Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Preturi obiective ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Cautand obiective pe net am fost tentat de un Nikkor 24-85mm f/3.5-4.5 IF-ED AF-S vrand sa aflu mai multe informatii despre respectivul obiectiv  m-am uitat si peste cateva  review-uri unde printre specificatii am vazut  pretul undeva sub 400 USD, ok am zis mi se pare bun si la pret. Cand am cautat si in Romania la f64  nu mi-a venit sa cred: costa aporape 1700 Ron  m-am uitat  si la alt magazin din Germania si pretul e 530 euro. :thumbdown: De ce e asa o diferenta intre Europa si USA eu nu pot sa inteleg ...

Preturi USA : http://www.bythom.com/2485lens.htm
http://www.bhphotovi...to_AF_Zoom.html

Pret Romania: http://f64.ro/det.ph...id=163&pid=1132
                  




Edited by Livik, 15 September 2007 - 22:06.


#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,642
  • Înscris: 07.10.2005

View PostLivik, on Sep 15 2007, 23:05, said:

De ce e asa o diferenta intre Europa si USA eu nu pot sa inteleg ...
Diferentele astea sunt valabile de foarte mult timp si cred ca vor mai fi si in continuare,piata din SUA e mai speciala,preturi mai mici decat in Europa,posibilitatea de a duce produsul inapoi intr-un anumit interval si sa iti iei altceva sau sa iti returneze banii... :D

In ultima vreme insa piata de la noi si-a mai revenit si produsele sunt mult mai ieftine decat inainte,uneori chiar mai ieftine decat in vestul Europei.

Ca sa  revin la obiectivul care te intereseaza,F64 are un pret gogonat la acest obiectiv,vezi pe DM.ro ca il vand la un pret mai mult decat decent(1.080 lei) pentru Europa.

#3
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View Postcatalinmariescu, on Sep 16 2007, 00:14, said:

Diferentele astea sunt valabile de foarte mult timp si cred ca vor mai fi si in continuare,piata din SUA e mai speciala,preturi mai mici decat in Europa,posibilitatea de a duce produsul inapoi intr-un anumit interval si sa iti iei altceva sau sa iti returneze banii... :D

In ultima vreme insa piata de la noi si-a mai revenit si produsele sunt mult mai ieftine decat inainte,uneori chiar mai ieftine decat in vestul Europei.

Ca sa  revin la obiectivul care te intereseaza,F64 are un pret gogonat la acest obiectiv,vezi pe DM.ro ca il vand la un pret mai mult decat decent(1.080 lei) pentru Europa.
:lol: Multumesc ! am luat ca etalon al pietei din Romania F64 si rau am facut (am fost derutat si de faptul ca am gasit preturi asemanatoare in Europa si am zis ca e prea mare coincidenta ).

#4
Dee.Dee

Dee.Dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.03.2007
Diferenta de pret merita efortul. Acum mi-am propus "sa sparg" niste bani pe photo gear si in 1000euro (luate din US) intra o groaza de lucruri (2 obiective bune+ filtre+blitz+remote control+hoods).

#5
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View PostDee.Dee, on Sep 19 2007, 00:26, said:

Diferenta de pret merita efortul. Acum mi-am propus "sa sparg" niste bani pe photo gear si in 1000euro (luate din US) intra o groaza de lucruri (2 obiective bune+ filtre+blitz+remote control+hoods).
Mai exact ce obiective ? si eu as vrea din US de pe BHphotovideo dar tot cred ca e cam riscant mai ales la obiective....

#6
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View PostLivik, on Sep 20 2007, 00:29, said:

Mai exact ce obiective ? si eu as vrea din US de pe BHphotovideo dar tot cred ca e cam riscant mai ales la obiective....

....o parere: eu am cumparat de pe BH: Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM, Canon EF 17-40mm f/4 USM L, Canon EF-S 60mm f/2.8 USM macro, cu filtre, hoods si lovepro. Pretul poti sa-l calculezi la ei pe site. Cand le-am ridicat de la oficiul postal am platit o suma modica pentru taxe vamale. Pretul final era semnificativ mai mic decat pretul de la F64. Nu am avut nici o problema cu obiectivele... asa cum spunea cineva pe aici, in cate pungi vin impachetate nu are cum sa se intample ceva rau.
Acum gandesc daca sa imi cumpar si un Canon EF 135mm f/2.0L USM de la ei sau sa il cumpar din Hong Kong. In acest caz diferenta de pret fata de F64 este de aproximtiv 1000ROL.

#7
amanaria

amanaria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 13.09.2007

View PostCalator, on Sep 20 2007, 08:12, said:

Nu am avut nici o problema cu obiectivele... asa cum spunea cineva pe aici, in cate pungi vin impachetate nu are cum sa se intample ceva rau.

Cineva spunea ca sunt probleme...Nu stiu ce sa mai cred ca si eu vroiam sa iau de pe BH...

#8
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da, eu ziceam. insa la transportul prin posta clasica (International Mail) pt ca in momentul cind ajunge in .ro e preluat de posta romana si carat in suturi.
daca optezi pt dhl sau fedex atunci va costa dublu sau triplu dar sunt sanse maxime sa ajunga intreg. deci neaparat folositi un operator privat de transport, asta va recomand. in plus garantiile din sua nu sunt deservite si in europa decit la unii producatori, spre ex. la nikon nu sunt.

Edited by sorin79, 21 September 2007 - 12:55.


#9
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Mi-au venit vreo 7 pachete de la BH, toate cu UPS-ul, NICI MACAR O PROBLEMA de transport. Pachetele ajung foarte bine.

#10
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
how about vama?

#11
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View Postgrig_jr, on Sep 21 2007, 15:35, said:

Mi-au venit vreo 7 pachete de la BH, toate cu UPS-ul, NICI MACAR O PROBLEMA de transport. Pachetele ajung foarte bine.
Sunt sigur ca nu va fi nici o problema in cazul transportului cu UPS, cand am spus ca e cam riscant la obiective m-am referit la faptul ca poti nimeri un obiectiv mai slabut sau chiar cu defecte in special la cele de la terti (Sigma, Tamron, Tokina etc).
Cat despre vama si eu sunt curios ;)

Edited by Livik, 21 September 2007 - 16:10.


#12
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
avem aceeasi vama ca si restul UE. pe site-ul postei romane e un link catre o pagina de search unde introduci codul de clasificare si vezi taxele. codul il gasesti in alt balamuc de lista tot pe acolo. pina anul trecut exista un program pe bani cu toate taxele vamale, exista si un demo insa. dupa ce am intrat in UE a disparut si programelul. ce era cam ilegal e ca pe site-ul poste romane la rubrica taxe vamale scria vesnic "in constructie". deci probabil baietii aveau un bizniz cu aia de faceau softul.

pe linga taxe vamale, daca are,  platesti si tva daca vine din sua, asta desigur daca nu dai spaga ceva. in orice caz, din experientele mele vamesii (cel putin in bucuresti) au o tendinta fantastica sa iti incadreze produsul gresit, la taxe vamale cit mai mari sau sa-ti bage la calculul tva si valoarea transportului. spre ex. am avut nevoie de un tds meter si nu gaseam nicaieri in bucuresti asa ca am comandat din sua. in 4 zile a ajuns si cind sa-l ridic cucoana vamesa imi zice ca stai ca asta are taxe vamale 10%. zic nu cred, am verificat, intra la instrumente medicale. a inceput sa tipe ca nu sta ea sa imi arate mie catalogul dar daca vreau sa-l iau sa platesc taxele. am tipat si eu, am chemat sefa care a sunat la alt centru postal, a stat la telefon 15min sa verifice si in final zice ca da... nu are taxe... nu pardon, nu nimic.

Edited by sorin79, 23 September 2007 - 19:25.


#13
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Romania. :death:

Edited by tim2003, 23 September 2007 - 22:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate