Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Ferestre de mansardă - VELUX vs FAKRO vs ROTO vs KEYLITE

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#55
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Bravos, raspuns la subiect! Intamplator sau nu, cunosc piata respectiva (oarecum similara cu cea in care imi desfasor activitatea), cunosc si firmele respective (atat producatorii cat si importatorii respectivi), organizarea si modalitatea de desfasurare a activitatii lor sunt perfect descrise de radubci.
As mai adauga ca, dupa cate stiam eu, la o cantitate de minim 5 ferestre achizitionate in acelasi proiect, Velux iti trimite echipa tehnica pt. asistenta la montaj (cel putin acum vreo cativa ani asa procedau).
Si eu sunt adeptul produselor de top, ai garantia unui produs de calitate si a unor servicii pe masura.
Am mai vazut si alte ferestre de mansarda, Dakota, probabil mai sunt si altele, insa n-as lua un produs doar pt. ca este mai ieftin, dar nu e prezent in Romania printr-o reprezentanta sau dealer serios.

#56
roofer_man

roofer_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2009
[...]

As dori sa iti raspund punctual. Pentru ca suntem niste gentelmani si ne respectam!

"1. In Romania, pana cand sa intre Velux pe piata, nu exista piata de ferestre de mansarda. Ei au creat aceasta piata, ei au investit, ei au facut cursuri de montatori, ei au luat legatura cu arhitectii, etc. Piata de ferestre de mansarda in Romania e creata de Velux."

Este adevarat ceea ce spui. Acum 10 ani cand am inceput eu sa montez ferestre de mansarda erau singurii de pe aceasta piata.


"2. Roto a intrat in Romania prin Unimat , firma din Sibiu; iar Fackro prin Kronlux, firma din Brasov.
In acest moment, Roto are cateva persoane in divizia de ferestre de mansarda, care tin de reprezentanta, reprezentanta care se ocupa de balamale, feronerie, glisiere etc. Facro nu a venit inca."

NU cunosc foarte bine istoria Roto prin cine a intrat si cum au intrat. Prima oara cand am vazut  ROTO mi-a cazut o fereatra pe mana adusa de cineva de afara. Si am fost foarte surprins la ce usor se monteaza si de cum arata, cunoscand veluxurile.
Tu vad ca stii mai multe despre ei si ar trebui sa cunosti si ferestrele lor.

Spune-mi te rog ce hiba ai gasit la ferestrele Roto? Am pretentii de la tine ca te vad mare montator si vreau un raspuns cat se poate de tehnic si la subiect!!! Ca de vrajeli sunt satul!


"Roto nu are statut de producator cu organizare ca la carte, are cativa importatori, nu are stocul ei aici, etc.
In Germania, tara de origine Roto, Roto are cota de piata mult mai mica decat Velux.
VELUX este LIDER MONDIAL, inclusiv pe piata din SUA si CHINA (unde ceilalti nu exista)."

Cine imi livreaza mie ROTO nu s-a plans niciodata despre organizarea lor , stocuri si altele! Vad ca esti informat de cum e in Gemania, SUA  etc. Drept sa iti spun pe mine nu ma intereseaza ce se intampla in alte tari!!!
Eu stiu ca lucrez foarte bine cu acest produs si il sustin cat pot de mult.

[...]

Pai sa ma scuzati dragi colegi de breasla dar eu nu vreau dacat sa va reamintesc ca Roto are cea mai buna ferestra din lume la ora actuala!
Si asta spun in cunostinta de cauza si cu riscul de a ma repeta va spun ca am montat tot ce este pe piata ca fereastra de mansarda.

[...]

"Celorlalti participanti la forum le spun atat ca daca Mercedes sau Volkswagen a creat masini, au produs si piese de schimb. Roto schimba fereastra cu totul din 2 motive: nu au depozit, infrastuctura, etc, si daca ar face stoc de piese de schimb ar dura mai mult si ar avea costuri mai mari."

Prietene, Mercedes, Volkswagen, Roto sunt facute in aceasi tara! E la mintea cocosului ca un producator care face ditai produsul are si piese de schimb. Drept sa iti spun ca de cand monte eu Roto nu prea am avut nevoie de piese de schimb.Pentru ca nu am necazuri cu ferestrele!!!!!

[...]

Salutare cititori.

Edited by raduk, 22 November 2009 - 20:08.
editare flame


#57
Teo77

Teo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.09.2007
Poate da cineva feedback despre ferestrele de mansarda Keylite?

#58
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.06.2003
Stie cineva ce inseamna TÜV Certificate for roof windows? Si daca Velux are asa ceva?... Si daca conteaza?

#59
slynder80

slynder80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2009
"TÜV Certificate" este o organizatie de certificare cum este ISO. Majoritatea ferestrelor au TUV sau ISO sau alte certificari...dar in principiu este acelasi lucru.

Edited by raduk, 22 November 2009 - 20:09.
citarea integrală a postului precedent


#60
erveu

erveu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2009

View PostTeo77, on 18th July 2009, 10:24, said:

Poate da cineva feedback despre ferestrele de mansarda Keylite?
din cate stiu sant produse in irlanda, si promovate "la pachet" cu invelitorile gerard.
asa cum frumos reiese din ce spunea ceva mai sus radubci (salutam stimabile !), mai importante decat calitatea ferestrei sant firma care "sta in spatele ei" si montajul. si parerea mea este ca oamenii sant foarte seriosi, au o afacere solida si in crestere. deci probabil ii vei gasi si peste 10 ani, in cazul in care ai probleme cu fereastra.
in rest stiu ca sant bune ca si pret fata de "standardul" impus de VELUX-FAKRO.

sa dea dumnezeu sa nu trebuiasca sa va duceti vreodata cu ligheanul in mansarda !

#61
erveu

erveu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2009

View Postfanelaru, on 31st July 2009, 00:11, said:

Stie cineva ce inseamna TÜV Certificate for roof windows? Si daca Velux are asa ceva?... Si daca conteaza?

in principiu ceea ce te intereseaza la o fereastra de mansarda este sa aiba cine sa o repare si cu ce in cazul in care va fi vreodata nevoie de asa ceva, sa fie bine montata (foarte important), sa aiba un sistem de operare confortabil fata de inaltimea de instalare dorita si un "look" decent al partii din interior.
inscrierea certificarii TUV pe ambalajul produsului aduce un plus de credibilitate acestuia, fiind recunoasterea implementarii unui sistem de management al calitatii de catre o firma etalon in acest domeniu.
nu stiu sa-ti raspund exact daca are, dar acest lucru nu este o uzanta pentru firme consacrate care nu au nevoie sa se laude cu asta (ex. rolls-royce, rollex, armani, microsoft etc.)

#62
gi_joe

gi_joe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2009
Salut tuturor,

Poate sa-mi spuna cineva ceva despre ferestrele de mansarda Keylite? Am auzit ca in Anglia sunt destul de bine vazute dar in Romania sunt pe piata de putin timp.

Si-a montat cineva aceste ferestre?

Multumesc!

#63
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postgi_joe, on 8th October 2009, 14:22, said:

Salut tuturor,

Poate sa-mi spuna cineva ceva despre ferestrele de mansarda Keylite? Am auzit ca in Anglia sunt destul de bine vazute dar in Romania sunt pe piata de putin timp.

Si-a montat cineva aceste ferestre?

Multumesc!
Ferestrele Keylite isi au originea in Irlanda unde sunt produse doar pentru piata din Marea Britanie.Pentru restul pietii,sunt fabricate in Polonia,fara a putea fi vandute in aceasta tara,dat fiin faptul ca marca apartine unei alte companii.Ca si ferestre incearca sa mentina caracteristicile atat calitative cat si estetice  a celor deja existente pe piata(Velux,Fakro),incercand sa introduca si cateva inovatii de ordin estetic mai degraba decat calitative.
Ele sunt comercializate printr-o retea destul de bine reprezentata de tigle metalice.
Cat despre cine si-a montat sau cat de multumit este de ele,vei obtine destul de putine raspunsuri,dat fiind,intrarea tarzie pe piata romaneasca,doar incepand cu anul acesta.
Ma repet fata de ce s-a scris si inainte,fiind vorba de un produs pe care nu il vei vrea schimbat in urmatorii n ani,de la instalare ,criteriul de baza este seriozitatea cu care este abordata vanzarea si montarea lor pe acoperis cat si posibilitatea de a apela la vanzator/montator si pentru reparatii/update-uri ulterioare si aici vorbesc de perioade de timp peste 3-4 ani.
Succes in alegerea produsului optim!
Pentru o eventuala consultare iti sta la dispozitie priceperea catorva oameni,poate chiar aici pe forum.

View PostAstrul, on 6th April 2009, 22:10, said:

Ti-am dat un simplu avertisment, sa ai grija cu limbajul.
Voi va certati, dar faceti asta ca sa intelegem si noi profanii ceva din asta.
Mai multe informatii tehnice, eventual cu poze, referinte, detalii tehnice, n-ar strica si mai putina galceava.
Pe mine ma intereseaza mai putin marca si mai mult calitatea, design-ul, durabilitatea, fiabilitatea, garantia, etc....etc....etc....si eventual si pretul da care nu e neaparat un criteriu de departajare numai in cazul in care 2 produse au aproape aceleasi caractieristici si diferenta de pret este astronomica.
Banuiesc ca cine cumpara ferestre de mansarda la o casa nu cumpara 30 ca la termopane ci 2-3 maxim si atunci se iau in considerare criteriile de mai sus.
Dacacunoasteti si sunteti in bransa spuneti-ne si noua alte chestii decat marcheting ieftin care-l stie orice aget devanzari pe de rost.
Cum se monteaza, care sunt problemele, cum se lasa golurile, cum izolezi, detalii de montare in functie de tipul de invelitoare, etc...
Chiar ar fi frumos si util daca ne-ati prezenta asa ceva. Vorbe...si eu pot pune aici insa nu cred ca intereseaza pe nimeni pareri despre propriul produs sau despre concurenta.
:peacefingers:
Chiar asa...,as intelege un partizanat pentru un anume produs in cazul in care cel in cauza ar fi insusi producatorul(de preferinta,local).Dar cum in tarisoara asta (pentru acest produs si multe, multe altele)suntem doar simplii importatori,distribuitori,montatori si ce-i mai important,platitori neti,contributori la PIB-ul tarilor de unde provin aceste ferestre, trebuie sa ne multumim cu statutul nostru(deocamdata) si sa incercam sa scoatem,macar pentru noi maximul ce se poate face...,adica sa obtinem pe banii nostrii,atatia cat ne-am alocat sau ne putem permite,un produs(incluzand si serviciul aferent) cu care sa nu ne fie nici rusine si nici frica,ca ar putea sa ne tradeze in anotimpul urmator,ca deh...la noi iarna nu-i ca vara.
Concluzia:Intrebari cat mai multe,chiar si super tehnice pt ca sigur se vor gasi si raspunsuri.
si o intrebare:A facut cineva o comparatie intre ferestrele existente pe piata(nu neaparat la noi) care sa fie adaptabile unei case inteligente.Sunt in stare reprezentantii acestor firme sa raspunda la asemenea intrebari?

#64
Costel35

Costel35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.01.2009

View Postbricolator, on 9th October 2009, 10:14, said:

A facut cineva o comparatie intre ferestrele existente pe piata(nu neaparat la noi) care sa fie adaptabile unei case inteligente.Sunt in stare reprezentantii acestor firme sa raspunda la asemenea intrebari?
Orice chestie cu telecomanda se poate integra într-o casa intelienta.
Ce alte functionalitati ale unei "case inteligente" te intereseaza ?
Velux are aici un avantaj cu standardul lor radio (IO) care mai e folosit si de alti constructori (http://www.io-homecontrol.com/) si poti avea o gramada de dispozitive în casa programate si actionate de la o singura telecomanda.
Exista si convertoare de semnal IO spre/dinspre altceva, deci compatibilitatea depaseste standardul.
Cel mai simplu dar multifunctonal dispozitiv asociat e întrerupatorul de priza IO. Cu o telecomanda de Velux poti controla toate sursele de curent (si deci aparatele, la nivel de on/off) din casa. Poti programa lumini exterioare sau interioare sa se aprinda/stinga la ore prestabilite în zile prestabilite, poti programa încalzirea punctuala fara sa treci prin termostat.

#65
veracles

veracles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.11.2006
Stie cineva de unde pot cumpara din Ro. rulouri pentru ferestre dakstra.....
mersi,

#66
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostCostel35, on 9th October 2009, 12:13, said:

Orice chestie cu telecomanda se poate integra într-o casa intelienta.
Ce alte functionalitati ale unei "case inteligente" te intereseaza ?
Velux are aici un avantaj cu standardul lor radio (IO) care mai e folosit si de alti constructori (http://www.io-homecontrol.com/) si poti avea o gramada de dispozitive în casa programate si actionate de la o singura telecomanda.
Exista si convertoare de semnal IO spre/dinspre altceva, deci compatibilitatea depaseste standardul.
Cel mai simplu dar multifunctonal dispozitiv asociat e întrerupatorul de priza IO. Cu o telecomanda de Velux poti controla toate sursele de curent (si deci aparatele, la nivel de on/off) din casa. Poti programa lumini exterioare sau interioare sa se aprinda/stinga la ore prestabilite în zile prestabilite, poti programa încalzirea punctuala fara sa treci prin termostat.
De Velux am inteles si mai devreme.Am intrebat daca a facut cineva comparatii intre produse de la diferiti producatori.

#67
Costel35

Costel35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.01.2009
Pai cine sa faca comparatii, importatorii si astia de le monteaza ? I-ai vazut deja ce sunt în stare sa scoata din ei.

Nu, comparatiile le poate face doar clientul, utilizatorul produsului. Iar un client care sa-si puna acasa 2-3 marci de geamuri electrice ca sa aibe la ce face comparatie, pur si simplu nu exista.

#68
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Dar un client care sa fi vorbit cu cel putin 2 dintre ei,sau un seminar despre aceste lucruri,ca tot sunt la moda chestiile verzi si eficienta energetica?

Edited by raduk, 22 November 2009 - 20:11.
citarea integrală a postului precedent


#69
Costel35

Costel35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.01.2009
Cu cine "2 dintre ei" ? Cu instalatori, importatori ? Pai piata ferestrelor electrice e minuscula, nu-s volume, nu e experienta, nu e informare, trebuie sa le dai tu informatia ce vrei exact, si ei tot se mai scarpina în cap.

Ce treaba are o fereastra electrica cu eficienta energetica si cu chestiile verzi ? Seminar ????? N-ai piata, n-ai interes.

Domotica e actualmente o niste de pasionati, piata anemica e farâmitata, nu trebuie sa te astepti la vreo coerenta sau miscari unitare. Fiecare se descurca singur.

#70
ionas29

ionas29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2009
Foarte interesant ce spui tu dar deloc practic.
Iti spun si de ce . Fiecare aparat are telecomanda sa si in plus nu o sa-mi pun o fereastra electrica doar pentru telecomanda.
E acelas lucru ca si telefonul mobil cu foarte multe dotari( internet, camera foto, etc.), eu cred ca fiecare are acasa si un aparat foto , si de asemenea un PC pentru a citi e-mailul.
Vizavi de aceasta telecomanda in mod sigur e garantata 2 ani si apoi orice servisare a sistemului costa cel putin dublu. Eu personal nu sunt de acod cu acest sistem, iar daca ar fi dupa mine mi-as pune o fereastra cu un simplu intrerupator si dotata cu ceva practic - senzor de ploaie care in mod sigur sunt si la ceilalti producatori ROTO si FAKRO - care sunt mai mari.




Are cineva montata o fereastra ROTO cu termoizolatie?
Dati-mi va rog cateva pareri pro si contra daca aveti di daca merita diferenta de pret. Am avut o discutie cu cei de la ROTO si mi-au facut capu mare cu termoizolatia de la ei in comparatie cu cea de la VELUX.
Pe site-ul lor sunt ceva informatii dar vreau ceva pareri de la cei care au montata o astfel de fereastra.

Edited by raduk, 22 November 2009 - 20:12.
citarea integrală a postului precedent


#71
Costel35

Costel35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.01.2009

View Postionas29, on 11th October 2009, 20:15, said:

Foarte interesant ce spui tu dar deloc practic.
Iti spun si de ce . Fiecare aparat are telecomanda sa si in plus nu o sa-mi pun o fereastra electrica doar pentru telecomanda.
E acelas lucru ca si telefonul mobil cu foarte multe dotari( internet, camera foto, etc.), eu cred ca fiecare are acasa si un aparat foto , si de asemenea un PC pentru a citi e-mailul.
Vizavi de aceasta telecomanda in mod sigur e garantata 2 ani si apoi orice servisare a sistemului costa cel putin dublu. Eu personal nu sunt de acod cu acest sistem, iar daca ar fi dupa mine mi-as pune o fereastra cu un simplu intrerupator si dotata cu ceva practic - senzor de ploaie care in mod sigur sunt si la ceilalti producatori ROTO si FAKRO - care sunt mai mari.
E usor incoerent ce ai scris.

Fiecare fereastra vine cu o telecomanda, da, dar cu o singura telecomanda poti manevra toate ferestrele. (si prin extensie, cu acelasi standard radio poti manevra absolut toate dispozitivele programabile din casa de la o singura telecomanda)
Nu esti de-acord, nu servesti.

Ce anume e termoizolatia la Roto ? Izolatia vitrajului sau altceva ?

#72
ionas29

ionas29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2009
Izolatia ferestrei in sine, a tocului.
Mi-au aratat o fereastra din masina care e imbracata (sa-i spunem asa ) intr-un polistiren negru destul de gros.
Dupa care am fost la un dealer al lor si am vazut una si pe expozor. Spun ca asa vine din fabrica si nu o monteaza montatorul - parca e mai sigura  fata de  ceea ce mi-a spus unul dintre dealerii VELUX despre bdx - ul lor stim cum se fac montajele la noi..

Edited by raduk, 22 November 2009 - 20:13.
citarea integrală a postului precedent


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate