Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4213
mariusudr

mariusudr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2017
Buna ziua, dupa o saptamana de citit am ajuns la finalul acestui topic.Felicitari tuturor pentru aceste informatii impartasite aici. Am gasit pareri pro si contra despre sistemele de tevi ce pot fi folosite pentru diferite instalatii la casa omului. In toate aceste randuri am gasit si raspuns la anumite intrebari ale mele dar cu toate acestea sunt cateva la care nu am raspuns. Problema pentru mine este putin in ceata dar pentru acest grup cu siguranta nu este asa. Doresc sa incep punerea in opera a unei instalatii termice si sanitare cu ajutorul unui instalator. Am gasit pe cineva , dar se pare ca trebuie sa mai caut.
Este vorba despre o instalatie de incalzire cu calorifere (11 circuite) : vreau sa folosesc teava Pipe in Pipe Uponor Comfort pex a 16x2, necesarul termic este calculat, caloriferele sunt gasite. Vreau sa ma ajutati aici cu gasirea distribuitoarelor, coturilor de 90grade (vor fi in pereti pentru realizarea conexiunii de 90grade catre robinetii caloriferelor) - cele de la uponor sunt destul de scumpe iar aici pe site am vazut doi useri (Daco_Get si Raduk) ca folosesc alte marci (poate ma ajutati cu magazine on-line). Dupa toate acestea va fi nevoie si de un sfat in legatura cu robinetii caloriferelor sa fie cu EuroKon sau cu conexiune alama PEX-al - 1/2 si robinet FI 1/2.

Va multumesc !

#4214
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu n-as taia teava in perete sa pun cot de racord la robinet. Ma degraba as face un sant mai adanc si o curba mai larga astfel incat teava sa iasa orizontal din perete direct in robinetul cu kit de racord direct la pex.

#4215
mariusudr

mariusudr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2017
Multumesc pentru raspuns ! Trebuie sa vad in cartea tehnica cat este raza pe care o poti face cu teava respectiva. Am vazut ca domnii Daco_Get si Raduk pun in opera astfel de sisteme, poate si dumnealor imi pot da un sfat.

Va multumesc!


Legat de Pex a confort uponor am gasit raza minima de indoire 80 mm , asta inseamna ca trebuie sa sap in perete undeva la 9 centimetri ca sa fie realizata lucrarea conform producatorului. Mai astept ajutor, va multumesc!

#4216
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Cartea tehnica de la pexgol poate te ajuta :

Attached File  Manual Instalare MULTYGOL - PEXGOL.pdf   6.09MB   67 downloads

Edited by Daco_Get, 21 November 2017 - 15:05.


#4217
mariusudr

mariusudr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2017
Va multumesc pentru ajutor. Revin dupa ce citesc.

Sanatate!

#4218
mariusudr

mariusudr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2017
Si acum ramane tot conectica si distribuitoarele sa le caut, poate ma ajutati cu un distribuitor / magazin on line . Vreau sa cumpar materialele si sa il pun pe domnul instalator sa se apuce de treaba. Va multumesc pentru ajutor !

Sanatate !

#4219
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e obligatoriu sa sapi atat in perete daca iesi cu teava la 45 de grade. In situatia asta nu vei putea pune robinete termostatice (nu e corecta pozitia de montaj).
Dar nu as face asta, e urata teava comparat cu pipele alea cromate.

#4220
daciliberi

daciliberi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2017
La Multi Ani cu Sanatate si mult spor in 2018
1.Lamuriti-ma va rog in care instalatie (incalzire, ACM, AR) apare Lovitura de Berbec, si unde ar trebui instalata smecheria ce o atenueaza.
2. Cand am turnat fundatia, am pozitionat teava de polietilena de 25mm neagra cu dunga albastra, pt AR de la furnizor (care zice: presiune de lucru 3bar), pe ea scrie 6bar. Unii m-au sfatuit sa bag alta, ca asta ar crapa. Ce parere aveti?
multumesc

#4221
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Salut, ar trebui sa aleg teava pentru incalzire cu CT in condensatie, calorifere si distribuitor.
Variantele sunt strict urmatoarele:
Valrom TEAVA <PEXKIT> CU BARIERA DE OXIGEN, ALBA D.16X2 MM Teava PE-Xb
Tiemme TEAVA PEX TIEMME 16 X 2 MM COBRAPEX cu bariera de oxigen EVOH Tip B (PE-Xb)
Vogel Noot Teava cu bariera de oxigen Pe-Xcellent 16x2 tip Pe-Xc

Va rog sa ma sfatuiti sa aleg cea mai buna varianta, multumesc.

#4222
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Salut, stie cineva unde pot sa filetez o teava de 1/2 pentru gaze in Bucuresti?
Im trebuie doar doua filete.

In disperare de cauza am vrut sa cumpar azi un cap de filetare dar nu stiu daca pot sa il folosesc fara suportul cu clichet.
Oare imi fac treaba cu dracia aia si o cheie reglabila sanatoasa?
Teava are 1,5 m.

Multumesc

#4223
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cel mai sigur la OBOR in tirg

#4224
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Decat sa ma duc pana acolo imi cumpar o trusa hobby si am terminat balciul. :)
Cand da caldura oricum trebuie sa scot niste tevi din casa pe exterior ca am daramat sobele.

Asa ammfacut si cu polipropilena nu am gasit la nimeni un aparat de lipit pentru doua ore. Am cumparat o panarama din Brico si am terminat treaba.

Uite asa se mareste colectia de “scule” si ce repede apar prietenii ca au si ei nevoie de ceva. :(

Cand am dat 8 milioane pe rotopercutor au zis ca sunt nebun dar toti aveau nevoie de gauri prin pereti. Am facut si pret special pentru ei 5 lei/gaura si nu a mai vrut nimeni. :)
Scuze de ot.

#4225
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca esti aproape sau iti convine zona Piata Ferentari , iti trimite in privat , unde poti fi ajutat .

#4226
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrazvan_u, on 04 martie 2018 - 16:27, said:

Salut, stie cineva unde pot sa filetez o teava de 1/2 pentru gaze in Bucuresti?
Im trebuie doar doua filete.

In disperare de cauza am vrut sa cumpar azi un cap de filetare dar nu stiu daca pot sa il folosesc fara suportul cu clichet.
Oare imi fac treaba cu dracia aia si o cheie reglabila sanatoasa?
Teava are 1,5 m.

Multumesc

Merge destul de ușor cu capul acela de filetare și un mops pe post de suport cu clichet. Ideal ar fi să folosești un ulei de filetat, dar merge și cu wd40.

Edited by MembruAnonim, 04 March 2018 - 21:13.


#4227
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Am luat azi filiera de la Yato.
Acum sa imi fac timp sa mesteresc.

Multumesc pentru sfaturi.


#4228
costyn007

costyn007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.09.2010
Va salut, am nevoie de o recomandare din parte voastra, pe ce producator imi recomandati sa merg pentru teava cupru colac moale neizolata 15x1 mm, Feinrohren Italia sau Sanco - Wieland Germania?
Multumesc anticipat.

#4229
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Marfa filiera.
A mers fara menghina. La un capat am cot si am infipt teava in stalpul de la gard. :)

Attached Files



#4230
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcostyn007, on 07 martie 2018 - 13:10, said:

Va salut, am nevoie de o recomandare din parte voastra, pe ce producator imi recomandati sa merg pentru teava cupru colac moale neizolata 15x1 mm, Feinrohren Italia sau Sanco - Wieland Germania?
Multumesc anticipat.

Pentru ce vrei sa folosesti cupru colac ?

Oricum ia o teava care iti da o fisa tehnica si garantie scrisa :)

https://sistemecupru...n-tevi-de-cupru

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate