Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Cum va descurcati cand aveti piciorul in ghips?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 The_Napster, on Sep 16 2007, 10:21, said:

Eu inca n-am avut membrele facturate dar presupun ca nu e niciodata prea tarziu. Sunt curios, de ce nu ai voie sa uzi ghipsul?
se umfla ! din auzite...

ca nici eu nu am avut nimic rupt niciodata

#20
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 Laberta, on Sep 16 2007, 10:21, said:

Cu metoda asta are toate sansele sa si-l rupa si pe celalalt. :D
Eu de ce am zis MULTA grija?  :lol:
Ah, Mr.Jinx, trebuie neaparat sa fie cineva langa tine sa te ajute, mai ales cand jonglezi cu scaunele. Incercand sa scoti piciorul in afara cazii, s-ar putea sa te duci pe spate.

#21
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 spare-me, on Sep 16 2007, 10:22, said:

se umfla ! din auzite...

ca nici eu nu am avut nimic rupt niciodata


Cine se umfla?

Eu stiam ca atunci cand il uzi are aderenta mai mare. Parca asa se face cand torni beton.

#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai, nu stiu ! eu am auzit ca se umfla ghipsul evident, nu piciorul...
habar nu am, nu mi-am rupt niciodata nimic.
eu asa auzisem, ca se umfla si nu-l va mai putea scoate (usor)...

#23
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
da , tare faza cu andrelele :). Sa vezi tu cand te apuca mancarimea cum te-intinzi dupa ele.

#24
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 CICI&Co, on Sep 16 2007, 10:14, said:

Eh, asta e o adevarata aventura  :D Ai nevoie de multa folie strech, 2 scaune si multa grija  :lol:
1. Iti infasori bine piciorul in folie strech de sandwitch -uri. Ai grija in partea de sus, sa depaseasca ghipsul, ca altfel iti intra apa.
2. Pui un scaun in cada si altul in afara ei. Te asezi in fund si piciorul il pui pe celalalt scaun.
3. Incepi operatiunea de spalare  :D Cu multa grija... MULTA!
am inteles, mersi pentru indicatii si sper totusi sa nu fie nevoie sa imi fac mai mult de un dush in perioada asta :D

 CICI&Co, on Sep 16 2007, 10:25, said:

Eu de ce am zis MULTA grija?  :lol:
Ah, Mr.Jinx, trebuie neaparat sa fie cineva langa tine sa te ajute, mai ales cand jonglezi cu scaunele. Incercand sa scoti piciorul in afara cazii, s-ar putea sa te duci pe spate.
am inteles si asta, nu aveam de gand sa incerc singur ;)

cutler said:

da , tare faza cu andrelele smiley.gif. Sa vezi tu cand te apuca mancarimea cum te-intinzi dupa ele.
pana acum nu am avut probleme de mancarime...poate mai incolo :P

Edited by Mr.Jinx, 16 September 2007 - 10:20.


#25
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 Mr.Jinx, on Sep 16 2007, 11:18, said:

am inteles, mersi pentru indicatii si sper totusi sa nu fie nevoie sa imi fac mai mult de un dush in perioada asta :D
Cu placere, sper sa iti fie de ajutor  :kisstogether:
Poate nu te mai speli deloc  :D

 Mr.Jinx, on Sep 16 2007, 11:18, said:

pana acum nu am avut probleme de mancarime...poate mai incolo :P
Cred ca o sa scapi de aspectul asta. Mancarimile apar mai mult cand transpiri si mai indicat e un incaltator d'ala lung, se muleaza la fix  :lol: Mi se face rau numai cand imi aduc aminte prin ce am trecut timp de 1 luna, vara....

#26
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

 antinari, on Sep 15 2007, 23:42, said:

Sau putea fi așa...
[ http://img211.imageshack.us/img211/4350/gipstut01pt4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
SO: Don`t worry, be happy!
:o :o :o   Wtf?? Aia ce e, fractura de ce?  :o

#27
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
off: ce semnatura are curcubitaceu. i'm not a post hunter. :lol: :lol:
on: subscriu la ce au zis ceilalti. incearca sa nu te misti prea mult si fii multumit ca e doar pt o saptamana.  :console:

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Mama, te compatimesc. Eu nu am avut nimic asa serios, insa dulaul meu a trebuit sa poarte atele vreo 2 saptamani si mi-a scos peri albi. Argh.

#29
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
azi am stat toata ziua in pat cu piciorul intins, dar nush ce naiba ca mi s-a cam lasat ghipsul  :confuzzled: . probabil o fi de la faptul ca si aseara am dormit la fel cu el intins, fara sa-l misc deloc...

multumesc tuturor pentru sfaturi, azi ar trebui sa fac rost de niste carje ca sa ma pot deplasa prin casa, ca asta e cel mai greu.

#30
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
:console:
Trece repede o săptămână. Eu am avut clavicula ruptă, 18 zile ghips cu mâna îndoită imediat sub sâni. Când mi-au dat jos ghipsul nu mai puteam să o îndrept că mă durea de numa`.
Într-o dimineață m-am trezit jos lângă pat. Nu știu cum am căzut, că n-am simțit nimic (probabil pe ghips).

Probabil tre` să dormi doar pe spate nu? :(
Posibil să-ți fie și ție greu să îndoi piciorul apoi.

Edited by Dida, 16 September 2007 - 14:01.


#31
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Mr.Jinx, on Sep 16 2007, 13:23, said:

azi am stat toata ziua in pat cu piciorul intins, dar nush ce naiba ca mi s-a cam lasat ghipsul  :confuzzled: . probabil o fi de la faptul ca si aseara am dormit la fel cu el intins, fara sa-l misc deloc...

multumesc tuturor pentru sfaturi, azi ar trebui sa fac rost de niste carje ca sa ma pot deplasa prin casa, ca asta e cel mai greu.
am avut piciorul stg in ghips in clasa a 9a....am stat vreo luna si ceva asa.
baie faceam cu piciorul afara din cada, il sprijineam pe marginea cazii :lol:
de scarpinat aveam o rigla de plastic de 50 cm si pot sa zic ca mi-a fost foarte utila:)
de dormit dormeam cu piciorul pe o perna
toata ziua stat in pat sau topait intr-un picior pina la baie, n-am vrut cirje
cind mi l-am scos aveam un picior mai subtire ( ala care fusese "betonat") si unul mai gros si parca nu era al meu, ma obisnuisem fara el :lol:

#32
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 Mr.Jinx, on Sep 16 2007, 13:23, said:

azi am stat toata ziua in pat cu piciorul intins, dar nush ce naiba ca mi s-a cam lasat ghipsul  :confuzzled: . probabil o fi de la faptul ca si aseara am dormit la fel cu el intins, fara sa-l misc deloc...

multumesc tuturor pentru sfaturi, azi ar trebui sa fac rost de niste carje ca sa ma pot deplasa prin casa, ca asta e cel mai greu.
E normal sa se mai lase, pentru ca atunci cand ti-l pune in ghips, piciorul e mai umflat... apoi se trage si ghipsul cam joaca. N-ai ce ii face. De regula, ti-l schimba dupa vreo saptamana, dar la tine nu mai are rost.

#33
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 Dida, on Sep 16 2007, 15:00, said:

:console:
Trece repede o săptămână. Eu am avut clavicula ruptă, 18 zile ghips cu mâna îndoită imediat sub sâni. Când mi-au dat jos ghipsul nu mai puteam să o îndrept că mă durea de numa`.
Într-o dimineață m-am trezit jos lângă pat. Nu știu cum am căzut, că n-am simțit nimic (probabil pe ghips).

Probabil tre` să dormi doar pe spate nu? :(
Posibil să-ți fie și ție greu să îndoi piciorul apoi.
stiu cum este ca am avut si eu mana rupta rau de tot la varsta de 5 ani si am avut ghips pana peste cot timp de 3 luni. cand l-am dat jos nu puteam nici eu sa mai indoi mana :).

ghipsul de acum de la picior nu trece de genunchi, este pana aproape de genunchi. dar e foarte greu si ma doare tibia si tot piciorul este parca amortit de la greutate. chiar daca stau intins cu el in pat tot simt greutatea :(.

Edited by Mr.Jinx, 16 September 2007 - 14:30.


#34
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
Eu la entorsa mea am avut atela gipsata o sapt., si apoi burlan de gips inca 2 sapt: de la glezna pana pe pulpa. Practic, 90% din picior mi-era in gips. Genunchele imi era varza, deci de miscat nu se punea problema, pt. ca nu aveam forta deloc in genunche si nu puteam sa-l misc nici macar 2 cm. La tine nu e ceva grav, doar 7 zile, in plus, doar tibia ti-e in gips. ;) Imagineaza-ti ce chinuri am tras eu (pe langa durerile ingrozitoare care nu ma lasau sa dorm noaptea...).

LE: dupa ce am scapat de gips, abia imi puteam misca piciorul. Daca calcam pe el, imi fugea de sub mine... mergeam ca ultimu betiv! Mi-am recapatat mobilitatea dupa o sapt.

Insanatosire grabnica. :)

Edited by AndreiASM, 16 September 2007 - 14:45.


#35
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 AndreiASM, on Sep 16 2007, 15:44, said:

Eu la entorsa mea am avut atela gipsata o sapt., si apoi burlan de gips inca 2 sapt: de la glezna pana pe pulpa. Practic, 90% din picior mi-era in gips. Genunchele imi era varza, deci de miscat nu se punea problema, pt. ca nu aveam forta deloc in genunche si nu puteam sa-l misc nici macar 2 cm. La tine nu e ceva grav, doar 7 zile, in plus, doar tibia ti-e in gips. ;) Imagineaza-ti ce chinuri am tras eu (pe langa durerile ingrozitoare care nu ma lasau sa dorm noaptea...).

LE: dupa ce am scapat de gips, abia imi puteam misca piciorul. Daca calcam pe el, imi fugea de sub mine... mergeam ca ultimu betiv! Mi-am recapatat mobilitatea dupa o sapt.

Insanatosire grabnica. :)
mersi :)

#36
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
mda...iata ca azi, dupa lupte seculare (am sa scriu la opinii in ce mod execrabil am fost tratat la acest mare spital floreasca  :puke: ), am reusit sa dau ghipsul jos. insa de unde nu am mai pus piciorul deloc jos in aceasta saptamana il simt ca si cum "ar pluti", cand incerc sa ma proptesc in el simt niste furnicaturi. cei care ati avut asemenea probleme cam in cat timp v-ati recapatat mersul normal si forta in picior? nu de alta, dar mi-e frica sa-l fortez acum ca tare mi-e ca fac vreo entorsa sau mai stiu eu ce altceva :D

a...si inca o chestie care mi s-a parut ciudata. am intrebat la final cu ce unguent sa-mi dau si eu si mi s-a spus ca cica nu e nevoie, sa merg normal pe picior :huh:. eu dupa cum am zis mai sus, nu vreau sa risc, asa ca intreb, diclofenac e bun?

Edited by Mr.Jinx, 21 September 2007 - 13:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate