Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Casa mea (beneficiar George C)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
326 replies to this topic

#271
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Uitati de Policolor, mai nou au niste preturi de innebunesti, Baumit e ieftin pe langa ei. La ei, decorativa colorata ajunge la 220-230 RON / galeata (25 Kg) si nu obtii reducere mai mare de 10% cred eu, pe cand la Baumit, la galeata de 30 Kg (!), am prins 25% reducere si ajungeam cu pretul la 180 RON, fara sa ma chinui ce culoare aleg ca ma rupe la buzunar, etc. Am fost la Policolor la magazin acum 3-4 sapt si am plecat f dezamagit (in prealabil vorbisem si cu agenta lu peste de vanzari, etc..), nu mai este ca inainte cand am inteles ca aveau preturi foarte bune. Acum sunt scumpi in draci.
Bottom line cu Policolor - de la ei luam 25 Kg de structurata alba la un pret la care aproape luam 30 Kg orice culoare la Baumit ;)
George. o sa-ti dau PM sa-mi dai si mie contact pentru statie de epurare Graf Picobel, sunt curios cum si de unde ai obtinut tu pretul ala foarte bun de 2300 EUR :).

#272
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Salutare,
De azi baietii cred ca sau apucat de termositem cel putin asa mi-au spus. M-am gandit si la ce culoare sa pun pe fatade. Cam asta as vrea, maro si alb ca sa contrasteze. In plus tigla este maro, pazia si termopanele nuc. Am ramas pana la urma la Baumit Nanopor, pt ca in urma calculelor am ajuns la o suprafata mai mica si am mai scutit vreo 500 ron.

Attached Files



#273
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ce pret ai la Baumit Nanopor?
Eu inca oscilez intre Nanopor si Silikon tinzand mai mult spre a doua varianta.

#274
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postroandre, on May 26 2009, 14:27, said:

Ce pret ai la Baumit Nanopor?
Eu inca oscilez intre Nanopor si Silikon tinzand mai mult spre a doua varianta.
25% mai putin fata de pretul de lista dar din cate am vazut eu nu e mare diferenta la pret si eu zic ca se merita daca ramane fatada curata.

#275
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
eu am Silikon.

#276
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

View PostCristiALF, on 13th May 2009, 13:32, said:

Uitati de Policolor, mai nou au niste preturi de innebunesti, Baumit e ieftin pe langa ei. La ei, decorativa colorata ajunge la 220-230 RON / galeata (25 Kg) si nu obtii reducere mai mare de 10% cred eu, pe cand la Baumit, la galeata de 30 Kg (!), am prins 25% reducere si ajungeam cu pretul la 180 RON, fara sa ma chinui ce culoare aleg ca ma rupe la buzunar, etc. Am fost la Policolor la magazin acum 3-4 sapt si am plecat f dezamagit (in prealabil vorbisem si cu agenta lu peste de vanzari, etc..), nu mai este ca inainte cand am inteles ca aveau preturi foarte bune. Acum sunt scumpi in draci.
Bottom line cu Policolor - de la ei luam 25 Kg de structurata alba la un pret la care aproape luam 30 Kg orice culoare la Baumit ;)
....
nu contest 'calitatea' oamenilor de la vanzari, cam asa e ...trag si eu de ei, astept dupa facturi, etc
de marfa sunt extrem de incantat ...am luat aceeasi nuanta C21 in vreo 6-7 loturi diferite in ultimele 6 luni - nu am nici o diferenta de culoare intre loturi.

prin urmare, cine mai vrea policolor, pot sa dau eu comanda si beneficiaza de discount-ul pe care il am eu - din mai nu mai am 20%, am doar 15% fata de preturile de lista. Maximul de discount e de 25%, dat doar la distribuitori.

#277
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Salutare,

Scuze ca nu am mai scris, dar in perioada de inactivitate nu sau intamplat prea multe lucruri. Mai exact:
1.  s-a terminat gletul de umplere la parter si s-a refacut pe unde s-a dat gres  mai ales la tavane (mai urmeaza "o mana" de glet de finisaj dupa sape),
2. s-a terminat termosistemul, dar pt ca nu imi place cum a iesit o sa se mai dea o mana de masa de spaclu pt a nu avea dupa decorativa  problemele pe care le are Roandre cu fatadele (achitata astazi la Baumit 4300 RON, am luat 2 nuante de Holiday Nanopor minerala: cea mai inchisa si ce mai deschisa)
3. sau montat radiatoarele pt a sti exact unde iese teava din sapa.

De maine se va incepe la sape si cred ca sapt viitoare dau si decorativa. Cei de la Baumit o sa trimita pe cineva pt exemplificarea modului de aplicare, asa pt asigurarea mea ca mesterii vor sti exact ce au de facut si sa nu am discutii pe urma.
In prezent sunt in cautarea unei usi de calitate pt intrarea in casa. Nu vreau PVC, iar ce am gasit pana cum costa enorm pt perioada in care ne aflam (preturi intre 1000 si 3000Euro)

Edited by Astrul, 06 July 2009 - 22:41.


#278
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
George, dc termosistemul nu a iesit ok, nu da decorativa pana nu esti sigur 100% ca s-a indreptat totul caci apoi o sa se vada totul prin decorativa.
Mare atentie la cine iti da decorativa...trebuie toti sa aiba cam "aceeasi mana" caci altfel o sa se vada unde unul da mai gros, altul mai subtire, unde unul driscuie intr-o directie, altul in alta directie.
Ai renuntat la nuantele de alb si maro? Tot holiday am luat si eu de la Baumit dar nu cea mai inchisa nuanta.
Pune poze ca poate mai observam una-alta si te facem atent.
Ai pus glafurile la geamuri, profile cu lacrimar?

#279
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postroandre, on 16th June 2009, 23:31, said:

George, dc termosistemul nu a iesit ok, nu da decorativa pana nu esti sigur 100% ca s-a indreptat totul caci apoi o sa se vada totul prin decorativa.
Mare atentie la cine iti da decorativa...trebuie toti sa aiba cam "aceeasi mana" caci altfel o sa se vada unde unul da mai gros, altul mai subtire, unde unul driscuie intr-o directie, altul in alta directie.
Ai renuntat la nuantele de alb si maro? Tot holiday am luat si eu de la Baumit dar nu cea mai inchisa nuanta.
Pune poze ca poate mai observam una-alta si te facem atent.
Ai pus glafurile la geamuri, profile cu lacrimar?
Pai tocmai pentru ca se mai vad imbinarile dintre placile de polistiren in anumite locuri o sa se mai dea odata masa de spaclu. Nu am renuntat la maro, am facut o greseala am vrut sa scriu History  :P  dar a iesit .... Daca cei care dau decorativa o dau prost chiar si dupa ce vine omul de la Baumit sa le arate cum trebuie sa o dea bine, o sa iau atunci masurile care se impun.

PS: imi spune si mie cineva care este consumul de ciment la 1mc de sapa? Multumesc

Edited by George C, 17 June 2009 - 09:11.


#280
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
salutare,
azi am comandat in final si glafurile. A fost destul de greu de hotarat nuanta "Ghiandone Sardo" dar zic eu ca am ales bine si se potriveste si cu decorativa. Ma costa in final doar 1500RON.Din cate am inteles de pe forum se pune pe pat de spuma. Cand se pune glaul de granit nu il umfla spuma alterand pozitia glafului?

Attached Files


Edited by George C, 19 June 2009 - 13:57.


#281
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
George, cat sunt in final glafurile pe ml? Au marginile rotunjite, acel lacrimar dedesubt? Firma respectiva asigura si montajul sau nu?
Astazi am primit si eu pretul de 20 euro/ml de glaf de aluminiu, stejar auriu cu tot cu montaj si vroiam sa compar aceste 2 variante.
Dupa ce dai comanda in cat timp sunt gata?

Pt sapa eu am mers exact pe reteta de pe sacul de ciment Romcim.

#282
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postroandre, on 19th June 2009, 17:32, said:

George, cat sunt in final glafurile pe ml? Au marginile rotunjite, acel lacrimar dedesubt? Firma respectiva asigura si montajul sau nu?
Astazi am primit si eu pretul de 20 euro/ml de glaf de aluminiu, stejar auriu cu tot cu montaj si vroiam sa compar aceste 2 variante.
Dupa ce dai comanda in cat timp sunt gata?

Pt sapa eu am mers exact pe reteta de pe sacul de ciment Romcim.
Pe ml habar nu am, pe mp sunt undeva la 147Ron. Eu am avut 4.7mp pt ca am glafuri ori de 26 latime ori de 23 ori de 30 in functie de cat s-a incarcat fatada ca sa iasa dreapta. Pt acesti 4.7 mp platesc 1500Ron. Glafurile au prelucrat pe ele tot ce trebuie: baston, lacrimar, tesituri. Am vazut unele facute si aratau f bine. Montaj nu asigura. Termenul de livrare este 7 zile.

#283
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Poze noi cu stadiul actual. Astept comentariile voastre...

Attached Files



#284
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 22.07.2006
frumos, felicitari.
Nu am citit chiar tot, dar ma intereseaza cu cat ai sarit peste bugetul initial

#285
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Dc ai turnat sapa dupa ce ai dat gletul, nu a tras umezeala?
Extrudatul ala de 2 cm banuiesc ca l-ai pus ca rost de dilatare. Eu am pus doar folie de parchet de jur imprejur in loc de extrudat care mi-a parut a fi prea gros.

La exterior in mare e ok. Ce nu-mi place si chiar as vrea sa-mi spui la ce solutie te-ai gandit este acea centura de deasupra terasei de la etaj care iese in afara paziei. Ma gandesc ca ai putea avea infiltratii de apa intre termositem si perete.
Tot entura aia imi pare ca nu urmareste panta acoperisului (sus pare mai ingusta si in partea de jos pare mai lata...sau poate e doar din cauza pozei).

Sub glafuri nu ai mai pus extrudat? Sub un geam se vede solbankul (sau cum i-o spune  :D ) si 1-2 cm de spuma. Vei avea glafuri mai groase de 2 cm care acopera si spuma si solbankul?

#286
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postroandre, on 22nd June 2009, 09:04, said:

Dc ai turnat sapa dupa ce ai dat gletul, nu a tras umezeala?
Extrudatul ala de 2 cm banuiesc ca l-ai pus ca rost de dilatare. Eu am pus doar folie de parchet de jur imprejur in loc de extrudat care mi-a parut a fi prea gros.

La exterior in mare e ok. Ce nu-mi place si chiar as vrea sa-mi spui la ce solutie te-ai gandit este acea centura de deasupra terasei de la etaj care iese in afara paziei. Ma gandesc ca ai putea avea infiltratii de apa intre termositem si perete.
Tot entura aia imi pare ca nu urmareste panta acoperisului (sus pare mai ingusta si in partea de jos pare mai lata...sau poate e doar din cauza pozei).

Sub glafuri nu ai mai pus extrudat? Sub un geam se vede solbankul (sau cum i-o spune  :D ) si 1-2 cm de spuma. Vei avea glafuri mai groase de 2 cm care acopera si spuma si solbankul?

Gletul nu a fost tras chiar pana jos de tot si s-a si protejat pe cat posibil. Oricum mai vine gletul de finisaj si se remediaza daca apare vreo problema

Banuiesc ca vorbesti de grinda de sus. Acolo o sa mai vin cu un dulap paralel cu pazia si dupa aia inca o pazie asa incat sa mai pot pune exact un rand de tigla pe toata lungimea. Asa nu o sa mai imi ploua. Astazi s-a inceput datul inca o data a fatadelor problema cu masa de spaclu. A venit si instr Baumit sa ne arate cum se da decorativa.

Legat de glafuri din cate am citit se pun chiar cu spuma deci nu cred ca se ai justifica extrudatul, dar de regula este pus, poate acolo unde ai vazut tu era diferenta mai mare (vorbesti de exterior sau de interior?)

#287
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,964
  • Înscris: 30.08.2005

View PostGeorge C, on 22nd June 2009, 18:35, said:

Legat de glafuri din cate am citit se pun chiar cu spuma

Sau cu silicon.

#288
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Salutare George si felicitari, se misca treburile si la tine :)
Am vazut ca ai intrebat de usa si cred ca iti pot da niste sfaturi pentru ca si eu am cautat o usa de exterior foarte buna. Drept urmare, recomandarile mele pentru usa de exterior sunt doar 2:
- Waldeck
- Maco
Eu am ales Waldeck si desi am avut niste belele cu usa si a trebuit schimbata, pot spune ca este serios peste Maco ca si calitate. Preturile sunt marisoare, dar iti poti lua o usa buna la vreo 3000 RON cu tot cu TVA, iar daca vrei sisteme de siguranta suplimentare pretul creste. Si Maco tot pe acolo sunt la pret, doar ca Waldeck are sisteme de siguranta mult mai bune (Ykon de exemplu). Un lucru pe care ar trebui sa-l stii, daca te grabesti, la Maco o usa dureaza 1 luna cica pana ti-o fac daca nu au pe stoc, la W dureaza cam 2 sapt sa o aduca daca e.
Oricum..mergi si vezi, e cel mai bine ;)
Eu altceva nu am gasit care sa merite, sincer.

Edited by CristiALF, 23 June 2009 - 09:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate