Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Alexandre Dumas - tatal

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, mi-ai reamintit cartile care mi-au bucurat copilaria..

 aspy, on 16th June 2009, 22:53, said:

... daca citesc o carte pe luna e bine si aia  cand ma duc in "sala tronului"  :D
a
Mama era disperata. Pt ca ma incuiam acolo si nu imi mai putea smulge cartile din mana. Asa ca pana la urma a spart becul. Dar noptea se chinuia si ea..
In schimb eu am invatat sa schimb becurile, apoi sa folosesc lanterna sub plapuma, ceea ce a contribuit esential la accentuarea miopiei din dotare..
PS. Din (ne)fericire Dzeu a decis sa imi dea o viteza mare de citire. Asa ca in medie sar de 3 carti pe luna. Sincer as fi preferat alte calitati..

#74
florenta82

florenta82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.05.2009
Si eu as vrea sa aflu daca este o continuare la "Cei patruzeci si cinci". Am vazut ca, desi cartea "Cei trei muschetari" a fost scrisa inainte de "Regina Margot", "Doamna de Monsoreau" si "Cei 45", actiunea muschetarilor se petrece in timpul lui Ludovic al XIII, fiul lui Henric de Navara. Dar daca exista o carte in care sa fie cuprinsa perioada intre domnia lui Henric al III-lea si urmasul lui Henric de Navara, chiar as vrea si eu sa stiu. Am sa mai caut si sper sa gasesc un raspuns.

#75
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am fost in Paris, evident cel din Franta, hi, hi..Si prin muzee m-am tot intalnit cu costumele sau tablourile cu muschetari sau ale altor personaje celebre ca Richelie, Mazarin, Ludovici, Ana...
M-am tot gandit la cat datorez acestor carti, in fond de aventuri.
Cred ca datorita limbajului accesibil unui copil -cum eram- au putut sa imi deschida apetitul pt cele serioase, de istorie adevarata. Am citit "Napoleon" de Tarle, "Istoria Angliei" si respectiv "..a Frantei" de Maurois dupa ce am "procesat" muschetarii@comp...
PS. Faza cu Parisul din Franta e pt ca am auzit ca si in SUA exista un oras numit tot Paris..

#76
ludmila_june

ludmila_june

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.06.2009
am fost obsedata de muschetari in clasa a 7. ii visam noaptea, ii adoram tot tot.
Apoi am citit Contele de Monte Cristo, Laleaua Neagra.
Contele l-am citit destul de tarziu, dupa ce am vazut filmul. Am ramas ca trasnita cand am vazut ca de fapt in original, Contele nu ramane cu tipa.


Si eu citeam pe tron pana amorteam. Sub plapuma pana eram lac de transpiratie.
mama m-a amenintat ca imi duce cartile la lucru. asa ca m-am mutat cu cititul in timpul orelor de educatie civica.

cum sa nu va placa dama cu camelii? momentul in care deschide sicriul si o vede pe asta moarta (Margarite sau cum o chema) e unul dintre cele mai tari pe care le-am citit.

Edited by ludmila_june, 03 July 2009 - 14:12.


#77
volkl

volkl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.11.2008
Salutari la toata lumea,

stie careva cate carti de dumas au fost tiparite in anii 70 in faimoasa editie cartonata respectiv aurita ?

Eu am pana acum 20 volume ( volume,nu carti ) si as vrea sa stiu daca le am pe toate .

Mai detaliat :

1.Cei trei muschetari : 2 vol
2.Vicontele... : 4 vol
3. Dupa 20 ani : 2 vol
4.Doamna de Monsereau : 2 vol
5. Regina Margot
6. Alain vanatorul
7.Signora San Felice
8.Robin Hood
9.Cavalerul d'Harmental
10.Cavalerul de Mauleon
11.Ascanio
12.Colierul reginei
13.Cei 45 : 2 vol

Multumesc anticipat

#78
nicky28tm

nicky28tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.01.2008

 volkl, on 14th January 2010, 15:45, said:

Salutari la toata lumea,

stie careva cate carti de dumas au fost tiparite in anii 70 in faimoasa editie cartonata respectiv aurita ?

Eu am pana acum 20 volume ( volume,nu carti ) si as vrea sa stiu daca le am pe toate .

Mai detaliat :

1.Cei trei muschetari : 2 vol
2.Vicontele... : 4 vol
3. Dupa 20 ani : 2 vol
4.Doamna de Monsereau : 2 vol
5. Regina Margot
6. Alain vanatorul
7.Signora San Felice
8.Robin Hood
9.Cavalerul d'Harmental
10.Cavalerul de Mauleon
11.Ascanio
12.Colierul reginei
13.Cei 45 : 2 vol

Multumesc anticipat

Nu stiu cate au fost tiparite in anii 70, dar de curand, in colectia de lux de la adevarul au mai aparut, printre altele, cateva pe care nu le vad printre cele de mai sus, si anume:
Laleaua Neagra si Aventurile lui Lyderic;
Conjuratii;
Sfinxul Roșu: 2 volume

#79
volkl

volkl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.11.2008

 nicky28tm, on 15th January 2010, 15:13, said:

Nu stiu cate au fost tiparite in anii 70, dar de curand, in colectia de lux de la adevarul au mai aparut, printre altele, cateva pe care nu le vad printre cele de mai sus, si anume:
Laleaua Neagra si Aventurile lui Lyderic;
Conjuratii;
Sfinxul Roșu: 2 volume


Personal apreciez mai mult colectia veche.Mi se pare ca au " personalitate " , in special daca sunt exemplare in stare exceptionala ( cum sunt ale mele  :naughty: ) si au rezistat trecerii timpului.

Chiar nu stie nimeni ?

#80
SecsiSosetica

SecsiSosetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.05.2009

 florenta82, on 30th June 2009, 01:12, said:

Si eu as vrea sa aflu daca este o continuare la "Cei patruzeci si cinci". Am vazut ca, desi cartea "Cei trei muschetari" a fost scrisa inainte de "Regina Margot", "Doamna de Monsoreau" si "Cei 45", actiunea muschetarilor se petrece in timpul lui Ludovic al XIII, fiul lui Henric de Navara. Dar daca exista o carte in care sa fie cuprinsa perioada intre domnia lui Henric al III-lea si urmasul lui Henric de Navara, chiar as vrea si eu sa stiu. Am sa mai caut si sper sa gasesc un raspuns.


Chiar recent ma intrebam unde erau cei patruzeci si cinci cand Henric a fost lovit de Jacques Clement! In orice caz, parca undeva citisem ca Henric de Valois si Henric de Navarra devenisera buni prieteni si aliati, inainte de asasinat. Oricum, e remarcabil personajul Chicot. Un fel de d'Artagnan, nu-i asa?

Cat despre Dumas per total, cred ca ati observat ca, pe cat e de fluent si de spumant stilul sau in spatiul francez, pe atat de fortat (zic eu) e stilul lui in spatiul britanic, olandez, italian etc. Nu m-a fascinat niciodata Monte-Cristo, n-am recitit Robin Hood, am inceput si n-am terminat Laleaua neagra.

#81
alexisa

alexisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.03.2010
Mie mi-a placut foarte mult " Laleaua neagra" a lui Al. Dumas, dorinta omului de a creea, de a interveni acolo unde natura s-a oprit. Ma bucur ca oamenii chiar au reusit sa creeze lalele negre.
Personajul meu preferat a fost Athos ( "Cei trei muschetari", " Dupa 20 de ani " si " Vicontele de Bragelone " )

#82
cartivechi

cartivechi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2010

 alexisa, on 30th August 2010, 13:57, said:

Mie mi-a placut foarte mult " Laleaua neagra" a lui Al. Dumas, dorinta omului de a creea, de a interveni acolo unde natura s-a oprit. Ma bucur ca oamenii chiar au reusit sa creeze lalele negre.
Personajul meu preferat a fost Athos ( "Cei trei muschetari", " Dupa 20 de ani " si " Vicontele de Bragelone " )

Toate romanele lui Dumas sunt interesante. E preferatul meu

#83
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Cei trei muşchetari (Les Trois Mousquetaires) este un roman de Alexandre Dumas tatăl, care relatează aventurile tânărului d'Artagnan după ce soseşte la Paris în urmărirea visului său de a deveni un muschetar al regelui. D'Artagnan nu este însă unul din muschetarii din titlu; acesta se referă la prietenii săi Athos, Porthos şi Aramis. Romanul este adesea citat cu ortografia greşită "Cei trei muşchetari".
Povestea lui d'Artagnan se continuă în alte două romane ale lui Dumas, După douăzeci de ani şi Vicontele de Bragelonne.
Romanul lui Dumas descrie aventurile lui d'Artagnan şi ale camarazilor săi între anii 1626 şi 1628, şi implicarea lor în intrigile din jurul regelui Ludovic al XIII-lea, al puternicului Cardinal Richelieu, al frumoasei regine Ana de Austria, al iubitului englez al acesteia, George Villiers, Duce de Buckingham, precum şi în asediul oraşului La Rochelle. Acţiunile celor patru prieteni se vor intersecta şi cu planurile misterioasei Milady de Winter, şi ale secretarului lui Richelieu, Contele de Rochefort.

[ https://cdn4.libris.ro/img/pozeprod/59/1002/D/986377.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spoiler


#84
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
Am citit cam toate cartile care exista scrise de Dumas (si Zevaco) in care actiunea se petrece inainte de Revolutia Franceza (nu stiu de ce, nu mi-a placut deloc secolul 19 in literatura, desi am citit Fracurile Negre de Feval). Cred ca am inceput in clasa a 4-a (prin anii 91-92) cu Robin Hood pe care am citit-o de 10 ori (!) intr-un an si imi faceam arcuri cu sageti si incercam sa ma imbrac cum aparea Robin Hood pe coperta.

Seria cu muschetarii a fost favorita mea, am citit-o de multe ori prin clasa a 6-a si a 7-a si discutam cu colegii, eram un grup de 4 care mergeam la scoala impreuna si fiecare era unul din cei 4 muschetari. Cel mai mult mi-au placut filmele cu Michael York si Chris O'Donnell, si mi-a placut si Man in the Iron Mask cu Gabriel Byrne. Exista si un serial BBC recent (2014) pe care nu l-am vazut inca.

Alta carte favorita a fost Cei 45, am citit-o chiar recent (pe la 35 de ani, am gasit-o pe scribd). Din ce citesc pe Wikipedia la Cei 45 (in franceza), se pare ca Dumas a vrut sa scrie o continuare pentru ca are multe personaje lasate in suspans. Am gasit un link cu un alt scriitor care a scris cateva romane care continua povestea: http://www.pastiches...?code=FinChicot , dar din cate vad numai in franceza si nici nu stiu unde se gasesc cartile (exista tot felul de opere derivate ale altor autori la http://www.pastiches.../listeindex.php)

#85
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Am citit de curand "Calaul din Paris". Un roman destul de lung, insa exceptional, parerea mea. Am mai citit Doctorul Misterios si Fiica marchizului, destul de bune insa cu multe referiri si explicatii politice referitoare la revolutia franceza, mi-ar fi placut ca autorul sa se fi concentrat mai mult asupra personajelor principale.

PS. Exista continuare la Vicontele de Bragelonne: Paul Feval fiul - Fiul lui d'Artagnan.
De asemenea exista cateva carti scrise tot de Paul Feval fiul care incearca sa umple golul de 20 de ani dintre romanele "Dupa 20 de ani" si "Vicontele de Bragelonne", una tradusa fiind "D'Artagnan contra Cyrano", si anume "Cavalerul Mystere".

Edited by 2Unlimited, 24 July 2020 - 12:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate