Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incorporabile

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#19
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View PostClovis, on Sep 20 2007, 17:29, said:

Mare atentie la electrocasnicele incorporate (plita si cuptor) pentru ca au prostul obicei sa ia foc. Am auzit pina acum 2 persoane care au patit-o si aveau electrocasnice de marca. Se pare ca probleme sunt la partea electrica pe la transformatoare.


inca nu am auzit asa ceva; si crede-ma ca citesc de ceva vreme toate topicurile referitoare la incorporabile. ia foc si plita care e pe gaz? Si din cate am inteles, la cuptorul electric trebuie sa ma asigur ca are de unde sa-si traga singur curent.

#20
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007
am de aproape jumatate de an incorporabile de la pyramis. am inceput de la o chiuveta(apropo au inoxul mai de calitate, fiind destul de gros, bateria de chiuveta era sub orice alt competitor, fiind cu dus retractabil) si am ales toata dotarea de la ei. nu regret, pt ca sint f bune. am cuptor electric, deoarece nmu se gateste prea mult la mine la cuptor, avind avantajul de a coace super fata de cel pe gaz(optiune importanta pt cei care gatesc) de asemeni plita este super, am ales varinata cu ochi dublu, desi dupa expernneta acumulata nu se merita. cred ca sint peste franke. alta marca recomandata: electrolux si bosch.
opinia mea: decit un aragaz clasic mai bine incorporabile, care le montezi unde vrei si sint si mai practice. la plita recomand sa luati numai cu supapa de siguranta.

#21
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View Posti.bogdan, on Sep 29 2007, 13:36, said:

am de aproape jumatate de an incorporabile de la pyramis. am inceput de la o chiuveta(apropo au inoxul mai de calitate, fiind destul de gros, bateria de chiuveta era sub orice alt competitor, fiind cu dus retractabil) si am ales toata dotarea de la ei. nu regret, pt ca sint f bune. am cuptor electric, deoarece nmu se gateste prea mult la mine la cuptor, avind avantajul de a coace super fata de cel pe gaz(optiune importanta pt cei care gatesc) de asemeni plita este super, am ales varinata cu ochi dublu, desi dupa expernneta acumulata nu se merita. cred ca sint peste franke. alta marca recomandata: electrolux si bosch.
opinia mea: decit un aragaz clasic mai bine incorporabile, care le montezi unde vrei si sint si mai practice. la plita recomand sa luati numai cu supapa de siguranta.


ce fel de cuptor ai? adik ce programe are, ce functii? are curatare catalitica sau ceva asemanator? (ce denumire are) si plita? e din aceea anti-pata cumva (desi unde am intrebat eu nu aveau asa ceva, doar simpla de inox)? cat te-au costat?

#22
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...si eu caut plita, cuptor (sau aragaz) si hota. de unde ai luat pana la urma?

#23
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007
nu am cumparat nimic inca; de atata cautat si gandit am ajuns sa ma indoiesc ca voi cumpara cuptor electric, desi vazusem ceva frumos si ieftin la Gorenje. Mi-e sa nu suprasolicit reteaua si sa fac o traznaie, mai ales ca am si copil mic.
Din cele cu gaz, am vazut ceva la Beko si Whirpool. La cuptoarele cu gaz cum se procedeaza cu teava? cum se distribuie si la plita si la cuptor?

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
1. Piramys sunt intr-adevar ieftine, insa nu sunt cine stie ce.
Ca fapt divers, la o variatie de curent, lui VIC76 i s-au ars plita electrica (ceramica) si hota.
Desi variatia a afectat mai multe casa, doar la ei s-au ars.

2. Racordul de gaze este doar pt plita si este special. Este de tabla ondulata si este flexibil + extensibil. Cuptorul este electric; nu renteaza pe gaz.

#25
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCourage, on Oct 16 2007, 14:29, said:

1. Piramys sunt intr-adevar ieftine, insa nu sunt cine stie ce.
Ca fapt divers, la o variatie de curent, lui VIC76 i s-au ars plita electrica (ceramica) si hota.
Desi variatia a afectat mai multe casa, doar la ei s-au ars.

2. Racordul de gaze este doar pt plita si este special. Este de tabla ondulata si este flexibil + extensibil. Cuptorul este electric; nu renteaza pe gaz.

0. totusi ma pot orienta spre incorporabilele astea?
1. sa inteleg ca aparatele de la aceasta firma nu sunt bune? sau se pot arde si daca sunt de la alta firma (cum spunea cineva mai sus)?...logic ca se poate intampla indiferent de firma, dar totusi...ce sanse/nesanse am sa se intample asa ceva?
2. sa ma indrept iar spre cuptoarele electrice?

#26
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007
nu s-a mai facut nici o achizitie in domeniul asta?
eu m-am hotarat intr-o privinta: plita Franke dekor. Am gasit in sfarsit plita antipata (cu buburuze din acelea ca la chiuveta) si la un pret acceptabil: 560ron (la Ambient, ca la showroom Franke era mult mai scumpa). Am gasit si cuptor electric tot antipata (5 functii, ventilatie, grill, autocuratare...) la 1388 ron (la Franke 1780). De plita sunt hotarata, de cuptor inca nu, ca am vazut la Gorenje cu finisaj de aluminiu, aceleasi functii si ceva mai ieftin. Iar hota : sigur ornamentala ca are putere de absorbtie mai mare.
Astept pareri sau sfaturi in privinta utilizarii lor.
Intrebare: linga combina frigorifica pot pune cuptorul?(as vrea sa il pun deasupra blatului si e singurul loc in care as putea sa il asez).

#27
zodrac

zodrac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.02.2006
Nu este indicat plita sa fie linga pereti inflamabili, cu atat mai putin linga combina, pe care o va imbatrini prematur (temperaturi mari, murdarie care sare la gatit.)

Si eu eram la inceput fixat pe cuptor cu gaze dar judecind problema la rece am ajus la concluzia ca este mult mai bine electric:
- poate fi amplasat in orice pozitie a bucatariei (chiar si intr-un soldat) deoarece nu are nevoie de evacure a gazelor arse
- este mai eficient energetic decit cuptorul pe gaze avad termonstat
- programe mai avansate decat la unul pe gaze
- in genral timpii de gatit sunt mai mici deact la unul pe gaze

Eu am optat pentru Bosch:

Bosch PCD615DEU
Bosch HBN434350E
Bosch DKE635A
Bosch KDN32V00

#28
plugarul

plugarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2007

View Postzodrac, on Nov 26 2007, 16:58, said:

Nu este indicat plita sa fie linga pereti inflamabili, cu atat mai putin linga combina, pe care o va imbatrini prematur (temperaturi mari, murdarie care sare la gatit.)

Si eu eram la inceput fixat pe cuptor cu gaze dar judecind problema la rece am ajus la concluzia ca este mult mai bine electric:
- poate fi amplasat in orice pozitie a bucatariei (chiar si intr-un soldat) deoarece nu are nevoie de evacure a gazelor arse
- este mai eficient energetic decit cuptorul pe gaze avad termonstat
- programe mai avansate decat la unul pe gaze
- in genral timpii de gatit sunt mai mici deact la unul pe gaze

Eu am optat pentru Bosch:

Bosch PCD615DEU
Bosch HBN434350E
Bosch DKE635A
Bosch KDN32V00


eu ma refeream la cuptor linga combina, nu plita. Sa inteleg ca nici asa nu e ok?

#29
plugarul

plugarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2007

View Postzodrac, on Nov 26 2007, 16:58, said:

Eu am optat pentru Bosch:

Bosch PCD615DEU
Bosch HBN434350E
Bosch DKE635A
Bosch KDN32V00

Ti-ai luat careva din acestea?cum e ? pe unde sunt oare mai ieftine?

#30
zodrac

zodrac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.02.2006
Frigiderul l-am luat de la MarketOnline (online), plita si cuptorul de la Shopix (online), Hota de la MediaGalaxy Colentina (magazin).

Daca intre combina si corpul de bucatrie sunt macat 10cm ar putea sta si linga combina, dar daca combina este lipita si nu prea esteloc de circulatie a aerului nu cred ca este indicat parerea mea.
Nu prea am inteles cum vrea sa pozitioneze cuptorul pe blat :).

Daca nu uit maine poate pun o poza cu bucataria.

Edited by zodrac, 28 November 2007 - 10:40.


#31
zodrac

zodrac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.02.2006
Uite si fotografia promisa.

Attached File  DSC08929.JPG   359.03K   1656 downloads

#32
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

View Postzodrac, on Dec 3 2007, 12:36, said:

Uite si fotografia promisa.

Attachment DSC08929.JPG

imi place tare mult bucataria ta (culoarea).
De unde ai comandat-o?

#33
zodrac

zodrac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.02.2006
Bucataria, ma refer la mobila, este comandata de la Staer - magazinul de linga Carefur Colentina. Culoare ste rosu sidef jos, argintiu sidef sus, blat culoare marmura neagra. Am avut ceva retineri la alegerea culorilor dar pana la urma sideful nu este asa strident ci creaza o atmosfera placuta deaorece bucatria nu este asa luinoasa cum se vede in show room.

Edited by zodrac, 18 December 2007 - 12:38.


#34
GabrielaUve

GabrielaUve

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2007

View Postzodrac, on Dec 18 2007, 12:35, said:

Bucataria, ma refer la mobila, este comandata de la Staer - magazinul de linga Carefur Colentina. Culoare ste rosu sidef jos, argintiu sidef sus, blat culoare marmura neagra. Am avut ceva retineri la alegerea culorilor dar pana la urma sideful nu este asa strident ci creaza o atmosfera placuta deaorece bucatria nu este asa luinoasa cum se vede in show room.

Buna
cat te-a costat si din ce e compusa?
merci

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut aseara in metro , la oferta , o plita(pe gaz) si un cuptor incastrabil electric(clasa A de consum) culoare neagra(aratau super bine ) marca Zanussi . Mentionez ca plita avea baza de sticla(sau nu stiu ce materiala este ala) .
Ce parere aveti despre cuptoarele electrice zanussi ? Sint OK ?

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on Jan 15 2008, 09:40, said:

Am vazut aseara in metro , la oferta , o plita(pe gaz) si un cuptor incastrabil electric(clasa A de consum) culoare neagra(aratau super bine ) marca Zanussi . Mentionez ca plita avea baza de sticla(sau nu stiu ce materiala este ala) .
Ce parere aveti despre cuptoarele electrice zanussi ? Sint OK ?
Este vorba de un Zanussi Model ZOB482 . Mi se pare ca arata  super cuptorul , acum nu stiu cat o fi de bun

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate