Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

AM nevoie de un sfat cu infrastructura retelei!

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
Salutare la totzi membri forumului!

Problema mea e una care la prima vedere pare deja discutata, dar cu SEARCH pe forum nu am gasit prea multe chestii despre fibra optica.

Am pus mai jos o poza a retelei deja existente, a carei infrastructuri vreau sa o imbunatatesc. Ideea e ca as vrea sa fac un tronson gigabit shi din el sa plece celelalte mini-retele, care sa fie pe 100Mbits.

Ce mi-atzi recomanda sa folosesc? personal cred k varianta cu fibra optica e costisitoare la inceput, insa dupa aceea te scuteste de multe belele, deci cam asta am in gand sa fac :P.

PS: poza e facuta in paint, sper sa nu va supere stangacia mea la desen.

Attached Files



#2
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
aaa... era sa uit, shi pentru toata chestia aia imi trebuie cam 700 metri de fibra, plus o gramada de media convertoare, ceea ce o sa manance cam multzi euroi... dak avetzi alta idee ash fi incantat sa o ascult.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Intrebare.. tu chiar ai atatia bani pt o retea de bloc ?
Daca da, in ce zona, ca ma mut acolo :D

#4
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
pai am atatia bani tinand cont ca de fapt reprezint o firma care da internet in acea retea shi vreau sa mearga treaba ca pe roate...

deci am bani... dar dak se poate shi mai ieftin nu ma supar, fiindca e o investitie foarte mare.

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
in principiu, pe termen lung, investitia se merita ... din cel putin 2 motive:

1. fiabilitate (indiscutabila, cel putin pe "backbone" :) )

2. scalabilitate ;)

pe termen scurt - ma indoiesc ca merita ... la un calcul simplu .... eu zic ca sunt cel putin 2000 - 2500 eu din FO + MCuri ... la care se mai aduaga ceva switchuri giga, "cateva" FastEth ...

(mai ales ca am impresia ca ai uitat vreo cateva MCuri / switchuri gigabit pe drum :drac: , eventual calculat gresit ... nu de alta, da' FO nu prea e ca un coaxial BNC ... stii ... chestia aia cu margelele pe ata ... :) )

Revenim, DUPA ce lamurim problema asta ;)

#6
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
nu le am asa tare cu retelele shi deshi ma gandeam sa fac un curs CISCO, pana in iarna cand incep inscrierile mai este... deci ideea era k dak ma putetzi ajuta cu sfaturi e super ok, dar sa nu va suparati dak nu intzeleg tot.
deci tyby zi-mi mai exact te rog, sau dak vrei modifica schema pe care am facut-o, cam cum e treaba cu mc-urile alea.
de fapt sa-mi zici dak exista nishte reguli ceva sau eventual linkuri... am vazut linkurile pe care le-ai dat pe alt thread shi sincer nu am apucat sa citesc din ele... gasesc acolo ceva folositor??

#7
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
shi switch-urile alea gigabit chiar am nevoie de ele?

#8
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Eu zic ca e o idee buna sa apelezi la o firma care face cablari, iti ofera o solutie completa si e mult mai sigur financiar.

#9
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
io stiu k firma care face cablari itzi ia o gramada de bani numai k sa itzi faca proiectul, pe urma fibra o cumpara la un pretz shi tzi-o da tzie mai scump, manopera costa super mult, insusi trasul fibrei te costa... acuma ideea era dak am alta solutzie decat fibra... k shi dak pun cablu u/f/stp shi surge arrestor-i tot la banii aia ajung(+switchuri gigabit pe tronsonul principal)

#10
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Pai iti faci doar proiectul sau macar obtii niste "indicatii"... Oricum ideea e ca ai zis firma, calitate etc. mergi la unii care stiu sa faca retele, nu doar fibra e importanta.

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
gogule ... orice costa ... gandeste-te ca o lipitura ca lumea pe fibra te poate ajunge si la 30 euro ... dar ... crede-ma ... nu vrei un proiect pe care sa ti-l faca unii pe mai nimic, dar in bataie de joc, la o bere, ca dupa 1 an sa incepi sa dai cu fibra pe geam ca reteaua e facuta cu (pardon) kuru' ...

alta solutie la fel de fiabila nu vad ... la dimensiunea aia ... da, se poate face cu ftp/stp .... se poate face si cu UTP ... dar - daca vrei sa intri in business - o sa iti iei la carne de la useri dupa aia de n-o sa te vezi ...

So: apeleaza la o firma care stie ... daca vrei, incerc sa te pun in legatura cu cineva care se ocupa de chestii de-astea ...

Iti spun sincer, nici eu nu cred ca m-as apuca singur de minunea asta ... si mai am cate o idee ici colo ... e pacat de munca si de bani ...

Mai vorbim maine ... intre timp mai asteptam pareri ...

Spor!

#12
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
mersi mult tyby, se pare ca n-o sa trec de stadiul de proiect cu treaba cu fibra(sunt la inceput, firma a iesit de-abia de-o luna), tocmai am aflat k se poate pune altceva decat un adsl varza la mine in zona shi asa k ashtept sa mi se faca evaluarea la o instalare de fibra.

ceea ce inseamna ca infrastructura pe fibra va mai trebui sa astepte vreo 4-5 luni(nu de alta da ca sa pot sa trag abonamentul la net pe fibra am nevoie de vreo 9 sute de parai instalarea, abonament minim 800 parai pe luna shi spaga... de rigoare pt "nelimitat" pe metro)

deci investitia se va rezuma la aducerea unei conexiuni tzapene la net (vreo 6 Megabytes metro shi 256 kilobytes extern cu burst la 512).

sper k lumea sa fie multzumita de faptul k o sa aiba 64kilobytes garantat pe metro shi 2Kbytes pe extern shi un "burst"(asa scrie in contractul pe care il am acu:P) de pana la 6Mbytes in ro shi 256 kbytes in extern). hai k deja e off-topic.

shi sa speram k cablurile utp intinse pe bloc n-o sa cedeze (nu am nici macar surge arrestor, da nu mai imi permit in conditziile de mai sus).

#13
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
shi btw: pastram legatura in cazul in care ma decid sa apelez la tine sa ma pui "in legatura", sper k nu sunt pretzuri gen UTI  :P

mersi inca odata si potzi sa inchizi threadul :oK:

PS: s-ar putea sa ma mut la sectiunea Internet, k vreau sa vad ce fel de net ar vrea oamenii la 10 euro pe luna cu tot cu tva.

#14
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
uite si o varianta usor modificata a schemei tale.. ar mai fi de modificat, dar fara sa stiu conditiile locale nu ma arunc

in locul tau, eu n-as trece pe langa casele lifturilor cu utp simplu.. also, sunt de evitat lungimile prea mari de cablu.

Attached Files



#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
gogule ... te asteptam sa revii ... topicul ramane deschis deocamdata, poate mai vin pareri ...

de asemenea, topicul cu ce fel de net poti sa-l faci aici, nu la internet ... parca "se incadreaza" mai bine aici ...

Succes!

PS: dejayfx - e cam tot dracul ala ... repet - e FIBRA, nu BNC!

#16
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
shi tre sa fac un topic nou sau pot sa postez aici in continuare? ideea ar fi k oricum tre sa fac ceva cu infrastructura aia de kko pe care o am, atasez o poza cu ea poate primesc pareri, ce mai pot repara din ce e deja facut, fara bani multzi k se pare k o sa imi trebuiasca o gramada pentru instalare fibra optica, undeva pe la vreo 800 euro...

of

#17
gogu_xyz

gogu_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2004
era sa uit... uite shi poza

Attached Files



#18
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
1. nu prea ai ce sa faci la structura existenta ... eventual sa folosesti STP/FTP de calitate pentru outdoor / backbone ..

2. mai fa o data calculul cu fibra .. eu zic ca CEL PUTIN 1000 te va costa doar fibra ... la care adaugi ce mai vine. ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate