in care tocmai trebuia sa te urci?

Pe tine cu ce te-a deranjat topicul asta? Este un Poll, nu m-a deranjat cu nimic prezenta masinii. Daca il tine valoarea sau portofelul sa mearga pe acolo, sa fie sanatos.

Si da merg pe linia de tramvai ori de cate ori pot si fac tot posibilul sa nu incurc pe nimeni...si daca e sa incurc asta e, o avarie, o mana ridicata si merg mai departe..

Sa fii sanatos


#36
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View PostAdydum, on Oct 15 2007, 19:15, said:

Topicul si poll-ul nu se refera strict la cel cu golful, sau nu am sesizat eu unde este specificata asta! Nu vad refugiul statiei de tramvai, o fi , nu o fi eu nu m-am referit deloc la poza respectiva :) Oricum chiar daca nu ai semn "obligatoriu la dreapta" nu ai voie sa treci prin stanga refugiului, pentru ca e specificat in lege. Altceva? Circul pe linia de tramvai si ma doare in basca pentru ca circul legal. Ca in anumite situatii nu ai voie pe acolo asta e altceva si nici eu nu mai sunt atunci pe linie ( de ex in dreptul refugiului ca acolo se depaseste prin dreapta, sau cand vine tramvaiul).

ADYDUM

Uite, acum poti vedea refugiul. AICI nu se vede.

Attached Files

  • Attached File  qqq.jpg   319.27K   63 downloads

Edited by C.F.S., 18 October 2007 - 22:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate