Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Incorporabile

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#1
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Am ajuns la concluzia ca incorporabilele arata si se comporta mai bine :)

Probleme: curentul este scump in Ro. Inca nu am apucat sa fac un calcul pentru a vedea diferentele de pret pe termen lung.

Am inteles ca pe curent se obtine un randament mai bun, sau cel putin se poate gati mai repede. Stau si ma intreb insa daca nu sunt mancaruri care se gatesc intr-un anumit timp, la o anumita temperatura - ceea ce ar anula avantajul rapiditatii.

As fi tentat sa iau plita pe gaz si cuptorul electric. Am observat in magazine o oferta abundenta de cuptoare electrice.
Hai sa atingem niste parametri pentru a putea face un clasament. Inainte de asta as specifica niste preturi de referinta, pe care sunt dispus sa le suport
- 600-700 plita
- 1200-1400 cuptor

Ce stiu eu ca ar fi important:

1. Emailat sau inox ?

eu as alege inox:

pro: nu "sare"
con: mai greu de intretinut.

2. Electric sau gaz ?

eu as alege plita pe gaz , cuptorul electric:
sa nu tin toate ouale in acelasi cuib..

pro plita: pret
con plita: dezavantaje fata de inductie sau vitroceramica.. Cu inductie mi-ar fi placut dar sunt f scumpe + curent (consum mare as zice eu.. max 7kW ) si pentru plita si pt cuptor.

pro cuptor: coacere mai buna, uniforma, ventilatie, control mai bun temperatura etc..
con cuptor: pret energie el..

3. Functii speciale:

Aici enumerati voi ce stiti/credeti ca ar fi important..
Ex. curatare catalitica ? Dar sa tinem cont si de pret.. In plus, materialul acela cat rezista in timp ? Daca isi pierde proprietatile atunci nu merita.
Nu stiu in ce masura ar fi necesare programele cu care vin mai toate cuptoarele electrice..

4. Ce firme sunt bune si ce firme au probleme ? + Magazine din Brasov va rog..
pro : Bosh, Gorenje
con : Zanussi, Indesit
De asemenea, poate unele firme au anumite produse bune si altele proaste..

#2
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Subiectul este arhidezbatut pe forum.

Pe scurt:
- plita de inox pe gaz si cu gratare de fonta, nu emailate !
- cuptor electric, cu cat mai multe functii, chiar daca nu este digital.
Mentionez funtia de ventilatie (nu ai nevoie de rotisor) si functia de curatare.

Mergi pe firma cunoscute: Whilpool, Indesit, Bosh, Ariston, Gorenje.

Recomand:

http://www.domo.ro/E...olux_EHG_6760_X

http://www.domo.ro/E...pool_AKT_699_IX

http://www.domo.ro/E...pool_AKP_230_IX

http://www.domo.ro/E...ch_HBN_42S350_E

http://www.domo.ro/E...ch_HBN_434350_E

Eu pe ultimul il am si e super, mai ales ca usa gliseaza pe orizontala.

#3
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View PostBravegirl, on Aug 27 2007, 17:22, said:

Subiectul este arhidezbatut pe forum.

Pe scurt:
- plita de inox pe gaz si cu gratare de fonta, nu emailate !
- cuptor electric, cu cat mai multe functii, chiar daca nu este digital.
Mentionez funtia de ventilatie (nu ai nevoie de rotisor) si functia de curatare.

Mergi pe firma cunoscute: Whilpool, Indesit, Bosh, Ariston, Gorenje.

Recomand:

http://www.domo.ro/E...olux_EHG_6760_X

http://www.domo.ro/E...pool_AKT_699_IX

http://www.domo.ro/E...pool_AKP_230_IX

http://www.domo.ro/E...ch_HBN_42S350_E

http://www.domo.ro/E...ch_HBN_434350_E

Eu pe ultimul il am si e super, mai ales ca usa gliseaza pe orizontala.

Sunt si eu in cautare de astfel de produse.eu am vazut acesta http://www.domo.ro/E...ch_HBN_230250_E
difera ca pret fata de celelalte (ma gandesc ca trebuie sa iau si plita), dar ca functii nu prea vad diferente.
iar ca plita: http://www.domo.ro/E...SCH_NGT_615_TRO
sunt ok?
as putea opta si spre pachet ariston(cuptor+plita+hota) undeva la 18 mil, dar nu stiu exact ce functii au acestea.
ce sa fac?

#4
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View Postalexckriss, on Aug 30 2007, 15:44, said:

Sunt si eu in cautare de astfel de produse.eu am vazut acesta http://www.domo.ro/E...ch_HBN_230250_E
difera ca pret fata de celelalte (ma gandesc ca trebuie sa iau si plita), dar ca functii nu prea vad diferente.
iar ca plita: http://www.domo.ro/E...SCH_NGT_615_TRO
sunt ok?
as putea opta si spre pachet ariston(cuptor+plita+hota) undeva la 18 mil, dar nu stiu exact ce functii au acestea.
ce sa fac?
am vazut ca la plita bosch scrie:"Finisare gratare:   sarma" ce inseamna asta?

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,654
  • Înscris: 26.11.2001
Sarma - nu e ok. E sarma groasa, emailata.
Trebuie sa scrie fonta.

cuptorul este ok, dar diferenta este functia de curatare catalitica (nu o are)

Sunt de parere ca merita o rata in plus, pt ca nu sunt chestii pe care sa le schimbi usor/des.

#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 15.10.2006
Eu ma abtin de la inox.
Am avut un aragaz pe inox si m-a suparat f. tare. E mai mult obiect de decor care se si zgarie f. repede.

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,654
  • Înscris: 26.11.2001
E de decor doar daca nu il folosesti.
Cele de tabla emailata e doar o chestie de timp pana sa se crape/sa sara smaltul.

Oricum, nu se gasesc de email incorporabile.

#8
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007
mai sunt niste incorporabile(cuptor+plita) Hansa, sau Dominox.Astea cum sunt?

#9
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007
Acestea sunt ok?
Attached File  Promo_2005.pdf   244.09K   603 downloads

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,654
  • Înscris: 26.11.2001
Dominox e firma mai ieftina de la Franke.
In general e gama ieftina de la Franke rebranduita.

Referitor la fisierul atasat de mai sus.
Pretul este corect. Nu vad ce ti-ai lua mai bun in 20 mil.

Nu ma intelegeti gresit. Pana la urma toate incalzesc si gatesc, dar unele au niste functii/avantaje in plus, care merita achizitionate pt ca sunt produse de folosiinta indelungata.

De ex, o hota buna trebuie sa aiba capacitate de min 600 mc/h.

#11
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCourage, on Sep 5 2007, 09:41, said:

Dominox e firma mai ieftina de la Franke.
In general e gama ieftina de la Franke rebranduita.

Referitor la fisierul atasat de mai sus.
Pretul este corect. Nu vad ce ti-ai lua mai bun in 20 mil.

Nu ma intelegeti gresit. Pana la urma toate incalzesc si gatesc, dar unele au niste functii/avantaje in plus, care merita achizitionate pt ca sunt produse de folosiinta indelungata.

De ex, o hota buna trebuie sa aiba capacitate de min 600 mc/h.

dar de firma PYRAMIS ce imi puteti spune?
si acolo au o oferta cuptor+plita+hota la 17-19 mil.
Nici nu mai stiu ce sa iau. M-am cam saturat de atatea cautari si oferte. Tocmai azi am mai vazut o oferta la domo cuptor electric+plita pe gaz Electrolux  la 1.549 ron. si o alta cuptor pe gaz+plita pe gaz Beko la 1.079 ron. \Ce sa fac? Totusi parca inclin spre cuptorul Bosch de la domo ce era la 1.299 ron. dar ce plita sa iau? as fi vrut sa fie ca un set (cuptor+plita+hota) de aceeasi firma, dar plitele Bosch mi se par f scumpe, si oricum nu fac mai multe chestii ca alte plite de alte firme.

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,654
  • Înscris: 26.11.2001
Si-a luat un vecin (user pe forum Vic76) toata bucataria de la ei.
Par a fi OK ca optiuni, insa nu am mai multe informatii.

Reprezentanta e undeva pe Sos de centura

#13
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007
Iar ma invart ca o gaina beata si nu stiu ce sa fac.Incep sa am dubii daca sa iau cuptor electric sau pe gaz.Ma gandesc ca nu o sa ma pricep la fel de bine la cel electric ca la cel pe gaz, cu toate setarile si toate functiile alea pe care le are.Pretul curentului nu ma sperie mai ales ca nu sunt o supergospodina care gateste toata ziua la cuptor.

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,654
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer, un cuptor electric la prima vedere e frustrant de folosit, insa NU e asa.

Pe scurt: selectezi sursa de caldura (ce rezistente), dai o temperatura dupa ochi si fie stai prin preajma, fie il programezi cand sa se opreasca.
Ar fi bine sa iei un model cu cat mai putine setari digitale.

#15
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postalexckriss, on Sep 15 2007, 13:47, said:

Iar ma invart ca o gaina beata si nu stiu ce sa fac.Incep sa am dubii daca sa iau cuptor electric sau pe gaz.Ma gandesc ca nu o sa ma pricep la fel de bine la cel electric ca la cel pe gaz, cu toate setarile si toate functiile alea pe care le are.Pretul curentului nu ma sperie mai ales ca nu sunt o supergospodina care gateste toata ziua la cuptor.


Plita pe gaz si cuptor electric neaparat clasa A si daca vrei si cu auto-curatare. Pentru a-l folosi ai instructiuni cat un roman. Deci e imposibil sa nu reusesti sa il folosesti. Totul se face super ok in el. Nu arde, se fac f. repede. Generatiile noi de cuptoare ating temp pe care o selectezi destul de repede. Cel mai mult am tinut in cuptor un pui la rotisor pe care il bagasem direct congelat - vreo 45 de min.
Singurul inconvenient la auto-curatare e ca miroase cam urat vreo cateva ore (duce temp. la 500 de grade si arde tot). Daca vrei din inox cauta macar inox anti-pata.
Te sfatuiesc sa cauti cu atentie si mai multe oferte. Oricum e ceva ce cumperi pentru cativa ani buni. Uite-te si la Miele, Ariston, Franke. Miele din cate stiu sunt f. bune doar ca nu exceleaza prin design si la capitolul plite au cam putine. Ariston au o gama destul de variata si zic eu ai de unde alege (au si un design mai modern). Franke tot asa au o gama variata (design-ul asa si asa).

Incearca sa te uiti si pe:
- www.ariston.com.ro
- www.franke.ro
- pentru miele: www.casadecor.ro

La magazinele gen Domo, Flanco, etc mi s-au parut mult mai scumpe decat pe internet. Ce-i drept e ca am cautat vreo luna sa gasesc cele mai ieftine oferte si cine imi da discount mai mare.

Spor la cautari!

#16
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdeea80, on Sep 16 2007, 22:11, said:

Daca vrei din inox cauta macar inox anti-pata.
Te sfatuiesc sa cauti cu atentie si mai multe oferte. Oricum e ceva ce cumperi pentru cativa ani buni. Uite-te si la Miele, Ariston, Franke. Miele din cate stiu sunt f. bune doar ca nu exceleaza prin design si la capitolul plite au cam putine. Ariston au o gama destul de variata si zic eu ai de unde alege (au si un design mai modern). Franke tot asa au o gama variata (design-ul asa si asa).

Incearca sa te uiti si pe:
- www.ariston.com.ro
- www.franke.ro
- pentru miele: www.casadecor.ro

La magazinele gen Domo, Flanco, etc mi s-au parut mult mai scumpe decat pe internet. Ce-i drept e ca am cautat vreo luna sa gasesc cele mai ieftine oferte si cine imi da discount mai mare.

Spor la cautari!
  

1)oricum ma gandeam la cele anti-pata,
2)caut, caut si caut...ca tocmai la asta ma gandeam si eu...ca nu le cumpar pt unu-doi ani, dar trebuie sa ma hotarasc repede ca trebuie sa imi comand mobila si nu pot pana nu am masuratorile la obiectele dorite,
3) am vazut ca in magazine preturile sunt mai mari, inclin si eu inspre comanda pe internet si cu ridicare de la magazin sau aducere acasa,
4)pana la urma de la ce firma ti-ai cumparat ?
5)mersi!

#17
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postalexckriss, on Sep 18 2007, 00:25, said:

1)oricum ma gandeam la cele anti-pata,
2)caut, caut si caut...ca tocmai la asta ma gandeam si eu...ca nu le cumpar pt unu-doi ani, dar trebuie sa ma hotarasc repede ca trebuie sa imi comand mobila si nu pot pana nu am masuratorile la obiectele dorite,
3) am vazut ca in magazine preturile sunt mai mari, inclin si eu inspre comanda pe internet si cu ridicare de la magazin sau aducere acasa,
4)pana la urma de la ce firma ti-ai cumparat ?
5)mersi!


1. La anti-pata mai raman degetele dar se curata f. usor. Nu trebuie sa freci la ele.
2. Ca si dimensuni de incorporare sunt standard din ce stiu eu. Chiar si plita de 60 cm are aceleasi dimensiuni de incorporare cu plita de 70 cm. Cuptorul si masina de spalat vase cam 59,5 cm parca. Singura problema este intr-adevar hota. A sa nu uit legat de hota sa te orientezi catre una care are peste 510 mc/h ca sa traga.
3. de ex. in magazin frigiderul era 2750 ron si l-am luat in final cu 2400 ron.
4. de la ariston. Sunt f. multumita pana acum. Sper sa nu apara probleme.

Eu am sunat la mai multi de pe net le-am spus ce vreau si ce reducere imi ofera. Cand m-am hotarat la unii, i-am intrebat daca au si magazine cu care colaboreaza ca sa le vad. Mi-au spus unde sa ma duc si pana la urma am luat de la magazinul care l-au recomandat cu o acceasi reducere acordata de cei de pe net. Am asteptat vreo luna si ceva pana le-au adus pe toate din Italia (mai putin frigiderul care e made in Turcia si era pe stoc). Mi le-au adus acasa, pana in apartament - transport gratis. Unii mai au tupeul ca sa zic asa sa iti ceara si bani pe transport.

5. cu placere!

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Mare atentie la electrocasnicele incorporate (plita si cuptor) pentru ca au prostul obicei sa ia foc. Am auzit pina acum 2 persoane care au patit-o si aveau electrocasnice de marca. Se pare ca probleme sunt la partea electrica pe la transformatoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate