Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Cei mai buni producatori

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005
Vreau sa-mi iau placa de baza, procesor, ram si probabil si o placa video (am una pe AGP) si am zis ca e mai bine daca ma decid intai asupra producatorului sa nu caut de nebun.
Inca nus bugetul, dar cred ca ar fi in jur de 1000RON (+/- 500RON)  :D
Dupa parerea voastra care ar fi cei mai buni producatori de placi de baza, procesoare, ram si placi video (mai mult in ceea ce priveste raportul pret/calitate) ?
10q  :peacefingers:

Edited by cods, 29 August 2007 - 15:06.


#2
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Placa de baza Abit KN9/Gigabyte M55S-S3
Procesor X2 3800+
RAM 1 GB Kingmax Mars DDR2 800 MHZ
Placa video Gainward 8600GT Golden Sample

Cu prima ocazie inca 1 GB RAM si te-ai scos

Evident, in chestionar am votat cu totul altceva  B)

#3
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

View PostLemmy, on Aug 29 2007, 15:28, said:

Placa de baza Abit KN9/Gigabyte M55S-S3
Procesor X2 3800+
RAM 1 GB Kingmax Mars DDR2 800 MHZ
Placa video Gainward 8600GT Golden Sample

Cu prima ocazie inca 1 GB RAM si te-ai scos

Evident, in chestionar am votat cu totul altceva  B)

ideea e ca vreau neaparat 2Gb de RAM ... da este ram la atatea frecvente si n-am nici cea mai mica idee de care ... presupun ca e mai bine sa aiba frecv cat mai mare ... nu ar trebui ca placa de baza sa fie la aceeasi frecv cu ram-u ? (nu prea ma pricep...)

#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
producator MB : gigabyte
procesor : intel quad
RAM : geil

#5
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Nu prea intra 2 GB in banii astia.Mai bine lasa asa sistemul, decat sa iei alte componente mai ieftine, RAM poti oricand sa adaugi.

#6
bogdan93

bogdan93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.01.2007
Am votat Gigabyte/c2d/corsair :D

#7
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

View Postcrysty2k5, on Aug 29 2007, 15:33, said:

producator MB : gigabyte
procesor : intel quad
RAM : geil

ram geil ?! ... eu credeam ca cel mai bun e Kingston ... da vad ca cei mai multi au votat Corsair

#8
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Pol scos pe motiv ca era aiurea. NU exista cel mai bun producator, fiecare brand are modelele sale reusite, super-reusite, stelare, decente, suficiente, proaste, catastrofale .... tineti minte asta.

Iar de pe urma parerilor  gen "Asus rullz, cine-i evga/bfg/xfx etc. " nu cred ca beneficiem prea mult ;).

#9
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

View Postcods, on Aug 29 2007, 16:06, said:

Pol scos pe motiv ca era aiurea. NU exista cel mai bun producator, fiecare brand are modelele sale reusite, super-reusite, stelare, decente, suficiente, proaste, catastrofale .... tineti minte asta.

Iar de pe urma parerilor  gen "Asus rullz, cine-i evga/bfg/xfx etc. " nu cred ca beneficiem prea mult ;).

vrei sa zici ca poti compara un Kingston sau un Corsair cu un Apacer ?!?!?!? don't think so...
si mai mult am vrut o parere ... sa vad ce prefera lumea ... sa-mi iau ce are lumea ("go with the flow")

#10
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

View Postcods, on Aug 29 2007, 16:06, said:

Pol scos pe motiv ca era aiurea. NU exista cel mai bun producator, fiecare brand are modelele sale reusite, super-reusite, stelare, decente, suficiente, proaste, catastrofale .... tineti minte asta.

Iar de pe urma parerilor  gen "Asus rullz, cine-i evga/bfg/xfx etc. " nu cred ca beneficiem prea mult ;).

atunci cum ar trebui sa vad ce prefera lumea .... daca nu printr-un poll ... daca pun exact variante de procesor iarasi zici ca NU potzi sa compari un AMD de nus care cu un intel de nus care....

#11
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

vrei sa zici ca poti compara un Kingston sau un Corsair cu un Apacer ?!?!?!? don't think so...
si mai mult am vrut o parere ... sa vad ce prefera lumea ... sa-mi iau ce are lumea ("go with the flow")
Daca prefera lumea nu inseamna ca sunt mai bune memoriile, asta cu siguranta nu e un criteriu. Sa-si dea cu parerea oricine poate, de multe ori se merge pe idei preconcepute si "mituri" populare, unul care stie fac cat 100 care sunt in ceata.
Poate nu se poate chiar compara Corsair cu Apacer insa iti garantez ca nu e mare diferenta, oricum Geil, Kingmax, Kingston, A-Data, Corsair, OCZ, Patriot etc fac parte din aceeasi categorie.
Si inca ceva, unii aveti obsesia asta cu "cel mai bun" care nu prea are nici uns sens.

Edited by SE7EN, 29 August 2007 - 15:39.


#12
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

View PostSE7EN, on Aug 29 2007, 16:33, said:

Daca prefera lumea nu inseamna ca sunt mai bune memoriile, asta cu siguranta nu e un criteriu. Sa-si dea cu parerea oricine poate, de multe ori se merge pe idei preconcepute si "mituri" populare, unul care stie fac cat 100 care sunt in ceata.
Poate nu se poate chiar compara Corsair cu Apacer insa iti garantez ca nu e mare diferenta, oricum Geil, Kingmax, Kingston, A-Data, Corsair, OCZ, Patriot etc fac parte din aceeasi categorie.

poate n-am formulat intrebarea in modul cel mai inteligent ... dar in fine ... am sa fac dupa cum ma duce capu ... ca vad ca majoritatea n-au nici o treaba (nu ca eu as aveaprea multa)  dar prefer sa dau singur cu capu

PS. sa inchida careva topicu

10q... 4 nothing

Edited by helldrain, 29 August 2007 - 15:42.


#13
Twista IT

Twista IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.08.2007
ram: corsair/kingston
mainboard:gigabyte
procesor:Intel de care vrei Pentium D,Core 2 Duo,Quad Core
placi video:Msi,Gigabyte,galaxy,HIS
Msi fiind ami scumpe da ai garantie mai multa si la fel si calitatea la fel cu gigabyte si galaxy & His ieftine garantie putina calitatea nam auzit pe nimeni sa se planga

Edited by Twista IT, 29 August 2007 - 15:57.


#14
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
despre cei mai buni producatori? se pot scrie pagini intregi si un user nou care vine sa citeasca nu va fi capabil sa traga o concluzie.
exista poate producatori care s-au consacrat fie prin fiabilitate, fie prin dotari, fie prin oc, ce pot sa zic? dar asta nu inseamna ca nu scot si produse proaste. poti sa ai necaz cu un lot intreg de produse? si ce faci? ii pui producatorului eticheta! ca asa e la romani.
cel mai usor e sa ceri sfaturi despre produse care sa fie compatibile (si ca recnuoastere hardware, dar mai ales ca nivel de performanta), pt ca apar sfaturi de la cei care le-au testat samd. nu s-ar ajunge nicaieri cu o discutie de "cafenea" despre cel mai bun producator.

#15
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

His ieftine garantie putina calitatea nam auzit pe nimeni sa se planga
HIS da extrem de multa atentie pana si placilor entry-mid.

Pt. initiator, uite ca vreau sa te ajut ca poate am nitel mai multa treaba, dar inaite spune si mie.. Ce ai inteles din ce s-a scris aici?(e la modu` serios, fara nici o ironie).

#16
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,456
  • Înscris: 06.06.2006
se pare ca am venit la spartul targului
cred ca cel mai bun producator de proceasoare Intel este ... .... Intel

ciudat topic, atata timp cat nu se stie scopul pc-ului

#17
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

View Postcods, on Aug 29 2007, 17:11, said:

HIS da extrem de multa atentie pana si placilor entry-mid.

Pt. initiator, uite ca vreau sa te ajut ca poate am nitel mai multa treaba, dar inaite spune si mie.. Ce ai inteles din ce s-a scris aici?(e la modu` serios, fara nici o ironie).

am inteles ca nu am voie sa cer parerea despre producatorii de componente si ca mai bine fac dupa capu meu....

oricum ... parerea majoritatii era in mare masura aceeasi ca si a mea: pl baza gigabyte/asus, ram corsair/kingston, procesor core2duo

mai am niste nelamuriri cu privire la frecventele pl de baza (fsb) si a ram-ului da mai bine fac escavari pe net decat sa mi se dea cu firma in cap aici (no offence)

Edited by helldrain, 29 August 2007 - 16:22.


#18
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

View Postkretzu77, on Aug 29 2007, 17:13, said:

se pare ca am venit la spartul targului
cred ca cel mai bun producator de proceasoare Intel este ... .... Intel

ciudat topic, atata timp cat nu se stie scopul pc-ului

scopul pc-ului este programare si prelucrare grafica modesta (photoshop)

.. a si mai este probl pl de baza care ar trebui sa aiba 3 sloturi PCI .. si nu prea se mai gas (tv tuner, pl audio, pl firewire) si 2 IDE-uri (am 2 hdduri ATA si 1 dvd wr)

Edited by helldrain, 29 August 2007 - 16:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate