Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Bougainvillea

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#73
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu din 30 martie le-am dat afara . au mai fost zile reci , nopti si mai reci , dar ...

Attached Files

  • Attached File  032.JPG   1.7MB   51 downloads


#74
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
:bouncey:
Bouga mea este adusa din Grecia, cand am luat-o acum doi ani era micuta( cam 30 cm), acum are cam 50-60 cm inaltime si face flori incontinuu.
In primavara asta am transplantat-o intr-un ghiveci >, sper sa-i mearga si mai bine.
Am scos-o si eu afara de vreo saptamana si deja a inceput sa faca flori...
Are o culoare rose, e frumoasa dar preferam rosie sau mov/violet.
As vrea sa mai cumpar una rosie si una mov sau violet dar sa fie ceva mai maricele.
Stiti de unde, in afara de Cora ??
De asemenea, aveti idee cum se poate dirija ca sa creasca in anumite forme, avand in vedera ca tulpina este destul de lemnoasa si rigida?

Edited by grecul68, 12 April 2009 - 18:43.


#75
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pe la mai toate florariile/gardene mari, si in piata obor (unde nu prea stii ce cumperi daca nu e inflorita) sint doua surse principale:  yurta (si dai o fuga la sediul din brasov si cumperi de acolo) sau patioplant - pastia nu stiou unde sint.

#76
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postgomez99, on Apr 12 2009, 22:47, said:

...si dai o fuga la sediul din brasov si cumperi de acolo) sau patioplant - pastia nu stiou unde sint.

Pai sa dau o fuga pan' la BV daor ca sa cumpar 1-2 bouga ???
Cei aia patioplant-pastia??
...n-am mai auzit de astia...

A fost cineva la OBI.ro, ce plante au pe acolo?
In Germania sunt f tari pe plante...

Late edit: Astazi am fost la Practiker si la Metro Millitari , pe vremuri aveau mai multe plante, acum mai nimic...
Nici urma de bouga  !!!!

Edited by grecul68, 12 April 2009 - 22:04.


#77
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pastia = pe astia :P

patioplant e tot o firma importatoare de flori ca si yurta.

#78
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
grecul68, am inteles ca are la piata de flori la cosbuc , plante cu pretul intre 15 -50 lei in functie de marime , culoarea doar mov inchis . poti incerca . deasemeni daca ai vre-un citty/ romstal garden poti si acolo , chiar la pret redus .
una dintre bouga pe care am cumparat-o avea o forma cam ovala fiind prinsa din aproape in aproape cu niste cleme .
poti cauta si la obi si in zona este si  hornbach , care are un sortiment variat de plante . obi e in berceni si hornbach , la fel , insa are magazin si prin militari .

Edited by HADE 61, 13 April 2009 - 06:45.


#79
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Gomez si Hade, merci !

#80
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
pentru cine mai cauta inca , avea la romstal ( citty ) pantelimon , rosie , caramizie , alba si galbena - parca la pretul de 112 lei in forma ovala prinsa cu niste cleme si inaltimea cam vre-70 cm .avea si unele mici mov bogat inflorite cu inaltimea aprox  25 cm cu 23 lei . si cele mari erau inflorite .

#81
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Cine stie cum se tunde planta de la un an la altul pt. a creste in inaltime ? Si alte trucuri ..ca sa-i mearga mai bine.

#82
miha2009

miha2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2009
buna.
Am si eu o bouga am luat-o anul trecut de pe coasta de azur.
La inceput i-a mer binisor , apoi in toamana au inceput sa-i cada frunzele , apoi am pus- la lumina mai intensa .Acum prin februarie au inceput din npou sa-i cada frunzele. Acum am schimbat si ghiveciul si este pusa pe balcon la soare. A inceput sa dea din nou frunze , dar nu infloreste. As dori sa va intreb care e perioada de inflorire a plantei. Va multumes.

#83
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
cred ca abia prin iunie o sa infloreasca. eu am doua, cea roz a inflorit acum 3 saptamini, dar cea violet abia a inmugurit de frunze. ii mai trebuie cel putin o luna.

#84
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View Postgomez99, on May 9 2009, 17:13, said:

cred ca abia prin iunie o sa infloreasca. eu am doua, cea roz a inflorit acum 3 saptamini, dar cea violet abia a inmugurit de frunze. ii mai trebuie cel putin o luna.

Cind o tunzi si cum ?
A mea a inflorit anul trecut dar nu a facut multe flori, tot asa dupa ce a pierdut din frunze. Anul asta nu a inflorit , dar am tuns-o acu' citeva luni.

#85
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postyasmi, on May 11 2009, 14:29, said:

Cind o tunzi si cum ?
A mea a inflorit anul trecut dar nu a facut multe flori, tot asa dupa ce a pierdut din frunze. Anul asta nu a inflorit , dar am tuns-o acu' citeva luni.

Nici eu n-am aflat cum se tunde ca sa capete o forma cat de cat frumoasa, alei mele i-am mai taiat capetele si putin dintr-o ramura care o luase razna. Anul asta insa i-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare si cred ca o sa-i mearga mai bine, deja arata mai bine, in momentul asta s-a umplut de frunzulite si a si inflorit prin luna aprilie...
Nu stiu nici eu cum se tunde, dar am bus un bat in mijlocul ghiveciului si i-am legat tulpina de bat, sper sa fie ok...

Edited by grecul68, 11 May 2009 - 17:43.


#86
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
O tanti florareasa mi-a zis ca se tunde de jos ca sa creasca in inaltime si cred eu ca se ia destul de mult din lastari ca sa dea altii noi. Am tuns-o la nimereala si observ acuma ca a dat mai bine acolo unde am taiat mai aproape de tulpina, probabil asa se si indeseste. Dintr-o postare mai veche, unde a pus cineva si poze, vad ca e tunsa cam tot asa. Acum e tardiv, dar incerc la anul. O sa urmaresc pe ce lastari face mai multe flori.

#87
miha2009

miha2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2009
As dori sa va intreb voi la cate saptamani udati flaorea. Eu o ud la aprox 2 sapt. Credeti ca e bine ?

#88
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Vara ii trebuie mai multa apa, cam o data la 2-3 zile, se vede pe frunze. Depinde si unde o tii.

#89
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
de la gurur adunate
e o planta de zona calda, nu ii place umezeala. are tendinta sa intinda crengi lungi si subtiri. daca sint taiate des, incepe sa dezvolte spini si nu mai infloreste. de regula se taie deasupra unui nod de ramificare. daca se observa un mugure de ramificare pe creanga se poate taia deasupra lui. primavara se taie drastic, apoi ramurile verzi se pot ciupi ca sa ramifice. infloreste in cicluri de cca 6 sapatamini. nu ii place sa fie mutata din ghiveci in ghiveci, de obicei infloreste slab dupa o astfeld e mutare. ii trebuie minim 6 ore de soare direct zilnic pamint bogat dar o scurgere buna. nu se lasa sa se usuce intre udari. nu se lasa apa in farfurioara, nu ii place umezeala excesiva. accepta cantitati mici dar constante de ingarasamint bogat in fosfor si potasiu, fier si magnesiu

#90
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
A inflorit buga voastra? A mea a inflorit pe la inceput de mai, intre timp s-a umplut toata de frunze dar nu mai vrea sa infloreasca...

View Postgomez99, on 26th May 2009, 22:23, said:

ramurile verzi se pot ciupi ca sa ramifice.
cum e treaba asta cu ciupeala ramurilor verzi, cum se procedeaza?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate