Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bougainvillea

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Ce stiti despre aceasta planta si despre aclimatizarea ei in tara noastra pe timpul iernii?

Edited by Valentina30, 07 May 2008 - 14:00.


#2
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007
Am doua din aceste plante in curte si sunt cat casa de mari.
Una este portocalie si cealalta rosu aprins.
Sunt extrem de rezistente si cresc ff repede.
Nu stiu nimica despre aclimatizarea de care vorbesti.

#3
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postgrecul68, on Aug 24 2007, 23:13, said:

Ce stiti despre aceasta planta si despre aclimatizarea ei in tara noastra pe timpul iernii?
Eu am cumparat planta din Grecia si mi s-a spus ca nu este rezistenta la tempraturi sub 0 grade si ca trebuie bagata in casa, de aceea am intrebat despre aclimatizare.
Tu spui ca o tii afara si iarna nu are nicio problema, infloreste normal? Ma refer la ierni normale pentru tara noastra, nu ca cea de anul asta...
Eram curios cand incepe sa infloreasca si cat tine perioada de inflorire si daca necesita conditii speciale de intretinere( ingrasaminte, etc)?

#4
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.08.2006
Bougainvillea, intr-adevar, la clima noastra, nu are nici o sansa sa reziste afara. Deci, cu incredere, poti pastra planta, pe timpul iernii, pe un balcon inchis, la temperaturi de max. 10 gr. E chiar indicat sa ii oferi o perioada de repaos, sa infloreasca in vara urmatoare.
Vara prefera amplasare in locuri cu mult soare (iubeste soarele - de fapt, te gindesti exact la conditiile unei clime mediteraneene, sa i le poti oferi, macar pe timp calduros). Se uda din abundenta si se fertilizeaza o data pe saptamina.
Iarna, poti sa o uzi, putin, o data la 2 saptamini, in conditiile in care o pastrezi in incaperi cu temp. intre 7-10 grade.
Nu necesita ingrijiri deosebite; sa aiba un sol cu un bun drenaj si sa o tunzi primavara (infloreste pe lastarii noi).

#5
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View PostAndreiRN, on Aug 25 2007, 00:47, said:

Am doua din aceste plante in curte si sunt cat casa de mari.
Una este portocalie si cealalta rosu aprins.
Sunt extrem de rezistente si cresc ff repede.
Nu stiu nimica despre aclimatizarea de care vorbesti.

Normal ca nu stii nimica despre aclimatizare, vad ca stai in America.
Eu ma refeream la tara noastra, adica Romania...

Edited by grecul68, 02 September 2007 - 15:19.


#6
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Vorbim de acest arbust? Ma intereseaza foarte tare, ca am 2 si vine iarna si nu prea stiu ce sa fac cu ei sa nu-i pierd. Madam de la magazin mi-a zis sa-i plantez linistita in curte ca rezista peste iarna si acuma vad ca nu rezista afara...

Attached Files


Edited by Cela, 05 September 2007 - 12:05.


#7
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postanna's studio, on Sep 5 2007, 11:22, said:

Vorbim de acest arbust? Ma intereseaza foarte tare, ca am 2 si vine iarna si nu prea stiu ce sa fac cu ei sa nu-i pierd. Madam de la magazin mi-a zis sa-i plantez linistita in curte ca rezista peste iarna si acuma vad ca nu rezista afara...
Nu stiu cum ar rezista peste iarna neprotejata. Este o planta de origine mediteraneana si are nevoie de protectie pe timpul iernii. Revin cu amanunte cand am timp.

#8
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Multumesc de pont. Inca 2 intrebari:
1. inainte de a le duce in interior sa le schimb ghivecele?
2. pana la ce temperatura le pot lasa peste noapte afara?

Multumesc mult.

#9
mateuca

mateuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2007
Iti raspund eu la intrebari, anna's studio:
1. Nu e nevoie sa le schimbi ghivecele inainte de a le duce in interior. Substratul plantelor (pamintul, adica) se schimba doar primavara, si nu in fiecare an. In cazul plantei tale, daca e achizitionata anul asta, poti sa ii schimbi ghiveciul la primavara.
2. Planta rezista, pentru perioade scurte de timp, si la -1 gr. Dar nu te sfatuiesc sa incerci. Daca temperaturile nocturne ating 2 sau 3 grade, e de preferat sa muti planta in interior.

#10
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Multumesc frumos de raspunsuri.

Sa aveti o seara frumoasa si plantute sanatoase!

#11
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
cum se inmulteste ,va rog ? prin lastari ?

#12
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View PostHADE 61, on Sep 20 2007, 18:48, said:

cum se inmulteste ,va rog ? prin lastari ?
Bougainvillea este o planta decorativa si usor de ingrijit. In schimb la capitolul inmultire, necesita multa rabdare si ceva atentie, deoarece succesul actiunii depinde de conditiile oferite.
Mai precis, bougainvillea se inmulteste din butasi de varf (denumiti si lastari terminali) taiati in august-septembrie si plantati in substrat usor, afanat, cu drenaj bun,. Lastarii astfel plantati au nevoie cel putin o perioada de 3-4 saptamani de caldura constanta ( 22-24 g C), lumina difuza si umiditate ridicata.

#13
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
multumesc .adica daca as face ca la gardenie ,sa-i pun o folie peste ghiveci ,s-ar mai pastra temperatura si umiditatea si lumina , e bine ? e 25 lei in obor o planta adevarata ,sa vad ...

#14
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View PostHADE 61, on Sep 21 2007, 16:07, said:

multumesc .adica daca as face ca la gardenie ,sa-i pun o folie peste ghiveci ,s-ar mai pastra temperatura si umiditatea si lumina , e bine ? e 25 lei in obor o planta adevarata ,sa vad ...
da, cu folie peste ghiveci e foarte bine (o punga cu bucla de aer si legata etans in jurul ghiveciului astfel ca sa se pastreze umiditatea in interior. Eu mai folosesc pet-uri transparente de 2 l, taiate pe jumatate. Jumatatea superioara, (cea cu capac) o infig in pamantul din ghiveci, peste lastarul plantat, astfel incat formeaza mica cupola de plastic peste lastarul infipt acolo. Se pastreaza astfel umiditatea plus ca dupa perioada critica (10-14 zile) pot desface/desuruba capacul si las sa se aeriseasca putin. Dupa 10-20 de minute pun capacul la loc si aerisesc din nou peste cca 7-8 zile.
Astfel lastarii pusi la prins beneficiaza de umiditatea necesara creata prin condens pe peretii pet-ului dar periodic beneficiaza si de aer astfel incat sa nu putrezeasca de prea multa apa. :)

#15
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
multumesc

#16
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Oricand, cu placere. :)

#17
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Iata bougile mele cu tunsoarea de interior  :rolleyes:
Le merge foarte bine, abia astept primavara sa se bucure iar de curte si, poate pana atunci, chiar de un foisor pe care sa il completeze...

Sini, ce-ti fac ramurelele de bouga? S-au prins?

Attached Files



#18
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postanna's studio, on Nov 10 2007, 11:59, said:

Iata bougile mele cu tunsoarea de interior  :rolleyes:
Le merge foarte bine, abia astept primavara sa se bucure iar de curte si, poate pana atunci, chiar de un foisor pe care sa il completeze...

Sini, ce-ti fac ramurelele de bouga? S-au prins?
Le-ai "aranjat" bine pentru iarna, Anna...  Tine-el la soare si ferite de aer rece. :)
Cand ai de dat din aceea galbena/portocalie, sa stii ca sunt amatoare. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate