Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#73
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Sep 14 2008, 14:43, said:

In NT scrie ca sambata este o UMBRA, ca DUMINICA se tine adunarea pt cina Domnului. Nu este repetata NICAIERI porunca a 4-a.

......si mai ziceai ca nu e repetata NICAIERI .....ia uite ultima traducere a bibliei.....

http://www.bibleserver.com/index.php

8 Dacă Iosua le-ar fi dat odihnă, atunci Dumnezeu nu le-ar fi vorbit mai târziu despre o altă zi. 9 Rămâne încă pentru poporul lui Dumnezeu o odihnă de Sabat, 10 pentru că oricine intră în odihna Lui se va odihni de lucrările lui, ca și Dumnezeu de ale Sale. 11 Să ne grăbim6 deci să intrăm în acea odihnă, pentru ca nimeni să nu cadă printr-o neascultare ca a lor!

.......ca sa nu mai vorbim de prima traducere ortodoxa in romana a bibliei......

.......iata dara au ramas sarbarea simbetei poporului lui D-zeu......

http://www.sfantascr...biblia_1688.php

......În cetatea aceasta am rămas câteva zile. 13 În ziua de Sabat am ieșit dincolo de poarta cetății, lângă un râu, unde credeam că se află un loc de rugăciune6. Ne-am așezat și le-am vorbit femeilor care se adunaseră acolo. 14 O femeie pe nume Lidia, vânzătoare de purpură în cetatea Tiatira, care era temătoare de Dumnezeu, stătea și ea acolo și asculta. Domnul i-a deschis inima ca să ia aminte la cele spuse de Pavel. 15 După ce ea și casa ei au fost botezați, Lidia ne-a rugat zicând: „Dacă considerați că sunt credincioasă Domnului, veniți și rămâneți în casa mea!“ Și ne-a înduplecat.

http://www.bibleserver.com/index.php

Edited by leoluke, 15 September 2008 - 21:12.


#74
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Dispari, papagalule. Ti s-a raspuns la astea de nush cate ori. Cine crezi tu ca pierde vremea cu un patefon al lu' madam White ?

#75
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 monokeros, on Sep 14 2008, 16:52, said:

Daca te iei dupa capul lor, pen'ca au gasit ei ca daca freci de scriptura la modul obsesional tot ce faci, laba asta duhovniceasca (doamne iarta-ma) o sa te faca cel mai cel dintre alesi. Pen'ca traim un secol de cacat, in care nimeni nu mai gandeste nimic, dar toti buchisitorii istoriei filosofiei se intituleaza filosofi. Iar toti buchisitorii desarti ai Bibliei se cheama credinciosi, desi ei in realitate nu cred nimic, exceptand ca si-au facut din Biblie Dumnezeu. Culmea, Biblia e destul de explicit scrisa privind niste lucruri, dar nu conteaza, pentru ca a se deosebi de altul e mai important decat a trai cum trebuie. Ei spun ca "legea a fost data pentru binele omului" dar daca-i intrebi care e binele asta o sa-ti raspunda de fapt "taci si sapa". Existau specimene din astea si pe vremea lui Iisus, si daca citesti unde trebuie prin evanghelii, i-a si descris. Bateau pietele (forumurile...), se rupeau in pilde, isi impodobeau hainele (exteriorul) si o tineau gaia-matzu ca ei respecta legea. Maimutza insa, chiar imbracata in brocart, ramane tot maimutza...

...pai tu ca si crestin veritabil, precum te dai......crezi cumva ca cele 10 porunci
n-au fost date de D-zeu pt. binele omului ?......chiar legislatia tuturor tarilor e
inspirata din Legea scrisa de D-zeu Personal......si mai ales parintii ortodoxiei au
un deosebit respect pt. Legea Dumnezeiasca.... :rolleyes:

 monokeros, on Sep 16 2008, 16:40, said:

Dispari, papagalule. Ti s-a raspuns la astea de nush cate ori. Cine crezi tu ca pierde vremea cu un patefon al lu' madam White ?

.....tu cu cine vorbesti.....ca nu prezinti in ,,text,, persoana cui ii raspunzi ...de
fapt mai nou in lipsa de argumente vad ca te apucasi de ,,afurisenii,,.....tu
crezi ca daca tii orbeste cu o echipa ( doctrina ) si huidui din galerie la cealalta
echipa ( doctrina ) , esti pe placul lui D-zeu......fii sigur ca-i joci ,,in struna,,
lautarasului cu cornitze......cauta sa faci Voia D-lui mai intai.....si sa ai
roadele Duhului Sfant ......bunatate, modestie, spirit impaciuitor, etc. fara de
care nimeni nu intra in Vesnicie..... :rolleyes:

Edited by leoluke, 17 September 2008 - 21:01.


#76
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Thank you, e o grija impresionanta dar problema de fond ramane aceeasi. Ortodoxia (si nu numai ea) considera (via argumente pe care e pe bune obositor sa le tot repet) ca sarbatoarea sambetei e implinita (si cu asupra de masura) pentru ca in cultul care proclama pe Iisus mantuitor orice zi e o sarbatoare a jertfei lui. Nu exista o zi "mai crestina" si o zi "mai putin crestina". Iudeii aveau a ingriji sambata (si apostolii spun: si aia le-a fost cu neputinta, dar de aceea li s-a si dat, ca sa se vadeasca neputinta legii in fata harului) pentru ca urma sa fie semnul jertfei lui Iisus. Odata ea produsa, orice zi trebuie sa pomeneasca acea jertfa, si desavarsirea ei prin inviere, si darurile venite de la Dumnezeu pentru marturisitori. Toata buchiseala asta in ce fel respectau iudeii o porunca nu este implinirea legii, ci a lua partea drept intreg.

#77
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 monokeros, on Sep 17 2008, 22:26, said:

Ortodoxia (si nu numai ea) considera (via argumente pe care e pe bune obositor sa le tot repet) ca sarbatoarea sambetei e implinita (si cu asupra de masura) pentru ca in cultul care proclama pe Iisus mantuitor orice zi e o sarbatoare a jertfei lui.
Dupa cate se poate vedea la acest topic, aceasta "considerare" nu este biblica, argumentele aduse de tine fiind construite pe premise gresite.

#78
chamonix

chamonix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2007
Si o intrebare chiar simpatica :  printre atatea altele, adventistii se abtin si de la navigat pe internet sambata ?? :))

#79
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 chamonix, on Sep 19 2008, 21:35, said:

Si o intrebare chiar simpatica :  printre atatea altele, adventistii se abtin si de la navigat pe internet sambata ?? :))

......daca-s scopuri umanitare sau evanghelice nu se ,,abtin,,...... :rolleyes:

Edited by leoluke, 20 September 2008 - 13:05.


#80
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Dupa cate se poate vedea la acest topic, aceasta "considerare" nu este biblica, argumentele aduse de tine fiind construite pe premise gresite.

Nici tu, nici propovaduirea ta, nici a altora, n-o sa convinga vreodata un crestin sa treaca peste "daca-ti cade magarul sambata in groapa, nu-l vei scoate?". Nu eu am spus asta. Stii bine cine, si cu pretexte de duzina te faci ca nu pricepi. Biblia nu e numai transanta, e categoric de transanta privind cult crestin vs mozaic. Ai fapte bune de facut - bun, esti dator cu ele oricand. Vrei sa faci rele - esti dator sa te abtii oricand. Orice alta poveste "cine are temei biblic mai bun" e ignorarea mesajului de dragul amanuntelor.

#81
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
"Adventistii Davidieni ai Zilei a Saptea" au fost o grupare extremista care s-a desprins din adventism acum vreo 80 de ani si a sfarsit tragic acum vreo 15 ani. Pentru ca obiectul in discutie sunt adventistii de ziua a saptea, va rog sa mutam discutia la topicul despre acestia. Va multumesc.

Edited by CatunStelian, 21 September 2008 - 08:18.


#82
chamonix

chamonix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2007
si putini .. si divizati .. si mai apar si extremisti  ..  grea e viata de adventist

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 chamonix, on Sep 22 2008, 23:33, said:

si putini .. si divizati .. si mai apar si extremisti  ..  grea e viata de adventist
si blestemati s-o creada pe coana mare........

#84
IonAntonescu

IonAntonescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 31.08.2008

 zexelica, on Sep 24 2008, 00:29, said:

si blestemati s-o creada pe coana mare........

ha ha... cred ca te-ai "blocat" pe chestia asta........ :lol:

Edited by IonAntonescu, 23 September 2008 - 23:33.


#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 IonAntonescu, on Sep 24 2008, 00:33, said:

ha ha... cred ca te-ai "blocat" pe chestia asta........ :lol:
le stiu doctrina si credinta care nu e in Dumnezeu, ci in femeia lovita la cap  :lol:

#86
IonAntonescu

IonAntonescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 31.08.2008

 zexelica, on Sep 24 2008, 00:36, said:

le stiu doctrina si credinta care nu e in Dumnezeu, ci in femeia lovita la cap  :lol:

Uhhh... se pare ca stii bine.... totusi, am o intrebare pt tine : ai citit tot ce spune femeia asta ? :unsure:

Edited by IonAntonescu, 23 September 2008 - 23:47.


#87
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Aia mai lipsea. Risca s-o creada pe cuvant :P

#88
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 IonAntonescu, on Sep 24 2008, 00:46, said:

Uhhh... se pare ca stii bine.... totusi, am o intrebare pt tine : ai citit tot ce spune femeia asta ? :unsure:
Nu, evident că nu  :lol:  După cum nici traditia sau patericul ortodox nu l-am citit ca să-mi dau seama că sunt diavolești, sau pe john smith, mary jo baker, mohamed, etc......

Nu are rost. Ce este înafara Scripturii nu mă interesează decât dacă este o resursă analitică.

Mai mult, când acea muiere propovăduiește o altă Evanghelie..... nici vorbă să citesc ce îi debitează bibilica.

Galateni 1:7

Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sînt unii oameni cari vă tulbură, și voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos.


Galateni 1:8

Dar chiar dacă noi înșine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v'am propovăduit -o noi, să fie anatema!

Galateni 1:9

Cum am mai spus, o spun și acum: dacă vă propovăduiește cineva o Evanghelie, deosebită de aceea pe care ați primit -o, să fie anatema!

Deci, cum ce propovăduiește coana mare e de la balamuc, nu din Scriptură, avem indicații clare: să fie anatema!

#89
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Sep 25 2008, 12:38, said:

Nu, evident că nu  :lol:  După cum nici traditia sau patericul ortodox nu l-am citit ca să-mi dau seama că sunt diavolești, sau pe john smith, mary jo baker, mohamed, etc......

Nu are rost. Ce este înafara Scripturii nu mă interesează decât dacă este o resursă analitică.

Mai mult, când acea muiere propovăduiește o altă Evanghelie..... nici vorbă să citesc ce îi debitează bibilica.

Galateni 1:7

Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sînt unii oameni cari vă tulbură, și voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos.


Galateni 1:8

Dar chiar dacă noi înșine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v'am propovăduit -o noi, să fie anatema!

Galateni 1:9

Cum am mai spus, o spun și acum: dacă vă propovăduiește cineva o Evanghelie, deosebită de aceea pe care ați primit -o, să fie anatema!

Deci, cum ce propovăduiește coana mare e de la balamuc, nu din Scriptură, avem indicații clare: să fie anatema!

.........cercetati toate lucrurile si pastrati ce e bun.......adica ref. la doctrina, in concordanta cu scriptura.......
oare ce scrie diferit de scripturi EGW ?......... :rolleyes:

#90
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 IonAntonescu, on Sep 24 2008, 00:46, said:

Uhhh... se pare ca stii bine.... totusi, am o intrebare pt tine : ai citit tot ce spune femeia asta ? :unsure:

Dar tu, fara sa citesti TOT ce a zis Sri Mataji Nirmala Devi (de ex), cum poti sa spui ca numai biserica ta are dreptate si respectiva guru este in eroare ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate