Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Alexandre Dumas - tatal

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007
Pentru cei care au citit Alexandre Dumas si abea asteapta sa le cada in mana inca un roman de-al sau, pentru cei care au citit Cei Trei Muschetari si continuarile de cel putin doua ori ( eu nu m-am saturat nici la a patra oara ) am deschis acest topic. Spunetiva parerile despre stilul sau de scriere, despre felul in care v-a facut sa simtiti ca si cum ati trai alaturi de personaje, despre felul in care v-ati bucurat si v-ati intristat alaturi de personaje. Spuneti ce ati citit de la tatal si daca doriti faceti si comparatii cu fiul. A reusit Alexandre Dumas -fiul sa fie atat de bun ca tatal? L-a depasit? Discutati in acest topic despre si in memoriam Alexandre Dumas.

#2
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Mi-a placut Dumas....chiar daca primele carti le-am citit pe la 15 ani...
Cel mai mult mi-a placut Graf von Monte Christo (Contele de Monte Christo) ... acest personaj m-a fascinat...prin caracterul sau, linistea si calmul sufletesc si credinta in Dumnezeu...
Si celalalte romane mi-au placut, acuma ma gandeam sa citesc si "dupa 20 de ani" chiar daca n-au trecut 20 de ani de cand am citit cei 3 muschetari...:)
As mai vrea sa citesc si "Cavalerul de Saint-Hermani" am auzit ca a fost dsescoperit la 100+ ani dupa moartea lui...(sunt vreo 3 volume parca)...le-a citit cineva? as fi tare curios...

Dumas-fiul? Am citit "Dama cu Camelii"...m-a fascinat cartea....insa tot prefer Contele :) ...
hm, nu stiu daca si-a intrecut tatal, dar stiu sigur un lucru: nu stiu cine e tatal lui (sau cine a fost mai bine zis)
pt ca scriitorul Dumas nu e tatal lui biologic...copilul a fost adoptat..

#3
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Post[ady], on Sep 29 2007, 16:33, said:

Mi-a placut Dumas....chiar daca primele carti le-am citit pe la 15 ani...
Cel mai mult mi-a placut Graf von Monte Christo (Contele de Monte Christo) ... acest personaj m-a fascinat...prin caracterul sau, linistea si calmul sufletesc si credinta in Dumnezeu...
Si celalalte romane mi-au placut, acuma ma gandeam sa citesc si "dupa 20 de ani" chiar daca n-au trecut 20 de ani de cand am citit cei 3 muschetari...:)
As mai vrea sa citesc si "Cavalerul de Saint-Hermani" am auzit ca a fost dsescoperit la 100+ ani dupa moartea lui...(sunt vreo 3 volume parca)...le-a citit cineva? as fi tare curios...

Dumas-fiul? Am citit "Dama cu Camelii"...m-a fascinat cartea....insa tot prefer Contele :) ...
hm, nu stiu daca si-a intrecut tatal, dar stiu sigur un lucru: nu stiu cine e tatal lui (sau cine a fost mai bine zis)
pt ca scriitorul Dumas nu e tatal lui biologic...copilul a fost adoptat..
Vezi ca romanul Contele de Monte Cristo are si o continuare. Aceasta se numeste Mana de Mort daca nu ma insel si este foarte buna. O sa ai parte de multe surprize intrucat au loc multe rasturnari de situatii. :first:

#4
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostJoey Alexander, on Sep 30 2007, 14:59, said:

Vezi ca romanul Contele de Monte Cristo are si o continuare. Aceasta se numeste Mana de Mort daca nu ma insel si este foarte buna. O sa ai parte de multe surprize intrucat au loc multe rasturnari de situatii. :first:

Ioi...
esti sigur? Scrisa tot de Dumas? eu nici macar n-am auzit :)
Sti vreun link, librarie online...unde pot afla mai multe?

#5
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Post[ady], on Sep 30 2007, 17:22, said:

Ioi...
esti sigur? Scrisa tot de Dumas? eu nici macar n-am auzit :)
Sti vreun link, librarie online...unde pot afla mai multe?
Dap, tot de Al. Dumas   :thumbup:.  AEu am citit-o din biblioteca unei colege. Din pacate nu am vazut-o prin librarii (ai putea zice ca-i cenzurata) insa daca o sa cauti pe la anticariate cred c-o s-o gasesti. Oricum, daca iti place asa mult Al. Dumas, ca si mine, iti recomand si romanul Ascanio, o poveste romantica a unui faurar din timpul regelui francisc I al Frantei. Nu se ridica la inaltimea muschetarilor dar merita.... crede-ma.

#6
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostJoey Alexander, on Sep 30 2007, 19:48, said:

Dap, tot de Al. Dumas   :thumbup:.  AEu am citit-o din biblioteca unei colege. Din pacate nu am vazut-o prin librarii (ai putea zice ca-i cenzurata) insa daca o sa cauti pe la anticariate cred c-o s-o gasesti. Oricum, daca iti place asa mult Al. Dumas, ca si mine, iti recomand si romanul Ascanio, o poveste romantica a unui faurar din timpul regelui francisc I al Frantei. Nu se ridica la inaltimea muschetarilor dar merita.... crede-ma.

dreptate ai avut, cartea exista (http://www.librarie....Alexandre-Dumas)
un alt site spune (citez)
"Traduceri sunt numeroase în această vreme, dar nu așa de numeroase ca în prima parte a acestei epoci. E de notat că apar în românește scrieri din capodoperele literaturii universale. Literatura franceză se înfățișează cu Mizerabilii de V. Hugo (trad. Bolintineanu, Zane și Costiescu, Buc., 1863-65), cu un roman al lui Al. Dumas (Mâna de mort, 1869)"

Insa la mine in oras nu se gaseste...
Am fost la biblioteca centra....nope, la biblitoeci mai mici, librarii, aniquariate...nimic :(
nu vreau neaprat sa o cumpar...nu conteaza ce detin, conteaza ce stiu...insa nu gasesc nicaieri s-o imprumut macar :((

#7
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Post[ady], on Oct 2 2007, 15:28, said:

dreptate ai avut, cartea exista (http://www.librarie....Alexandre-Dumas)
un alt site spune (citez)
"Traduceri sunt numeroase în această vreme, dar nu așa de numeroase ca în prima parte a acestei epoci. E de notat că apar în românește scrieri din capodoperele literaturii universale. Literatura franceză se înfățișează cu Mizerabilii de V. Hugo (trad. Bolintineanu, Zane și Costiescu, Buc., 1863-65), cu un roman al lui Al. Dumas (Mâna de mort, 1869)"

Insa la mine in oras nu se gaseste...
Am fost la biblioteca centra....nope, la biblitoeci mai mici, librarii, aniquariate...nimic :(
nu vreau neaprat sa o cumpar...nu conteaza ce detin, conteaza ce stiu...insa nu gasesc nicaieri s-o imprumut macar :((
incearca pe la prieteni.

#8
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Sti cumva cum se traduce titlul cartii in germana? ca dincolo cred ca mi-ar fi mai usor sa o gasesc :)
"Mana de mort" e alta opera, nu aceeasi cu "omul cu masca de fier" sau asa ceva, nu?

#9
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Post[ady], on Oct 3 2007, 16:39, said:

Sti cumva cum se traduce titlul cartii in germana? ca dincolo cred ca mi-ar fi mai usor sa o gasesc :)
"Mana de mort" e alta opera, nu aceeasi cu "omul cu masca de fier" sau asa ceva, nu?
Omul cu masca de fier este doar un film (la care nici nu s-a pastrat minimul romanului) si are legatura cu muschetarii.
Mana de mort e alta poveste. Nu stiu cum ar venii in germana, poate gasesti uj dictionar on-line. Cat despre Ascanio, te-ai gandit?

#10
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Hm, am si uitat de el...am atatea pe cap...:( dar il pun pe lista! ca nu va fi usor nici cartea asta de gasit :(
Incearca si tu "Cavalerul de Saint-hermani" daca ai timp... am citit ceva despre el pe net..dar nu l-am luat in mana

#11
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Post[ady], on Oct 4 2007, 00:17, said:

Hm, am si uitat de el...am atatea pe cap...:( dar il pun pe lista! ca nu va fi usor nici cartea asta de gasit :(
Incearca si tu "Cavalerul de Saint-hermani" daca ai timp... am citit ceva despre el pe net..dar nu l-am luat in mana
Am inceput deja sa-l caut dar s-ar parea ca romanii nu prea iau in serios astfel de romane preferand mai mult benzile desenate cu Donald. Numai deastea am gasit !

#12
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
o gasesti de comandat aici : http://www.prietenii...e...&seclef=_s1

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pot sa va spun ca printre cartile care mi-au marcat copilaria au fost si cele ale lui Dumas. Pe atunci imi imaginam o prietenie perpetua si plina de aventuri ca cea din "Cei 3" ..
Cand dupa cativa ani, in adolescenta, mi-au cazut in mana continuarile, "Dupa 20 de ani " si "Vicontele de Bragelonne" mi-a parut atat de rau ca legaturile se rupsesera. Si am realizat ca si in viata reala o sa se intample la fel...
Cu "Contele" am avut o relatie speciala. Nu stiu de ce, dar pt mine fiecare sesiune incepea invariabil cu (((re)re)re)cititul celor 3 volume, pe care le stiam pe de rost ..
Spre marea "placere" a mamei" care nu pricepea ce (mai) gaseam in acest carte. Si nici eu nu intelegeam de ce fac asta, dar pana nu "prestam", nu incepeam sa invat pt examene. Eram constient ca imi pierd din timpul atat de pretios, dar..
Poate pt ca ma simteam prizonierul unui puscari libere (dimineata la job, seara la fac, deci timp liber oha), zicea Freud-ul din mine..(Zambetele de rigoare)..
Nu va sfatuiesc sa cititi  "Mana de mort", aparuta in RO la cativa ani dupa dec 89... Am avut senzatia ca e adevarat zvonul in care se spunea ca A D avea "palmasi" care scriau conform stilului lui. Iar dupa ce citea semna, platindu-i la numar de caractere...
Oricum e oribila. Lipsita de orice finete. De aia nici nu s-a bucurat de o prea mare popularitate...

Am remarcat ca AD era adeptul trilogiilor. O serie de cate 3. Iar in final moare aproape toata lumea...

De la AD am invatat bine istoria Frantei. Atat perioada regalitatii cat si a Revolutie din 1789 ( Ca sa vezi, ei atunci si noi "Dupa 20(0)) de ani"). Asta ca sa fiu in ton..

PS. Ultima ecrranizare a "Contelui" mi s-a parut de-a dreptul cretina. Numai un idiot iese din sacul cu care fusese aruncat in mare avand crucea in mana, nu un pumnal cu care sa se apere de cei care ar fi vrut sa il reintemniteze. In acele clipe nu ai timp sa meditezi la ajutorul divin, ci te lupti singur, evident zicand "Dne ajuta" ca sa bagi mai bine arma in matele sau gatul celui care te impiedica sa fugi...
Si asta e cea mai mica tampenie din filmul sus numit..Asa ca va sugerez sa cautati versiunile mai vechi, ca sunt mult mai bune. Nu doar RAZBUNARE pura, chiar mitocaneasca...

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostJoey Alexander, on Sep 30 2007, 19:48, said:

... Oricum, daca iti place asa mult Al. Dumas, ca si mine, iti recomand si romanul Ascanio, o poveste romantica a unui faurar din timpul regelui francisc I al Frantei. Nu se ridica la inaltimea muschetarilor dar merita.... crede-ma.
Subscriu si sustin cele zise. Practic e vorba de orfevaurarul Benvenuto Cellini. http://de.wikipedia....nvenuto_Cellini Cand o sa priviti imaginile sa va ganditi ca ele sunt facute prin turnare in formele special construite. Deci nu numai sculptura ci si metalurgie. Si cum metalul lichid nu iarta nici o greseala artistica sau de manipulare...
Iar paginile in care descrie creatia statuii sunt superbe.

#15
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View PostPrien, on Oct 8 2007, 18:46, said:

Pot sa va spun ca printre cartile care mi-au marcat copilaria au fost si cele ale lui Dumas. Pe atunci imi imaginam o prietenie perpetua si plina de aventuri ca cea din "Cei 3" ..
Cand dupa cativa ani, in adolescenta, mi-au cazut in mana continuarile, "Dupa 20 de ani " si "Vicontele de Bragelonne" mi-a parut atat de rau ca legaturile se rupsesera. Si am realizat ca si in viata reala o sa se intample la fel...
Cu "Contele" am avut o relatie speciala. Nu stiu de ce, dar pt mine fiecare sesiune incepea invariabil cu (((re)re)re)cititul celor 3 volume, pe care le stiam pe de rost ..
Spre marea "placere" a mamei" care nu pricepea ce (mai) gaseam in acest carte. Si nici eu nu intelegeam de ce fac asta, dar pana nu "prestam", nu incepeam sa invat pt examene. Eram constient ca imi pierd din timpul atat de pretios, dar..
Poate pt ca ma simteam prizonierul unui puscari libere (dimineata la job, seara la fac, deci timp liber oha), zicea Freud-ul din mine..(Zambetele de rigoare)..
Nu va sfatuiesc sa cititi  "Mana de mort", aparuta in RO la cativa ani dupa dec 89... Am avut senzatia ca e adevarat zvonul in care se spunea ca A D avea "palmasi" care scriau conform stilului lui. Iar dupa ce citea semna, platindu-i la numar de caractere...
Oricum e oribila. Lipsita de orice finete. De aia nici nu s-a bucurat de o prea mare popularitate...

Am remarcat ca AD era adeptul trilogiilor. O serie de cate 3. Iar in final moare aproape toata lumea...

De la AD am invatat bine istoria Frantei. Atat perioada regalitatii cat si a Revolutie din 1789 ( Ca sa vezi, ei atunci si noi "Dupa 20(0)) de ani"). Asta ca sa fiu in ton..

PS. Ultima ecrranizare a "Contelui" mi s-a parut de-a dreptul cretina. Numai un idiot iese din sacul cu care fusese aruncat in mare avand crucea in mana, nu un pumnal cu care sa se apere de cei care ar fi vrut sa il reintemniteze. In acele clipe nu ai timp sa meditezi la ajutorul divin, ci te lupti singur, evident zicand "Dne ajuta" ca sa bagi mai bine arma in matele sau gatul celui care te impiedica sa fugi...
Si asta e cea mai mica tampenie din filmul sus numit..Asa ca va sugerez sa cautati versiunile mai vechi, ca sunt mult mai bune. Nu doar RAZBUNARE pura, chiar mitocaneasca...
Ma bucur ca a aparut si un alt impatimit al lui A.D. intreadevar "Mana de mort" nu se ridica la romanul Contele.... Nu stiam de zvonul acela dar parca nu-mi vine sa cred. nici-un scriitor valoros si care crede in el nu ar face deastea. Romanul este oribil oarecum doar din cauza sfarsitului si a povestii care nu mai pare incarcata de suspans.
Referitor la film, aproape toate filmele dupa romanele lui AD sunt modificate in scop comercial si economic. Filmele sunt facute in asa fel incat par niste reclame false la romanele sale. Singura ecranizare care respecta cu adevarat "Cei 3....' este unul mai vechi ( nu mai stiu anul) insa nu prea reusit, parerea mea. Daca s-ar face acum un film care sa respecte si sa puna si niste actori pe bune ar fi grozav. Un serial care sa urmeze chiar intreaga trilologie ar fi si mai misto.

#16
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Incepand cu 11-12 ani am crescut cu Ciresarii, apoi Misterele Parisului, Jules Verne si Dumas...
Nu stiu, dar cred ca orice adolescent ar trebui sa fi citit cele mai sus pana pe la 17-18 ani...dar daca nu le-a citit pe primele...sa-l citeasca macar pe Dumas...daca as reciti acuma J.Verne nu stiu daca m-ar mai impresiona ca la 14 ani cand citeam "Capitan la 15 ani", insa acuma am citit "Contele de M.Christo" si asta m-a atras mai mult decat credeam....
Daca cartile astea nu sunt citit acum' (cei 3, contele, sau celalalte ale lui Dumas) nu cred ca vor mai fi niciodata citite...odata cu varsta apar alte carti care-ti vor atrage atentia..si asa mai departe...si este pacat

#17
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Post[ady], on Oct 10 2007, 23:36, said:

Incepand cu 11-12 ani am crescut cu Ciresarii, apoi Misterele Parisului, Jules Verne si Dumas...
Nu stiu, dar cred ca orice adolescent ar trebui sa fi citit cele mai sus pana pe la 17-18 ani...dar daca nu le-a citit pe primele...sa-l citeasca macar pe Dumas...daca as reciti acuma J.Verne nu stiu daca m-ar mai impresiona ca la 14 ani cand citeam "Capitan la 15 ani", insa acuma am citit "Contele de M.Christo" si asta m-a atras mai mult decat credeam....
Daca cartile astea nu sunt citit acum' (cei 3, contele, sau celalalte ale lui Dumas) nu cred ca vor mai fi niciodata citite...odata cu varsta apar alte carti care-ti vor atrage atentia..si asa mai departe...si este pacat
Ceea ce spui este foarte adevarat. Fiecare poveste are un public tinta. Nu cred ca un om de vreo 80 de ani va mai citii 'Capitan la 15 ani' cu aceeasi pasiune a unui adolescent. Totul tine de capacitatea de a intra in lumea visului si chiar in pielea personajului. Fiecare se identifica cu un anumit personaj din roamenele pe care le citeste. De exemplu eu ma identific mai tot timpul cand cu Athos, cand cu Aramis. De la Athos anumite trasaturi iar de la Aramis am o parte din trasaturi.

#18
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Apropo de ce spuneai mai sus cu "Mana de mort", am gasito la biblioteca judeteana...Dar pt ca exista doar un exemplar nu este decat pe sala de lectura, ceea ce presupune sa o citesc acolo...
Merita sa merge sa stau acolo ca s-o citesc?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate