Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4195
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Buna ziua stimati colegi forumisti, ma aflu in situatia sa aleg tipul de teava pentru instalatia de incalzire a unei casute P+E, teava se va monta ingropta in sapa,se vor pune doua distribuitoare la parter si etaj, instalatia e clasica cu calorifere....nu stiu daca sa folosesc PPR sau PEX sau cupru izolat sau altceva, vad ca sunt foarte multe variante pe piata....
Cosntructorul imi da libertatea sa aleg, el standard face cu PPR iar diferenta de pret daca vreau altecva o suport eu...

#4196
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Eu as merge pe ppr.

#4197
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pune PEX teava-in-teava (pipe-in-pipe) si cere-i instalatorului o reducere la manopera, pentru ca se lucreaza mai usor, mai rapid si mai sigur ca PPR.

Cupru e durabil si relativ usor de lucrat, dar e foarte scump si e mare riscul sa se deterioreze la lucrarile ulterioare (tencuit, turnat sape).

Edited by kolfleading, 16 October 2017 - 05:59.


#4198
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut! Locuiesc la casă ( Ilfov) și au ajuns la mine cu apa și canalizarea. Pt apa, în curte, am cumpărat țeavă pehd Valrom de 25 PN 6. Pt protecție și eventuală înlocuire o voi baga prin țeavă de 110. Este bună această țeavă? Adică trebuia sa fi luat PN 10? Nu avea la Brico..
Cei care instalează zic că în rețea este o presiune de 3 - 3,5 bari.
Deja a fost montată în bransament.
Mulțumesc.

Salut! Locuiesc la casă ( Ilfov) și au ajuns la mine cu apa și canalizarea. Pt apa, în curte, am cumpărat țeavă pehd Valrom de 25 PN 6. Pt protecție și eventuală înlocuire o voi baga prin țeavă de 110. Este bună această țeavă? Adică trebuia sa fi luat PN 10? Nu avea la Brico..
Cei care instalează zic că în rețea este o presiune de 3 - 3,5 bari.
Deja a fost montată în bransament.
Mulțumesc.

#4199
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ieri am fost la o cunostinta care are casa noua, instalatie noua cu tevi PPR ingropate si nu i se incalzeau cum trebuie caloriferele.

Cand am auzit simptomele, am crezut ca e doar o problema de echilibrare hidraulica.

Dupa cateva ore de reglat si dereglat, mare parte din calorifere tot nu mergeau. Intrucat toate incercarile de reglare au esuat, ne-am apucat sa demontam calorifere, robineti, racorduri, sa le schimbam intre ele, etc. In final, disperati, murdari, cu hainele ude, am dezgropat un cot PPR, am pus mana pe foarfeca de teava si l-am taiat. Ambele racordari erau strangulate cu "guler" de PPR topit. Gaura care a mai ramas era de vreo 3 mm diametru. Am mai scos un racord...aceeasi poveste. Am taiat si un racord de sub centrala ... aceeasi poveste.

In concluzie, a ramas ca omul o sa caute pe cineva sa-i refaca instalatia, in regim de urgenta, cu cupru aparent.

Este foarte usor de gresit si obturat fitingul. Instalatorul care i-a facut instalatia cica era cu experienta, cu "doctorat" in instalatii luat in Spania si Italia...

Parerea mea este ca PPR este o tehnologie ieftina si proasta. O gramada de electro-zugravi si-au cumparat plita de lipit PPR cu 80 RON si acum sunt mari "instalatori cu experienta".

Pentru instalatii ingropate, este mai bun cu PEX in copex (tub riflat) sau cupru la colac, dupa buget.
Pentru instalatii aparente, este mai bun cu PEX-AL cu fitinguri sertizate sau cu manson alunecator (Tece, Rehau) sau cupru, dupa buget.

Eu personal nu prea agreez cuprul, pentru ca e scump, exista riscul de coroziune galvanica cu caloriferele, este zgomotos in instalatii cu calorifere.

PS: La PPR, de multe ori, "gulerul" care obtureaza lipitura se formeaza chiar din faza initiala de incalzire a tevii, inainte de introducerea in fiting. Asta se intampla daca instalatorul impinge prea adanc teava in plita de incalzire sau in fiting.

Daca vreti sa faceti lucrari DYI cu PPR, stiu ca ia mai mult timp, dar trasati cu creionul pe teava adancimea pana la care sa introduceti in plita, cam cu 2 mm mai putin decat adancimea totala cat ar trebui sa intre teava in fiting. Stiu ca ia ceva mai mult timp, dar se reduc semnificativ sansele sa faca "guler".

PPS: Eu acum in apartament am instalatie cu cupru aparent, dar la casa in constructie am mers pe PEX.

#4200
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Daca e bou (instalatorul), nici pe cupru nu va lucra bine.
Prostia nu da garantie la lucrare ... Posted Image
Fara a avea treaba cu instalatiile, mi-am pus singur centrala, pe ppr.
Si, exact cum spuneai de trasat pe teava, asa am facut si eu, fara sa citesc in stele ... daca te duce putin capul, nu dai in gropi, iti iese si o amarata de instalatie pe ppr, nu-i inginerie aeronautica.
Bine, nu e pentru cei care au 2 maini stangi ...

Edited by shymano, 20 November 2017 - 12:26.


#4201
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
confirm si eu ca primul meu contact cu PPR-ul a fost cand mi-am facut singur instalatia pentru centrala termica. Am mers cu tur/retur de 25 prin sapa de pe hol, apoi am intrat in camere cu 20 catre fiecare calorifer. Am facut echilibrarea hidraulica din robinetii de retur si ma folosesc de 5 ani de zile de instalatia astfel facuta.
Mi se pare de bun simt sa stergi cu ceva alcool inainte sa lipesti si sa trasezi si semn cu un marker. Am facut lucrul asta fara sa citesc in prealabil ca trebuie facut.

#4202
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 shymano, on 20 noiembrie 2017 - 12:25, said:

Daca e bou (instalatorul), nici pe cupru nu va lucra bine.
Problema este ca pe PPR sunt mai multi boi decat pe cupru, pentru ca pare foarte usor si ieftin.

 shymano, on 20 noiembrie 2017 - 12:25, said:

Fara a avea treaba cu instalatiile, mi-am pus singur centrala, pe ppr.
Si ai legat caloriferele in serie? Posted Image

 mariusonweb, on 20 noiembrie 2017 - 12:35, said:

Mi se pare de bun simt sa stergi cu ceva alcool inainte sa lipesti si sa trasezi si semn cu un marker.
Numai sa nu impingi teava prea adanc...daca o impingi prea adanc, atunci se obtureaza lipitura.


Si inca o chestie: am auzit ca multi instalatori se feresc de tehnologii de genul manson alunecator sau fitinguri sertizate din cauza ca sunt scumpe sculele. Pai, mai oameni buni, sculele alea ar trebui sa te ajute sa lucrezi mai repede, sa fii mai productiv, sa-ti recuperezi investitia si apoi sa faci un profit mai mare.

In timpul necesar sa pregatesti - trasezi - degresezi - incalzesti o lipitura la PPR, ai putea monta 3 fitinguri cu manson alunecator (Tece, Rehau) pe teava Pex.

#4203
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

 kolfleading, on 20 noiembrie 2017 - 15:46, said:

Si ai legat caloriferele in serie? Posted Image
Am tras o teava din centrala la calorifer, de la asta o teava la urmatorul si tot asa ... pana la vecina, inainte sa moara.
Posted Image
Le-am pus asa cum trebuie, singura chestie pe care am mai pus-o in plus fata de proiectul facut de mine, nestiutorul, a fost o supapa de sens, dupa sfatul primit tot aici.
Toate bune si frumoase de cativa ani ...

#4204
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 kolfleading, on 20 noiembrie 2017 - 15:46, said:

...........
In timpul necesar sa pregatesti - trasezi - degresezi - incalzesti o lipitura la PPR, ai putea monta 3 fitinguri cu manson alunecator (Tece, Rehau) pe teava Pex.
Si clientul care vrea ieftin , ce zice ?????

#4205
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Și dacă eu nu pot oferi/livra decît bine proiectat și realizat (sau în traducere pentru cei care vor doar ieftin... gîndit și făcut), ce mă interesează pe mine ce zice clientul care vrea doar ieftin? Să sune la ziar, unde va găsi „decît” „eftin”. Posted Image

#4206
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Din pacate nu te poti juca prea mult cu lucrarile , nu poti renunta asa , " etic " ...

#4207
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Depinde de cerere și ofertă... vrea clientul ieftin? aia primește, vrea clientul calitate? aia primește. Din ceea ce am observat eu în ultimii 2-3 ani, cererile și ofertele au început să se potrivească reciproc, precum „temperaturile” în rezervoarele cu stratificare. Posted Image

#4208
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 shymano, on 20 noiembrie 2017 - 18:12, said:

Am tras o teava din centrala la calorifer, de la asta o teava la urmatorul si tot asa ...
Deci ai renuntat la teoria ca trebuie legate in serie? Sa se incalzeasca camerele pe rand, asa?

 86-APP, on 20 noiembrie 2017 - 18:22, said:

Si clientul care vrea ieftin , ce zice ?????
Lucrarile cu PPR se fac cu materiale ieftine, manopera ar trebui sa fie mai scumpa, ca e mai greoaie si mai lenta.

Lucrarile cu PEX se fac cu materiale mai scumpe (teava ieftina, fitinguri scumpe, distribuitoarele iarasi costa ceva), cu scule speciale, dar manopera ar trebui sa fie mai ieftina ca e mai usor de lucrat si mai rapid. Mai ales alea cu manson alunecator, sunt si foarte anti-prost. Trebuie sa fii mare bou sa gresesti una de-asta.

La noi, deocamdata, lucrarile cu PEX sunt de doua ori mai scumpe: sunt mai scumpe si fitingurile, e mai scumpa si manopera, motivul invocat fiind ca necesita scule speciale.

Dar realitatea este ca acele scule speciale fac munca instalatorului mai rapida si mai usoara.

#4209
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 kolfleading, on 20 noiembrie 2017 - 21:32, said:

La noi, deocamdata, lucrarile cu PEX sunt de doua ori mai scumpe: sunt mai scumpe si fitingurile, e mai scumpa si manopera, motivul invocat fiind ca necesita scule speciale.
Doar daca folosesti fitinguri "speciale" . In principiu la teava de PEX clasa 15 adica 16 x2 si 20x2  se pot folosi fitingurile de pex-al fara nici o problema sau fitinguri mecanice normale ptr pex (fara O-ring) .

Daca ai o teava calitativa nu ai nevoie de fitinguri "speciale" .

Adica sistemul PIP este gindit astfel incit sa poti inlocui  o teava oricind cu costuri minime .

In cazul fitingurilor de tip sertizare/manson alunecator trebuie sa schimbi si fitingul ceea ce nu e necesar la fitingurile clasice mecanice .

Din practica de 17 ani nu a "curs" nici un fiting mecanic ..


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i2Ec3zLp8Lc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Se pot vedea "sculele speciale" .


Teava a fost inlocuita fiindca a fost taiata cu un polizor unghiular odata cu sapa Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oHl1cJ64W_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Daco_Get, 21 November 2017 - 09:39.


#4210
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

 kolfleading, on 20 noiembrie 2017 - 21:32, said:

Deci ai renuntat la teoria ca trebuie legate in serie? Sa se incalzeasca camerele pe rand, asa?
Asa trebuia, in serie si sa se incalzeasca pe rand ???
Recunosc, asta mi-a scapat ... promit ca data viitoare asa fac.
Eventual sa se incalzeasca decat primul si ultimul calorifer ...

#4211
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Daco_Get, on 21 noiembrie 2017 - 09:19, said:

Se pot vedea "sculele speciale" .
Doresc sa clarific: eu ma refer la fitinguri cu manson alunecator (Rehau, Tece) sau fitinguri sertizate.
Eu te cred ca tie personal nu ti-a curs nici un fiting in 17 ani de experienta, dar eu personal consider ca fitingurile cu manson alunecator sunt mai anti-prost, mai "pe viata".

 shymano, on 21 noiembrie 2017 - 09:26, said:

Asa trebuia, in serie si sa se incalzeasca pe rand ???
Imi cer scuze, te-am confundat cu colegul tehnics, care prin Octombrie anul trecut sustinea ca trebuie legate in serie ca sa nu ai probleme cu echilibrarea hidraulica. Posted Image

https://forum.softpe...0#entry19959938

#4212
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 kolfleading, on 21 noiembrie 2017 - 09:53, said:

Doresc sa clarific: eu ma refer la fitinguri cu manson alunecator (Rehau, Tece) sau fitinguri sertizate.
Eu te cred ca tie personal nu ti-a curs nici un fiting in 17 ani de experienta, dar eu personal consider ca fitingurile cu manson alunecator sunt mai anti-prost, mai "pe viata".

Fix la fel de "anti-prost" si "pe viata"  sunt si fitingurile mecanice la Pex . Adica nu cred ca trebuie vreo scoala speciala sa montezi un fiting mecanic  Posted Image .Nici scule speciale .

Fitingurile cu manson alunecator sau sertizare sunt folosite atunci cind nu vrei sa te folosesti de sistemul PIP ci doar de calitatea tevii.

Din punctul meu de vedere fitingurile cu manson alunecator  sau sertizare sunt un "moft" la Pex .

Folosesc sertizarea la Pex-al unde intr-adevar  sunt un "must have" daca vrei o instalatie fara probleme. Dar acolo nu e cazul de sistem PIP .

Edited by Daco_Get, 21 November 2017 - 12:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate