Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2073 replies to this topic

#1981
DniMTB

DniMTB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.10.2021
Salut,

Vin si eu cu o nelamurire, poate ma puteti ajuta. Am luat recent usa aceasta : https://beyler.ro/to...-model-se-5906/ . Cei care au montat-o nu au prins-o in dibluri spunand ca modelul respectiv nu are gauri si se fixeaza doar in spuma. Din cate stiu, toate se fixeaza in dibluri, pe urma se umple golul cu spuma/ciment/etc. .
Are careva idee daca modelul acesta e mai 'special'? Lista de specificatii include 'Suruburi de montaj in perete' - dar nu sunt sigura daca se refera la fix cele de fixare a usii.
Nu am fost de fata la montaj si nu stiu daca pot sa verific existenta gaurilor pt dibluri acum ca e deja montata. Daca intr-adevar trebuia sa o prinda si in dibluri, o sa iau legatura cu firma de la care am luat-o (ei i-au recomandat pe dnii de la montaj).

#1982
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dupa cum ai citit si tu, exista si trebuiesc montate acele suruburi. discutam de beyler, nu de usile cele mai jaf, din tabla de conserva la 150 de lei care si acelea de bine de rau, au sistem de prindere cu suruburi in perete.

respectivii ori se grabeau, ori nu austiut/vrut sa monteze, ori dupa cum zici ca nici nu erai la montaj, nu stii daca le-au pus sau nu de fapt. acum fiind si spuma pusa deja, nu mai ai acces acolo. daca tai sa verifici e pe barba ta si te priveste un eventual defect. fara ele, daca te impingi mai tare in usa, ori se tranteste de la un curent ceva, posibil sa te trezesti cu ea pe casa scarii. spuma nu este element de fixare, ci de rigidizare/etansare.

existenta diblurilor o poti verifica la o usa asemanatoare, daca e vreun showroom pe undeva, ori chiar sa ii contactezi pe ei, beyler, si sa intrebi efectiv. cineva cu fix acel model de usa e cam greu sa gasesti pe forum si sa-ti spuna ce are el.

in poza ti-am incercuit gaurile de montaj ale suruburilor in perete.

Attached Files

  • Attached File  usa.PNG   223.71K   62 downloads


#1983
DniMTB

DniMTB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.10.2021
Asa mi parea si mie din schita si descriere, am verificat si usa, e ce se vede n poza, vad bine? Acolo trebuia sa cie diblu?

Attached Files



#1984
DniMTB

DniMTB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.10.2021
Update, tocmai am sunat pe cei de la care am luatt usa, iar vanzatorul mi a zis ba ca se prind in usa doar la cererea clientului (cel care i a pazit pe dnii de la montaj a intrebat de ce nu o prind-ei au zis ca nu are gauri pt asa ceva) , ba ca nu se mai prind in dibluri 'cum se facea odata', ca cum sa se prinda ca se vad florile de la dibluri... Wtf? N a fost capabil sa imi spuna daca are sau nu gaurile pt dibluri existente.
Daca insist pe tema asta si vor veni sa bage dibluriile, e necesara demontarea usii? Evident ca trebuie sa va intreb si asta pt ca naiba stie daca or sa faca ce trebuie.



#1985
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la cererea clientului?????  Posted Image Posted Image Posted Image

chiar am ras la ce ti-au zis. probabil ca persoana cu care ai vb a vazut usile doar in catalogul de culori si modele. nici macar nu a pus mana pe vreo tabla macar.

daca mai vb cu ei, sa le spui ca acel candva, de fapt se sudau, se bagau niste tije de fier in zid si se sudau apoi de acele placute din lateral. abia mai tarziu (ani) s-a trecut la prindere cu diblu. erau tocuri patrate, apoi se nituiau ornamentele de toc. dupa ce au trecut la noul profil, ce il au si acum, s-a adus si prinderea in diblu.

oricum, e clar ca omul e pe dinafara si habar nu are, el stie ce scrie pe net sau manualul lor de oferta. atat.

din poza de mai sus se vede clar ca are gaura pt diblu. nu stiu acum ce este in spatele capacului de mai sus, cel maroniu. sa aiba treaba cu balamaua nu cred, pt ca din ce stiu, si aceea se sudeaza de toc, nu e cu suruburi.

ca sa monteze acum nu e bai, se poate, doar ca din spatele spumei nu stiu cum va putea burghiul elimina materialul pt a face loc diblului. fiind si deja fixata in perete, nu cred sa fure la verticalitate, insa daca nimeresti un fier din perete, habar nu ai incotro sa mergi cu diblu.

ce sa zic, e cam aiurea situatia. poate sunt colegi mai in bransa si te pot sfatui, insa personal consider ca aia de au montat, au vrut sa scape mai repede fara sa munceasca prea mult. daca au vazut ca si merge minciuna, au mers mai departe si gata. iar la acest capitol, ti-au cam tras teapa.

Edited by Dany_Darke, 18 February 2022 - 12:06.
typo


#1986
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare, ma apuc de renovat...din nou :) . Vreau sa schimb si usa de la intrare in apartament . Caut o usa ..ma gandeam pe la 2500 lei - imi place modelul acesta, Maco U6 . Mai caut si altceva in acest buget? As vrea sa schimb si butucul cu ceva de tip fluture pe interior ...Ce ati mai gasit interesant in materie se usi? Probabil va trebui sa caut pe la un distribuitor local, pentru montaj si reglaj..
Multumesc!

#1987
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
este o alegere buna, si eu am vrut sa-mi pun asa ceva dar m-am sucit la timpul respectiv si pot sa spun ca regret..

#1988
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pff...am fost sa vad un Maco ...Dumnezeule, la interior pare usa mea de la garaj de la tara...cu cornierul ala la vedere . Am vazut si Bella Casa ...ceva mai ok. Habar nu am ce sa mai vad :)

#1989
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pana la urma am ales o usa de la un producator din Belarus , Steel Line. Am vazut tot ce era de vazut , Brico, Leroy  Hornbach..Dedeman..ori nu aveau pe stoc ori ce aveau pe stoc nu ne placeau - calitate slaba la imbinari..sudura slaba..cum ziceam , cele de la Maco..rama aia de cornier pe interior , Doamne Fereste. Cea pe care am ales-o ..are tot ce ne doream..inchidere pe interior tip fluture, inchidere de " noapte" suplimentara , MDF de 12mm , foaie si toc de 1.2mm, usa de 90.Un singur model ne-a placut si de la Casa Bela dar nu era pe stoc si in contextul razboiului actual nu ne-au putut oferi termen de livrare . Montaj super ok de un tip care face asta de peste 15 ani ...colaboreaza inclusiv cu dezvoltatorii imobiliari unde are proiecte pentru un bloc intreg.

#1990
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
avand in vedere ca se produce in belarus s-ar putea sa mai ai de asteptat

#1991
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Ce sa mai astept...usa e montata 😅 Ai citit jumatate de postare..am spus ca la Casa Bela nu era pe stoc..ei importa din Rusia ...cea pe care am ales-o eu e din Belarus. ..si era proaspata..cred ca data fabricatiei este pe la sf. lunii Ianuarie.

Edited by Dodo03, 23 March 2022 - 23:17.


#1992
g_c_r

g_c_r

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2015
Buna seara,   doresc sa inlocuiesc broasca de la usa de intrare metalica fara sa modific sau sa gauresc prea mult.
Se potriveste vreun model cu dimensiuniile de mai jos?
Cu respect

Attached Files



#1993
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Am si eu o intrebare, cat costa colantarea unei usi metalice mai vechi (simpla, fara brizbriz-uri pe ea) ? Am primit o oferta care imi pare cam mult.

#1994
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
g_c_r - Nu gasesti echivalent cu broasca ta china.Eu nu am gasit in ceva ani....
Datorita gaurilor de pe usa china, esti obligat sa folosesti sildurile vechi (china) care sunt
jafuri.Basca ramai cu usa care este slaba din toate punctele.
asiodf - Tinind cont ca trebuiesc un minim de scule, ,,meseriasul" vine cu auto.Deci 50 lei.
Ca timp de lucru 2-4 ore.Demontare usa din balamale ,demontare silduri broaste vizor ,
slefuire defecte , poate chituire slefuire degresare.Sa zicem ca tu ai cumparat autocolantul.
Atentie la vechimea lui....Lipit noul autocolant corect si fara basici etc.Remontat broaste etc.
Remontat usa in balamale .Garnitura noua,Pretul ?
Nu este inginerie aerospatiala.Cu ceva atentie si indeminare o poti face tu si un prieten.
Bere la rece , si rezervat timp mai mult decit am zis eu.Nu te grabi ! Chiar daca nu iese perfect
ai economisit banii de montaj.Poti avea (sau nu) ghinionul sa nu fii multumit ca ai platit si a iesit
prost.Atentie ce culoare iei autocolantul.Culorile inchise si lucioase sunt pretentioase.
Poate gasesc foto mai vechi pentru inspiratie. Spor si sa aveti sete !

Attached Files


Edited by mariusyale, 15 May 2022 - 07:36.


#1995
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

 mariusyale, on 15 mai 2022 - 07:34, said:

    Nu este inginerie aerospatiala.Cu ceva atentie si indeminare o poti face tu si un prieten.

Mda, too late. Am luat deja teapa. Nu stiam ce presupune treaba, prostia se plateste.

#1996
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Poate sa imi recomande cineva o usa metalica de apartament mai de buget? Initial voiam Maco, dar ai mei sunt in jud Dambovita si nu se mai gaseste nici la dedeman, nici la brico. Mai e un leroy merlin cu niste usi dubioase de care nu stiu nimic.

#1997
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
nimic..mergi pe maco..asa m-am amagit si eu si acum regret..chiar daca usa este groasa si pare calitativa..se aude tot prin ea...

#1998
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005

 vimann, on 05 august 2022 - 08:55, said:

Poate sa imi recomande cineva o usa metalica de apartament mai de buget? Initial voiam Maco, dar ai mei sunt in jud Dambovita si nu se mai gaseste nici la dedeman, nici la brico. Mai e un leroy merlin cu niste usi dubioase de care nu stiu nimic.

Revin cu cererea asta. Usa de la maco plus transport din Bucuresti plus cat mai dau pe montaj(maco nu imi ofera si montaj) ajunge la un pret mult prea mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate