Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Ferestre de mansardă - VELUX vs FAKRO vs ROTO vs KEYLITE

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#73
gi_joe

gi_joe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2009

View Postbricolator, on 9th October 2009, 11:14, said:

Ferestrele Keylite isi au originea in Irlanda unde sunt produse doar pentru piata din Marea Britanie.Pentru restul pietii,sunt fabricate in Polonia,fara a putea fi vandute in aceasta tara,dat fiin faptul ca marca apartine unei alte companii.Ca si ferestre incearca sa mentina caracteristicile atat calitative cat si estetice  a celor deja existente pe piata(Velux,Fakro),incercand sa introduca si cateva inovatii de ordin estetic mai degraba decat calitative.
Ele sunt comercializate printr-o retea destul de bine reprezentata de tigle metalice.
Cat despre cine si-a montat sau cat de multumit este de ele,vei obtine destul de putine raspunsuri,dat fiind,intrarea tarzie pe piata romaneasca,doar incepand cu anul acesta.
Ma repet fata de ce s-a scris si inainte,fiind vorba de un produs pe care nu il vei vrea schimbat in urmatorii n ani,de la instalare ,criteriul de baza este seriozitatea cu care este abordata vanzarea si montarea lor pe acoperis cat si posibilitatea de a apela la vanzator/montator si pentru reparatii/update-uri ulterioare si aici vorbesc de perioade de timp peste 3-4 ani.
Succes in alegerea produsului optim!
Pentru o eventuala consultare iti sta la dispozitie priceperea catorva oameni,poate chiar aici pe forum.
Bricolator,

Multumesc pentru reply, este singurul  pe care l-am primit pana acum (pe mai multe forumuri).

Am vazut ferestrele in weekend, la o firma care vinde si Velux, si am putut sa le studiez indeaproape pe amandoua. N-am observat decat diferente de ordin estetic intre Keylite si Velux (era modelul mai destept, cred ca GGL) - de ex. Velux are manerul de deschidere pe toata latimea ferestrei, Keylite are un maner mai mic. Diferenta de bani pentru dimensiunea care ma intereseaza pe mine (66 cu 118) e destul de mare, cam 40 de EURO pe fereastra (Velux-ul e mai scump).

Intrebare: merita sa platesc 200 de EURO in plus (am nevoie de 5 ferestre) numai ca sa am Velux pe casa?

#74
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Deducem ca e forumul "corect"
Ce spui tu cu acele diferente de preturi,denota ca ai reusit sa compari mere cu pere(asa cred,nu cunosc preturile Keylite),eu stiu ca toti au preturile aliniate,apropiate pt calitati apropiate,cu un mic siretlic din partea Velux care vinde cam scump ultimul model de GZL,supravietuitor pe piata care vb fie intre noi este cam demodat si ramas in urma cu caracteristicile si totusi este vandut la preturi egale cu celelalte Roto,Fakro si eventual Keylite(modelele lor standard sau entry level)
In consecinta daca nu te-ai hotarat inca,sa mai faci o comparatie,eventual pe site-uri nemtesti unde piata ii obliga la comparatii oneste de caliatate/pret...

Edited by raduk, 22 November 2009 - 20:13.
citarea integrală a postului precedent


#75
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Am o oferta pentru 3 ferestre Velux GGL 3059 C04(55x98) la pret de 201 euro/buc ,pentru mansarda. Este un pret corect?
Intre Roto si Velux voi ce-ati alege? Am 3 ferestre , una la baie , alta la dressing si una la o camera iesita ca sa zic asa..in plus (din geometria acoperisului).

#76
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
pretul pare a fi corect,dar dimensiunile par a fi pt o casa de papusi...daca vrei si mai mici poti lua si 55x78 de la Fakro dar mai bine te uiti care sunt cele mai mari dimensiuni pe care le poti pune....poimaine te vei felicita

Edited by raduk, 22 November 2009 - 20:14.
citarea integrală a postului precedent


#77
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostAC09, on 14th October 2009, 14:52, said:

Am o oferta pentru 3 ferestre Velux GGL 3059 C04(55x98) la pret de 201 euro/buc ,pentru mansarda. Este un pret corect?
Intre Roto si Velux voi ce-ati alege? Am 3 ferestre , una la baie , alta la dressing si una la o camera iesita ca sa zic asa..in plus (din geometria acoperisului).
Fakro acorda 15% reducere pana la sfarsitul lunii octombrie,asta in caz ca nu ai cumparat inca,asa am auzit intr-o reclama la radio(infopro) si aseara am vazut si reclama lor la meciul de fotbal cu Feroe.

#78
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc pentru raspuns!
Mici zici? ..apoi in baie si la camera care este de fapt sifonierul..de ce sa trebuiasca mai mari? Nu stiu nimic de Kakro...acum aud prima data!

#79
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Parerea mea este ca vitrajele la o casa trebuie sa fie cat mai mari,lumina niciodata nu este prea multa,pe langa asta la baie fereastra trebuie neaparat sa aiba clapeta de ventilatie pe care tot timpul sa circule aerul.Aici as da un plus pt Fakro,al carei fanta de ventilatie este cea mai eficienta,(functioneaza pe principiul diferentelor de presiune),si in plus de asta datorita sistemului de inchidere,are 2 pozitii de intredeschis pt aerisire,in timp ce fereastra este blocata.
Dresingul sau sifonierul nu trebuie sa fie o gaura sau un barlog(sotia cand isi alege o toaleta si vrea sa o asorteze,nu trebuie sa faca cat mai multe drumuri )ci lumina naturala cat mai multa,inclusiv impotriva moliilor :)

Edited by raduk, 22 November 2009 - 20:15.
citarea integrală a postului precedent


#80
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc pentru lamuriri.
...sotia..sint eu  ;)

#81
Alexe_40

Alexe_40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2009

View Postbricolator, on 15th October 2009, 10:00, said:

Fakro acorda 15% reducere pana la sfarsitul lunii octombrie,asta in caz ca nu ai cumparat inca,asa am auzit intr-o reclama la radio(infopro) si aseara am vazut si reclama lor la meciul de fotbal cu Feroe.


Super! Dar eu am vazut o reclama la promotia Roto. Cica de la 1 octombrie 2009 dau termoizolatia gratis! Am vazut banere la dealerii lor. Cica astea nemtesti is mai bune decat celelalte.

Am si eu 49 de bucati de pus pe un Hotel la munte. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum stau lucrurile cu ferestrele de mansarda. Vreau sa ma sfatuiti ce sa aleg avand in vedere ca nu tocmai pretul este criteriul principal.

Vreau sa imi pun la mine acasa un sistem solar  care sa imi incalzeasca si piscina pe timp de vara.

Cine se simte in stare sa imi un sfat bun.

Multumesc.

#82
ionas29

ionas29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2009
Trebuie sa iau o decizie, ma poate ajuta cineva?

Are cineva montata o fereastra ROTO cu termoizolatie?
Dati-mi va rog cateva pareri pro si contra daca aveti di daca merita diferenta de pret. Am avut o discutie cu cei de la ROTO si mi-au facut capu mare cu termoizolatia de la ei in comparatie cu cea de la VELUX.
Pe site-ul lor sunt ceva informatii dar vreau ceva pareri de la cei care au montata o astfel de fereastra

#83
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostAlexe_40, on 15th October 2009, 16:58, said:

Super! Dar eu am vazut o reclama la promotia Roto. Cica de la 1 octombrie 2009 dau termoizolatia gratis! Am vazut banere la dealerii lor. Cica astea nemtesti is mai bune decat celelalte.

Am si eu 49 de bucati de pus pe un Hotel la munte. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum stau lucrurile cu ferestrele de mansarda. Vreau sa ma sfatuiti ce sa aleg avand in vedere ca nu tocmai pretul este criteriul principal.

Vreau sa imi pun la mine acasa un sistem solar  care sa imi incalzeasca si piscina pe timp de vara.

Cine se simte in stare sa imi un sfat bun.

Multumesc.
La 49 de ferestre in perioada asta,nu trebuie decat sa scrii 3 randuri la reprezentante sau importatori si poti sa organizezi o intrevedere cu totii in acelasi timp sa-si laude marfa unul in fata celuilalt(hm... idee interesanta),si poti obtine beneficiile maxime(asta daca ai si banii disponibili)
Cand ai stabilit intalnirea da-mi un PM si vin sa te ajut in alegere....

View Postionas29, on 15th October 2009, 21:57, said:

Trebuie sa iau o decizie, ma poate ajuta cineva?

Are cineva montata o fereastra ROTO cu termoizolatie?
Dati-mi va rog cateva pareri pro si contra daca aveti di daca merita diferenta de pret. Am avut o discutie cu cei de la ROTO si mi-au facut capu mare cu termoizolatia de la ei in comparatie cu cea de la VELUX.
Pe site-ul lor sunt ceva informatii dar vreau ceva pareri de la cei care au montata o astfel de fereastra
Daca o simpla banda de poliuretan sau ce o fi (care vb fie intre noi se poate lua de oriunde si lipi pe rama ferestrelor),te face sa suporti o fereastra urata(in comparatie cu celelalte),atunci ia de la cei care iti fac capul cel mai mare.Roto prin asta vor sa compenseze o clara ramanere in urma fata de ceilalti atat ca aspect cat si caracteristici fizice,si de ce nu si diferenta enorma dintre cantitatile vandute fata de ceilalti...
Sfatul meu este sa cauti un montator care stie meserie si te va sfatui cum stam cu o termoizolatie bine facuta in mansarda si evitarea pe cat posibil a puntilor termice ce se pot forma...

#84
Alexe_40

Alexe_40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2009
Azi am fost la un montator si am vazut toate cele trei ferestre Velux, Roto, Farko una langa cealalta. [...]

M-am hotarat sa cumpar Roto. [...]

Si o sa pun si pentru bai ferestre din PVC care cica is garantate 15 ani. [...]



View Postionas29, on 15th October 2009, 21:57, said:

Trebuie sa iau o decizie, ma poate ajuta cineva?

Are cineva montata o fereastra ROTO cu termoizolatie?
Dati-mi va rog cateva pareri pro si contra daca aveti di daca merita diferenta de pret. Am avut o discutie cu cei de la ROTO si mi-au facut capu mare cu termoizolatia de la ei in comparatie cu cea de la VELUX.
Pe site-ul lor sunt ceva informatii dar vreau ceva pareri de la cei care au montata o astfel de fereastra

[...]

O sa-ti spun ce parere am dupa ce imi monteaza la hotel ferestrele. [...]

Salutari!

Edited by raduk, 23 November 2009 - 18:40.


#85
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostAlexe_40, on 16th October 2009, 16:28, said:

[...] eu nu am facut altceva decat sa cer o parere.
Iar eu "nu am făcut altceva" decît să sper că acesta este adevărul, în ciuda vitezei cu care ai trecut de la "a pune întrebări" la osanale. Timpul ne va arăta cine a avut dreptate.  :peacefingers:

#86
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009
Buna.
Am si eu o intrebare.
Mai exista o alta fereastra de mansarda in afara de Roto la care atunci cand ninge nu se topeste zapada pe langa ea?
Avand in vedere ca mesterul nu mai face nici o izolatie in plus fata de ceea ce detine fereastra!

Multumesc, si as dori un raspuns profi fara intepaturi.

#87
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Asemenea intrebari nu pot primi un raspuns profi,dar vine iarna si vei putea vedea cum se topeste zapada si pe langa celebrele ferestre Roto.Tu ce crezi Velux, in atatia amar de ani nu ar fi livrat ferestrele cu aceasta izolatie inclusa?Tu chiar crezi asta?
Sa ne intelegem,ferestrele de mansarda nu sunt un articol de bricolaj,desi pot fi usor montate si de oameni care nu au mai facut asa ceva inainte.Avand in vedere nenumaratele probleme ce trebui sa fie rezolvate in cadrul unui acoperis,montajul unei ferestre cu tot ce implica,ar trebui sa fie facute de cineva care se pricepe,inclusiv la fizica si intelege toate fenomenele ce se petrec acolo.Si si asa apar surprize,dovada nenumaratele inovatii care ajuta la performantele de izolatie,eficienta energetica si nu in ultimul rand de estetica,la acest capitol din urma Roto nu exceleaza deloc.
In concluzie mesterul care nu face izolatie in jurul ramei se poate numi linistit "tapinar"
Si sa revenim la intrebare,motivul pt care producatorul tau preferat a ales varianta izolatiei lipite de rama,a fost ca nu ar fi reusit sa coboare altfel transmitanta termica a ferestrei sub 1,6-1,7 W/mpK,pentru ferestrele ieftine.Asa ca subiectul acesta ar trebui sa apara doar la capitolul"a mai aparut o fereastra bunicica"

Edited by raduk, 23 November 2009 - 16:58.
citarea integrală a postului precedent


#88
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009
Mai prietene! Eu am cerut o parere profi si fara sa ataci pe nimeni! ok?
Se vede clar din ce ai scris pe acest forum ca dumneata esti pro fakro (probabil ocupi o functie chiar la ei)!
Cand o sa inventeze fakro ceva mai stam de vorba. Pana una alta a tot copiat si de la Roto si de la Velux. Asa ca daca e sa le luam la bani marunti nu stiu pe unde scoti camasa [...] :confuzzled: !
Hai totusi sa nu ne bagam la date tehnice ca  te lasa Roto cu chilotii in vine. Sa fim seriosi.
[...] iti spune ceva 0,5 W/mpK??? Uite aici a ajuns Roto!
Asa ca stai potolit si nu te mai arunca!


Mai ușor cu flame-ul!  :nonobad: Sau vrei să recidivezi?

Edited by raduk, 23 November 2009 - 16:59.
flame


#89
slynder80

slynder80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2009
Achizitionarea unei ferestre de mansarda poate fi influentata de mai multi factori. Ideea e ca atunci cand iti cumperi o fereastra de mansarda o cumperi pentru o perioada mai lunga de timp, nu ca s-o schimbi dupa doi, trei ani.
Daca nu cunosti si esti total pe langa domeniul materialelor de constructii, incepi si te documentezi sau incepi si pui intrebari, si trebuie sa te gandesti un pic, e ca si cum te-ai duce la o macelarie plina de oameni si l-ai intreba pe vanzator: "E proaspata carnea?" "Binenteles ca este, ieri am taiat animalul..." . Asa e si cu materialele de constructii, nici un vanzator de materiale de constructii n-o sa va zica despre produsul pe care-l vinde ca e prost, ba din contra...produsul respectiv e cel mai tare si cel mai bun, cu toate ca habar n-are, ca pe multi dintre ei din pacate ii intereseaza in primul rand banul, in al doilea rand sa va ia cat mai multi bani si in al treilea rand, sa va ia banul...si undeva pe la coada poate ii doare un pic si de satisfactia clientului.
Asadar cand sunteti la faza de ferestre de mansarda, ori mergeti direct la  firmelor producatoare de ferestre de mansarda, ori cereti consultanta din partea lor, si atunci o persoana de la ei vine la dumneavoastra, ori puteti merge la firmele specializate pe invelitori care sunt direct focusate pe acest segment de piata, ei putandu-va argumenta din propria lor experienta impresii despre produsele pe care le vand.
Toate de mai sus ar fi valabile daca aveti timpul si cheful necesar sa faceti tot deranjul asta pentru o fereastra sau doua de mansarda, daca nu, cititi ce au scris cei de mai sus si alegeti pe baza celor spuse de ei, iar in cazul asta mai puneti-va o intrebare: oare de ce toata lumea se compara cu Velux ?

Edited by slynder80, 20 October 2009 - 18:23.


#90
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Oare de ce? Totul in piata este o competitie si intr-un domeniu asa de ingust trebuie sa-l ajungi si sa-l depasesti pe cel care a fost si inca este primul pe toate planurile.Ce fac toti este sa incerce sa intre pe o piata care in intregimea ei a fost creata de Velux(in Romania,cu certitudine) si nimic nu este rau in asta.Sa spargi un monopol asa de evident figureaza si printre regulile de piata in UE.Produsele Velux raman de referinta inca multi ani pentru toti cei care produc si sunt vreo 9 din cate cunosc eu(in realitate mai multi),si nu am auzit ca vreunul din ei nu ar mai fi avut clienti si a trebui sa inchida.
Se cumpara in continuare "adidasi" Adidas,Puma,Nike etc,fara sa puna cineva intrebarea de ce?
Lasati-i pe partizanii marcilor sa-si apere produsul,nu se va intampla nimic rau din asta,manifestati-va nemultumirea daca cineva v-a tras in piept,ii feriti macar pe cei care urmeaza sa faca o alegere.(scuze,nu vreau sa apar in rolul de moderator)

Edited by raduk, 23 November 2009 - 17:01.
citarea integrală a postului precedent


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate