Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

AM nevoie de un sfat cu infrastructura retelei!

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Nu faci nici o branza daca lasi si UTP/STP pe afara. Neaparat incearca sa intri cu fibra pana in interiorul scarii.

#20
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
deci calculul refacut: fibra - 500m, media convertoare - 6 bucatzi

am o oferta de la baietzii de la www.cables.ro in care am o gramada de fibre si media convertoare... nu ma pricep, deci nushtu ce sa aleg shi sa va postez toata oferta ar fi crima

ce fel de fibra imi trebe singlemode sau multi, shi ce fel de convertoare??

decizii decizii... shi inca mai ashtept sa vad cat tre sa platesc exact pentru fibra optica... btw: voi atzi da shpaga pentru metropolitan la 50 Mbits (in contract o sa scrie 10 Mbits) shi un burst pe extern mai mare??

#21
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
1. distanta o fi OK ... dar iti trebuie in mod SIGUR mai mult de 6 MCuri (doar daca nu cumva ai schimbat structura retelei intre timp!) ... la structura de mai sus, io zic MINIM 13-14 MCuri ... nush de unde ti-au iesit 6 !!!

2. fibra multimode e de ajuns

3. MCuri - depinde ... chinezesti, ca-s destul de ieftine ...

4. spaga - nu intram in discutie ... oricum, eu personal NU am dat.

#22
Mishu05

Mishu05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.05.2004
Cat costa 1km de fibra multimode si 2 mediaconvertoare? Am de legat 2 locatii aflate la distanta asta. Un pret ceva?
Care ar fi diferenta intre fibra multi-mode si cea single mode?
Am nevoie sa imi mearga la 100mbs pe distanta asta de 1 km.
Un pret..chiar si aproximativ..stiti?
Multumesc

#23
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Da, da un search aici, sau incearca mai jos:

http://forum.softped...highlight=fibra

#24
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
sa mor dak pricep ce sa fac cu atatea media convertoare... tyby fii mai explicit te rog, sau da un link ceva, k io sincer cred k 6, hai maxim 9 imi ajung... de unde 14??

e vreo regula ceva la cum se aseaza mc=urile??

#25
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
gogule ... scuze, abia am ajuns in Buc .. si sap, printre miile de mesaje ...

Ia zi matale, cum ai facut calculul ala cu 6 MCuri ... si tine cont ca iti trebe MC la fiecare capat al segmentELOR de fibra ... asta daca nu cumva ai switchuri FO ...

repet, nu poti pune fibra ca BNCul ... mai tragi o sarma din cablul comun ... intri in nod cu MC ... si pleci mai departe cu ALT MC (evident, ma refer la MCuri simple, ONE-LINK)

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Un sfat: daca tot zici ca ai o oferta de la "baietii de la cables.ro" du-te la ei cu schema si cu ceva distante pe ea, si sigur o sa-ti explice ce ai nevoie.

Fibra renteaza ptr distante mari (fara intreruperi). La tine cred ca ar merge bine ceva Wireless, sau o combinatie fibra-FTP.

Gandeste-te ca acolo unde ai trecut tu un MC, ai de fapt nevoie de 2 MC-uri si un Switch ! - Sau un Switch cu porturi de fibra (2), care te costa mai mult decat crezi.

#27
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
aha,deci asta era... 2 mc-uri in loc de unu... dak va rog sa facetzi shi o schema mica sa priceapa shi capu meu va suparatzi??  :ciocan:

asa si apropo: cum suna la 650 parai pe luna 256 kbits extern shi 10 Mbits metro, iar dak vb cu cine trebuie metro ajunge pe la 50 Mbits?

#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ai priceput bine treaba cu 2 MCuri ... schema - mai ai rabdare, ca-s calarit deocamdata (uite la ora postului de fata :( )

suna cam mult ... care e max pe extern (ca inteleg ca alea de mai sus sunt valori garantate)

#29
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
am uitat... 650 parai cu tot cu tva shi pe extern maxim 512 kbits, dar problema mea nu era externul, pentru ca de proxy fac rost garla shi ieftin, io vroiam sa mearga metropolitanul k-lumea k sa multzumesc downloaderii din retzea. cat despre extern, dak am tzeava mare pe metro imi permit sa mai tai din ea pt 1 Mbit pe extern shi asta nu ma costa mult. momentan am la 250 euro pe luna (cu tot cu tva) 1 Mbit metro shi 256 kbits extern, dar shi dak ash vrea sa mai bag extern nu ash mai avea unde, k cika ATAT TINE ADSL in zona.

#30
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Parerea mea e ca daca vrei calitate sa pui fibra ce tronsoanele principale, UTP in interior si pe distante mici intre blocuri FTP/STP cu tresa legata la impamintare. Daca fulgera pe aproape in cel mai rau caz ai un switch doua arse pe segmentele catre clienti, dar tronsoanele principale nu sint afectate.
       Uite-te si la Tornado pe pagina ca au si fibra, placi de retea pe fibra, switch-uri cu si fara management pe cupru sau fibra. Mie personal mi-a placut ce e pe pagina esta:
http://www.tornado.r...pp=QB&s_type=RC

#31
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
gogu se intoarce cu o noua problema:

am infrastructura aia varza (de mai sus), care tine un transfer pe LAN de maxim 6 Megabytes pe secunda. Problema e ca banda la net va fi de 6.25 megabytes pe metropolitan, si ce ma fac daca in acelasi timp unu trage de pe metro cu 4 mega pe secunda, unu vrea sa ia un film din caclulatorul astuia de trage de pe net, shi in acelashi timp sa intre shi el pe net. Banda aia e stresata fizic, k mai mult de 6 mega nu tzine. Va rog mult de tot  :help: dak avetzi solutzii imediate, care sa nu ma coste f mult, k in 2 luni cred k pun fibra pe tronsonu pricipal, da pana atunci sunt mort.

#32
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
solutii imediate si ieftine nu cred ... switchuri cu port-trunking in noduri ... dar nu-s asa ieftine ... altfel, pana nu pui fibra, nu cred ca scapi de gatuire ....

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nope...

Daca as avea o solutie si buna si ieftina si rapida, as breveta-o.
;)

Fibra e unica solutie, dar atentie ca vei fi limitat oricum de media convertere, tot pe undeva pe la 6-8 Mb. Asta daca nu te limiteaza providerul mai jos.

#34
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Am intrebat pe cineva, ca nu am vrut sa ma bag ca musca-n lapte in discutia vostra, si mi-a zis ca pe fibra, de obicei convertoarele te scot cam tot pe la un 8 Mb.... Dar ce vrea gogu e pura teorie fara ceva banutzi...

#35
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

Quote

Originally posted by dan4
Parerea mea e ca daca vrei calitate sa pui fibra ce tronsoanele principale, UTP in interior si pe distante mici intre blocuri FTP/STP cu tresa legata la impamintare. Daca fulgera pe aproape in cel mai rau caz ai un switch doua arse pe segmentele catre clienti, dar tronsoanele principale nu sint afectate.  
      Uite-te si la Tornado pe pagina ca au si fibra, placi de retea pe fibra, switch-uri cu si fara management pe cupru sau fibra. Mie personal mi-a placut ce e pe pagina esta:  
http://www.tornado.r...pp=QB&s_type=RC


si clientii arsi, evident. in cazul in care nu stiai, fulgerul traverseaza switch-urile precum cutitu' prin branza (vorbesc din experienta, si nu din carti)

#36
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by laurentiu907
Am intrebat pe cineva, ca nu am vrut sa ma bag ca musca-n lapte in discutia vostra, si mi-a zis ca pe fibra, de obicei convertoarele te scot cam tot pe la un 8 Mb.... Dar ce vrea gogu e pura teorie fara ceva banutzi...


sustinut rata transfer (masurata) de 10.1 MBytes/sec  (~80 mbps) cu MCuri de ~ 110 USD (imi scapa denumirea acum) ...

de asemenea, pe aceleasi placi (gigabit) in care au fost bagate MCurile am facut un link Gigabit pe cupru ... undeva la 250 - 300 mbps masurati tot in laborator ... Placile puteau, in schimb limitarea era data de MCuri la 80-81 mbps ...

solutia la fibra? switchuri gigabit cu modul optic ... tzais ...


sigx - asa e :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate