Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Alexandre Dumas - tatal

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Post[ady], on Oct 11 2007, 22:48, said:

Apropo de ce spuneai mai sus cu "Mana de mort", ....Merita sa merge sa stau acolo ca s-o citesc?
Cine crezi ca poate sa iti raspunda la acesta intrebare? De unde sa stiu daca iti va placea sau nu? Unora le plac si manelele iar altora NU.
Sau ca sa nu atac pe nimeni, ciorba de burta, sau "pui de balta" = picioare de broasca ai mancat? Crede-ma, sunt excelente. Eu nu stiam, iar dupa ce mi s-a zis, nu mi-am schimbat parerea. Alti au refuzat chiar si ideea de a incerca. Sau dupa ce au aflat adevarul, instantaneu au dat la rate, desi li se "batusera turcii" la gura si declarasera ca sunt incantati...

Depinde si starea in care te afli in acele clipe, de rabdarea, de ...
Sincer, eu m-as "arunca" ca sa vad. La o adica, nu traiesc pt si prin parerea altora.
Dzeu sa-l ierte.."Nu conteza cat de lung am parul..."

#20
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Post[ady], on Oct 11 2007, 22:48, said:

Apropo de ce spuneai mai sus cu "Mana de mort", am gasito la biblioteca judeteana...Dar pt ca exista doar un exemplar nu este decat pe sala de lectura, ceea ce presupune sa o citesc acolo...
Merita sa merge sa stau acolo ca s-o citesc?
Cum a zis si Prien, depinde de.... daca esti fan al genului ar merita daca ai avea si timp liber. Parerea mea. Daca esti cu munca sau serviciul nu stiu daca se merita. Ti-am zis ca oricum nu se ridica la valoarea Contelui chiar daca este o continuare...

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa cum am mai scris, stiam ca AD scria cate 3 carti pe o tema. Asa ca m-am dat pe net ca sa aflu daca exista o continuare a "Mana de mort" -Dzeule, cat de macabru=comercial suna, care e continuarea "Contelui...". Dar nu m-am "luminat".
Asa ca pls, F1=help..
Multam.

#22
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View PostPrien, on Oct 14 2007, 12:23, said:

Dupa cum am mai scris, stiam ca AD scria cate 3 carti pe o tema. Asa ca m-am dat pe net ca sa aflu daca exista o continuare a "Mana de mort" -Dzeule, cat de macabru=comercial suna, care e continuarea "Contelui...". Dar nu m-am "luminat".
Asa ca pls, F1=help..
Multam.
Am citit mana de mort. Mana de mort este de fapt mana unuia din personajele care apar in Contele..... si care moare in urma razbunarii. mai multe nu spun decat un indiciu: Era fiul lui cu adevarat ! te-ai prins? Si acesta se va razbuna pe Conte.

#23
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostJoey Alexander, on Oct 17 2007, 16:43, said:

Era fiul lui cu adevarat ! te-ai prins? Si acesta se va razbuna pe Conte.

Stai putin...
Hm, eu am citit cartea pe germana...dar acest "mic" detaliu mi-a scapat....
Adica, banuiam ca Albert (parca asta era numele fiului lui Mercedes+Ferdinand) poate fi fiul contelui...dar asta nu moare....
si alt fiu...nu cred sa fi avut
hmm...mi-a scapat ceva?

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt Joey Alexander
Recunosc ca nu am mai recitit "Contele" de cand am fost in ultima sesiune (februarie 91) dar sunt sigur ca mai retin faptul ca  Albert s-a nascut in timp ce Edmond era la "rece". Presupun ca in timp ce era in celula 34 se mai si plictisea, dar din cate stiu eu, si azi e cam greu cu insamantarea in vitro.
A, daca spuneai ca ar fi trebuit sa fie fiul lui cu Mercedes, da, eram total de acord.
Dovada sunt urmatoarele scene:
1) cand Albert, introducandu-l pe conte in societatea din Paris, normal ca il prezinta si parintilor lui. Mai ales ca il salvese. Iar ea il recunoaste, in ciuda timpului si a transformarilor. Si e aproape gata sa lesine. La discutia de dupa vizita, lui A.."i s-a parut ca recunoaste mirosul sarurilor "
2) scena din sera, cand ca sa fie razbunarea complet, refuza toate tratatiile, inclusiv strugurele. Ambii stiau bine traditia..
3) la scena cand inaintea duelului, ea ii zice parca ceva de genul "il vad pe asasinul fiului nostru". Iar el renunta la ceea ce fusese telul vietii lui.
Noroc ambilor ca fiind o femeie inteligenta, a inteles imediat consecintele si actionat ca atare...
Sa nu uitam ca a-ti recunoaste greselile chiar si azi e considerat un semn de slabiciune. Si nu de putere maxima...
Uite cum ma faci sa reiau o carte..

#25
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View PostPrien, on Oct 18 2007, 10:14, said:

Pt Joey Alexander
Recunosc ca nu am mai recitit "Contele" de cand am fost in ultima sesiune (februarie 91) dar sunt sigur ca mai retin faptul ca  Albert s-a nascut in timp ce Edmond era la "rece". Presupun ca in timp ce era in celula 34 se mai si plictisea, dar din cate stiu eu, si azi e cam greu cu insamantarea in vitro.
A, daca spuneai ca ar fi trebuit sa fie fiul lui cu Mercedes, da, eram total de acord.
Dovada sunt urmatoarele scene:
1) cand Albert, introducandu-l pe conte in societatea din Paris, normal ca il prezinta si parintilor lui. Mai ales ca il salvese. Iar ea il recunoaste, in ciuda timpului si a transformarilor. Si e aproape gata sa lesine. La discutia de dupa vizita, lui A.."i s-a parut ca recunoaste mirosul sarurilor "
2) scena din sera, cand ca sa fie razbunarea complet, refuza toate tratatiile, inclusiv strugurele. Ambii stiau bine traditia..
3) la scena cand inaintea duelului, ea ii zice parca ceva de genul "il vad pe asasinul fiului nostru". Iar el renunta la ceea ce fusese telul vietii lui.
Noroc ambilor ca fiind o femeie inteligenta, a inteles imediat consecintele si actionat ca atare...
Sa nu uitam ca a-ti recunoaste greselile chiar si azi e considerat un semn de slabiciune. Si nu de putere maxima...
Uite cum ma faci sa reiau o carte..
Toate bune si frumoase dar nu ma refeream la Albert. Mai apare un fiu pe acolo, o alta poveste complicata. La acela ma refeream.

#26
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Care anume? Si cand\cu cine sa-l fi facut? Eu personal nu m-am prins...apare si in Conte, sau doar in continuare?

#27
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Post[ady], on Oct 18 2007, 21:40, said:

Care anume? Si cand\cu cine sa-l fi facut? Eu personal nu m-am prins...apare si in Conte, sau doar in continuare?
Din cate imi amintesc, in "Mana.." Edmond facuse un copil cu Hayde, sclava lui. Dar care la nastere avusese probleme..
Si de aia mi s-a parut oribila acesta carte. Peste tot durere, suferinta, razbunare, etc. Nu ca in altele nu ar fi fost, dar parca mai erau si zile mai senine. Aici proportia e mult prea mare...

#28
the_estranged

the_estranged

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2007
Mana de mort nu este o carte slaba, insa nu se apropie deloc de standardul creat de Conte, care pentru mine este una din cele mai bune carti citite.
In rest sunt de acord cu Prien, prea multa suferinta, razbunare si moarte...

#29
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Post[ady], on Oct 18 2007, 21:40, said:

Care anume? Si cand\cu cine sa-l fi facut? Eu personal nu m-am prins...apare si in Conte, sau doar in continuare?
Acest personaj, acest copil din flori apare in ambele carti. A fost nascut nedorit, a crescut intr-un orfelinat (parca) si l-a ajutat pe conte sa-l condamne pe propriul tata in judecatorie. Daca nici acum nu te prinzi, ady, ar trebuii sa recitesti Contele, parerea mea...

#30
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostJoey Alexander, on Oct 21 2007, 20:17, said:

Acest personaj, acest copil din flori apare in ambele carti...
Pt Joey Alexander.
Consider ca mesajul tau anterior nu este numai pt ady...
Adevarat grait-ai.
Semnat
An...

#31
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007
Am citit odata o carte, "Henry" sau ceva de genul. Era scrisa de Al. Dumas dar nu stiu daca jr sau sr. Stie cineva la care ma refer?

#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostJoey Alexander, on Oct 28 2007, 12:41, said:

Am citit odata o carte, "Henry" sau ceva de genul. Era scrisa de Al. Dumas dar nu stiu daca jr sau sr. Stie cineva la care ma refer?
E cumva descrierea luptei pe care o duce un mulatru dintr-o insula fosta franceza, apoi cucerita de englezi, pentru anularea sclaviei? Sau confuzez?

#33
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View PostPrien, on Oct 30 2007, 14:19, said:

E cumva descrierea luptei pe care o duce un mulatru dintr-o insula fosta franceza, apoi cucerita de englezi, pentru anularea sclaviei? Sau confuzez?
Exact, despre asta e vorba. De cine era scrisa ? De jr sau sr ? Am citit-o de la o fosta colega insa pur si simplu eram "indragostit" de ea. In doua zile am terminat-o spre parerea mea de rau. Nici nu mai dormeam seara cum trebuie iar la serviciu stateam numa cu ochii in carte. Noroc ca sefu era indulgent si nu aveam asa multi clienti.

#34
adella_83

adella_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2007
ieri am fost in oras si am cumparat romanul "Mana de mort", iar ayi am dat peste discutiile voastre. De abia astept sa citesc cartea! Sper doar sa nu fiu dezamagita...Cat despre cartea cu mulatrul, eu am citit una asemanatoare era scrisă de Dumas-tatăl dar se numea "Georges"

#35
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Postadella_83, on Nov 1 2007, 21:06, said:

ieri am fost in oras si am cumparat romanul "Mana de mort", iar ayi am dat peste discutiile voastre. De abia astept sa citesc cartea! Sper doar sa nu fiu dezamagita...Cat despre cartea cu mulatrul, eu am citit una asemanatoare era scrisă de Dumas-tatăl dar se numea "Georges"
Ai drepatte, se numea Georges. :lol: Uitasem. A fost minunata cartea aceea. Pacat ca nu o gasesc deloc prin Constanta....

#36
nycoledark

nycoledark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2007
si eu am crescut cu cartile lui dumas.trebuie sa recunosc, ca mie mi-a placut f mult regina margot.desi toate cartile pe care le-am citit au fost grozave

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate