Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Steatoza hepatica

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Apropo de uleiul de masline - este una dintre cele mai contrafacute marfuri, profitul obtinut fiind similar cu cel obtinut din traficul cu droguri, numai ca riscurile pt infractori sunt infinit mai mici. Italia si Grecia exporta mai mult ulei de masline decat au capacitatea de a produce (Italia exporta de 3 ori mai mult ulei decat poate produce). Se estimeaza ca 50% din uleiul de masline vandut in SUA este falsificat iar la nivel global cam 70%. Problema nu este daca mananci in loc de ulei extravirgin un ulei inferior, ci cand ingerezi un produs petrolier in loc de ulei.

#128
dellliadelllia

dellliadelllia

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.09.2012
Am citit si eu , de aceea unde daca am scris despre uleiul de floarea soarelui, era pentru ca stiam despre uleiul de masline ,  o fi plin si uleiul nostru de floarea soarelui de rapitza si porumb dar nu mananci produse sitetice, cel putin asta vreau sa cred.
Da, se contraface uleiul de masline pentru ca este scump in comparatie cu alte uleiuri si se scot bani buni prin afacerea asta.
Tocmai cei care il contrafac ii fac  reclama sa le creasca veniturile, cand am vazut ca este bun pentru toate , chiar nicio contraindicatie, am intrat la banuieli, oricum pentru steatoza hepatica (ficat gras ) categoric nu este bun .
In ultimul timp asist la o gramada de escrocherii farmaceutice, apare cate un produs : indicatii , de toate pentru toti de la unghii pana la cervix, pai cum asa?

Edited by dellliadelllia, 20 February 2013 - 21:42.


#129
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Va salut pe toti care ati scris aici! Sper sa nu va plictisesc, caut doar niste raspunsuri si o impacare sufleteasca!

  Despre ce e vorba.....tatal meu a murit recent, Dumnezeu sa-l ierte si sa aiba parte de liniste. De atunci ma chinuie cateva intrebari la care nu am gasit raspunsul. Nu speram sa apuc ziua cand o sa il vad cum se stinge iar eu sa nu pot face nimic, as fi dat zile de la mine daca as fi putut....

  Avea 59 de ani, in luna mai urma sa iasa la pensie. Ii cam era frica de doctori asa ca nu prea s-a "cautat de sanatate". In urma cu vreo 4-5ani a inceput sa il doara zona abdominala. El ne zicea noua ca stomacul mai ales ca avusese fierea scoasa si doctorii ii gasise in 1986 la operatie un ulcer cicatrizat. De atunci l-au deranjat multe alimente asa ca manca mai mult fiert, la gratar, branza, orez etc. Asa ca noi am crezut mereu ca la el era problema cu stomacul. Mai bea  ceai in loc de apa si ii trecea. In ultimii 2 ani se trezea noaptea cu dureri. A inceput sa ia omez dupa indicatiile unei farmaciste si culmea ii trecea, dupa omez urmau perioade de 2-3 saptamani in care nu il durea nimic. Uneori mai consuma si vin natural de butuc, nu era alcoolist, dar in tinerete i-a cam placut sa bea(vin, bere) mai ales dupa munca depusa pe santier. Noi si el ne obisnuisem cu perioadele cand il mai supara "stomacul". Asta pana in urma cu ~2luni cand durerile erau destul de frecvente, mai ales dupa ce manca. S-a dus destul de tarziu la ecograf pt. ca nici timp nu avea, el a mers la munca chiar si cu , cateva zile inainte de a muri, pt. ca voia sa iasa la pensie. La ecograf a venit vestea ca un trasnet: ciroza hepatica decompensata cu lichid! A facut ecografia la un cabinet particular, asa ca a luat de bun tratamentul acelui doctor: hepatoprotect+espumisan+diurex50. Doctorul i-a recomandat 1diurex/zi (pe motiv ca avea tensiune 13) apoi dupa 5zile urma sa ia 1pastila la 2zile. A apucat sa ia doar 3 pastile....Situatia parca s-a agravat deodata, durere continua, scadere brusca in greutate, greata, balonare, lipsa pofta de mancare, voma.

  Am hotarat sa il ducem la spital la noi, in Husi/Vaslui. Asta se intampla luni dimineata 15.04.2013. Am acceptat diagnosticul primului doctor si am considerat ca la spital o sa il mai puna pe picioare. El dealtfel la spital a mers pe picioarele lui, atat tot ca se simtea mai rau. La spital au urmat analize urgente care au confirmat diagnosticul, dar doctorul ne-a certat ca am fost la un cabinet particular si a stopat imediat medicatia data de primul doctor. In aceeasi zi mai pe seara dupa perfuzii a vomitat sange (imediat l-au bagat la terapie intensiva), iar in noaptea aia la fel insa a fost constient tot timpul. Accesul nostru a devenit limitat, nu am mai putut sa il vedem decat marti dimineata cand asa cum spunea doctorul era putin agitat si confuz. Cand l-am vazut pt. 30s a vrut doar sa se ridice zicand "lasa-ma sa ma ridic" Astea au fost ultimele cuvinte, apoi ne-au dat afara. Cat am mai stat pe hol asistenta ne-a zis ca s-a mai linistit si ca doarme, dar cred ca de fapt intrase in coma. Seara, marti, pe la ora 21 doctorul a confirmat ca starea lui e grava dar cat de cat stabila si ca nu are rost sa stam sa mergem acasa si daca e ceva ne suna ei. Tensiunea era 10. Am procedat asa iar pe la ora 00 primim un telefon ca un trasnet, ca sa venim sa il luam ca e pe moarte....Am ramas stupefiat cum evoluase totul. Speram sa se faca cat de cat bine, sa o mai duca putin...sa mai vorbim macar cu el. Am ajuns la spital imediat, avea tensiunea pe aparat 6, doctorul si o doctorita au sugerat sa il luam acasa pe semnatura, ca ei sa il deconecteze de la aparate...sa nu mai trecem pe la morga. Eu eram inmarmurit, el inca era viu, avea tensiune 6 si respira fortat ca un horcait. Nu am facut asta, am mai asteptat 30minute afara, apoi ne-au chemat iar. Avea tensiunea 3 si abia respira. Banuiesc ca ei l-au deconectat putin de la aparate ca sa ne fie noua mai usor. Atunci doctorul a inchis aparatul si l-am luat pe semnatura. Final....

  Ajutati-ma va rog sa inteleg cum de s-a stins asa repede! Interpretati va rog analizele astea sa inteleg ce s-a petrecut. Vineri(12.04.2013) mersese la munca, luni dimineata il internam pe picioarele lui iar marti noaptea 17.04.2013 murea...O sa ma chunuie gandul asta toata viata. Vreau o explicatie. Stiu ca avea varice esofagiene si ca a primit transfuzie. O sa  pun mai jos analizele din spital si concluziile doctorului. Va multumesc pt. ajutor!



Cauzele decesului:
a)cauza directa(imediata)-stop cardio-respirator
c/d)starea morbida initiala-ciroza hepatica

Diagnostic externare secundar:
HDS Hematemeza
Insuficienta hepato-renala
Encefalopatie portala
Anemie severa

Epicriza:
Pacient internat in urgenta in stare grava cu diagnosticul de mai sus, pt. care se instituie tratament de terapie intensiva, transfuzie.
Evolutie nefavorabila.
Pacientul este externat in stare grava la cererea familiei.

Analize laborator:
15.04.13 13:23:

EO=<0.7*10(3)/ﬠ
GR%=84.3%
GCT=42.1%
HGB=14.0g/dl
LY%=11.8%
MCH=29.0pg
MCHC=33.3g/dl
MCV=87.3fL
MO%=3.9%
MPV=7.8fL
PCT=0.19%
PDW=18.2H%
PLT=246*10(3)/ﬠL
RBC=4.82 101*101/ﬠ
RDW=13.3%
WBC=6.7 10(3)/ﬠL

Sediment urinar=rari cilindri granulosi, rare celule epitelieale
Bilirubina=++2mg/dL
Corpi cetonici= NEG mg/dL
Densitate=>1030
Glucoza=+-50mg/dL
Leucocite=NEG
Nitriti=NEG
pH=5.5
Proteine=+30mg/dL
Sange=NEG mg/dL
Urobilinogen=+++8mg/dL
NA+=135.mmol/L
GLU=157mg/dL
TP=8.8g/dL
AST/TGO=356.U/L
ALKP=259.U/L
K+=6.6mmol/L
UREA=61.3mg/dL
ALT/TGP=18.U/L
GGT=112.U/L
CL-=94.mmol/L
CREA=0.9mg/dL
TBIL=4.7mg/dL
AMYL-SANGE=80.U/L
ECO2=25.mmol/L

15.04.13 17:48:
EO=>0.7
GR=72.2
HCT=37.1
HGB=11.7
LY=22.3%
MCH=27.9
MCHC=31.5
MCV=88.3
MO=5.5%
MPV=7.3
PCT=0.16%
PDW=18.1%
PLT=225
RBC=4.20
RDW=14.1%
WBC=8.9
GS=O1
RH=POZITIV

16.04.13 00:02:
EO=<0.7
GR=75.7%
HCT=36.6%
HGB=11.7
LY=18.4%
MCH=28.1
MCHC=32.0
MCV=88.0
MO=5.9%
MPV=6.4
PCT=0.14%
PDW=18.3
PLT=220
RBC=4.16
RDW=13.4
WBC=9.2

16.04.13 07:58:
Eo=<0.7
GR=84.6%
HCT=30.1
HGB=10.0
LY=11.4%
MCH=29.4
MCHC=33.2
MCV=88.5
MO=4.0%
MPV=6.8
PCT=0.18%
PDW=18.5
PLT=276
RBC=3.40
RDW=13.5
WBC=15.7

17.04.13 00:37:
EO=<0.7
GR=74.6%
HCT=18.6%
HGB=6.1
LY=18.9%
MCH=30.3
MCHC=32.8
MCV=92.5
MO=6.5%
MPV=7.7
PCT=0.12
PDW=18.2
PLT=165
RBC=2.01
RDW=14.5%
WBC=16.8

#130
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
A fost cancer de ficat, cand se imbolnaveste ficatul implicit si pancreasul si apare cancerul galopant, tata a avut asa ceva eu duceam alimente de regim el ascundea salamul si carnatii dupa frigider. Cred ca tatal tau a baut si pe ascuns basca ficatul facut praf in tinerete.

#131
dulau_dulailor

dulau_dulailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.05.2008
Buna ziua,vreau si eu un sfat.Am 42 ani,1,78,90 kg.Am probleme cu colesterolul in ideea ca este fluctuant.Ultimile analize mi-au iesit cam asa:TGP-19,TGO-15,trigliceride 120,colesterol total ,370, Ldl 290,Hdl 49.Mentionez ca tin regim adica am renuntat la prajeli,carne de porc,dulciuri,oua(mananc rar doar albusul fiert al unui ou),alcool,cafea,sucuri deloc.Am luat o perioada sortis de 20 mg,raspundeam foarte bine la el in sensul ca scadea rapid colesterolul,dar in schimb ma durea capul foarte tare si muschii,incheieturile de la el pentru ca este foarte toxic.Acum iau ceva naturist,dar nu stiu in ce masura o sa ma ajute
Daca stie cineva un tratament ceva care a dat rezultate la el as vrea sa-mi spuna si mie.Am inteles de la cineva care vinde produse naturiste ca cel mai bun medicament care a dat rezultate din feedback-ul celor care l-au cumparat ar fi Flaxivert-ul.

#132
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Boala asta îţi poate da amorţeli la mână şi la picior pe partea dreaptă?
Că sufăr de aşa ceva, mă doar ficatul, dar mă doare şi genunchiul bine de tot.

Edited by djl, 10 February 2018 - 20:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate