Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Bougainvillea

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
sini4910

sini4910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2007

View Postanna's studio, on Nov 10 2007, 11:59, said:

Iata bougile mele cu tunsoarea de interior  :rolleyes:
Le merge foarte bine, abia astept primavara sa se bucure iar de curte si, poate pana atunci, chiar de un foisor pe care sa il completeze...

Sini, ce-ti fac ramurelele de bouga? S-au prins?
Inca nu le-am pus in pamant.Le-au cazut frunzele care le aveau,au dat altele mici in varf si au facut niste bobite mici albe la baza ramurelelor.Cred ca de aici vor iesi radacinute.Eu astept,nu ma grabesc.

#20
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

View PostValentina30, on Nov 10 2007, 14:59, said:

Le-ai "aranjat" bine pentru iarna, Anna...  Tine-el la soare si ferite de aer rece. :)
Cand ai de dat din aceea galbena/portocalie, sa stii ca sunt amatoare. :)


Daca ai vedea cum ninge la mine in curte acuma.... numa' soare nu este zilele astea... :D Ele stau acum in fata unei ferestre mari, nu este curent deloc acolo. O sa le schimb locul cand va fi gata camera in care vor ierna, cam intr-o saptamana, dar tot in fata ferestrei vor sta, in viitoarea "gradina botanica"  ;)

Nu am bouga portocalie/ galbena, am doar mov/roziu, (amandoua sunt aceeasi culoare), e foarte frumoasa culoarea, daca vrei, cand le mai cresc ramurelele iti trimit cu cea mai mare placere  :kisstogether: .

Edited by anna's studio, 10 November 2007 - 15:16.


#21
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
zic multumesc si pentru bouga roz daca portocalie nu-i... :)  Dar nu taia acum din ele ca nu se prinde nimic. Numai la primavara ma incumet... si asa nu mai am loc in casa de plante :)

#22
sini4910

sini4910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2007

View Postanna's studio, on Nov 10 2007, 15:14, said:

Daca ai vedea cum ninge la mine in curte acuma.... numa' soare nu este zilele astea... :D Ele stau acum in fata unei ferestre mari, nu este curent deloc acolo. O sa le schimb locul cand va fi gata camera in care vor ierna, cam intr-o saptamana, dar tot in fata ferestrei vor sta, in viitoarea "gradina botanica"  ;)

Nu am bouga portocalie/ galbena, am doar mov/roziu, (amandoua sunt aceeasi culoare), e foarte frumoasa culoarea, daca vrei, cand le mai cresc ramurelele iti trimit cu cea mai mare placere  :kisstogether: .
Trimi-te si la mine putina zapada,ca e tare urat aici:ploua mocaneste si bate vantul

#23
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Aici a nins astazi cu fulgi din aceia ca din povesti; nu s-a prea pus zapada ca era destul de cald, dar daca va ninge asa peste noapte... cine stie?
Stati linistite, la tv au anuntat ca aceasta iarna va avea precipitatii in nestire, asa ca vom avea zapada multa. Toti!

Macar atata bucurie care ne aminteste de copilarie, nu?

Si noi, dupa ce ne zbantanim in zapada, venim la caldurica la florile iubite... ;)

#24
sini4910

sini4910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2007

View Postsini4910, on Nov 10 2007, 17:50, said:

Trimite si la mine putina zapada,ca e tare urat aici:ploua mocaneste si bate vantul


#25
tekila82

tekila82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2008
:huh: am nevoie de o mina de ajutor!cum sa ingrijesc acest arbust???nu vreau sa-l pierd va rog

#26
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
salut, vezi ca mai este un topic deschis pe tema asta.Citeste-l, poate te ajuta...

#27
tekila82

tekila82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2008
bougavillea fam.nyctagiancées =originara:brazil  perioada de inflorire=vara   18varietati  inaltime 5 m  planta urcatoare    temperaturi minime-5°c     buturage 25°c   sensibil la paianjenul rosu  primavara si vara ingrasaminte      prea multa umiditate=putrezirea radacinilor     caderea frunzelor iarna este normal dar vara lipsa de lumina   perioada de pauza in iarna pe temperaturi cuprinse intre 10-15°c care favorizeaza inflorirea vara   ghiveti prea mic sau lipsa de lumina nu infloreste   dupa toate aceste informati care le am nu reusesc sa o intretin,îi dau frunzulite mici iar dupa o saptamîna mor si tot asa i-am schimbat ghiveciul in primavara,i-am pus pamînt bun,am tratat-o pt boli,iarna a stat la temperatura constanta 22°c ce sa-i mai fac ca sa-si revina???

#28
lizi2

lizi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2007
Buna ziua tuturor
daca v-au ramas butasi dupa ce ati taiat bouga as dori lastarasi contra cost
va multumesc

#29
vickylucia

vickylucia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.05.2008
[quote name='lizi2' date='May 10 2008, 12:01' post='4550640']
Buna ziua tuturor
daca v-au ramas butasi dupa ce ati taiat bouga as dori lastarasi contra cost
va multumesc:buna LIZI eu pot sa te servesc cu roz

#30
lizi2

lizi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2007
Va multumesc mult de tot,imi doresc demult frumusetea asta

#31
tattoo07

tattoo07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.09.2007

View Postvickylucia, on May 11 2008, 16:33, said:

buna LIZI eu pot sa te servesc cu roz
Buna. M-ar interesa mult si pe mine, daca mai cumva butasi disponibili. Multumesc anticipat! :)

#32
marrina

marrina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.07.2008
Ma puteti ajuta cu un sfat referitor la Bougainvillea? Am cumparat una acum vreo luna. Avea vreo 20 de cm inaltime. I-au cazut toate "florile" si a inceput sa-i creasca un lastar lateral care are deja vreo 10 cm. Nu stiu ce sa-i fac ca sa fie din nou copacelul inflorit. Sa-i tai lastarul? Sa-l directionez cumva? Dar cum o fac sa infloreasca din nou? Are un ghiveci mititel, sa-i pun unul mai mare? Am tinut-o in casa, dar in fata geamului, la lumina. Mi s-a parut firava ca sa o las afara. Ma gandeam ca orice pala de vant o va zbura. Acum e tare uratica si eu cred ca pot face din ea un copacel frumos. Dar CUM?

#33
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
marrina , am cumparat si eu o plantuta prapadita cam ca a ta . primul lucru pe care l-am facut a fost sa-i schimb ghiveciul cu unul mult mai mare si scoasa la soare . incet i-au aparut frunzulite noi si cele vechi s-au uscat  , apoi in varful fiecarei crengute s-au format bractee si flori mici . am plimbat-o pana la mare cu tren cu aer conditionat , apoi am adus inapoi in portbagaj , nu i-a cazut nici-o floare , ingrasamant i-am pus praf de coaja de oua dizolvata o lingurita in 2 l de apa , o data cred .a mea e cumparata de la minis cam dupa 20 mai .n-am tuns-o ca nu aveam ce .

#34
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 14.03.2006
Acum o saptamana m-am intors din concediu, din Croatia, si nu am venit cu mana goala: am furat un lastarel de bougainvillea si cateva de leandru. Prea erau frumoase, nu am rezistat. Acum l-am pus la prins, sub pet, cum scrie pe aici. Nu l-am lasat insa deloc in apa, l-am pus direct. Deocamdata vad ca se tine bine, oare am vreo sansa cu el?
Va atasez 2 poze cu arborele din care am luat lastarelul, era plin de asa ceva acolo, de o frumusete deosebita si va urez ca si plantele voastre sa ajunga la fel.

Attached Files



#35
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu am taiat 2 lastari din bouga mea si i-am pus la prins direct in pamint cu borcanu in cap. s-au prins amindoi, numai ca unul dintre ei dupa vre-o luna de la inradacinare s-au uscat. asa ca as zice ca ai 50% sanse :)

#36
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
culoarea asta roz am luat si eu o planta cam de 170 cm , are 5 ramificatii de jos din niste tulpini grosute , 44 de lei in brico .asta banuiesc ca era cam la reduse deoarece abia acum i  s-au imbracat ramurile in frunze noi si dese plus noi crengute .doar nu s-o face si a mea ca cea din poza ...desi nu sunt chiar interesata sa mai am una la fel , am taiat totusi o crenguta si am pus-o in apa de cateva zile , nu da nici-un semn dar arata bine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate