Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transmite cineva in Romania?

TĂTUȚU...se intoarce!

Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...
 Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje

Genetica vs educatia vs cultura

Laptop Asus ROG Strix G15 cu pro...
 Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB
 

Ferestre de mansardă - VELUX vs FAKRO vs ROTO vs KEYLITE

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#91
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009
@ bricolator: [...] De fapt cand ai vazut ca de fapt coeficientul de conductivitate termica e f f f mic la Roto nu ai stiut cum sa reactionezi. [...]

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:09.
editare flame


#92
Alexe_40

Alexe_40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2009

View Postslynder80, on 20th October 2009, 19:21, said:

Toate de mai sus ar fi valabile daca aveti timpul si cheful necesar sa faceti tot deranjul asta pentru o fereastra sau doua de mansarda, daca nu, cititi ce au scris cei de mai sus si alegeti pe baza celor spuse de ei, iar in cazul asta mai puneti-va o intrebare: oare de ce toata lumea se compara cu Velux ?

Intrebarea pe care o pui este oarecum subiectiva. Lumea nu compara cu Velux cand isi cumpara o fereastra de mansarda.Ci pur si simplu ei numesc "Velux" orice fereastra de mansarda nu conteaza producatorul. Asa se naste o confuzie printre comercianti cand intra cineva la ei in magazin si cere "un Velux".
Pana si arhitectii pun in planuri in loc de fereastra de mansarda brandul Velux.
In concluzie as vrea sa fac o paralela intre fotbal(ca la fotbal se pricepe toata lumea) si domeniul ferestrelor de mansarda. Englezii au inventat fotbalul. Oare cine a castigat ultimul campionat mondial?? Bineinteles ca nu Anglia!
NU intotdeana cine a inventat un lucru, e si cel mai bun in domeniu.
Multumesc.

#93
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postroofer_man, on 23rd October 2009, 17:51, said:

[...] De fapt cand ai vazut ca de fapt coeficientul de conductivitate termica e f f f mic la Roto nu ai stiut cum sa reactionezi. [...]
Usurel cu coeficientii,la ce afirmi ar trebui sa atasezi si un certificat de la Rosenheim Institute(pentru tine..acolo se fac incercari pentru a stabili caror norme corespund toate genurile de vitraje).
Daca veni vorba Fakro(preferatul meu),si Velux au certificare de la Rosenheim,pentru coeficientul de 0,5.
Si pe polonezi poti sa-i consideri "nostri" in loc de vostri pentru ca Roto(preferatul tau),fabrica toate ferestrele din lemn la 2 fabrici in Polonia,numai cele din PVC sunt facute in Germania sau Franta,Velux la fel, ferestrele pe care le cumparam in romania le fabrica tot in Polonia.
Asteptam cu nerabdare certificatul,doar atunci poti considera subiectul inchis

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:07.
editare citat


#94
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009
Dar esti chiar de la mama lor. Tu cunosti vad chiar si institutul unde se fac incercari. Bravo d.le bricolator. NU prea esti un bricolator de okazie. Vad ca tu  le cam stii.

[...]

Iar pentru a vedea certificatele Roto intra pe pagina lor oficiala de net. Si o sa ai surpiza (neplacuta pt tine) sa le gasesti.

[...]

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:10.
editare flame


#95
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Nu am spus ca as fi bricolator de ocazie .Certificatele Roto as spune ca le cunosc,aici nu vorbim intru delectarea noastra personala,este un forum unde sunt si oameni care afla pentru prima data despre ferestrele de mansarda.In schimb ai putea sa postezi fereastra cu coeficient 0,5 montata de tine ca sa vada toata lumea ce difera asa de mult fata de celelate incat sa fie nevoie chiar de o ridicare de ton(din partea ta),sa demonstrezi.
Cu ultima parte trebuie sa te dezamagesc , iti spun ca de subiectul asta chiar ca sunt departe.

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:13.
citarea integrală a postului precedent


#96
Maxpaine

Maxpaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.10.2009

View Postbigfooot, on 6th December 2007, 16:59, said:

S-ar putea sa greseste cu poozitionare spre sud a ferestrelor, trebuie sa te gandesti ca aceste ferestre sunt in plina bataie a soarelui si vara se creeaza efectul de sera si va fii foarte cald. Chiar se incinde sub fereastra.
Cei de la Roto au spus ca cu un rulou de intunecare nu se rezolva acesta problema , datorita faptului ca intre rulou si fereastra se va creea o perna de aer foarte cald care in final tot in camera ajunge.

sa stiti ca am vazut cum se rezolva aceasta problema...Am gasit pe net o fereastra de mansarda, Keylite, care are in geamul termopan un rulou reflectorizant.deci caldura nu prea mai intra in camera. am un amic care sper sa-si monteze acesata fereastra, mai ales ca el are biroul in mansarda.

#97
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Cele mai eficiente solutii de a scapa de supraincalzirea incaperii prin fereastra de mansarda sunt rulourile exterioare care pot fi din tesatura de fibra de sticla,diverse culori (gri,crem,alb,gri inchis) sau rulouri cu lamele de aluminiu actionate electric sau manual din interior.
prin montarea acestora, razele soarelui numai incing suprafata vitrata,perna de aer se creaza in exterior,intre sticla si rulou.
Avantajul celor din tesatura este ca lasa totusi lumina sa intre in incaperi.
Solutiile cu rulourile reflective pe interior sau whatever,intre sticle, sunt mai mult pentru a face intuneric total inauntru si sunt mai putin eficiente dpdv termic.
Varianta cu ruloul intre sticle este interesanta,dar vine momentul in care se decoloreaza si atunci schimbarea ruloului inseamna automat schimbarea ferestrei.
Este doar o parere.

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:12.
citarea integrală a postului precedent


#98
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009

View PostMaxpaine, on 27th October 2009, 21:23, said:

sa stiti ca am vazut cum se rezolva aceasta problema...Am gasit pe net o fereastra de mansarda, Keylite, care are in geamul termopan un rulou reflectorizant.deci caldura nu prea mai intra in camera. am un amic care sper sa-si monteze acesata fereastra, mai ales ca el are biroul in mansarda.

La mine in Hunedoara sau in zona n-am auzit de asa ceva. Ma gandesc ce se intampla daca se blocheaza acel rulou ce faci? Spargi geamul?

Eu zic ca rezolvarea acestei mici probleme este roleta exterioara. Ea poate fi din aluminiu sau din material din fibra de sticla.La roto acest rulou din fibra de sticla se chiama Markiza. Cele doua accesorii pot fi electrice sau manuale. Daca ti-ai montat asa ceva ai scapat si de caldura vara si de soarele puternic dimineata cand mai vrei si tu sa dormi un pic.

Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati.

#99
ionas29

ionas29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2009
Ieri mi-am montat ferestrele.
Am mai avut discutii si cu cei de la Velux, Fakro nu -am luat in seama (am intrat si pe forumurile din europa si acolo nu prea amintesc de ei, majoritatea vorbesc doar de Roto si Velux), si in final am luat Roto cu pachetul termoizolant si chiar nu-mi pare rau  pentru ca se integreaza foarte bine cu acoperisul meu maro.

[...]

Sanatate



Cum arata MARKIZA manuala?

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:16.
citarea integrală a postului precedent


#100
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Pune si tu o poza sa vedem ce se "integreaza  cu"  acoperisul maro.pachetul termoizolant ,ferastra sau altceva....?tot ce este maro se "integreaza in"... si nu "cu",la fel si celelate culori.
Daca ai fi pus Fakro, s-ar fi integrat perfect in acoperis,poate data viitoare.

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:17.
citarea integrală a postului precedent


#101
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009

View Postionas29, on 29th October 2009, 20:03, said:

Cum arata MARKIZA manuala?

Domnule nu vreau sa mint si iti spun ca nu stiu cum arata Markiza manuala. Cea electrica cu telecomanda am montat anul asta prin primavara.Si mergea super.
Dar la Roto mai au pentru exterior si roleta din aluminiu electrica si manuala.

Ieri am montat 2 ferestre Fakro. Ori m-am obisnuit eu cu Roto ori Fakro n-au mai dat inainte cu tehnologia. La Roto totul e simplu. Urechi de prindere premontate ( nu mai stau sa pierd vremea pe casa) termoizolatie premontata ( la Fakro de cand ma stiu nu am montat cu termoizolatie  - pt ca nu au, sau cel putin eu nu stiu sa aiba) etc

[...]

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:19.
editare off-topic


#102
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare!Aveti ceva detalii despre ferestrele "Rooflite"?Am vorbit cu mai multi distribuitori si mi-au sugerat aceste ferestre.Aveti cunostinta de persoane care au montat astfel de ferestre,se merita?

#103
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
probabil ca merita,atata timp cat sunt copilul vitreg al Velux-ului la noi.Este o divizie separata si nu am auzit sa fi fost vreun kix cu ele,doar ca sunt simple si demodate,dar bune si mai ieftine.De adus in tara sunt aduse de diferite firme,niciodata de firma mama.Daca te uiti mai atent ,aceasi ferastra o s-o gasesti si sub alta denumire comerciala,depinde de cine le vinde.Ambalajul nu este o problema in ziua de azi.
Sfatul meu,este ca daca ai un buget redus la dispozitie,negociaza un pret bun pt ele,afla cine va face service in perioada de garantie si monteaza-le inainte sa vina iarna..

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:21.
citarea integrală a postului precedent


#104
Alexe_40

Alexe_40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2009
Salut.
Am achizitionat ferestrele Roto si au si montat jumatate din ele. [...]
pe deasupra mai au si 15 ani garantie.
Si le-am luat la promotie cu termoizolatia gratis. [...]
Luati cu incredere ca e marfa germana.

Respecte!

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:25.


#105
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Ca sa termini propozitia si sa fie si corect,trebuie sa scrii marfa de la firma germana,fabricata in Polonia.

Edited by raduk, 03 November 2009 - 18:31.
citarea integrală a postului precedent


#106
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009

View Postslynder80, on 4th November 2009, 15:12, said:

Bai dar tare rau va merge treaba, voua astia de la Roto...mai usor cu toata publicitatea asta, e un topic cu pareri pro si contra, cu discutii obiective si pe concret. Daca vreti publicitate, platiti fratilor...daca nu abtineti-va de la astfel de comentarii.

Gresit! Sunt un cumparator multumit de marfa achizitionata!  Eu nu sunt de la Roto. ok?

#107
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Ar fi greu sa fii de la Roto,din cate stiu afacerea cu ferestre de mansarda a companiei in Romania,este one man show,cel care ademeneste diferite companii sa cumpere cate un camion de marfa la preturi promotionale,pe care astia reusesc in prima faza sa o vanda in proportie de 40-60%,iar pe urma afacerea devine dificila pentru ca  achizitia altor ferestre se face  in conditii diferite.De aici si disperarea unora sa scape de stocul care le-a ramas.Si tot de aici rezulta si stilul deloc unitar,promovare zero,lipsa de servicii post vanzare.Ce ramane in urma, este o piata mica bulversata de agresivitatea vanzatorilor de Roto(inclusiv aici pe forum),care pana la urma se retrag din lipsa de fonduri.Si toate astea nu din cauza ca ferestrele nu ar fi bune,ci din cauza ca ele sunt o afacere secundara inclusiv pentru firma mama,iar piata romaneasca este ignorata in continuare.
Intrebare: Ati vazut vreo masina inscriptionata de ei (nu cele care sunt de la feronerie) umbland prin tara,vreo prelata de camion,sau masina de service?
Sfatul meu pentru cei care au intentia de a-si face mansarda este sa se uite la soliditatea si transparenta financiara a celor care importa ferestre de mansarda.Este o conditie ca si in viitor sa ii intalneasca in piata pe aceasi,nu diferiti care umbla prin tara si pretind ca sunt cei mai tari.
Poate ajuta si cotele de piata detinute in prezent de aceste marci,va asigur  cifra pentru Roto este nesemnificativa,primi doi Velux si Fakro avand impreuna peste 90 % din vanzari.Si asta in conditiile in care Roto totusi incearca sa fie prezent aici chiar inainte ca Velux sa vina oficial in Romania.Rezultatele se vad,sunt cunoscute de toata lumea care activeaza in acest domeniu.

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:29.
citarea integrală a postului precedent


#108
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009
Ma cu tine ce sa fac! Tu sari numai decat la contre. Tu vad ca le stii pe toate. Stii tu cote de piata si cifre de vanzari.

Afla pentru cultura ta generala ca eu colaborez foarte bine cu firma Roto.

Sunt pusi la punct cu tot ce inseamna stocuri, logistica, livrari, etc.

[...]

Daca vrei sa ne referim la concern, transparenta, etc nu cred ca ar trebui sa te exprimi. Pe Roto ii cunoaste toata lumea cat de seriosi sunt si ce concern mare sta in spatele unui dealer (roofer) care vinde produsele lor.

[...]

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:34.
editare flame


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate