Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Fotbal+Tehnologie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#19
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Eu asa credeam, ca cine pierde mingea, striga tare "fault" sau ce o mai fi.

"Inainte" pare sa fie la rugby, e greseala mea, scuze.

Eu m-am bagat pentru ca stiu fotbal asa cum spune si subiectul, tu imi reprosezi ca nu stiu baschet, nu te contrazic, dar nici n-as vrea sa stiu mai mult.

Baschetul e un sport cu reguli de ofticosi si de domnisoare care nu vor sa se atinga.

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
burvi, esti un rahat cu ochi care habar nu are ce vorbeste

ce legatura au antranamentele in noroi cu un meci fotbalul? daca in boschetii in care locuiesti tu sint doar noroaie, nu inseamna ca toata planeta joaca in noroi.

--------
In total pot fi 30 de faze intr-un meci, ori 3 minute = inca un meci.
--------
pai tocmai de-aia ar trebui oprit cronometru la intreruperi. unele meciuri sint atit de lesinate si rase de timp incit iti este scirba sa te uiti

penaltyurile sint o timpenie si e doar chestie de noroc. daca cineva crede ca dukadam e un geniu se inseala. pur si simplu a avut parte de cei mai idioti tragatori de la 11 metri. asa ca ar putea sa joace o septica, daca vor sa nu se mai oboseasca... saracii de ei

asa ca sa joace pina crapa, ce daca joaca 3 ore, la tenis se joaca si 4 ore si aia fug singuri.

---------
Baschetul e un sport cu reguli de ofticosi si de domnisoare care nu vor sa se atinga.
--------
aici se aplica din nou prima fraza

#21
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ma intreb oare cati din cei care au postat aici au avut cat de cat de-a face cu sportul de performanta? cati au practicat vreun sport in afara de uitatul la tv? sunteti naivi de-a dreptu' imi pare rau s-o spun. nu am avut rabdare sa citesc decat vreo 4-5 posturi; oricum imi cer scuze daca am ofensat pe careva.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ripple cind vorbesti asa din stratosfera, ca un semizeu, eu inteleg ca tu esti un campion sau ceva de genul asta. nu are nici o legatura practicarea sportului de performanta cu datu cu parerea.

nu trebuie sa fii fotbalist profesionist ca sa te uiti la un meci si sa vezi cum gresesc arbitrii omeneste si se schimba soarta meciului si o tara intreaga ii doreste moartea lui meier. daca ar fi fost camere de filmat pentru arbitraj ar fi fost validat si golul romaniei de la europenele trecute parca, pentru ca romanii nu sint in stare sadea un gol clar tre sa se plinga si sa argumenteze daca a trecut sau nu cu toata circumferinta de linia portii. daca ar fi 2 arbitri de centru poate ca n-ar mai exista ursi meieri si alti bolovani. nu e deloc o lauda cind spui ca regulamentul de fotbal nu s-a prea schimbat in ultimii 500 de ani. nu inseamna decit ca e invechit si prafuit

#23
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
subscriu.

#24
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
moso,
Trec cu vederea ca esti nesimtit si revin cu ideea, pe care, se pare ca n-ai inteles-o.
Oricine poate gresi, chiar si arbitrii, asta nu inseamna ca trebuie un robot.

As vrea sa aflu ce semnalizeaza un robot cind cineva simuleaza un fault.

Unde fug aia la tennis ? ca de cite ori ma uit, stau pe banca si maninca banane sau beau sucuri.

Ca un ultimatum :
Cind mai simti nevoia sa ma jignesti, sa te gindesti la maica-ta, ca are un fiu pe care nu-l doreste asa cum esti tu.

#25
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
nu e ideea neaparat de robot.
senzori man. cum e si la tennis cand este netz. adevarul e ca e cam scienece fiction faza cu tehnologia. singurele imbunatatiri pe care le vad eu:
-timp efectiv de joc 90 min. e fault se opreste timpul.
-joc pasiv. in felul asta se evita tragerea de timp. asta duce in principiu si la evitarea loviturilor de pedeapsa pentru ca echipa e obligata sa atace.
-la o faza la care arbitrul nu este sigur poate sa vada reluarea fazei. ori pe un ecran amplasat ori la un monitor pe marginea terenului. ori sa i se sufle in casca de observatorii federali. si in felul asta toata lumea e multumita. asta ar tehnologia.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
off topic
---------------
----------
Cind mai simti nevoia sa ma jignesti, sa te gindesti la maica-ta, ca are un fiu pe care nu-l doreste asa cum esti tu.
----------
sa i-o lingi
---------------

on topic
-----------
Unde fug aia la tennis ? ca de cite ori ma uit, stau pe banca si maninca banane sau beau sucuri.
-----------
esti un ingnorant nenorocit

-------
timp efectiv de joc 90 min. e fault se opreste timpul.
-------
nu poti face timp efectiv de joc 90 minute, o sa lesine saracii

#27
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
la rugby e timp efectiv de joc 80 min. ce mai sunt 10 min in plus?

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
la rugby sint mai multi jucatori

#29
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
ok ai castigat.
timp efectiv de joc 60 min. dar joc sa fie.

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
oricum s-a mai cistigat ceva prin faptul ca nu se mai asteapta mingea din tribuna, ci se joaca cu alta. au existat situatii hilare in care spectatorii nu vroiau sa dea mingea si aia se rugau de ei.

#31
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
Un meci de tenis poate dura 6 ore ,chiar si mai mult,......si sunt meciuri memorabile in care jucatorii abia se mai miscau pe teren, un exemplu: Younes El Aynaoui - Andi Rodick, Australian Open 2003.....deci sa nu vorbim de sporturi despre care nu stim nimic,ca stau aia pe margine si mananca banane....
La fotbal nu se va introduce tehnologie, in primul rand se doreste un singur regulament in toata lumea, cel putin asa vrea FIFA,....tehnologia se introduce de media, sa vada telespectatorul tot, dar nu va fi folosita niciodata de arbitri.
La Rugby e cu totul alta poveste, sunt mult mai putine faulturi si intreruperi ca in fotbal, e mult mai cursiv jocul.Pentru incepatori recomand sa se uite la meciurile Noiii Zeelande unde spectacolul e in floare.
Cat despre baschet, trebuie sa joci ca sa intelegi sportul, nu sa vorbesti din public si crezand ca te uiti la fotbal ceri sa fie joc mai "englezesc" sa spun asa.....ca presupun ca de asta il face de domnisoare.

#32
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@Burvi
Iar vorbesti despre un sport necunostiinta de cauza.
Fotbal..stim toti, ca asa-i romanu, toti stiu fotbal si politica.
Am avut cam aceeasi discutie cu un rugbist, pentru care rugby-ul era cel mai frumos, specatculos, etc sport si avea aceasi impresie despre baschet.N-am reusit sa-l conving, deh..era rugbist, de la tine insa am alte pretentii.
Gandeste-te ca baschetul este un sport de precizie; acolo ai un cos cu diametrul de ~45 cm pe care trebuie sa-l nimeresti, nu o poarta de 7 m. Gandese-te ca ORICE atingere peste mana in timpul aruncarii poate schimba traiectoria suficient cat sa nu intre in cos. Nu mai luam in discutie faptul ca una e sa cazi pe iarba si alta e pe parchet, nu mai vb de ciment (mai ales cand te afli la peste 1 m inaltime in aer).
Dacai ai practica acest sport (chiar si de fun asa) cu siguranta ti-ai schimba parerea.

Revenind la fotbal, nu vad care ar fi problema sa exsita senzori care sa detecteze ofsaidurile (cel mai mari cauzatoare de probleme) si sa comunice automat in casca arbitrului; ar dura chiar mai putin si s-ar evita situatiile in care arbitru nu a vazut tusierul.
Deasemenea timpul efectiv TREBUIE sa fie introdus!

#33
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Baschetul e un sport care se joaca cu mina.
Si cum aproape toate activitatile omului sint facute cu mina, nu vad ca atunci cind te joci (relaxezi) sa te folosesti de mina.

Cit despre precizie, nu vad ce precizie e aia, sa nimeresti cu mina un cos de 45 cm, in timp ce altii, tot cu mina scriu Biblia pe virful unui ac.

Dar cu piciorul e cam greu, chiar daca poarta are 7 m, terenul are 100.

Iar despre practica, am jucat, si i-am batut pe toti, ca nici nu erau multi ca la fotbal si n-am ramas decit cu parerea de rau ca m-am murdarit pe miini.


PS
O chestie interesanta, am recitit postul si nu apar unele litere, am intrat sa le editez, dar minune, erau acolo.

Asa ca daca gasiti lipsa de litere, este de la ei.

#34
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
in toate cazurile e nevoie de exercitiu.
daca omu nu ar invata sa scrie nu ar putea sa scrie biblia cu varfu unui ac.
daca nu se antreneaza nu va reusi niciodata sa nimereasca inelul ala de 45 cm si la fotbal la fel.
bascketul, handbalul si rugbyul sunt sporturi mult mai spectaculoase decat fotbalul. vezi ceva nene. oamenii se zbat, vezi goluri, vezi spectacol.
poate ca m-as uita mai mult la meciuri de folbal daca toate meciurile ar fi ca Suedia Danemarca sau ca Portugalia Olanda de aseara. asta nu o sa se intample decat in momentul in care se schimba ceva. pana atunci , meciurile o sa fie vai mama lor de-ti vine sa inchizi televizoru, totti se tavaleste pe jos juma de ora samd.
se trage de timp la greu.
pai in momentul in care stii ca nu ai voie sa tii mingea si trebuie sa te duci la atac apare si spectacolul. ai sa vezi goluri mai multe, suturi mai multe pe poarta.
eu nu cred ca o sa  se schimbe regulamentul pentru ca a aparut fotbalul de sala care e chiar spectaculos si ma uit cu placere la el.

#35
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Burvi iti dai seama ca ce spui nu are ABSOLUT nici o treaba cu logica?
Iar daca i-ai batut pe toti..bravo tie..vezi sa te stergi pe maini bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate