Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Steatoza hepatica

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#37
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostKdefthog, on Oct 16 2008, 13:45, said:

Atunci mancati prajeli, carne, lapte, oua si branza cat puteti, fara legume si fructe si vedeti cum va simtiti. Poate va faceti bine, poate nu, desi la majoritatea se duce de rapa totul in organism.

Deci persoana respectiva inca mai are pietre la rinichi, ficatul e semi-praf, desi tine un regim "drastic" si sanatos. Presupun ca o duce foarte rau, analize peste analize care ies proast, lipsa de energie etc.
Nu am zis asta, nu ma parafraza. Am zis ca nu toate sunt corectabile.

Tu nu stii ce e steatoza, corect? Ce stii ti-a spus google. Ficat semipraf e pateul din magazin.

Ai fi invidios pe asa analize, nu-ti da cu parerea. Nu o duce fizic rau, analizele sunt mai mult decat perfecte (bineinteles, o usoara macrocitoza, lipseste B12, dar nu doare). Stiu unde bati, colesterolul ala i-ar face invidiosi si pe copii de gradinita. Psihic, ce sa spun...e ca una care tine toata viata cura de slabire si tot grasa e.
Omul este imperfect prin definitie. Ajungi bun de Socola daca iti faci un scop in viata in a te mentine sanatos. Adam si Eva au fost perfecti pentru scurt timp. Atat.

#38
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Omul este perfect prin definitie, ca asa l-a facut Dumnezeu! Toate sunt corectabile, intr-o anumita masura, tine de tine cat de mult vrei sa corectezi ceva, iar "moderatia" de care zici tu si modul in care aceasta este aplicata de foarte multa lume ucide.

Nu stiu ce-i aia steatoza si nici ficat semipraf nu-i, probabil ca a fost o alegere proasta de cuvinte din partea mea. Si cu ce difera informatiile de pe google cu cele din carti, ca tot atatea "variante" gasesti in ambele parti, daca aceasta vrei sa zici.

Omul are capacitatea de a se adapta, atat la bine cat si la rau, deci probabil persoana de care vorbesti are ceva probleme la "partea superioara", care nu sunt deloc de neglijat.

In opinia mea esti destul de pesimista in legatura cu sanatatea omului, de parca am fi condamnati sa fim bolnavi si sa ne taram oasele pe la 80 de ani...

Edited by Kdefthog, 16 October 2008 - 14:26.


#39
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
A auzit cineva de medicamentul BARACLUDE (ENTECAVIR)?  e adevarat ca tratamentul pe o luna costa 500 euroi? si ca e cel mai bun pt hepatita B ? cat de mari sunt sansele sa se 'lipeasca' de ficat o 'mica' ciroza in conditiile astea? ...sa ne interesam din timp de loc de veci...

#40
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
helloo,
proaspat mi-a iesit tgp=115 (max34), tgo=41 (max 35) trigliceride 191(max 150) restul sunt in limite, dar cica am "ficat grass" sau steatoza hepatica, nu ma doare nimic, nu prea consum alcool dar am fo 100 de kile adica cu fo 15 in plus, cat de bine se impaca astea toate cu porcu` care viseaza deja cutitu` si eu pe porc? serios medicul mi-a zis cu CUMPATARE n-a zis nici da nici ba; ce naiba cumpatare cu slana afumata, cu ceapa rosie si palinca? si as putea da exemple de care numai daca le scriu fac hepatita si ale naibii alea imi plac cel mai mult...

spor...si sanatate

#41
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postglofiizz, on Dec 5 2008, 20:17, said:

...

Pentru sanatatea ta e bine sa "gratiezi" porcul anul asta. Si niste teste virale hepatice + ceva miscare pentru scadere corporala + o alimentatie mai echilibrata ti-ar prinde tare bine.

#42
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Am citit pe un prospect de ginseng siberian, că ar fi uitil și în steatoză hepatică (printre multe alte efecte pozitive).
N-ar strica să întrebați și medicu înainte să îl luați.

Edited by Mirovaia_Scorb, 06 December 2008 - 02:59.


#43
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
am tot citit pe aici si prin alte parti dar am o lista de alimente care nu stiu daca se "contrazic" cu ficatul gras (suna mai romaneste decat steatoza ...), care sunteti mai patiti invatati si pe altii va rog:
usturoi, paine, branza sarata, branza proaspata, cascaval, ciuperci, rosii, ardei iute, ardei gras, struguri, oua se pot consuma? raspunsuri de genul :"cu cumpatare" sunt ineficiente dar merg foarte bine alea de genul : nu mai mult de 50 g/zi sau 1 buc/zi...


spor si sanatate

ps. porcu` l-am gratiat, la "insistentele" lui ionutz78 da` am pus ochii pe o pereche da claponi ... problema e ca n-au soric... hi hi hi

#44
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postglofiizz, on Dec 6 2008, 16:46, said:

ps. porcu` l-am gratiat, la "insistentele" lui ionutz78 da` am pus ochii pe o pereche da claponi ... problema e ca n-au soric... hi hi hi

Multumesc ca ai tinut cont de insistentele mele si l-ai gratiat pe sarmanul de porc ;)
Pentru cei interesati atasez un regim valabil in hepatopatii (inclusiv steatoza hepatica)
                


REGIM DIETETIC DE CRUTARE HEPATICA

    PRINCIPII

- 5-6 mese pe zi
- cantitati mici
- orar fix de masa
- masa de seara cu 2-3  ore inainte de culcare

    PERMISE

     -carne de vita, pasare,  peste alb, curcan
     -lapte de vaca, iaurt,  branza de vaci, cas, urda
     -oua in preparate  (sufleuri, budinci), 1 ou fiert la 2 zile
     -paine alba sau  intermediara
     -dovleac, fasole verde,  loboda, conopida, salata verde, ardei gras, rosii (se consuma ca salate,  coapte, la mancaruri cu carne, soteuri, sufleuri)
     -cartofi
     -fructe ca atare sau  sucuri de fructe
-    sosuri dietetice  (faina cu apa rece)
     -condimente aromate: patrunjel,  marar, cimbru, leustean
-    desert din fructe,  branza de vaci, lapte si fainoase

    INTERZISE

     -carne grasa: porc,  gasca, rata, vanat
     -mezeluri, conserve
     -branzeturi grase:  cascaval, branza topita, telemea de oaie
     -prajeli (oua, grasimi,  slanina, untura)
         -alune, arahide, nuci,  fistic, migdale
     - ciocolata, cacao,  creme de unt si cacao
     -alcool, ceai chinezesc  negru
-    bauturi carbogazoase
  - condimente  iritante: piper, ardei iute, boia, otet

Edited by ionutz78, 06 December 2008 - 18:04.


#45
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postglofiizz, on Dec 6 2008, 16:46, said:

am tot citit pe aici si prin alte parti dar am o lista de alimente care nu stiu daca se "contrazic" cu ficatul gras (suna mai romaneste decat steatoza ...), care sunteti mai patiti invatati si pe altii va rog:
usturoi, paine, branza sarata, branza proaspata, cascaval, ciuperci, rosii, ardei iute, ardei gras, struguri, oua se pot consuma? raspunsuri de genul :"cu cumpatare" sunt ineficiente dar merg foarte bine alea de genul : nu mai mult de 50 g/zi sau 1 buc/zi...


spor si sanatate

ps. porcu` l-am gratiat, la "insistentele" lui ionutz78 da` am pus ochii pe o pereche da claponi ... problema e ca n-au soric... hi hi hi

Uite citeste si ce am scris aici, "ficat gras".

Din ce a zis ionutz78 ai face bine sa elimini si produsele animale si vegetale care contin grasimi, adica deloc produse animale si fara uleiuri, seminte. Adica limiteaza consumul de grasimi la 20-30 de g pe zi maxim, mananc multi carbohidrati complecsi, cartofi, orez, dovlecei si putine fasole, linte.

#46
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postionutz78, on Dec 6 2008, 17:50, said:


REGIM DIETETIC DE CRUTARE HEPATICA

    PRINCIPII

- masa de seara cu 2-3  ore inainte de culcare

    PERMISE

     -carne de vita, pasare, peste alb, curcan
Cîteva adăugiri:

unii susțin că sunt de preferat alimentele din speciile prolifice (se reproduc mai des): vegetalele, după care urmează peștele, eventual pasăre slabă, în detrimentul cărnii de vacă  etc. Prioritatea (frecvența) recomandată în alimentație, este aceeași cu ordinea în care au fost menționate.
Desigur, este o diferență uriașă între animalul hrănit cu lucernă și iarbă grasă, față de unul ce i s-a dat în principal grăunțe sau mai rău furaje concentrate.

La modul ideal, după ce se lasă întunericul, ar trebui băut doar lichide, mîncatul fiind nerecomandat. Principalul motiv este acela de a fi în rezonanță cu mediul înconjurător, digestia avînd loc la parametri maximi în timpul zilei prin aportul de energie solară.
Treaba a fost de altfel demosntrată prin studii aprofundate, stablindu-se că între orele 7-9 dimineața, stomacul este capabil să prelucreze cele mai mari cantități de alimente. În opoziție, după o masă înainte de culcare somnul va fi agitat și neeficient.

Pentru un om cu ficatul obosit, nu mi se pare cea mai bună recomandare o masă cu 2-3 ore înainte de culcare. Poate în mod excepțional, dacă e vorba de ceva ușor, o salată, niște fructe, în general alimente cu fibre.

Edited by Mirovaia_Scorb, 07 December 2008 - 01:33.


#47
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
va multumesc pentru sfaturi si va doresc sanatate...

#48
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
revin cu intrebari, dupa o noua vizita la medic (altul) si bineinteles cu un alt tratament, deci la echografie mi-a iesit ficatul marit cam cu 30% , diagnostic parafat "steatoza hepatica" tratament: Lagosa 3/zi si Thiogamma 600 1/zi.
intrebari: thiogamma am citit ca e un medicament care se prescrie ptr. diabet e potrivit si ptr. steatoza? in prospect nu scrie asa ceva.
               pana acum luam Liv 52  6/zi si Amrase 1-2/zi, am uitat sa-l intreb pe medic daca trebuie sa iau in continuare ce luam sau exista fo nepotrivire, voi ce stiti? cu toate ca in afara de thiogamma celelalte trei sunt "Ceaiuri"

spor si sanatate

Edited by glofiizz, 14 December 2008 - 08:10.


#49
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
poti sa le iei impreuna, nu-i nici o problema. E drept ca thiogamma se scrie mai mult pentru diabetici, dar asta nu inseamna ca e un medicament pentru (adica impotriva) diabetului, eu zic sa-l iei asa cum ti-a spus medicul. Ia din nou legatura cu el sa te lamureasca.

#50
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Intrebare in legatura cu acea dieta: se presupune ca alunele, nucile, semintele de in si alte oleaginoase ar fi bogate in omega 3 si alte grasimi "bune", care reduc colesterolul "rau". Atunci de ce sunt interzise?

#51
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postb3b3lusha, on Dec 14 2008, 16:24, said:

Intrebare in legatura cu acea dieta: se presupune ca alunele, nucile, semintele de in si alte oleaginoase ar fi bogate in omega 3 si alte grasimi "bune", care reduc colesterolul "rau". Atunci de ce sunt interzise?

Contin grasimi. Ideea generala este sa reduci consumul de grasimi undeva la 20-30g de lipide pe zi, adica sub 10% din totalul caloriilor zilnice.

#52
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

View Postb3b3lusha, on Dec 14 2008, 16:24, said:

Intrebare in legatura cu acea dieta: se presupune ca alunele, nucile, semintele de in si alte oleaginoase ar fi bogate in omega 3 si alte grasimi "bune", care reduc colesterolul "rau". Atunci de ce sunt interzise?
  asa cum zicea lumea pe aici la steatoza fara grasimi, de nici un fel, ptr. asta nu sunt bune si rele sunt numai rele, de exemplu si fasolea are grasimi asa ca recomand paine unsa cu cutitul...iar de Craciun: umbra de curcan pe miros de varza... hihihihi


spor si sanatate

ps.: multumesc celor care mi-au raspuns, voi inghiti tot, dimineata mai ca ma satur cu cate pastile iau, da` peste o luna repet analizele si daca ies bine...delilah...

#53
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

Quote

la steatoza fara grasimi, de nici un fel, ptr. asta nu sunt bune si rele sunt numai rele,
fără? Într-un sens mai larg se referă la faptul de a nu depăși sub nici o formă un nivel de grăsimi, de care alții nici măcar nu se gîndesc să țină cont (dar proporțional cu nepăsarea lor, va veni vremea cînd vor ține și ei regim  :D )

În sensul strict, nu poți și nici nu ai voie să faci treaba asta, fiindcă chiar dacă mănînci salată de roșii + spanac, tot există 2-3 sute mg de grăsimi într-o farfurie de salată, din care 100 sunt omega-3, ALA.
Dar oricum este ridicol de puțin și ca să fie treaba bună, nu strică să mai presari niște semințe (ulei) de cînepă, salvie sau in, fiindcă unele grăsimi nesaturate sunt VITALE, organismul are nevoie de ele și nu și le poate fabrica singur. De aia se și cheamă acizi grași esențiali.

Ok, eu pun o lingură de ulei în salată, dar unul cu ficatul obosit, va pune o linguriță în prima lună de regim.


----------------------------------
Pentru sănătatea ficatului se recomandă și extractul de NEEM și orzul verde, renumite prin calitățile detoxifiante.

Edited by Mirovaia_Scorb, 15 December 2008 - 21:14.


#54
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
ho ho ho,

la multi ani cu sanatate oameni buni...revin cu intrebari: reamintesc datele problemei  
Ce se da:tgp 115, tgo 41, trigliceride 191 ficat marit cu 30%
Ce se stie (dupa ce am citi pe aici): steatoza hepatica nonalcoolica, non virala n-ai cum sa faci decat:1) mostenesti genetic - nu e cazul la mine si 2) din cauza factorilor de mediu - foarte probabil la mine ptr. ca lucrez in mediu destul de toxic (acoperiri metalice); analizele facute in anii anteriori erau putin depasite (de ordinul unitatilor) dar nu ca astea de anul acesta.
Ce sa intamplat: cu fo 3 saptamani inainte de a merge la analize am facut curat in baie, in varul cu care am varuit am pus o solutie antimucegai - mi-a fost rau ( o apasare in piept) 2-3 zile de la mirosul ala cu toate ca sunt obisnuit sa lucrez cu tot felul de chimicale
[b]Ce se cere: se poate ca solutia aia sa influienteze analizele chiar si dupa cca 20 de zile? [/b]

spor si sanatate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate