Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

AM nevoie de un sfat cu infrastructura retelei!

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ehh gogule, si io care era cat pe ce sa ma mut in Drumul Sarii acu vreo 2 ani ... am avut de ales :) ... Oricum, stau pe aproape ... mai prost cu timpul, dar vedem noi ... ;)

#56
ronniee

ronniee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.10.2003
Salutare,

nu stiti ce s-a mai intamplat cu gogu? :((
vreau sa trag si eu o magistrala optica intr-un catrier

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca din calcule reiese 4, pune 5 ca sa fii sigur... si asa mai departe...

Daca nu dai comanda speciala la fabrica, nu primesti fibra cu 5.  ^_^

Constructiv gasesti cu 2 ( f. rar ), 4, 6, 8, 12, 24, 48, 72, 96 samd...

#58
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Aha . Poate ne spune careva si cate suduri se pot face pe un fir . Stiu ca doua sunt musai de facut . Daca mai faci inca 4 -5 intermediare , mai merge ??

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
:D

Quote

Poate ne spune careva si cate suduri se pot face pe un fir . Stiu ca doua sunt musai de facut . Daca mai faci inca 4 -5 intermediare , mai merge ??


Daca vrei retea de calculatoare, pe un singur fir nu poti face decat 2 lipituri - la capete. 4-5 intermediare nici pomeneala.

Daca vrei retea de televiziune, se pot pune splitere de semnal, cu diverse atenuari. Diferenta apare ca retelele de televiziune transmit semnalul doar intr-un singur sens. Cei care ofera si internet au in plus fibra de cale inversa, cate una ptr fiecare conexiune.

Later edit: Cred ca te-ai referit la mai multe fibre in ACELASI cablu care pot fi conectate in locatii separate pe lungimea fibrei. Dar fiecare fibra are doar cele 2 conexiuni de capete.

Edited by eiffel, 20 June 2005 - 16:30.


#60
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
M-am referit la faptul ca omul vrea un fascicul de 8 fibre in acelasi cablu fiecare doua fire sa se opreasca intr-un alt media convector . Daca am vazut eu bine , cred ca e aproape imposibil sa scoti doar doua fire din 8 dintr-un cablu . Trebuie sa tai toate cele 8 fascicule ca sa poti suda fibra . Eh ... daca nu se pot face mai mult de 2 suduri , ideea nu face 2 bani ...

#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu trebuie sa le tai pe toate. Doar cele din locatia respectiva. Nu e deloc imposibil, e chiar f. usor. Oricum operatiunea o sa o faca cei care fac lipiturile. banuiesc ca nu le faci tu... ;)  Pentru asta se folosesc cutii de jonctiune, ca sa protejeze fibra in locul in care este desfacuta ptr lipire.

Se pot face mai multe lipituri pe aceeasi fibra, eu intelesesem ca vrei sa conectezi mai multe MC-uri pe acelasi fir, ori asta nu se poate... Pe distante f. mari se foloseste ptr a innadi fibra. Sau daca se rupe, trebuie sa o sudezi, doar n-o schimbi. Problema este ca fiecare lipitura va introduce o atenuare.

#62
ronniee

ronniee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.10.2003

eiffel, on Jun 21 2005, 08:51, said:

Pai nu trebuie sa le tai pe toate. Doar cele din locatia respectiva. Nu e deloc imposibil, e chiar f. usor. Oricum operatiunea o sa o faca cei care fac lipiturile. banuiesc ca nu le faci tu... ;)  Pentru asta se folosesc cutii de jonctiune, ca sa protejeze fibra in locul in care este desfacuta ptr lipire.

Se pot face mai multe lipituri pe aceeasi fibra, eu intelesesem ca vrei sa conectezi mai multe MC-uri pe acelasi fir, ori asta nu se poate... Pe distante f. mari se foloseste ptr a innadi fibra. Sau daca se rupe, trebuie sa o sudezi, doar n-o schimbi. Problema este ca fiecare lipitura va introduce o atenuare.

<{POST_SNAPBACK}>


esti sigur de asta? e destul de complicat sa tai izolatia fara sa tai fibra
sau gresesc?
de asta depinde foarte mult cum calculez numarul fibrelor
please help meee

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate