Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

ASTRONOMIE, UNIVERS, EXTRATERESTRI

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
_raz_

_raz_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 18.10.2009
tot am observat ca pe forumuri  se abereaza despre legile fizicii....oare chiar cunoastem toate legile fizicii? ma refer la fizica cuantica,miscarile particulelor subatomice si ciocnirile dintre aceste particule,si efectele care se produc prin ciocnirea lor...si tipurile de energii. rezultate..si bla bla....asa cum s-a reusit depasirea barierei sunetului...asa se poate depasi si viteza luminii...prin cunoastere si progres.....doar nu credeti ca nivelul actual al tehnologiei care ne este afisat noua...pe piata...este cel real....sunt atatia cercetatori care au avut schite si proiecte ale unor aparate de zbor neconventionale ...schite care s-au evaporat bineineles....inclusiv Cuanda...a avut o astfel de inventie...daca bine imi amintesc.....

#38
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Post_raz_, on 13th February 2010, 22:45, said:

inclusiv Cuanda...a avut o astfel de inventie...daca bine imi amintesc.....
Era Coanda.

#39
catalin1200

catalin1200

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.12.2009
sincer sa fiu eu cred 3 lucruri:*ca toata chestia cu Luna e o mare minciuna,astronautii nu au renuntat ca nu au gasit nimic pt. ca daca chiar ar fi avut de gand sa renunte de ce au mers si pe Marte?
                                     *sansa ca o civilizatie extraterestra sa fie cel putin la o distanta de 10000 de ani lumina este de 1 la 100 pt. ca daca satelitii au putut gasi planete asemanatoare cu Terra  printre care si vecina noastra Marte  atunci pot merge si mai departe
                                             *nu e nevoie de undele radio pt. a primi sau a trimite mesaje!ati uitat ca in 2009 au putut  teleporta un atom atunci mai tarziu poate o sa putem trimite alte forme de scriere,comunicare :coolspeak:

  Poate ca datorita avansarii tehnologiei vom putea gasi planete asemanatoare cu Pamantul in mai putin de 300-400 de ani. :thumbup:

Edited by catalin1200, 22 February 2010 - 20:43.


#40
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
pana peste 300 de ani o sa se mai scrie multe mesaje pe topicul asta :)

#41
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
In universul material, s-ar putea noi oamenii sa fim chiar un virf al evolutiei. Si evolutia noastra sa fie in rind cu alte fiinte similare noua, pe ici pe colo. Dar exista o enigma in privinta acelor fiinte care au iesit din materie. Si intra cind vor sau au misiuni prin universul material. Se pare ca acestea evolueaza cam odata cu noi, dar in acele dimensiuni imateriale. Deci baza tot aici e. Si nu avem capacitatea de a intra in contact cu ele, cu simturile sau aparatele.
Am avut aceasta confirmare, a acestei ipoteze, cind am observat acele cercuri in lanuri, din ce in ce mai complexe, majoritatea imposibil de facut chiar si cu masinute de noi. Si cit de simple erau in deceniile trecute. Le vedeam si eu in lanurile de porumb, simple.
Acele fiinte din alte dimensiuni, se pare ca nu vom stii niciodata de ele, la modul cum accesam noi cunoasterea. In alt mod.

#42
melanogaster36

melanogaster36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.02.2009

View PostI-MAN, on 13th February 2010, 21:17, said:

Exista si posibilitatea ca eventualii extraterestri sa fie atat de avansati incat sa aibe mijloace de a se ascunde de aparatele noastre. Cel putin in acest caz am stii nu avem parte de niste extraterestri care sa ne vrea raul...ca altfel ne-am fi dat noi seama de existenta lor.

Personal nu imi pun intrebarea daca exista sau nu, ci daca noi ii vom descoperi prima data pe ei sau ei pe noi...altfel spus daca prima rasa extraterestra cu care vom intra in contact va fi mai putin avansata ca noi sau va fi mai mult avansata ca noi.
Ar trebi sa ne gandim la faptul ca unicul nostru mijloc de comunicare la distanta sunt radiatiile electromagnetice,La scara astronomica sunt aproape "useless"-viteza limitata,usor de bruiat de catre fenomenele naturale astronomice si pot transporta o cantitate foarte limitata de informatii(max 3 D), asa ca este normal ca o civilizatie care a ajuns deja la tehnologia zborului cosmic cu viteze mari sa aiba tehnologii de comunicatie mult mai evoluate lasand in desuetitudine radioul si laserul.Ca si cum am cauta un termen de comparatie intre tulnic si telegraf.Incetati deci sa va raportati la ceea ce cunoastem deocamdata!Cunoasterea este doar un prunc,varsta maturitatii va veni doar peste cateva secole sau milenii chiar.

#43
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postmelanogaster36, on 21st June 2010, 23:48, said:

Ar trebi sa ne gandim la faptul ca unicul nostru mijloc de comunicare la distanta sunt radiatiile electromagnetice,La scara astronomica sunt aproape "useless"-viteza limitata,usor de bruiat de catre fenomenele naturale astronomice si pot transporta o cantitate foarte limitata de informatii(max 3 D), asa ca este normal ca o civilizatie care a ajuns deja la tehnologia zborului cosmic cu viteze mari sa aiba tehnologii de comunicatie mult mai evoluate lasand in desuetitudine radioul si laserul.Ca si cum am cauta un termen de comparatie intre tulnic si telegraf.Incetati deci sa va raportati la ceea ce cunoastem deocamdata!Cunoasterea este doar un prunc,varsta maturitatii va veni doar peste cateva secole sau milenii chiar.
telepatia nu este pe suport electromagnetic

#44
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View PostI-MAN, on 13th February 2010, 21:17, said:

altfel spus daca prima rasa extraterestra cu care vom intra in contact va fi mai putin avansata ca noi sau va fi mai mult avansata ca noi.

pai daca ei ne gasesc pe noi primii, sigur sunt mai avansati :bigwhitegrin:

S-ar putea sa fie putin off-topic dar am avut mereu o nelamurire. Sunt extrem de multe de dovezi ale existentei extraterestrilor (poze,filme etc..). 99,99% sunt trucate, fake, photoshop. Dar daca totusi cineva ar reusi sa surprinda o dovada reala, mai exista vreo sansa sa fie crezut??
Cred ca daca s-ar intampla asta, am pierde descoperirea mileniului :upset:

#45
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
Nu e musai sa ne gaseasca ei pe noi... poate si noi ii putem gasi, filma, fotografia etc, dar si daca ar exista o dovada garantata 100%... cred ca ar tine-o top secret, nu crezi?
Imaginatia omului este foarte bogata si daca ar aduce dovezi... gasesc ei un motiv ca ar fi fake: baloane meteo, un avion, licurici, s.a.m.d.
Sau poate ar incerca aia cu capul mare sa le fure tehnologia si sa o foloseasca in scopuri prorii - spre marea cucerire a universului...  :lol:  
Si daca - totusi - s-ar intampla... iti dai seama ce nebunie ar fi?... asa radical (gandeste-te doar la capitolul biblie - cine si ce ar mai crede!).

#46
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

Quote

NASA a găsit materiale organice pe Marte acum 35 de ani

Când sonda NASA Viking 1 a ajuns pe Marte, în zona Chryse Planitia, pe 20 iulie 1976, existau speranțe mari pentru misiune. Mostrele de sol colectate conțineau materiale organice, dar experții NASA au spus că probabil sunt aduse de pe Terra, contaminând solul marțian.

Un nou experiment pe un sol similar celui marțian arată că Viking chiar a descoperit materiale organice, acum peste trei decenii.

Christopher McKay, de la Centrul de Cercetare Ames al NASA, din California, a declarat pentru Discovery News că acest caz vechi de 30 de ani a putut fi în sfârșit rezolvat.

"Viking chiar a descoperit materiale organice acum 30 de ani", subliniază cercetătorul.

Noua cercetare se bazează pe descoperirea în august 2008 a percloraților,  în zona marțiană unde a ajuns sonda Phoenix.

Oamenii de știință au realizat un experiment-cheie Viking folosind sol îmbogățit cu perclorat din deșertul Atacama, din Chile, care este considerat cel mai uscat loc de pe Terra și cel mai asemănător cu Marte.

Ei au descoperit urmele unor materiale organice arse, fiind aceleași substanțe chimice descoperite de Viking, însă catalogate drept contaminanți de pe Terra.

Echipa a efecuat și alte teste asupra solului. Cercetătorii au adăugat un strop de apă cu nutrienți solului marțian. Aerul deasupra solului a fost apoi monitorizat pentru a vedea dacă nutrienții au fost metabolizați. Rezultatele nu au fost însă concludente.

http://www.realitate...ani_789709.html


#47
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Si nu numai atit. A fost echipaj uman, pina in apropierea lui Marte. Probabil nu au asolizat. Se vede filmarea manuala, parca si bratul astronautului, la vreo, 10-20m se vede o portiune din nava uriasa.
Si bineinteles filmarea sacadata, manuala, a planetei Marte. Deci se tine secret si asta.
Va las placerea sa gasiti filmuletul. Mie mi-a placut cind l-am gasit eu. Succes.

#48
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postturbo trabannt, on 9th October 2007, 12:30, said:

dar de ce trebuie sa emita radio? ca suntem noi destepti si am inventat aparatul de radio si facem jaga-jaga pe muzica nu inseamna ca si extra ( daca exista ) ar trebui sa faca la fel.....

Si cum altcumva ar comunica, ma rog? ?:lol:

View PostNASTYPRIMUL, on 2nd August 2010, 00:45, said:

telepatia nu este pe suport electromagnetic

Clar, si decat daca ne-a scapat cumva ca prin minune o lege fundamentala a universului, telepatia nu este posibila (poate doar cu niste implanturi in creier - dar aici din nou ar trebui sa functioneze pe principiul undelor radio).

#49
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

    View PostSnowBlack, on 28th January 2011, 13:08, said:

    Si cum altcumva ar comunica, ma rog? ?:lol:



    Clar, si decat daca ne-a scapat cumva ca prin minune o lege fundamentala a universului, telepatia nu este posibila (poate doar cu niste implanturi in creier - dar aici din nou ar trebui sa functioneze pe principiul undelor radio).
    Cum adica nu e posibila telepatia? Cind a fost demonstrata stiintific.
    Iar eu sint un telepat. Ptr mine am avut dovada de f multe ori. Si ca mine sint  majoritatea. Dar de cind sint pe forumuri, parca e aiurea. Ma contrazic pe teme diverse, si pierd esentialul.

    Telepatia e demonstrata din anii 50.
    Iar in anii 80, s-au facut f multe aplicatii mai ales militare.

    #50
    in10se_l1fe

    in10se_l1fe

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,010
    • Înscris: 26.01.2011
    Terminați să mai fiți așa încuiați:

    1. Cel mai probabil s-a intrat în contact cu alte ființe ale acestui Univers, dar evident totul este secret;

    2. Cum spuneau și cei de mai sus, nu vă mai limitați doar la ceea ce știm deja, cine s-ar fi putut gândi acum câteva sute de ani că va fi inventat telefonul (în loc de scrisoare), televizorul (mijloc de informare în locul mesagerilor să zicem), mașinile, calculatoarele etc. ? Dacă stați să vă gândiți, la cât de mare este Universul, noi nu cunoaștem, în primul rând, mai mult de 60-70% din planeta noastră, unde trăim de atâta timp! Încă sunt multe mistere de descoperit pe Pământ, ce să mai zicem de imensitatea Universului?! Planete noi sunt descoperite aproape în fiecare zi, multe asemănătoare Pământului, dar sunt prea departe pentru a fi explorate, ar dura poate sute, mii (sau mai mult) de ani(-lumină) ca o sondă să ajungă la ele...

    3. Ca altă dovadă, nimeni nu credea că se poate depăși viteza luminii! Toată lumea zicea că viteza luminii e absolută, maximă, și totuși s-a întâmplat și asta!

    4. Eu nu am avut nevoie de teorii și dovezi științifice pentru a susține existența telepatiei. Există oameni care sunt loviți de fulger și își descoperă talente (la vârste târzii) pe care nu știau că le-au avut vreodată; până și corpul uman mai are încă multe mistere de descoperit.

    Ar fi multe, foarte multe de zis, problema e că ne inducem in confuzie unii pe alții, mai ales prin fake-uri pe Internet, sau dosarele strict secrete ale guvernelor, mai ales al S.U.A., care cred că are multe informații care ar putea fi considerate descoperirea mileniului dacă ar fi puse în lumină, dar... (punctele astea de suspensie sunt inutile, dar spun multe).

    #51
    NASTYPRIMUL

    NASTYPRIMUL

      Senior Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 5,605
    • Înscris: 20.09.2008
    A spus un romin de-al nostru ca viteza luminii era gresita cu 18 m/s. Acum mai bine de 25 de ani. Am mai spus de el. Vasile Droj, si ii fac reclama gratuita cu ocazia asta. Implicatiile acestei corectii a vitezei luminii sint f mari.
    Cei de la CERN au ajuns la un rezultat similar cu cei 18 m/s. dar parca s-a revenit, ca nu e asa.

    Si extraterestrii astia nu vin de la ani lumina. Sint aici in sistemul solar cu navele...garaj uriase.
    Nu vin si nu pleaca. se misca doar in sistemul solar. Posibil sa fie peste tot, si in alte sieteme si spatiul interstelar. Dar ei au nevoie de energia unei stele la fel ca noi. Atit doar ca ei o iau en-gros.

    #52
    in10se_l1fe

    in10se_l1fe

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,010
    • Înscris: 26.01.2011
    Nu auzisem de teoria asta, că ar fi viteza luminii greșită cu 18 m/s, dar oricum sunt așa mulți 18 m/s raportat la aproximativ 300 000 km/s?

    #53
    NASTYPRIMUL

    NASTYPRIMUL

      Senior Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 5,605
    • Înscris: 20.09.2008
    Eu pe net am luat la cunostinta de ea. Dar eram ghidat de ideea ca exista si alte cimpuri energetice, cu alte caracteristici. Cimpul electromagnetic are viteza respectiva maxima. Iata ca e posibil sa fie vorba de alte dimensiuni, nu universul nostru. Fiindca la atingerea vitezei luminii, se intra in alt univers. Cu viteza maxima a luminii cea cunoscuta dar la patrat.
    Si mai departe.
    Deci viteza luminii e intr-adevar maxima, dar numai in acest univers.

    #54
    in10se_l1fe

    in10se_l1fe

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,010
    • Înscris: 26.01.2011
    Nu prea înțeleg. Cu 9 000 000 000 000 km/s (viteza luminii la pătrat) se intră în alt Univers? Sau doar cu viteza luminii?

    Anunturi

    Bun venit pe Forumul Softpedia!

    0 user(s) are reading this topic

    0 members, 0 guests, 0 anonymous users

    Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
    Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate