Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#4231
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Gata treaba.
Greu singur dar am rezolvat.

Verificat de trei ori la interval de 15 min daca sufla pe undeva gaz.
Totul ok.

Sunt mandru de mine. :)

PS Nenorocitul ala care a instalat cuptorul si plita acum multi ani a ciordit un robinet.
Am cumparat doi si el a montat doar unul. Te doare mintea ce oameni. Sa te faci de cacao pentru 15 lei. :(

Attached Files

  • Attached File  gata.jpg   134.54K   68 downloads


#4232
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Din ultimele pagini am inteles ca unii sunt de acord cu PPR, altii nu. Ceea ce mi se pare normal... Dar totusi, poate cineva recomanda niste producatori cu un raport pret/calitate decent? Am nevoie pentru o instalatie de incalzire la un P+1, ingropata in sapa (calorifere dimensionate pentru agent termic la temperatura joasa, 55/45).

Instalatorul zice sa luam aquatherm verde, dar pentru un motiv care imi scape este de peste doua ori mai scump decat un PPR gri de la valrom, iar fata de unele marci de ppr alb e aproape de 3 ori mai mult (la aceleasi diametre si grosimi ale peretelui).

Edited by oMariusRO, 13 March 2018 - 18:42.


#4233
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostoMariusRO, on 13 martie 2018 - 18:39, said:

Am nevoie pentru o instalatie de incalzire la un P+1, ingropata in sapa (calorifere dimensionate pentru agent termic la temperatura joasa, 55/45).




Daca vrei sa ingropi in sapa cred ca e mai bine sa te orientezi la un sistem tip PIP ( pipe in pipe) !

#4234
costyn007

costyn007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.09.2010

View PostDaco_Get, on 09 martie 2018 - 12:29, said:


Pentru ce vrei sa folosesti cupru colac ?

Oricum ia o teava care iti da o fisa tehnica si garantie scrisa Posted Image

https://sistemecupru...n-tevi-de-cupru

Vreau sa folosesc cupru colac pentru ingroparea acestuia in sape pentru racodarea caloriferelor.

#4235
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcostyn007, on 15 martie 2018 - 14:01, said:

Vreau sa folosesc cupru colac pentru ingroparea acestuia in sape pentru racodarea caloriferelor.
Baga mai bine PEX...e mai rezistent la calcat pe el (si o sa fie calcat in picioare bine de tot de catre cei care toarna sapele), e neutru si izolator dpdv electro-chimic, e mai ieftin...
Daca nu abuzezi frecvent cu temperaturi peste 70 C, o sa fie la fel de durabil ca si cuprul...

#4236
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcostyn007, on 15 martie 2018 - 14:01, said:


Vreau sa folosesc cupru colac pentru ingroparea acestuia in sape pentru racodarea caloriferelor.

Si de ce ai plati pe cupru ceea ce poti face ff bine cu Pex in sistem PIP ?

View Postkolfleading, on 15 martie 2018 - 14:06, said:


Daca nu abuzezi frecvent cu temperaturi peste 70 C, o sa fie la fel de durabil ca si cuprul...
Si daca "abuzezi " pina la 95 de grade tot cca 500 de ani are durata de viata !

#4237
costyn007

costyn007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.09.2010

View PostDaco_Get, on 15 martie 2018 - 14:14, said:


Si de ce ai plati pe cupru ceea ce poti face ff bine cu Pex in sistem PIP ?


Si daca "abuzezi " pina la 95 de grade tot cca 500 de ani are durata de viata !
Merg pe cupru deoarece imi trebuie undeva la 100 m si diferenta de bani nu este foarte mare intre cupru si pexgol. Instalatia o realizez eu personal si nu am gasit nici o recomandare in legatura cu producatorii de teava cupru. In majoritate magazinelor am gasit Feinrohren si Sanco.

#4238
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dar in cazul asta de ce o vrei neizolata ? Esti masochist cumva, de vrei sa izolezi tu personal 100ml de teava, in loc sa o cumperi gata izolata ?
Cu ce te-ai gindit sa izolezi acei 100ml de teava de cupru colac, neizolata ?

#4239
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
O sa te bata mos craciun pana faci coturile la suta aia de metri de cupru fara sa turtesti teava. Mai ales daca nu ai sculele.

#4240
costyn007

costyn007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.09.2010
Izolatia o am deja cumparata (am prins-o la oferta de black friday) si lungimea maxima pe care o sa trec cu teava este de 10m si 3 coturi. Pentru realizarea coturilor am o presa de indoit de la topex care la fel am cumparat-o de black friday la oferta.

#4241
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 07.12.2013
Buna seara. As dorii sa-mi dati un sfat : teava ppr insertie fibra bazaltica vs insertie aluminiu vs insertie fibra compozit
Care din cele 3 tipuri de teava PPR este mai buna pentru a realiza o instalatie de incalzire pentru o centrala de apartament . Tevile vor fi montate aparent- montate la vedere.                               Ce este PPR -ul cu insertie bazaltica ?-vad ca are cel mai mare pret dintre cele 3 enumerate de mine. Inseamna ca este si cea mai buna din punct de vedere calitativ ?
Multumesc anticipat.

#4242
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
Eu zic ca e vorba doar de placerea - dorinta, de a fi in trend. La mine functioneaza cu Al din 2000, zero reprosuri.

#4243
apxaika

apxaika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.07.2017
Salut, am refacut instalatia sanitara in baie si bucatarie - au un perete comun, cel cu tevile. Instalatorul a lucrat pe ppr (gri). Cineva mi-a spus ca instalatorul ar fi trebuit sa foloseasca izolatie la tevile bagate in perete, el a spus ca nu este nevoie - a pus tevile si le-a ingropat in ipsos. E vreo greseala, risc sa am probleme?

#4244
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Indicat era sa foloseasca si burete, chiar daca teava PPR este foarte groasa in carne si pare ca nu ar mai fi nevoie de izolatie. Teava de apa rece condenseaza si drept urmare nu strica sa fie izolata un pic, macar asa de ochi soacrei (a clientului). Teava de apa calda se dilata si daca are burete, are unde sa se dilate, fara sa forteze teurile si coturile si sa crape in timp la schimbarea de directie.

#4245
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Daca sunt ingropate ermetic n-o sa aiba condens pentru ca nu o sa le ajunga aerul care sa poarte umezeala pana la ele, altfel, punctele ce privesc dilatarea sunt pertinente.

#4246
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Poți să-mi dai un exemplu de „îngropare ermetică”? Mulțumesc anticipat. Posted Image

#4247
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
De exemplu, cand sunt inglobate in masa zidariei sau a tencuielii, eventual dupa o placa de faianta sau niste vopsea lavabila nu ai contact direct al aerului cu exteriorul conductei -> nu ai transport de vapori.

Daca ar fi intr-o ghena de instalatii, de exemplu, stii prea bine ca sunt diverse orificii tehnologice pe unde pot exista infiltrari mai mici sau mai mari.

Cam astea-s strategiile de evitarea condensului la orice. Fie izolezi termic, fie ascunzi dupa o bariera de vapori, fie diverse combinatii din ambele.

#4248
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Așa cum văd eu lucrurile, în zidărie sau tencuială nici nu poate fi vorba de „îngropare ermetică”. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate