Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Bougainvillea

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#55
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
e foarte posibil sa infloreasca marrina, daca o asezi la lumina, un pic de caldura si o uzi cu atentie. aa... si nu o mai muti din loc, sa nu-i pice boboceii.

#56
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
bouga mea, care inca mai e in  gradina, face al treilea rind de flori pe anul asta, chiar mai multe decit a facut in mai. nu ma asteptam.

#57
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
adaug aici din experienta proprie.
se verifica informatia ca bouga nu e prietena cu umezeala. din butasii pusi la inradacinati in minisera in conditii de umezeala maxima (fara aerisire) s-au prin cam 50%, dar dupa o saptamina au inceput sa putrezeasca de la virf. la final procentul de reusita a fost de 10% (1 din 10)
in rasadnita aerisita (ridicat capacul 10 min de 2 ori pe zi) procentul de reusita a fost de 30% (3 din 10), la un procent de inradacinare de 50%.
ar fi de folosit deci o rasadnita care contine un substrat destul de umed ca sa permita inradacinarea, dar un aer uscat.

#58
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am citit nu mai stiu unde , ca se prefera butasii fara varf deoarece frunzele noi putrezesc mai repede si afecteaza tot butasul .
am taiat ieri bouga roz care era formata din  4 crengi de peste 2 m si am pus-o bucati , bucati intr-un borcan cu putina apa si daca s-or prinde - foarte bine ca dau la toata lumea , daca nu , nu .am taiat-o cam de la 1 m , e putin ?
pe de alta parte cu bouga mov care creste si acum parca n-as face experiente .

#59
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu am pus bouga mov :D
da, chestia cu virful o stiam, da nu si explicatia.
eu nu am pus in apa, tocmai datorita sensibilitatii la umezeala despre care auzisem. am pus direct in pamint. daca ai pe aproape o salcie, taie o crenguta sau o bucata de coaja in fragmente mici, las-o in apa calda 24h si pe urma uda cu apa butasul. s-ar zice ca ajuta la formarea radacinilor.

#60
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
mai din septembrie cred ,  am tot pus butasi si cu varf , direct in ghiveci , unii acoperiti , altii nu , - fac experiente , plus cracutele de ieri , ce se prinde - bine , ca stau la bloc si un balcon l-am inchis asa ca la vara e loc doar pe celalat balcon , la concurenta cu foarte multe flori .

#61
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu le urmaresc pe astea prinse sa vad cum trec iarna. ce ee nostim e ca bouga mica - care are 2 ani si despre care stiu ca ar fi roz - creste ca nebuna, a lungit o craca de 20 cm in 2 luni, in timp ce a batrina, mov, s-a pus pe dormit.

#62
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
dupa cum se observa , la mine e invers , insa cred ca e vorba de varsta plantei . asta roz care avea 2 m , avea niste cioturi adica a fost taiata de la 5-10 cm deasupra solului , nu cred totusi ca intr-un an sa fii crescut chiar asa inalta , deci e destul de in varsta - este cumparata asa mare de la brico , deci asta , nu mai are aproape nici-o frunza in schimb da lastari laterali .cea mica si tanara , care se vede in niste posturi anterioare , creste cum creste si a ta si are toate frunzele desi e langa cealalta adica au aceleasi conditii .
pentru ca tot am discutat de inmultirea bougii , m-a ros la inima sa caut intr-un ghiveci care avea 4 butasi cu varf dar fara nici-o frunza , din cei pusi prin septembrie si cel la care am umblat avea 2 fire de radacina - sa mor de necaz ca l-am deranjat - am inteles tot din citite ca odata deranjat - moare . sa vedem .
si i-am pus intr-un ghiveci cu pamant si pe toti cei pusi in apa .nu prea ma trage inima , pentru ca sunt roz si parca nu sunt prea expresivi comparativ cu cei mov .da' daca ma gandesc ca in februarie , poate , un pui straveziu de bouga e 20-30 lei la carrefour ...

#63
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Am si eu o bouga mica, prinsa din vara, dintr-un lastar mic... Nu vrea sa creasca. Sta pe pervaz cuminte dar parca plictisita. Nu creste nici nu moare. Poate la primavara s-o trezi si ea si s-o apuca de treaba.

#64
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
asta mica a mea a stat adormita toata vara - eu am primit-o in mai. acu a apucat-o cresterea. o stii ea ceva ce noi nu stim?

#65
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Acum ca a venit primavara(?!!), putem sa scoatem bouga afara?
Credeti ca temperatura din timpul noptii i-ar putea dauna inca ?
Acum planta mea este cam golasa, a vostra cum se prezinta?
Eu am planta de vreo 2 ani si i-am tuns/taiat putin cracutele care cresteau aiurea dar apoi au continuat sa creasca tot asa.
Ar fi mai bine sa le tai de tot ca sa creasca mai zvelt caci mi-ar place sa aibe o forma mai filiforma...
Plantuta a crescut putin in astia doi ani, mai putin in inaltime si mai mult in latime, ca sa zic asa.
Adica i-au crescut cam aiurea cracutele acelea date din cele initiale.
Inca nu am schimat ghiveciul este tot cel cu care am luat planta din Grecia, n-ar fi timpul sa-l schimb cu unul mai mare?
Trebuie schimbat intr-o perioada anume sau sa trebuie sa astept sa-i dea frunzele?

#66
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
acum e prea devreme. data fiind ca la noi e mai rece ca in grecia, ar fi bine sa o acomodezi treptata. adica sa o dai afara 2-3 ore la rinz, sa maresti incet intervalul si prin aprilie, cind nu mai coboara sub 5 grade afara nopatea, sa o lasi in gradina. eu o ingrop in gradina si o transplantez tomana in ghiveci, o tai si o bag in casa. se poate taia si pentru tufa (se taie virfurile) sau poti lasa citeva crengi mai vioaie si elimina pe celelalte. nu e o planta prea repede crescatoare, mai ales ca la noi nu e asa de cald. ii place caslura si un sol bine drenat, ca ii putrezesc radacinile repede. ghiveciul il schimbi acum sau la toamna, daca nu vrei sa o tii peste vara in pamint. e drept ca nu prea e o planta ascultatoare in materie de format coroana.

#67
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postgomez99, on Mar 11 2009, 10:03, said:

acum e prea devreme. data fiind ca la noi e mai rece ca in grecia, ar fi bine sa o acomodezi treptata. adica sa o dai afara 2-3 ore la rinz, sa maresti incet intervalul si prin aprilie, cind nu mai coboara sub 5 grade afara nopatea, sa o lasi in gradina. eu o ingrop in gradina si o transplantez tomana in ghiveci, o tai si o bag in casa. se poate taia si pentru tufa (se taie virfurile) sau poti lasa citeva crengi mai vioaie si elimina pe celelalte. nu e o planta prea repede crescatoare, mai ales ca la noi nu e asa de cald. ii place caslura si un sol bine drenat, ca ii putrezesc radacinile repede. ghiveciul il schimbi acum sau la toamna, daca nu vrei sa o tii peste vara in pamint. e drept ca nu prea e o planta ascultatoare in materie de format coroana.

Scuza-ma,nu ma prea pricep, eu am deschis topicul asta dar vad ca tu esti in tema.
Mie mi-a placut foarte mult planta asta,este spectaculoasa si mi-am zis ca trebuie sa o cumpar neaparat.
Pacat ca nu creste si la noi caci ar mai schimba aspectul parcurilor si al oraselor
Cum e cu pamanul asta drenat, il faci tu( si daca da, cum? sau il cumperi de-a gata de la florarie?
Daca scot plantuta din ghiveciul vechi cu tot cu pamantul ei si o pun intr-un  ghiveci mai mare pot sa completez cu pamant normal sau tot din asta drenat?

#68
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
poate ar fi trebuit sa spun pamint afinat, care permite un drenaj bun al apei. Pamintul de flori e ok, da are obiceiul de se taseaza in timp. pentru flori din acestea e bine sa il amesteci cu putina turba si nisip grosier. nisipul de riu e bun daca il speli in citeva ape. in lipsa poti pune cam 35% pamint de cactusi sau palmieri, si 75% pamint de flori. ideea e sa nu mocirleasca in ghiveci. nu e o planta pe care sa o uzi in farfurioara. primavara, inainte de a o pune in curte, eu ii fac 2-3 udari profunde. adica pun ghiveciul pe sol si torn apa in el pina incepe sa curga pe dedesubt si pamintul se inmoaie bine. il las sa se usuce (o zi, doua, depinde de vreme), si repet operatiunea. abia dupa asta o plantez. mi-a sugerat cineva procedura asta si am constata ca e buna. mai fac lucrul asta inainte de a pune mranita in ghivece.
daca planta nu da semne de boala, sau daca coletul nu e prea aglomerat de radacini, eu zic ca e bine sa o transplantezi cum zici. mi s-a mai spus ca nu ii place sa ii umbli la radacini, probabil ca e corect, la mine infloreste bine abia spre sfirsitul verii.
vrzi ca sint multe culori si soiuri. voi primi una galbena in curind

#69
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Am vazut o gramada de culori, mie cel mai mult imi plac cele rosii si mov.
A mea este un fel de rozaliu, e frumoasa dar preferam o culoare mai aprinsa...
Oricum am vazut o multitudine de culori, inclusiv galbene/oranj.

#70
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Nu e inca vremea de scos bougile afara. Noaptea e foarte rece pentru ele.
Si nici sa le scoti cateva ore pe zi la pranz nu e bine caci nu le place sa fie plimbate des.
Parerea mea este sa mai ai rabdare pana catre sfarsitul lunii, cand noaptea temperaturile se vor stabiliza la cca 5 grade Celsius.

#71
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu mi-am luat o bouga mare si inflorita intr-un ghiveci mititel .asa ca prima grija , cand am venit acasa , a fost sa o transplantez - nu i-am umblat la radacini si ca pamant aveam de la florasol .ii merge foarte bine . de fapt am luat 2 si le-am schimbat imediat .
am vazut la cora mai multe culori , dar era cam deranj la cutii , pretul era exagerat , cam 30 si prima impresie a fost ca frunzele ce le-am vazut in cutie pareau de camelie nicidecum de bouga
din toate varfurile taiate mai prin iarna nu s-a miscat nimic , asta poate ca le-am tinut mai la rece .
am mai multe plante , cea mica mov este plina de frunze mari - noi , una roz are frunze marunte lucioase , noi , una pe care am luat-o mare , rosie are numai flori si doar o cracuta cu frunze , iar alta tot nou cumparata , care avea multe frunze noi , a ramas golasa pentru ca i le-a mancat catzelul .
si deocamdata cred ca e prea frig afara sa le scot .

#72
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Hehe, o chestie draguta, a mea desi este cam golasa a inceput sa faca deja flori.
...semn ca i-am mers bine peste iarna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate