Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#1999
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Vreau sa-mi fixez usa de la intrare. Doreii care au pus-o nu au prins-o bine si se misca. Flexeaza in partea de sus atunci cand o inchid. La o smucitura zdravana sigur iese din perete.
Ma gandeam sa dau 4 sau 6 gauri de 8 sau 10mm si sa pun suruburi cu diblu.

Acum problema e ca nu am cu ce da gauri suficient de adanci. Pierd cam 7cm in tocul usii si golul pana la perete, plus inca vreo 4cm in mandrina.
Nu am gasit nicaieri burghie mai lungi de 15cm cu coada conica pentru masina mea. Doar SDS Plus. Am incercat sa tai un burghiu dinasta cu bomfaierul dar e imposibil, e prea tare.

Nu ma incanta ideea sa dau 3-400 lei pe un rotopercutor numai ca sa dau 4 gauri cu el. Alte solutii?
Reusisem sa gasesc pe net la o firma cu sediu de apartament, burghie Makita de 20cm lungime, dar cu tot cu curier, ajung la aproape 100 Lei, plus livrare 1-2 saptamani.

Am mai dat gauri in beton, dar niciodata atat de adanci sau prin tocul usii. Nu stiu cat de greu e. Mi-e sa nu comand burghie conice degeaba si sa nu aiba masina mea (650W) suficienta putere pentru a penetra atat de adanc.

#2000
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Sunt magazine de bricolaj care inchiriaza scule. De preferat pentru tine, ar fi sa chemi
un pretin ( care are cu ce si stie ), sa ai o palinca rece sau niste beri reci .
Spun asta , pentru bomfaierul care taie burghie si bormasina pe con.Scapi mai ieftin si
reusesti sa prinzi usa.

#2001
nuttin2seehere

nuttin2seehere

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2022
Buna ziua!

Am cumparat recent Megadoor prestige lux si am remarcat ca yalele nu par a fi montate corect in usa, pare a fi o greseala de montaj. Afecteaza in vreun fel, mai ales in timp, inchiderea corecta a usii? Daca da, se poate inlocui / monta din nou yala sau trebuie sa iau in calcul inlocuirea usii?

Multumesc anticipat!

[ https://ibb.co/0D85YRG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://ibb.co/fCJvgxt - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2002
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
-Daca atunci cind incui usa ,nu invirti greu de cheie...( tragi de miner sau impingi de minere).
-Daca atunci cind usa este incuiata nu are joc ( apesi minerul si usa balangane).
    ----------    Lasi usa asa si o folosesti pina se uzeaza broasca.

Poate fi o greseala de ambutisare din fabrica sau un montaj defectuos al broastei.
Cred ca sunt mii sau sute de mii de usi , care au broastele montate asa si proprieterii habar nu au
de asta ,iar usa functioneaza de ani....
Un muncitor priceput ,poate remedia acest defect cu mici riscuri (daca au fost frezate contraplacile
pe toc etc). Daca nu iti face probleme nu te stresa.

#2003
nuttin2seehere

nuttin2seehere

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2022
Multumesc pentru raspuns!

Da, usa se inchide/deschide normal, la fel si yalele. Am remarcat ca si suruburile care fixeaza broasca pe toc sunt montate stramb, am incercat sa le strang mai bine, dar merg in gol. Am aceeasi intrebare, acest aspect afecteaza functionarea broastelor in timp?

Attached File  20221014_163553.jpg   92.88K   35 downloads

Edited by Dany_Darke, 19 October 2022 - 15:16.


#2004
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Cele 4 autoforante pe care tu vrei sa le stringi nu-ti vor indrepta broasca.
Probabil ca tu le-ai forfecat incercind sa ,,indrepti" broasca.Sau cei care au facut montajul
cu bormasina fara cuplu de stringere ...
Remediere poate fi cu tarod M4 sau M5 si suruburi M4sau M5 cu cap inecat ....
Dar broasca nu-ti va sta dreapta , doar vor stringe suruburile placa frontala a broastei.
Nu stiu daca afecteaza in timp.

#2005
nuttin2seehere

nuttin2seehere

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2022
Nici nu ma gandeam ca pot sa indrept broasca asa, doar le-am desfacut si strans "la mana". Multumesc inca o data pentru explicatii!

Aviz viitorilor clienti Megadoor: exceptand problema descrisa mai sus, usa pe care am cumparat-o este ok, insa comunicarea cu firma, in caz de probleme, decurge greu. La montaj lucreaza cu particulari, cel putin asa a fost in cazul meu. Nu au eliberat chitanta, ci doar o portie masiva de abureala (o hartie mototolita, care era de fapt un alt exemplar al facturii, aratata de la distanta, sa nu se vada ce scrie + scuze puerile ca trebuia sa primesc nu stiu ce pe mail).

#2006
iferaru

iferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.03.2007
Salut,
Incerc sa-mi dau seama daca e mai eficient/logic sa inlocuiesc sau sa reconditionez o usa veche de apartament.
Apartamentul este in decurs de amenajare deci nu e niciun deranj sa dau jos vechea usa.
Daca o reconditionez planuiesc sa:
- o colantez, vopsesc tocurile, lipesc garnituri, pastrez balamalele (sunt ok)
- inlocuiesc broasca sus (acum e defecta). am identificat-o a fi un 189-4MF
- inlocuiesc broasca jos. pare o chestie atipica (urbis 53x70 din ce-am masurat eu), inlocuibila cu Yale YD 147 (?)
Nu sunt f stresat cu siguranta, sunt ok cu ceva standard. Apartamentul e retras, nu am probleme cu zgomote srpe/dinspre casa scarii.
E o decizie economica mai mult... si un pic anticonsummerista Posted Image
Scot o usa cu incuietori decente si colant ok cu buget 800-1000 lei? Aveti ceva recomandari pt asta?
Daca nu, ce usa noua sa iau (buget 2500-4000)? Aveti ceva recomandari si pt asta? Posted Image
Multumesc!

Attached Files



#2007
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Am citit de 10 ori si nu stiu ce sa raspund.....
Usa imi pare a fi de setum (1998- 2002) varianta mai ieftina (aia mai scumpa avea Urbis Security ).
Colantat ,vopsit tocuri , garnituri- ok , dar balamalele sa nu aiba joc.Verifici cu usa deschisa sa o
impingi spre toc si simti (sau nu) jocul..uzura.
Broasca de sus este 189 4 MF. Mare atentie ca este destul de proasta.
Broasca de jos daca ai masurat corect (53x70) aproape ca aia ar fi (inlocuiam cu urbis dar nu se
mai fabrica).Ideal ar fi sa mergi cu cea veche si sa le compari (Urbis-Yale).
De obicei  (80 %) tocurile nu aveau nici beton nici spuma (doar sudate).Verifici ciocanind in toc.
Daca usa este de setum blatul usii are injectata spuma. Vei observa cind scoti o broasca.
Nu-ti pot spune daca merita sau nu reconditionarea.
Tot la fel nu-ti pot recomanda alta noua.Calitatea lor a inceput sa scada din diverse motive.
La anumite usi ,nu au trecut niste ani ca sa ma convinga.Mi-au placut cele urakiene (vezi o pagina
mai in urma) dar abia au 1-2 ani. Rezistenta broastelor in timp ,continuitatea consumabilelor etc.

#2008
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Rectificare -Cind comand , cer o ,,rusoaica" care de fapt este bielarus si nu ukraina pt. a nu
se intelege gresit.Au si urakienii dar nu mai pot trimite.

#2009
iferaru

iferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.03.2007
multumesc pentru raspuns!
sa presupunem ca gasesc sa inlocuiesc broasca de jos.
ce tip de cheie trebuie sa aiba butucul ca sa fie mai sigur? presupun ca cheie cu amprenta, nu?
pentru brosca de sus... nu se poate inlocui cu un 189-3m cu butuc?
tu te ocupi si de lucrari? imi poti da un contact te rog? (in privat daca preferi asa)
mersi!

#2010
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Pentru ca vei cheltui niste bani ,trebuie sa o ridici calitativ.
Sus- 189 3m ,rozeta de protectie (kale) si un cilindru cu fluture pe interior (kale 164 GM).
         Foarte rar era nevoie de o saiba distantier sub rozeta (atingea cilindrul pe pastila).
        - Mai bun (si mai scump) Cisa 57010/ 50  ,cheie barba dubla etc.
Ambele variante sunt ideale pentru partea de sus.Facut personal de multe ori.

Jos  - Adaptat pachetul cu sild blindat de la Abus ( cel pe 55/72) Nu-mi aduc aminte codul.
          Diferentele sunt de 2 mm care nu pun probleme unui lacatus (nu doar cu numele..).
          Este munca , necesita scule , atentie si lacatuserie .
          Pachetul asta il luam de la o firma care are magazine la pasajul muncii /,Eminescu .
          Nu am scris numele ,,,,,,dar daca nu te descurci ti-l trimit. Firma asta are si lacatusii
care iti pot monta pachetul .De preferat pentru tine sa mergi cu pozele de mai sus la patronul
acelei firme , sa vorbesti cu el ,si poate ca iti monteaza si partea de sus (posibil sa le cumperi
tu si lacatusii lui sa-ti monteze tot ).Daca nu te descurci Imi spui.
Despre mine ce sa spun ? Dupa niste zeci de ani , am obosit , am devenit mai puturos , imi pot
cistiga traiul cu mai putina transpiratie. De pe forumul asta am fost doar la garantii , reclamatii ,
plafonarea unora la mijlocul lucrarrii , nu pentru a cauta clienti.
Raspund intrebarilor de aici pentru a ajuta cu experienta mea.
De multe ori nu raspund pentru ca nu ajut sau evit cearta sau contraziceri sau nu am timp.
Succes !

#2011
flomar6

flomar6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2016
salutare,

Doresc sa achizionez o usa metalica pentru apartament. Megadoor imi e mai usor de procurat din Dedeman. Maco mai greu si e mult mai scumpa. As mai avea o varianta efeclass. Ce recomandati? Multumesc

#2012
g_c_r

g_c_r

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2015
Doresc sa inlocuiesc broasca de la usa de intrare metalica.
Dintre:
YALA MOTTURA 40.701
CISA 57010
SECUREMME 2020 lock
care ofera un grad de securitate mai bun?
Cu respect.

#2013
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Exact ordinea scrisa de tine.
   Primele 2 sunt aproape egale ,plusul la Mottura este procurarea , montajul si intr-un timp
  posibilitatea de a cumpara kit verturi si 3 chei pentru schimbarea configuratiei.
  Nu sunt sigur , dar se poate afla cu un telefon.

#2014
g_c_r

g_c_r

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2015
Multumesc pentru raspuns.

#2015
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Am o problema cu usa asta si as avea nevoie de o sugestie cu sa remediez .
Ussa :
https://www.bricodep...-door-m700.html
Cumparata de 1 an de zile , inchizatoarea din interior cu buton nu mai invarte , e blocata , am incercat sa scot surubelul din ea, cel de sus dar fara sa fortez de nici un fel am ramas cu capul in mana.
What to do ?

Attached Files


Edited by Lucaciu, 16 December 2022 - 12:49.


#2016
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Am reusti sa scot dracia aia dar nu stiu ce am de schimbat sau facut

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate