Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

ASTRONOMIE, UNIVERS, EXTRATERESTRI

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Deschid acest topic deoarece nu am vazut pe forum o discutie curenta tangenta cu acest subiect, si cum astronomia pentru mine este un hobby sunt curios de parerile voastre.
  Am inclus aici si tema extraterestrilor pentru ca daca majoritatea dintre voi nu ati auzit de galaxii, Big Bang si teorii cosmologice, cred ca de extraterestri a auzit toata lumea si va rog sa postati cate o parere.
  Personal nu cred in existenta unor fiinte inteligente in galaxia noastra cel putin, daca acestea ar fi existat atunci ar fi avut timp sa colonizeze macar parti ale galaxiei si am fi interceptat comunicatii, dar cosmosul a ramas mut pentru radiotelescoapele terestre.
  http://www.astrotm.h...anete/Index.htm

  http://adara.by.ru/linkuri.htm

#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
o idee f buna ( alt pasionat de astronomie ) dar totul e sa nu o dam in ridicol cu farfurii zburatoare.

de ce spui ca , cosmosul e mut? ascultarea dureaza de cateva decenii si nu cred ca am acoperit toate frecventele sau tot spatiul.

stau si ma intreb cum ar putea eventuali extra sa ne detecteze pe noi .

#3
muflo

muflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2007

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 12:35, said:

Personal nu cred in existenta unor fiinte inteligente in galaxia noastra cel putin, daca acestea ar fi existat atunci ar fi avut timp sa colonizeze macar parti ale galaxiei si am fi interceptat comunicatii, dar cosmosul a ramas mut pentru radiotelescoapele terestre.
  http://www.astrotm.h...anete/Index.htm

  http://adara.by.ru/linkuri.htm
De ce crezi ca ei ar fi trebuit sa colonizeze deja parti ale galaxiei cand noi inca nu am reusit asta? Si daca au acelasi grad de dezvoltare cu al nostru, ma gandesc ca undele radio emise de noi n-au ajuns mai departe de 100AL... Si daca acesti omulteti verzi sunt la 1000AL atunci mai avem pana o sa-i "auzim". Sau ma insel?  <_<

Edited by muflo, 09 October 2007 - 13:01.


#4
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Galaxia noastra are multe miliarde de ani vechime, omul pe Terra doar cateva milioane, deci niste civilizatii aparute acum 100 milioane ani sau mai mult ar fi avut timp destul de dezvoltare. Iar omul in doar 5000 de ani de la inventarea scrisului a reusit sa iasa in cosmos. Actualmente avem tehnologia colonizarii spatiale dar nu se aloca resurse in acest sens.
  
   O civilizatie inteligenta ar trebui sa foloseasca aceleasi frecvente radio ca si noi, pentru ca noi am ajuns la cele actuale prin selectie deci astea sunt cele mai bune. Pamantul emite in spatiu inca de cand s-a inventat radioul pentru ca undele radio se difuzeaza nu numai pe suprafata terestra ci si in spatiul cosmic cu viteza luminii. Deci cineva aflat la 100 ani lumina ar putea asculta primele emisii radio de pe Terra. Cum galaxia are doar 100.000 ani lumina diametru iar noi nu receptionam nimic inseamna cel putin faptul ca acum 100.000 ani nu exista vreo civilizatie capabila sa emita radio.

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 13:23, said:

. Cum galaxia are doar 100.000 ani lumina diametru iar noi nu receptionam nimic inseamna cel putin faptul ca acum 100.000 ani nu exista vreo civilizatie capabila sa emita radio.
dar de ce trebuie sa emita radio? ca suntem noi destepti si am inventat aparatul de radio si facem jaga-jaga pe muzica nu inseamna ca si extra ( daca exista ) ar trebui sa faca la fel.....

#6
muflo

muflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2007
Poate celelalte rase comunica doar prin fibra optica... Mai stii... E aberant sa spui ca nu exista alta civilizatie doar pentru ca nu i-ai vazut/auzit tu...

#7
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

View Postturbo trabannt, on Oct 9 2007, 14:30, said:

dar de ce trebuie sa emita radio? ca suntem noi destepti si am inventat aparatul de radio si facem jaga-jaga pe muzica nu inseamna ca si extra ( daca exista ) ar trebui sa faca la fel.....

  Pentru ca nu vad posibil ca o civilizatie inteligenta sa evolueze pe o planeta gazoasa si sa comunice telepatic.

muflo:
  "De ce crezi ca ei ar fi trebuit sa colonizeze deja parti ale galaxiei cand noi inca nu am reusit asta? Si daca au acelasi grad de dezvoltare cu al nostru, ma gandesc ca undele radio emise de noi n-au ajuns mai departe de 100AL... Si daca acesti omulteti verzi sunt la 1000AL atunci mai avem pana o sa-i "auzim". Sau ma insel?"
  

  Conditiile pentru aparitia vietii sunt destul de stricte iar faptul ca in miliardele de ani ce ne preced nu sa dezvoltat o alta civilizatie inteligenta mi-e greu sa consider ca ar putea exista in prezent in capatul opus al galaxiei o civilizatie cu acelasi grad de dezvoltare.

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 13:55, said:

Pentru ca nu vad posibil ca o civilizatie inteligenta sa evolueze pe o planeta gazoasa si sa comunice telepatic.
asa ziceau si ilustrii cercetatori de la nasa pana sa trimita voyager 1 si 2 , ca nu au mare lucru de descoperit.

universul isi rezerva dreptul de a ne rezerva surprize.

si eu nu ziceam de telepatie ci de alte tehnologii pe care noi nu le-am dezvoltat inca sau niciodata nu le vom dezvolta.

sa comunici cu unde radio pe asemenea distante = a trimite prin semnale de fum de la un capat la altul al pamantului un tratat de medicina

#9
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

View Postturbo trabannt, on Oct 9 2007, 14:58, said:

asa ziceau si ilustrii cercetatori de la nasa pana sa trimita voyager 1 si 2 , ca nu au mare lucru de descoperit.

universul isi rezerva dreptul de a ne rezerva surprize.

si eu nu ziceam de telepatie ci de alte tehnologii pe care noi nu le-am dezvoltat inca sau niciodata nu le vom dezvolta.

sa comunici cu unde radio pe asemenea distante = a trimite prin semnale de fum de la un capat la altul al pamantului un tratat de medicina

Din pacate esti contrazis de Teoria Relativitatii care spune clar ca viteza luminii este limita maxima.

Alt mijloc mai rapid de comunicare deci nu exista.(lumina este unda electromagnetica la fel si undele radio care au aceeasi viteza 300.000km/secunda)

Si ce vrei sa spui cu Voyager?

Edited by pruny26, 09 October 2007 - 14:08.


#10
muflo

muflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2007

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 14:55, said:

Conditiile pentru aparitia vietii sunt destul de stricte iar faptul ca in miliardele de ani ce ne preced nu sa dezvoltat o alta civilizatie inteligenta mi-e greu sa consider ca ar putea exista in prezent in capatul opus al galaxiei o civilizatie cu acelasi grad de dezvoltare.
Tocmai, pentru ca aceste conditii sunt stricte, tind sa cred ca o civilizatie inteligenta nu ar fi putut sa apara cu pre mult timp in urma... Ca sa se ajunga la noi, a durat 4.500.000.000 de ani... Universul avea 10.500.000.000 ani... Poate ca inainte nu existau conditii de dezvoltare pentru viata... Universul era inca prea dens, existau prea multe stele batrane, care incepeau sa dispara (supernove/gauri negre, etc)... De abia din acel moment a inceput sa apara generatia noua de stele de dimensiuni asemanatoare Soarelui, in sistemul carora poate aparea viata... Ma indoiesc , ca in sistemul solar al unei stele gigantice ar putea supravietui ceva...

Edited by muflo, 09 October 2007 - 14:15.


#11
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 14:08, said:

Din pacate esti contrazis de Teoria Relativitatii care spune clar ca viteza luminii este limita maxima.
parca erau niste cercetatori care au atins viteze supraluminice in laboratorcu particule Si ce vrei sa spui cu Voyager?
ca aia care ziceau ca nu e mare lucru de descoperit au avut orgasm sttintific cand au vazut cat demult s-a descoperit cu 2 sonde amarate


#12
muflo

muflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2007

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 15:08, said:

Din pacate esti contrazis de Teoria Relativitatii care spune clar ca viteza luminii este limita maxima.

Alt mijloc mai rapid de comunicare deci nu exista.(lumina este unda electromagnetica la fel si undele radio care au aceeasi viteza 300.000km/secunda)

Si ce vrei sa spui cu Voyager?
Limitarea aceasta incepe sa devina 'obsolete'... Ai auzit de radiatia Hawking? Cica n-ar exista daca viteza luminii ar fi limita maxima :-?

#13
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

View Postmuflo, on Oct 9 2007, 15:11, said:

Tocmai, pentru ca aceste conditii sunt stricte, tind sa cred ca o civilizatie inteligenta nu ar fi putut sa apara cu pre mult timp in urma... Ca sa se ajunga la noi, a durat 4.500.000.000 de ani... Universul avea 10.500.000.000 ani... Poate ca inainte nu existau conditii de dezvoltare pentru viata... Universul era inca prea dens, existau prea multe stele batrane, care incepeau sa dispara (supernove/gauri negre, etc)... De abia din acel moment a inceput sa apara generatia noua de stele de dimensiuni asemanatoare Soarelui, in sistemul carora poate aparea viata... Ma indoiesc , ca in sistemul solar al unei stele gigantice ar putea supravietui ceva...

HAi ca timp e destul, noi avem doar 4milioane, viata putea sa apara si acum 10miliarde de ani pentru ca aparusera deja toate elementele chimice, iar supernovele au durata cea mai mica de viata pentru ca consuma resursele de Hidrogen foarte repede, chiar pana in 100milioane de ani.

http://iramelanox.go.ro/x51.html#evol

#14
muflo

muflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2007

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 15:21, said:

HAi ca timp e destul, noi avem doar 4milioane, viata putea sa apara si acum 10miliarde de ani pentru ca aparusera deja toate elementele chimice, iar supernovele au durata cea mai mica de viata pentru ca consuma resursele de Hidrogen foarte repede, chiar pana in 100milioane de ani.

http://iramelanox.go.ro/x51.html#evol
Bai nene, evolutia iti spune ceva? Cum vrei tu sa iasa un om direct din elementele alea chimice? Cati ani ai?  <_<
Si cand in jur sunt numai explozii de supernove, nu vad cum s-ar putea dezvolta vreo forma de viata... Dar tu stii mai bine...

Edited by muflo, 09 October 2007 - 14:24.


#15
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

View Postmuflo, on Oct 9 2007, 15:23, said:

Bai nene, evolutia iti spune ceva? Cum vrei tu sa iasa un om direct din elementele alea chimice? Cati ani ai?  <_<
Si cand in jur sunt numai explozii de supernove, nu vad cum s-ar putea dezvolta vreo forma de viata... Dar tu stii mai bine...

Te repezi fara sa citesti, eu ziceam ca viata putea apare si acum 10mld ani nu omul direct. Evolutia pe Terra are 3-4mld ani.
Supernovele initiale erau deja moarte iar universul capatase dimensiuni considerabile.

  http://www.fundatiar...-paskievici.htm

Edited by pruny26, 09 October 2007 - 15:03.


#16
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 15:08, said:

Din pacate esti contrazis de Teoria Relativitatii care spune clar ca viteza luminii este limita maxima.
Alt mijloc mai rapid de comunicare deci nu exista.(lumina este unda electromagnetica la fel si undele radio care au aceeasi viteza 300.000km/secunda)

spooky action at a distance? ar putea fi un mijloc de comunicare superluminic, desi deocamdata se sustine ca n-ar fi posibil.
radiatia Hawking exista doar la nivel teoretic.
cred ca e inevitabila productia de radiatii EM coerente in procesul de dezvoltare al oricaror civilizatii. Deci ar fi trebuit sa simtim ceva daca exista sau au existat civilizatii mult mai vechi ca a noastra in coltul asta de galaxie.

#17
muflo

muflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2007

View Postfirasg, on Oct 9 2007, 16:01, said:

radiatia Hawking exista doar la nivel teoretic.
mai gugaleste  -_-

#18
muflo

muflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2007

View Postpruny26, on Oct 9 2007, 15:55, said:

Te repezi fara sa citesti, eu ziceam ca viata putea apare si acum 10mld ani nu omul direct. Evolutia pe Terra are 3-4mld ani.
Supernovele initiale erau deja moarte iar universul capatase dimensiuni considerabile.

  http://www.fundatiar...-paskievici.htm
Tu aberezi... Acum 10 miliarde de ani universul era inca prea mic si densitatea sa era inca prea mare pentru a se intruni conditiile necesare aparitiei vietii... Si mai ales sa se si mentina suficient de mult incat aceasta viata sa se dezvolte, macar pana la stadiul la care ne aflam noi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate