Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum va descurcati cand aveti piciorul in ghips?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
mda...trebuia sa mi se intample si asta :(. am piciorul in ghips 7 zile si nu pot sa ma descurc deloc asa. cei care au avut aceeasi problema cum au reusit sa se miste de exemplu? eu nu pot sa-mi gasesc o pozitie confortabila deloc, plus ca e greu ghipsul si deja mi-a amortit tot piciorul :P

orice sfat este binevenit :)

Edited by Mr.Jinx, 15 September 2007 - 12:15.


#2
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
deci nu pot sa cred...nimeni nu a mai avut piciorul in ghips? nu-mi poate spune si mie nimeni cum sa ma misc? cum sa ma deplasez mai usor?eu topai incontinuu...si nu fac bine deloc :( (dar alta solutie nu am).

#3
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Nu te mai mișca :) Este singura soluție.
Îmi pare rău de tine. :console:

#4
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Nu ti-au dat o carja, ceva de la spital?
Eu am avut ruptura de menisc acum cativa ani, dar puteam calca in picior, dupa vreo 2 zile.
Cat despre pozitii confortabile...  :console:  Incearca sa iti pui o patura sub picior cand stai in pat, sa fie ceva mai ridicat.
Ce sa zic, bucura-te ca nu mai e cald afara.

#5
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
7 zile? E entorsa, sau ce e? Nu mai topai omule, iti place asa mult ghipsul ala pe picior ca vrei sa-l mai ti? Intins pe spate si cu piciorul pe o perna zic ca ar fi cel mai bine. N-ai baston? Eu cind l-am avut in ghips am folosit pentru deplasare un ciomag gasit prin casa. Anyway, cu cit mai putina miscare, cu atit mai bine. Imobilizare placuta. :P

#6
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
incearca sa dormi pe spate si cu piciorul pe o perna. Imprumuta si niste andrele de la bunica.

#7
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 CICI&Co, on Sep 15 2007, 22:19, said:

Nu ti-au dat o carja, ceva de la spital?
Eu am avut ruptura de menisc acum cativa ani, dar puteam calca in picior, dupa vreo 2 zile.
Cat despre pozitii confortabile...  :console:  Incearca sa iti pui o patura sub picior cand stai in pat, sa fie ceva mai ridicat.
Ce sa zic, bucura-te ca nu mai e cald afara.
nu mi-au dat nimic de la spital, ba chiar am ramas cu o impresie foarte proasta despre medicii de la floreasca. am fost azi de dimineata initial la municipal (este aproape de mine si mai fusesem inainte fara a avea probleme) insa din cauza unei pene de curent nu se putea face nimic acolo. vazand situatia am hotarat sa merg la floreasca, stiind ca este spital de urgenta. cand am ajuns acolo iar am ramas masca cand am vazut ca si ei aveau pana de curent, dar aici era si mai rau ca la municipal, acestia neavand lumina nici macar pe holuri. m-am dus totusi la ortopedie, s-a uitat medicul respectiv pe "lumina" aceea si m-a trimis sa fac radiografie. noroc ca a venit relativ repede curentul si in vreo ora am reusit sa fac o radiografie. cand m-a chemat a doua oara in cabinet (impropriu spus cabinet, deoarece a deschis usa, mi-a zis sa ii mai arat o data piciorul si mi-a zis ca trebuie un ghips) nu mi-a zis nimic doar ca-mi trebuie ghips. m-am dus alaturi, m-a luat in primire medicul care era cu ghipsul, s-a uitat pe foaia primita de la celalalt medic si a purces in aplicarea ghipsului. deci repet, nici unul din ei nu mi-a spus nimic, daca nu ma uitam si eu sa vad ce mi-a scris pe foaie, ramaneam asa, ca prostu'!. nici macar ce medicamente sa iau nu mi-au spus sau cum sa stau cu piciorul. cand am plecat de acolo am citit pe foita aia ca scria "CONTUZIE FATA DORSALA PICIOR STANG CU ESCORIATIE LOCALA" si mai jos la recomandari ce medicamente sa iau  -_-

 934, on Sep 15 2007, 22:23, said:

7 zile? E entorsa, sau ce e? Nu mai topai omule, iti place asa mult ghipsul ala pe picior ca vrei sa-l mai ti? Intins pe spate si cu piciorul pe o perna zic ca ar fi cel mai bine. N-ai baston? Eu cind l-am avut in ghips am folosit pentru deplasare un ciomag gasit prin casa. Anyway, cu cit mai putina miscare, cu atit mai bine. Imobilizare placuta. :P
CONTUZIE FATA DORSALA PICIOR STANG CU ESCORIATIE LOCALA. nu mi-a dat nimeni nici un baston :(

 cutler, on Sep 15 2007, 22:41, said:

incearca sa dormi pe spate si cu piciorul pe o perna. Imprumuta si niste andrele de la bunica.
tare faza cu andrelele, o sa incerc, mersi :P

apropo...ca am uitat sa intreb. ghipsul asta e foarte greu incat deja ma doare tibia. e normal?

Edited by Mr.Jinx, 15 September 2007 - 21:53.


#8
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Da, e normal sa te doara. Acum depinde cat de tare... eu n-am inteles prea bine, ti-au pus ghips fara radiografie?

le : scuze, de oboseala am sarit un rand si n-am citit unde ai zis de radiografie . tre'sa dorm.

Edited by CICI&Co, 15 September 2007 - 21:58.


#9
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
ma doare tibia de la greutatea ghipsului, dar nu foarte rau. si ma mai doare si pulpa...tot de la greutate.

#10
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
O sa te obisnuiesti si daca nu, bucura-te ca e pentru 7 zile. Eu am stat 1 luna, pe perioada verii  <_<
Cand ti-l va da jos, sa rogi asistenta sa iti dea cu spirt medicinal, pentru ca altfel vei avea niste mancarimi de te urci pe pereti.

#11
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
O sa te manance pielea si cea mai buna solutie e o rigla cu care merg copiii la scoala sa te scarpini. :proud:
Ce sentiment de satisfactie ai cand reusesti intr-un final sa te scarpini unde te mananca. :thumbup:

#12
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
Eu cand am facut entorsa le genunchele stang, am stat 3 sapt. in gips. Teoretic, prima sapt. nu aveam voie sa calc deloc pe picior, riscam ruptura de menisc... dar n-am putut sta doar in pat, din cauza spatelui... Asa ca am tratat cu bunica sa-mi dea bastonu' lui bunicumeu (odihneasca-se in pace..), si a devenit o misiune mai usoara. ;) Cat despre dormit, sincer, in 3 sapt n-am dormit 2 nopti complet.  :confuzzled:

@v3lsatis: Doamne Dumnezeule ce senzatie ai cand te scarpini, implinire totala  :proud: ... dormeam cu liniaru' de 30 cm langa mine :D

Edited by AndreiASM, 15 September 2007 - 22:34.


#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006
În primul rând vreau să-ți spun că te înțeleg, e foarte dificil, mai ales pentru un om activ. Încearcă să stai cu piciorul cât mai relaxat (așează-l pe un alt scaun când stai la calculator, întins în pat, poți face o tablă cu vecinul...). Și mai ales ține-ți mintea ocupată, încearcă să faci abstracție, pe cât posibil, de gips.

PS1. Din când în cînd încearcă asta
[ http://img214.imageshack.us/img214/9093/gips1ez2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS2. Capul sus, nu durează decât o săptămână, gândește-te că ar fi putut fi fractură : 3-4 săptămâni.
Sau putea fi așa...
[ http://img211.imageshack.us/img211/4350/gipstut01pt4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
SO: Don`t worry, be happy!

Edited by antinari, 15 September 2007 - 22:53.


#14
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
am uitat sa va intreb o chestie...cei care ati stat mai mult cu piciorul in ghips cum ati reusit sa va spalati?:D

#15
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eh, te mai speli!  -_- Cand ai piciorul in ghips ai scutire si de la invatare si de la spalare. (de la mancare, nu)

#16
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 Mr.Jinx, on Sep 16 2007, 09:58, said:

am uitat sa va intreb o chestie...cei care ati stat mai mult cu piciorul in ghips cum ati reusit sa va spalati?:D
Eh, asta e o adevarata aventura  :D Ai nevoie de multa folie strech, 2 scaune si multa grija  :lol:
1. Iti infasori bine piciorul in folie strech de sandwitch -uri. Ai grija in partea de sus, sa depaseasca ghipsul, ca altfel iti intra apa.
2. Pui un scaun in cada si altul in afara ei. Te asezi in fund si piciorul il pui pe celalalt scaun.
3. Incepi operatiunea de spalare  :D Cu multa grija... MULTA!

#17
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Eu inca n-am avut membrele facturate dar presupun ca nu e niciodata prea tarziu. Sunt curios, de ce nu ai voie sa uzi ghipsul?

#18
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 CICI&Co, on Sep 16 2007, 10:14, said:

Eh, asta e o adevarata aventura  :D Ai nevoie de multa folie strech, 2 scaune si multa grija  :lol:
1. Iti infasori bine piciorul in folie strech de sandwitch -uri. Ai grija in partea de sus, sa depaseasca ghipsul, ca altfel iti intra apa.
2. Pui un scaun in cada si altul in afara ei. Te asezi in fund si piciorul il pui pe celalalt scaun.
3. Incepi operatiunea de spalare  :D Cu multa grija... MULTA!

Cu metoda asta are toate sansele sa si-l rupa si pe celalalt. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate