Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alexandre Dumas - tatal

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
adella_83

adella_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2007
In sfarsit am terminat de citit "Mâna de mort"..... S-a terminat ciudat, de fapt trist, chiar trebuiau sa moara  toți?! Am citit și "Masca de fier" e drăgută dar am citit și cărți mai bune scrise de Dumas. Acum încep să citesc "Dragoste și onoare". A citit cineva Joseph Balsamo? O caut demult pe la anticariate dar  nu o pot găsi....

#38
daemonyak

daemonyak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2003
Am citit pe la 12-13 ani Muschetarii, Dupa 20 de ani, Vicontele de Bragelone, Contele de Monte Cristo. Mi s-au parut superbe la varsta aceea...
De Dumas mai stiu Regina Margot si Laleaua Neagra.

#39
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Postdaemonyak, on Dec 6 2007, 21:13, said:

Am citit pe la 12-13 ani Muschetarii, Dupa 20 de ani, Vicontele de Bragelone, Contele de Monte Cristo. Mi s-au parut superbe la varsta aceea...
De Dumas mai stiu Regina Margot si Laleaua Neagra.
"Laleaua neagra"... inca o capodopera a lui Dumas. Bun roman. Trezeste fara sa vrei in cititor grija acestuia pentru flori, pentru natura.....

#40
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008
Dumas e unul din cei mai mari scriitori de romane de aventuri. eu cel putin cred ca trebuie neaparat sa citesti un roman de-al lui. eu am citit Cei trei..., Contele de Monte-Cristo, Razboiul damelor si Vicontele de Bragelonne care e cea mai interesanta carte din ciclul muschetarilor, poate si cea mai mare carte a lui Dumas 2500 de pagini.

#41
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt neocld
Vezi ca Dumas avea obiceiul sa scrie trilogii pe o tema data. Ca sa continui exemplul tau "Cei 3 muschetari", "Dupa 20 de ani" si finalul "Vicontele de Bragelonne". Sincer, la ultimul mi s-a parut ca a cam uitat robinetul deschis, pt ca era platit la norma..
Nu mai stiu unde am citit ca a fost socat cand a auzit ca unul dintre "negrii"lui a murit , el avand contracte de onorat. Si cat a foat de mirat cand episoadele i-au venit totusi la timp, dovada ca exsitau si subcontractori.....

#42
Aetana

Aetana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 12.08.2008
Am citit prima data "Vicontele de Bragelonne"...pe la jumatatea ultimului volum am renuntat sa mai citesc pentru ca am vazut filmul,iar in film murea Raoul(asa imi aminteasc ca il chema) favortul meu asa ca gata nu am mai citit...sa fi avut vreo 10 ani pe atunci:))...apoi am citit contele care mi-a placut extraodinar de mult,apoi Laleaua neagra,foarte frumoasa si asta,apoi am citit dama cu camelii a junorului.Mi-a placut,dar nu asa mult,tocmai din cauza asta am cam incheiat aici episodul Dumas

#43
devona

devona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008
Exceptand Contele de Monte Cristo   , nu prea mi-a placut Al.Dumas ... Am inceput Cele doua Diane , Regina Margot ,dar n-am reusit sa le termin.
Iar de Al. Dumas fiul ,am citit Dama cu camelii ,care mi s-a parut foarte proasta.  :mellow:

#44
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postdevona, on Aug 16 2008, 11:22, said:

Exceptand Contele de Monte Cristo   , nu prea mi-a placut Al.Dumas ... Am inceput Cele doua Diane , Regina Margot ,dar n-am reusit sa le termin.
Iar de Al. Dumas fiul ,am citit Dama cu camelii ,care mi s-a parut foarte proasta.  :mellow:
Mi se pare absolut normal ca fiecaruia sa ii placa sau nu ceva ce mie imi (dis)place. Gusturile sunt extem de diferite.
Dar mi se pare curios ca doar una din cele 3 carti enumarate si care sunt considreate-fiecare- ca fiind "de baza" in opera lui Dumas sa fi coerespunda standarelor
Cat priveste "Dama", ce sa mai zic. De proasta ce a fost, odata intrata in circuitul mondial al valorilor,  a constituit ideea unei alte (cap)o(do)pere la fel de celebre, "La Taviata" a altui maestru G.Verdi..
Dar am senzatia ca o sa vorbesc despre chestii straine...
Asa ca mai bine tac.

Eu intoteauna am incercat sa vad si altceva in afara actiuni. X a f beep  tut pe Y, etc...Poate de aia nu suport telenovelele.

#45
devona

devona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008

View PostPrien, on Aug 27 2008, 09:47, said:

Mi se pare absolut normal ca fiecaruia sa ii placa sau nu ceva ce mie imi (dis)place. Gusturile sunt extem de diferite.
Dar mi se pare curios ca doar una din cele 3 carti enumarate si care sunt considreate-fiecare- ca fiind "de baza" in opera lui Dumas sa fi coerespunda standarelor
Cat priveste "Dama", ce sa mai zic. De proasta ce a fost, odata intrata in circuitul mondial al valorilor,  a constituit ideea unei alte (cap)o(do)pere la fel de celebre, "La Taviata" a altui maestru G.Verdi..
Dar am senzatia ca o sa vorbesc despre chestii straine...
Asa ca mai bine tac. [...]
Apropourile subtile prin care-ți etalezi superioritatea,nu te vor face mai interesant,și nici nu te onorează.

Mie nu imi plac romanele de capă și spadă.La fel cum altora nu le place literatura rusă,spre exemplu.Nu e nimic curios în asta(doar în mintea unora).Asta nu înseamnă ca romanele lui Dumas sunt proaste.Nicidecum.
Excepție făcând romanul lui Al.Dumas fiul - Dama cu camelii,pe care îl consider în continuare slab(comparativ cu alte romane de dragoste din literatura universală, desigur).
Nici La Traviatta a lui Giuseppe Verdi nu mi-a plăcut,dar nu o consider deloc ca fiind o operă proastă.Pur și simplu imi plac alt gen de opere.

Edited by devona, 27 August 2008 - 12:24.


#46
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu am vrut sa imi arat superioritatea, mai ales ca sunt constient ca am si eu bubele, inclusiv i-urile- mele.
Daca consideri ca te-am atacat, te rog ca pe viitor sa mi te adresezi cu "Herrr Kaleu".
(Pe romaneste si conform stilului meu -mai ciudat -de exprimare te invit sa iti detaliezi .. de vedere anti Dumas, anti capa si spada.
Dupa stilul raspunsul dat cred sincer ca poti sa enumeri cateva chestiuni cel putin interesante dspe ce consideri ca e plictisitor. Sunt interasat sa vad si altceva decat laudele..
Am mai pomenit despre maestrul Caranfil si recenzia dansului la ecanizarea "Pe aripile vantului". Si am recunoscut ca i-am dat dreptate.

Cred ca am mai scris ca -cu toata modestia care ma caracterizeza- NU SUNT MAFALADA. Si nici DETINATORUL ADEVARULUI ABOLUT.
Si ca discutiile din contradictoriu mi se par extrem de interesante. Si ca incerc sa ador sa le starnesc, chiar daca risc sa ies pe pe locul II, III, etc....Si ca....NU imi place sa folosesc smile-uril.
(Asa ca daca cineva il va pune dupa raspunsul meu cu "Herr Kaleu, va exprima exact ce vreau sa spun.)

#47
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ultima data am postat pe 27 august. Azi e 4 septembrie 2008 si nici un raspuns la invitatia mea de a descrie de ce nu va place Dumas.
Sincer, eram extrem de curios sa ascult si parerile sexului frumos despre romanele de aventuri/istorice scrise de respectivul...Si despre impactul produs in sufletul cetitoriului..
La varsta mea consider ca daca nu poti sa (imi) explic ceva inseamna ca HABARNAM acel domeniu. Si atunci mai bine "Iau cuvintele / Le inec in mare/ Si TAC".
Poate de aia nu am nici semnaturi inteligente in engleza, franceza, ceha, slovaca, chineza, rusa...

Edited by Prien, 04 September 2008 - 09:53.


#48
hatebreed99

hatebreed99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.09.2008
am observat ca va plac mult cartile de copii. :P  ati citit careva isaac laquedem - povestea jidovului ratacitor? tot de al. dumas

#49
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am revazut la Tv "Contele..." Si pt ca "rasesem" restul iar "submarinele" nu mi-au sosit inca din Amazon, hi, hi,  m-am intors la clasici...
Ma tot gandesc de ce filmul a eliminat unele scene deosebit de emotionante -de ex. sosirea "Faraonul" 2 si a lasat doar simpla razbunare. Ce Dzeu, la filme de acest gen vin si oameni cu IQ-ul mai mare decat al manelarilor. Si cum acestia, nu mane.., au citit originalul, e clar ca vor simti diferentele.

#50
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Posthatebreed99, on Sep 8 2008, 01:46, said:

am observat ca va plac mult cartile de copii. :P  ati citit careva isaac laquedem - povestea jidovului ratacitor? tot de al. dumas
eu. dar mai mult mi-a placut "Don Bernardo de Zuniga". asa la-la a fost "Ascanio". dar cred ca mai naspa a fost "Capitaine Paul".
a citit cineva Vampirul din Sussex?

#51
Irina70

Irina70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.06.2007

View PostPrien, on Sep 4 2008, 09:51, said:

Ultima data am postat pe 27 august. Azi e 4 septembrie 2008 si nici un raspuns la invitatia mea de a descrie de ce nu va place Dumas.
Sincer, eram extrem de curios sa ascult si parerile sexului frumos despre romanele de aventuri/istorice scrise de respectivul...Si despre impactul produs in sufletul cetitoriului..
La varsta mea consider ca daca nu poti sa (imi) explic ceva inseamna ca HABARNAM acel domeniu. Si atunci mai bine "Iau cuvintele / Le inec in mare/ Si TAC".
Poate de aia nu am nici semnaturi inteligente in engleza, franceza, ceha, slovaca, chineza, rusa...

Uite ca iti raspunde si o fata. ;)

Dumas face parte din scriitorii mei de suflet. Am citit si recitit "Contele de Monte Cristo" de cel putin 50 de ori. Era emotionanta descrierea suferintelor din inchisoare, a gandurilor lui de razbunare, dar si descrierea emotiei celor pe care ii ajuta (familia Morrel de exemplu). Recunosc ca la unele pasaje m-a pufnit plansul pur si simplu. :rolleyes:
Apropo de cartea "Mana de mort". eu am citit o carte care se numea "Fiul contelui de Monte Cristo" care este asemanatoare cu ce povestiti voi aici. Este una si aceeasi?
Referitor la ecranizari, am facut rost de 3 pana acum, dar tare mult as vrea sa o am pe aceea in care joaca Gerard Depardieu si Ornella Muti. Este o miniserie si a fost data de TVR1. Este versiunea cea mai apropiata de original.

In afara de "Conte..." am citit seria "Muschetarilor": "Cei 3 muschetari", "Dupa 20 de ani" si "Vicontele de Bragelonne", dar numai prima mi-a placut in mod deosebit. Celelalte nu prea mai au acelasi farmec.
Am mai citit "Regina Margot", "Cei patruzeci si cinci", "Robin Hood", "Georges", "Laleaua neagra", "Cavalerii reginei" (mi-a placut mult si asta), "Fiica marchizului", "Marchiza de Brinvilliers"...(acum numai imi aduc aminte).

Tot in genul acestora am citit "Regii blestemati" si o carte se numea "Cavalerii..." (numai tin minte exact titlul) si care se continua cu "Fausta" si "Fausta invinsa".

Dumas m-a ajutat sa invat si sa inteleg istoria Frantei, plus ca sunt pur si simplu fascinata de Napoleon. :peacefingers:

PS. Ce mai imi recomandati sa citesc de Dumas?

Edited by Irina70, 06 January 2009 - 17:00.


#52
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ar mai fi "Chevalier D'Harmental" (online, in engleza http://www.gutenberg...5-h/27385-h.htm ) din perioada imediat post-Louis XIV.

din epoca "Boney", "Le Chevalier de Sainte-Hermine", pierduta redescoperita in 2005 (tot online, tot in engleza http://www.telegraph...ndre-Dumas.html ). primele 6 capitole

Edited by Pengoon, 06 January 2009 - 17:33.


#53
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostIrina70, on Jan 6 2009, 17:00, said:

Uite ca iti raspunde si o fata. ;)
Sunt incantat ca o reprezentata a sexului frumos a postat in acest topic. Eram sigur ca si ele pot, dar din comoditate...
Pe de alta parte cele descrise mi s-au parut extrem de interesante. Nu mi-e rusine sa recunosc ca si eu am simtit ca incep sa lacrimez la pasajele respective.
Asta mi-a intarit convingerea ca Dumas a avut un asemenea succes pt ca a stiut sa transmita sentimentele puternice ca ura si recunostiinta impinse la extreme. Cand eram copil personajele lui mi-au fost model, pt ca acceptau ca sunt oameni si pot gresii..

View PostIrina70, on Jan 6 2009, 17:00, said:

...Dumas m-a ajutat sa invat si sa inteleg istoria Frantei, plus ca sunt pur si simplu fascinata de Napoleon. :peacefingers:
Si eu...

View PostIrina70, on Jan 6 2009, 17:00, said:

PS. Ce mai imi recomandati sa citesc de Dumas?
"Colierul reginei", "Doctorul misterios".. Ideea e nu e de recomandare, ci ce gasesti de cumparat, imprumutat, downloadat, etc..
Corectati-ma daca gresesc, ca la varsta mea gingasa scleROZA incepe sa se manifesteze, hi, hi. Ciclul "Fausta" nu e a lui Michel Zevaco?

#54
andrada53

andrada53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2009
Am devenit fana Cei trei muschetari inca de la primul volum si de atunci citesc si continuarile si alte volume de Dumas. Chiar daca nu ma prea intereseaza problemele politice, am aflat destul despre istoria Frantei iar aceste carti mi s-au parut deosebit de interesante, captivante, cum vreti.Personajele sunt complexe, sirete si descurcarete si cu siguranta mi-as dori sa iau parte la actiunile lor. Consider ca Dumas e un geniu, intrucat a creat personaje geniale ca D'Artagnan, Athos, Mazarin, Beaufort, Milady, Mordaunt, si Filip. Chiar daca unele dintre ele au un rol negativ, trebuie sa recunoastem ca nu sunt idioate, dimpotriva,  sunt chiar capabile si spontane. Admir personajele de genul lui D'Artagnan, fiind o persoana care, indiferent de varsta, pare tot timpul un tanar plin de idei nazdravane/cutezatoare, curaj, spirit inaltator. Cred ca cu totii am vrea sa avem cate putin din D'Artagnan:)).
In orice caz, seria Cei trei muschetari ar trebui citita de toti! Stiti de ce? Ati avut vreodata senzatia ca va uitati la un film de aventuri si parca va pare rau ca se termina doar dupa 2 ore jumate...?parca va mai doreati sa vedeti ce se va intampla cu personajele respective sau o continuare...ei, asa e si cu seria asta de carti...e ca un film luuung si captivant care nu te lasa balta asa repede ca un film:D Si ajungi sa le termini si cu o oarecare satisfactie, nu parere de rau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate