Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Incorporabile

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#55
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008

 gabian22, on Jul 29 2008, 23:03, said:

Daca ai butonul de aprindere deasupra (asa am eu) poate a intrat apa pe acolo cand a sters sotia si facea contact permanent, apoi s-a uscat si gata...
Alta explicatie.. nu vad...


Salut

Da, este deasupra ,se apasa butonul si se aprinde automat gazul.M-am gindit si eu la asta si pina la urma cred ca asa s-a intimplat.
Mersi de raspuns.

Numai bine!

#56
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

 plimbaretul, on Jul 3 2008, 15:30, said:

fara probleme. am plita de inox, clasica. curatata cu cif crema (neabraziva) si dat dupa aceea cu o substanta pentru luciu - se face oglinda. Important e sa folosesti o lavata la curatare si nu buretii de spalat - in timp poate matui plita.

Substanta pentru luciu? De care/de unde? Intre timp mi-am cumparat cuptor - Bosch HBN230250 (modelele mai scumpe mi-au placut, dar mi s-a parut cheltuiala nejustificata pentru cat o sa gatesc eu la cuptor), si mai caut plita, fiindca 8-10 mil pe o plita ce face acelasi lucru ca la un aragaz clasic, dar costa cat aragazul cu totul nu vreau sa dau! Am vazut la oferta la Domo plita Beko cu butoane negre in lateral la 3 mil, sau frontal la 4. Ce ziceti, comoditatea de a avea butoanele in fata justifica dif. de pret? Sau e doar pt. ca cele cu butoane in fata sunt modele mai noi? Culoarea la Beko mi-a placut, e un satin placut, seamana cu Bosch :D (la care modelul similar e 6 mil)

Edited by moonchild11, 01 August 2008 - 13:55.


#57
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 moonchild11, on Aug 1 2008, 14:54, said:

Substanta pentru luciu? De care/de unde? Intre timp mi-am cumparat cuptor - Bosch HBN230250 (modelele mai scumpe mi-au placut, dar mi s-a parut cheltuiala nejustificata pentru cat o sa gatesc eu la cuptor), si mai caut plita, fiindca 8-10 mil pe o plita ce face acelasi lucru ca la un aragaz clasic, dar costa cat aragazul cu totul nu vreau sa dau! Am vazut la oferta la Domo plita Beko cu butoane negre in lateral la 3 mil, sau frontal la 4. Ce ziceti, comoditatea de a avea butoanele in fata justifica dif. de pret? Sau e doar pt. ca cele cu butoane in fata sunt modele mai noi? Culoarea la Beko mi-a placut, e un satin placut, seamana cu Bosch :D (la care modelul similar e 6 mil)

se gasesc in hypermarket (cora, carrefour) in zona cu chimicale. sau in magazinele de electrocasnice mai mari (Media galaxy, flanco world) iar unele din ele au inclusiv efect de curatare.

#58
tala

tala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2007
cunoasteti performantele plitei electrice si cuptorului electric marca samsung? am gasit la 1000, respectiv 1500lei si par sa aiba functii ok, clasa energetica a, curatare catalica... ma intereseaza defapt in principal daca nu cumva se strica repede sau nu functioneaza bine in general.
multumesc

#59
gabrielapoapa

gabrielapoapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2008
Am gasit si eu plita AEG 79850 G-M la promotie la acest magazin online. Ce sfaturi imi puteti da?

Edited by adi_master, 04 September 2008 - 21:53.
fara link extern SP


#60
mihai_1988

mihai_1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.03.2007
intentionez sa imi cumpar un cuptor electric bosch sau electrolux in jur de 1200-1300 lei ,dar la multe modele nu se specifica daca au gril ,rotisor
sa inteleg ca nu prea ai nevoie de ele la cuptorul electric?
am vazut la bosch un sistem de curatare numai a peretelui din spate(eco clean) . merita?sau trebuie curatare pirolitica(cam scumpe) ?
rog cei care au acasa sa ma lamureasca

#61
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 mihai_1988, on Oct 4 2008, 08:49, said:

intentionez sa imi cumpar un cuptor electric bosch sau electrolux in jur de 1200-1300 lei ,dar la multe modele nu se specifica daca au gril ,rotisor
sa inteleg ca nu prea ai nevoie de ele la cuptorul electric?
am vazut la bosch un sistem de curatare numai a peretelui din spate(eco clean) . merita?sau trebuie curatare pirolitica(cam scumpe) ?
rog cei care au acasa sa ma lamureasca

Toate cuptoarele electrice au grill. In general, cuptoarele electrice nu au nevoie de rotisor daca au program cu convectie aer fierbinte. Uita-te pe selectorul de programe si daca acolo vezi de exemplu program cu incalzire superioara - inferioara si un ventilator intre, inseamna ca cuptorul are convectie aer fierbinte. Pe langa acest program poti sa mai ai si varianta de grill+convectie aer fierbinte.
Sistemul bazat pe pereti ce se curata singuri (eco clean) este mai ieftin decat sistemul prin piroliza, iar curatarea acestor pereti se face chiar in timpul functionarii cuptorului. Poti gasi si modele care au pana la 4 pereti cu autocuratare (laterali, spate si plafon). Piroliza are in schimb avantajul ca-ti curata toti peretii la temperaturi mari, insa se foloseste un program special ce are un consum destul de mare (3.5-4.5 kWh).

#62
mihai_1988

mihai_1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.03.2007

 plimbaretul, on Oct 4 2008, 21:42, said:

Toate cuptoarele electrice au grill. In general, cuptoarele electrice nu au nevoie de rotisor daca au program cu convectie aer fierbinte. Uita-te pe selectorul de programe si daca acolo vezi de exemplu program cu incalzire superioara - inferioara si un ventilator intre, inseamna ca cuptorul are convectie aer fierbinte. Pe langa acest program poti sa mai ai si varianta de grill+convectie aer fierbinte.
Sistemul bazat pe pereti ce se curata singuri (eco clean) este mai ieftin decat sistemul prin piroliza, iar curatarea acestor pereti se face chiar in timpul functionarii cuptorului. Poti gasi si modele care au pana la 4 pereti cu autocuratare (laterali, spate si plafon). Piroliza are in schimb avantajul ca-ti curata toti peretii la temperaturi mari, insa se foloseste un program special ce are un consum destul de mare (3.5-4.5 kWh).
multumesc pentru raspunsul complet

#63
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Salutare,

Trebuie sa imi achizitionez cuptor, plita(as vrea cu inductie), hota, masina de spalat vase.
Inca nu sunt hotarat asupra firmei...Bosh sau Electrolux, Franke sau Gorenje.
Cele de la Franke sunt scumpe...chiar isi merita banii comparativ cu Bosh/Electrolux? sau se plateste doar brand-ul.
De exemplu un cuptor Gorenje la un pret de 1640Ron are multe functii ptr pret...in comparatie cu Franke care unul similar poate sa fie dublu ca pret.
La electrolux imi place suprafata exterioara anti-amprenta.

Am vazut la Gorenje preturi bune, de asta intrebam si de Gorenje.

Si-a achizitionat cineva produe de pe net?Se merita?Preturile par mai bune.

#64
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 Schneider, on Oct 23 2008, 10:00, said:

Salutare,

Trebuie sa imi achizitionez cuptor, plita(as vrea cu inductie), hota, masina de spalat vase.
Inca nu sunt hotarat asupra firmei...Bosh sau Electrolux, Franke sau Gorenje.
Cele de la Franke sunt scumpe...chiar isi merita banii comparativ cu Bosh/Electrolux? sau se plateste doar brand-ul.
De exemplu un cuptor Gorenje la un pret de 1640Ron are multe functii ptr pret...in comparatie cu Franke care unul similar poate sa fie dublu ca pret.
La electrolux imi place suprafata exterioara anti-amprenta.

Am vazut la Gorenje preturi bune, de asta intrebam si de Gorenje.

Si-a achizitionat cineva produe de pe net?Se merita?Preturile par mai bune.


am primit zilele trecute catalogul de Metro si am vazut si pe site-ul lor - au un targ la Romexpo cu produse la preturi promo (cel putin asa zic ei). Poate merita sa incerci o vizita ...

#65
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

 plimbaretul, on Oct 23 2008, 14:06, said:

am primit zilele trecute catalogul de Metro si am vazut si pe site-ul lor - au un targ la Romexpo cu produse la preturi promo (cel putin asa zic ei). Poate merita sa incerci o vizita ...

Nu sunt din Bucuresti...

#66
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Schneider, on Oct 23 2008, 10:00, said:

Salutare,

Trebuie sa imi achizitionez cuptor, plita(as vrea cu inductie), hota, masina de spalat vase.
Inca nu sunt hotarat asupra firmei...Bosh sau Electrolux, Franke sau Gorenje.
Cele de la Franke sunt scumpe...chiar isi merita banii comparativ cu Bosh/Electrolux? sau se plateste doar brand-ul.
De exemplu un cuptor Gorenje la un pret de 1640Ron are multe functii ptr pret...in comparatie cu Franke care unul similar poate sa fie dublu ca pret.
La electrolux imi place suprafata exterioara anti-amprenta.

Am vazut la Gorenje preturi bune, de asta intrebam si de Gorenje.

Si-a achizitionat cineva produe de pe net?Se merita?Preturile par mai bune.

Salut
Eu am chiuveta si hota de la Franke iar cuptorul si plita de la Dominox (care am auzit ca ar apartine tot de franke)
Eu sunt multumit de ele dar daca spui ca pretul este dublu nu cred ca merita, pana la urma nu mai suntem ca pe vremea bunicilor sa cuperi frigider/aragaz si sa-l folosesti 25-30 de ani.

Referitor la preturile de pe net sunt mai bune dar nu stiu cum se comporta daca trebuie sa apelezi la garantie (personal am cumparat online produse cu valoare de pala la 2000ron)

#67
ladybird

ladybird

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2007
Am o problema mare.Va rog sa ma ajutati daca puteti.
Am un cuptor electric gorenje ceva mai vechi, are usa dubla de sticla.
Partea din fata deci o bucata de sticla s-a spart.
Am fost la reprezentanta dar nu au piese deschimb pentru modelul meu.
Le-am cerut sa-mi spuna alte modele care au dimensiune sticlei apropiata de a mea dar nu au vrut, nici nu am avut cu cine discuta.
Aveti idee ce modele au sticla 40/58 sau apropiata.
Sticla nu are gauri ci se prinde in niste aripioare.
Va rog

Edited by ladybird, 30 October 2008 - 14:23.


#68
kenkenken

kenkenken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2005

 gabian22, on Oct 23 2008, 20:34, said:

Salut
Eu am chiuveta si hota de la Franke iar cuptorul si plita de la Dominox (care am auzit ca ar apartine tot de franke)
Eu sunt multumit de ele dar daca spui ca pretul este dublu nu cred ca merita, pana la urma nu mai suntem ca pe vremea bunicilor sa cuperi frigider/aragaz si sa-l folosesti 25-30 de ani.

Referitor la preturile de pe net sunt mai bune dar nu stiu cum se comporta daca trebuie sa apelezi la garantie (personal am cumparat online produse cu valoare de pala la 2000ron)

Garantia pentru electrocasnice nu ti-o asigura magazinele online. In general fiecare firma de electrocasnice are contract cu o retea de service national iar garantia ti-o asigura direct acestia. Tot ceea ce ai nevoie este certificatul de garantie si factura produsului.

Din cate stiu chiar in perioada asta cei de la Electrolux de ex au pana la 31 dec 2008 garantie extinsa pana la 5 ani. (detalii.. )

#69
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 kenkenken, on Nov 10 2008, 18:08, said:

Garantia pentru electrocasnice nu ti-o asigura magazinele online. In general fiecare firma de electrocasnice are contract cu o retea de service national iar garantia ti-o asigura direct acestia. Tot ceea ce ai nevoie este certificatul de garantie si factura produsului.

Din cate stiu chiar in perioada asta cei de la Electrolux de ex au pana la 31 dec 2008 garantie extinsa pana la 5 ani. (detalii.. )

Sincer nu stiu exact cum sta treaba cu garantia pentru ca nu am avut nevoie insa auzisem ceva de genul ca trebuie sa te adresezi direct "magazinului" de unde ai cumparat (asta conform OPC-ului)

#70
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 gabian22, on Nov 10 2008, 20:23, said:

Sincer nu stiu exact cum sta treaba cu garantia pentru ca nu am avut nevoie insa auzisem ceva de genul ca trebuie sa te adresezi direct "magazinului" de unde ai cumparat (asta conform OPC-ului)

fals, cel putin pentru electrocasnice. In certificatele de garantie sunt mentionate centrele unde trebuie sa te adresezi daca ai produsul defect. Pentru produsele cu greutate mai mare de 10 kg (?? parca) este obligatia service-ului sa se deplaseze la tine. Insa pentru produse mici, il iei la subbrat si mergi la unitatea service. Totusi, mai nou, unele marci ce se respecta, pentru produsele mici schimba produsul in magazin (s-a defectat, mergi cu el l-a magazin si se schimba pe loc, fara alte formalitati).

#71
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 plimbaretul, on Nov 11 2008, 15:44, said:

fals, cel putin pentru electrocasnice. In certificatele de garantie sunt mentionate centrele unde trebuie sa te adresezi daca ai produsul defect. Pentru produsele cu greutate mai mare de 10 kg (?? parca) este obligatia service-ului sa se deplaseze la tine. Insa pentru produse mici, il iei la subbrat si mergi la unitatea service. Totusi, mai nou, unele marci ce se respecta, pentru produsele mici schimba produsul in magazin (s-a defectat, mergi cu el l-a magazin si se schimba pe loc, fara alte formalitati).
Nu te contrazic, retinusem de prin presa cum ca magazinele ar fi obligate sa-ti primeasca produsul stricat pentru a-l trimite in service asta deoarece multe firme aveau service in cine stie ce comuna ..

#72
Vuck

Vuck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2008
Nu are a face magazinul on line cu garantia. In momentul cand iti cumperi produsul primesti si un pliant cu reteaua de service-uri agreate. Daca nu-l mai ai atunci il poti gasi pe site-ul romanesc al producatorului.
Va spun asta din proprie experienta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate