Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Steatoza hepatica

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007

 Nicanor, on Feb 22 2008, 14:47, said:

pe mine m-au ajutat freshurile de citrice (atentie, inainte de masa sau nu pe stomacul gol, sa nu va "avariati" mucoasa gastrica), branzica proaspata (nu cea din comert, luati legatura cu un taran), carnea de pui fiarta, somnul la timp si in cantitati suficiente, ocolirea stressului (fff important).
succes, ficatul se regenereaza.


da...pe mine nu..adica citricele nu ma prea ajuta...mananc, branzica prospata( am un "amic" taran care imi aduce cas saptamanal, cat despre somn, programul meu s-a modoficat radical...dorm in jur de 8-9 ore..si tot nu e ok
mersi oricum de sfaturi

#20
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Iei cumva contraceptive? Am inteles ca ar putea ridica TGP-ul.

#21
dj_yesto

dj_yesto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2006
Din septembrie 2007 pana in feb 2008 am lucrat la o statie GPL in schimburi 12 cu 24/ 12 cu 48. problema era ca eu nu dormeam noaptea la munca deloc....alti colegi apucau macar 2-3 ore de somn. programul era de la ora 22 pana la 10 dimineata si de la 10 dimineata pana la 22. ma rog...pana la urma am demisionat din cauza ca aveam probleme de sanatate > orice mancam vomam, dupa ce mancam ma simteam rau de tot. am ajuns sa lucrez la o firma de calculatoare si programul este lejer 8 h/zi. problemele de sanatate inca nu au incetat. la fel timp de 2 luni de zile m-am confruntat cu aceeasi problema o data la 2 zile...dupa ce mancam vomam.in 3 saptamani jumate am slabit 13 kg (de la 68 la 55) si intr-un final m-am hotarat sa ma duc la spital sa-mi faca o investigatie...diagnosticul fiind STEATOZA HEPATICA. acum urmez tratament si regim alimentar timp de 3 luni de zile.AVERTISMENT PT AMATORI>>> consumul de mancare de genu fast food>>>pizza si sandwish-uri + cola seara la munca si tigari au contribuit la producerea bolii (asa ziceau medicii)....
un sfat va rog BOALA ACEASTA SE VINDECA PANA LA URMA?

#22
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 dj_yesto, on Apr 17 2008, 10:34, said:

Din septembrie 2007 pana in feb 2008 am lucrat la o statie GPL in schimburi 12 cu 24/ 12 cu 48. problema era ca eu nu dormeam noaptea la munca deloc....alti colegi apucau macar 2-3 ore de somn. programul era de la ora 22 pana la 10 dimineata si de la 10 dimineata pana la 22. ma rog...pana la urma am demisionat din cauza ca aveam probleme de sanatate > orice mancam vomam, dupa ce mancam ma simteam rau de tot. am ajuns sa lucrez la o firma de calculatoare si programul este lejer 8 h/zi. problemele de sanatate inca nu au incetat. la fel timp de 2 luni de zile m-am confruntat cu aceeasi problema o data la 2 zile...dupa ce mancam vomam.in 3 saptamani jumate am slabit 13 kg (de la 68 la 55) si intr-un final m-am hotarat sa ma duc la spital sa-mi faca o investigatie...diagnosticul fiind STEATOZA HEPATICA. acum urmez tratament si regim alimentar timp de 3 luni de zile.AVERTISMENT PT AMATORI>>> consumul de mancare de genu fast food>>>pizza si sandwish-uri + cola seara la munca si tigari au contribuit la producerea bolii (asa ziceau medicii)....
un sfat va rog BOALA ACEASTA SE VINDECA PANA LA URMA?


Steatoza hepatica e reversibila cu regim igienodietetic si medicatie hepatoprotectoare, dar esti sigur ca simptomele tale s-au datorat steatozei hepatice? Te simti mai bine cu tratamentul urmat?

#23
dj_yesto

dj_yesto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2006

 ionutz78, on Apr 17 2008, 11:36, said:

Steatoza hepatica e reversibila cu regim igienodietetic si medicatie hepatoprotectoare, dar esti sigur ca simptomele tale s-au datorat steatozei hepatice? Te simti mai bine cu tratamentul urmat?


posibil sa fie si din cauza ca fierea este deranjata? eu aveam probleme exact dupa ce mancam, nu inainte. in spital am stat internat 2 zile si nu am mancat nimic si nu am avut nici-o problema. m-am simtit destul de bine. dar cand mi-a zis diagnosticul sunt demoralizat la greu. mai am inca 2 luni si vine bacul, am si servici care imi ocupa mare parte din timp....si in plus de asta ceva e neinregula cu sanatatea mea. oricum o sa mai cer si a doua parere la alt doctor. o sa fac alta ecografie abdominala si poate poate...o fi de la altceva.... Tratamentul l-am inceput de aproape o saptamana si nu zic k am constatat rezultate spectaculoase doar ca nu prea am mancat decat mancare de regim si ma simt mai bine....

#24
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 dj_yesto, on Apr 17 2008, 13:40, said:

posibil sa fie si din cauza ca fierea este deranjata? eu aveam probleme exact dupa ce mancam, nu inainte. in spital am stat internat 2 zile si nu am mancat nimic si nu am avut nici-o problema. m-am simtit destul de bine. dar cand mi-a zis diagnosticul sunt demoralizat la greu. mai am inca 2 luni si vine bacul, am si servici care imi ocupa mare parte din timp....si in plus de asta ceva e neinregula cu sanatatea mea. oricum o sa mai cer si a doua parere la alt doctor. o sa fac alta ecografie abdominala si poate poate...o fi de la altceva.... Tratamentul l-am inceput de aproape o saptamana si nu zic k am constatat rezultate spectaculoase doar ca nu prea am mancat decat mancare de regim si ma simt mai bine....

Solutia este cea pe care ai spus-o si tu, adica a doua parere la alt medic dar care sa aiba posibilitatea sa-ti faca o ecografie abdominala si o endoscopie digestiva superioara daca suspicioneaza vreun ulcer duodenal/gastric . Ulcerul de regula doare , tu ai si dureri abdominale? Ce tratament ai primit?

Varsaturile dupa masa par sa sugereze mai degraba un sindrom dispeptic biliar, adica posezi un colecist mai "lenes" care trebuie ajutat cu medicamente si cu un regim care sa evite in special lipidele. Daca e asa, stai linistit nu e nimic grav, concentreaza-te pe bac si las-o mai usor cu munca.

#25
dj_yesto

dj_yesto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2006
Tratament mi-au dat in felul urmator:>>> metaspar, augmentin(asta k au gasit si putin rosu in gat), farcovit, bilichol, silimarina, colebil, no-spa, metoclopramid (pentru starile de voma)....oricum azi am primit si o veste buna. am fost la o doctorita de la centrul medical judetean si mi-a citit fisa cu analize de la spital si mi-a zis in felul urmator> Tu nu ai cum sa ai steatoza hepatica deoarece toate analizele la sange ai iesit perfect. problema ramane cu starile de voma, la fel cum ai zis si tu cu colecistul stau prost (si asta dupa cate a zis ea se datoareaza din nastere). am facut si o endoscopie sau cum mama draqului se cheama k a fost super nasol. un furtun bagat pe gat cam de 30 cm in timp ce-ti vomiti si matzele din tine nu e o experienta prea placuta. oricum luni ma duc pana la promedica sa mai fac inca o data analizele la sange si o ecografie abdominala si dk a III-a parere spune k nu am steatoza pe cuvantul meu k beau o bere de bucurie k n-am mai baut de 5 luni de zile . (macar una nu strica) oricum ....azi mi-am revenit cu moralul k de-o saptamana de zile eu nu iesisem afara din casa si dormeam mai tot timpul sa nu mai ma gandesc la boala in sine.....

#26
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Steatoza posed si eu, dar nu am si nu am avut greturi, varsaturi. De altfel stiu ca ficatul nu prea da simptome de genul asta (sper sa nu gresesc). Si da, avea dreptata doctorita, la steatoza de obicei e colesterolul mare. Nu stiu daca se poate steatoza cu colesterol normal.

#27
dj_yesto

dj_yesto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2006

 b3b3lusha, on Apr 18 2008, 17:24, said:

Steatoza posed si eu, dar nu am si nu am avut greturi, varsaturi. De altfel stiu ca ficatul nu prea da simptome de genul asta (sper sa nu gresesc). Si da, avea dreptata doctorita, la steatoza de obicei e colesterolul mare. Nu stiu daca se poate steatoza cu colesterol normal.


colesterolul il am 168. am mai fost la inca un medic care s-a uitat pe analizele mele si a zis ca nu se poate sa am asa ceva dar problema tot este legata de starile de voma (daca nu mananc ma simt excelent) . problemele apar iar dupa ce mananc, ma umflu in stomac, ma balonez si apoi simt ca imi vine mancarea pe gat? oare ce sa i-au? colebil, triferment si metoplopramid nu prea isi mai fac efectul

Edited by mianna, 31 May 2008 - 15:18.
nu mai scrie cu k!


#28
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 dj_yesto, on Apr 17 2008, 10:34, said:

AVERTISMENT PT AMATORI>>> consumul de mancare de genu fast food>>>pizza si sandwish-uri + cola seara la munca si tigari au contribuit la producerea bolii (asa ziceau medicii)....
n-au treaba pizza, sandwich-urile si cola cu boala asta... chestia asta apare cand organismul nu mai poate absorbi grasimea cum trebuie... asta se poate intampla in urmatoarele cazuri: cand esti obez, cand consumi alcool in exces pe perioade indelungate(alcoolul  furnizeaza organismului energia "goala", iar energia din alimente e depozitata in organism sub forma de grasime) sau cand ai o boala metabolica(ex. diabet)... deci daca nu esti obez si nici nu consumi alcool in exces, e posibil sa mai suferi de o afectiune ceva...

#29
Ahriman

Ahriman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2008

 gtk, on Apr 26 2008, 07:39, said:

n-au treaba pizza, sandwich-urile si cola cu boala asta... chestia asta apare cand organismul nu mai poate absorbi grasimea cum trebuie... asta se poate intampla in urmatoarele cazuri: cand esti obez, cand consumi alcool in exces pe perioade indelungate(alcoolul  furnizeaza organismului energia "goala", iar energia din alimente e depozitata in organism sub forma de grasime) sau cand ai o boala metabolica(ex. diabet)... deci daca nu esti obez si nici nu consumi alcool in exces, e posibil sa mai suferi de o afectiune ceva...


Ba din contra, au foarte mare treaba! N-or fi ei factorii predispozanti, insa factori favorizanti sunt... daca iti incarci corpul cu tot felul de alimente si substante greu de digerat si procesat, normal ca apar si efecte negative...
In general steatoza hepatica apare fie pe fond genetic fie este considerata unul din principalele efecte ale alcoolismului...
Boala poate fi tinuta sub control prin dieta si exercitii.

#30
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 gtk, on Apr 26 2008, 07:39, said:

n-au treaba pizza, sandwich-urile si cola cu boala asta... chestia asta apare cand organismul nu mai poate absorbi grasimea cum trebuie... asta se poate intampla in urmatoarele cazuri: cand esti obez, cand consumi alcool in exces pe perioade indelungate(alcoolul  furnizeaza organismului energia "goala", iar energia din alimente e depozitata in organism sub forma de grasime) sau cand ai o boala metabolica(ex. diabet)... deci daca nu esti obez si nici nu consumi alcool in exces, e posibil sa mai suferi de o afectiune ceva...

a nu se confunda steatoza hepatica din greseala cu obezitatea...ca n-au chiar nicio treaba! steatoza hepatica este strict o suferinta a ficatului...si daca stresezi tare ficatul apare chiar daca esti slab tar!

LE: si nu are neaparat treaba nici cu alcoolul (dar nici nu se exclude alcoolul dintre cauzele favorizante). de ex.sotul meu (slabanog de altfel si nebautor de alcool) are steatoza hepatica (sau in fine, avea) datorata unui tratament deosebit de toxic pentru ficat (luat pt.vitiligo)...si da, regimul alimentar aiurea (si aici bagam si consumul regulat si mult de alcool) poate favoriza steatoza, deoarece agreseaza ficatul si asa agresat de altceva!

LLE: colesterolul mare si o crestere a tgo sau tgp sau ambele sunt primele semne de steatoza hepatica, boala se confirma la ecografie.

Edited by anknic, 01 May 2008 - 16:47.


#31
corneliap33

corneliap33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.03.2008
In analizele pe care le-ai facut au fost si cele referitoare la hepatitele virale(B,C, D, E,...)?
Pe langa alcool, obezitate, diabet, varsta inaintata, etc...un alt factor favorizant al steatozei hepatice sunt virusurile hepatice amintite mai sus. Asa ca daca n-ai facut aceste teste eu iti recomand sa faci cel putin Antigen HBV si HCV, mai des intalnite.
Sanatate multa,

#32
Vlad82

Vlad82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2008

 b3b3lusha, on Apr 18 2008, 17:24, said:

Steatoza posed si eu, dar nu am si nu am avut greturi, varsaturi. De altfel stiu ca ficatul nu prea da simptome de genul asta (sper sa nu gresesc). Si da, avea dreptata doctorita, la steatoza de obicei e colesterolul mare. Nu stiu daca se poate steatoza cu colesterol normal.
Omu avea 168, ceea ce nu e deloc mult. Colest. inseamna LDL+HDL. Eu am LDL 68. Toata facultatea eu am mancat sandvisuri de acasa, kkndu-ma pe fata fitoaselor si prostilor (se pare totutsi putini)care mancau rahaturi de fast food, supunandu-se opiniei publice care le spunea ca altfel sunt prosti. De ce prostu de mine am acum 75 de kile la 180-181 cm, burta plata, nu beau cafea (ca am energie destula), si fac sport ca o necesitate intrinseca, nu din obligatie sau alte motive? Mananc dulciuri cand vreau si 100 grame pe zi si glucoza nu sare de 100. Eior sa ramana cu fitele

Edited by mianna, 02 June 2008 - 11:58.


#33
Leir

Leir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007
Ce alimente am voie sa mananc si ce nu la steatoza hepatica.Va multumesc anticipat

#34
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Ai aici un link.

"
STIRI DE ULTIMA ORA: La saptamana bolilor digestive de la Washington, SUA (Digestive Disease Week), din mai 2007, s-a evidentiat incidenta extrem de crescuta a bolilor hepatice non-alcoolice (de la steatoza-steatohepatita pana la ciroza), 25% din populatia USA prezentand aceasta patologie. Apare mai frecvent in cadrul sindromului X metabolic (diabet zaharat tip 2+ insulino-rezistenta+ dislipidemie+ hipertensiune arteriala+ Indice de masa corporala este 25). S-a constatat ca la acesti pacienti riscul de cardiopatie ischemica este mai mare decat in populatia generala. Se pare ca se formeaza un cerc vicios, in care sindromul metabolic duce la steatoza hepatica iar aceasta contribuie la mentinerea si agravarea afectiunilor ce formeaza acest sindrom. De asemenea, s-a remarcat faptul ca riscul de cancer hepatic pe ciroza provenita din steatohepatita nonalcoolica este mare, mai ales la asocierea cu infectia virala C.
"

O dieta de tip vestic, bogata in alimente de origine animala, gen fast-food, semi-preparate, produse procesate(uleiuri, faina etc.) este principala cauza a "imbolnavirii" oamenilor din tarile dezvoltate, si nu numai.

Ca mancare iti recomand orez, cartofi si altele bogate in amidon pentru energia necesara activitatilor zilnice, legume(cat mai cu putinta proaspete si crude sau fierte putin, in nici un caz prajite) si ceva fructe. Ca bauturi apa, sucuri naturale(nu prea se gasesc in comert), fara alcool, cafea, tutun etc. Nu folosi deloc condimente de nici un fel, doar sare, dar in cantitati cat mai mici cu putinta. Nu folosi deloc uleiuri la gatit si nici in mancare(utilizeaza fierberea sau aburii), pentru asta mananca seminte(iti recomand de in, floarea soarelui, bostan etc., toate crude). Nu manca deloc produse de origine animala(carne, lapte, oua etc.). Daca nu rezisti tentatiei mananca doar carne, de pui sau vita, dar cat mai putina. Sigur ai sa-ti pierzi imediat gustul pentru carne deoarece nu poti sa folosesti condimente si nici sa o prajesti, ai sa vezi cat de savuroasa este o bucata de carne doar fiarta, cu niste sare si eventual legume.  :puke:

#35
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
In primul rand steatoza din infectia cu VHC are alt mecanism. Daca ma crezi bine, daca nu pun un copy paste din capitolul dedicat in lucrarea mea de licenta (plus bibliografia)

Apoi, tot ma tineam sa spun asta de pe la alte subiecte. Cineva apropiat tine cu sfintenie regimul asta drastic si sanatos de mai bine de 6 ani (nu mai spun ca Studiul China l-a uns la suflet si l-a facut sa mearga vesel mai departe). Acu 2 ani s-a dus la cea mai buna ecografista din Iasi (ferm convins ca ii va spune ca e mai mult decat sanatos). Rezultatul: litiaza renala, calculi 3-6 mm, si steatoza hepatica. Suparat se duce acasa, citeste iar, scoate pana si nucile, arahidele sau alte chestii pline de lipide si proteine...si bineinteles tine o cura minune pentru pietrele la rinichi (4 zile suc de mere si apoi un pahar de ulei de masline pe stomacul gol). Da, a eliminat pietrele (in chinurile facerii), s-a ales cu o diaree cumplita. Se duce iar la control: alte pietre, acelasi aspect al ficatului !!!!

Parerea mea personala e ca uneori se pune prea usor diagnosticul de steatoza (numai pe ecografie). Practic in spital e un cod de boala. Avantajul ar fi ca cel cu diagnosticul ar deveni brusc mai interesat de propria sanatate si ar avea asta in vedere. S-ar duce mai alert sa-si faca analizele, ar cere indrumare medicala si pentru alte probleme aparute pe parcurs. Dezavantaje: in lipsa unui tratament clar, adecvat si curativ pentru steatoza simte nevoia sa faca ceva maret. Nu mai am cifrele, dar in cursul anului precedent in Iasi au fost destul de multe cazuri de hepatita acuta herbal-indusa. Or navalit toti pe ceaiuri si leacuri babesti minune si si-au pus la punct ficatul.
Mare lucru in viata sa fii moderat...

#36
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 maltese, on Oct 16 2008, 13:25, said:

In primul rand steatoza din infectia cu VHC are alt mecanism. Daca ma crezi bine, daca nu pun un copy paste din capitolul dedicat in lucrarea mea de licenta (plus bibliografia)

Apoi, tot ma tineam sa spun asta de pe la alte subiecte. Cineva apropiat tine cu sfintenie regimul asta drastic si sanatos de mai bine de 6 ani (nu mai spun ca Studiul China l-a uns la suflet si l-a facut sa mearga vesel mai departe). Acu 2 ani s-a dus la cea mai buna ecografista din Iasi (ferm convins ca ii va spune ca e mai mult decat sanatos). Rezultatul: litiaza renala, calculi 3-6 mm, si steatoza hepatica. Suparat se duce acasa, citeste iar, scoate pana si nucile, arahidele sau alte chestii pline de lipide si proteine...si bineinteles tine o cura minune pentru pietrele la rinichi (4 zile suc de mere si apoi un pahar de ulei de masline pe stomacul gol). Da, a eliminat pietrele (in chinurile facerii), s-a ales cu o diaree cumplita. Se duce iar la control: alte pietre, acelasi aspect al ficatului !!!!

Parerea mea personala e ca uneori se pune prea usor diagnosticul de steatoza (numai pe ecografie). Practic in spital e un cod de boala. Avantajul ar fi ca cel cu diagnosticul ar deveni brusc mai interesat de propria sanatate si ar avea asta in vedere. S-ar duce mai alert sa-si faca analizele, ar cere indrumare medicala si pentru alte probleme aparute pe parcurs. Dezavantaje: in lipsa unui tratament clar, adecvat si curativ pentru steatoza simte nevoia sa faca ceva maret. Nu mai am cifrele, dar in cursul anului precedent in Iasi au fost destul de multe cazuri de hepatita acuta herbal-indusa. Or navalit toti pe ceaiuri si leacuri babesti minune si si-au pus la punct ficatul.
Mare lucru in viata sa fii moderat...

Atunci mancati prajeli, carne, lapte, oua si branza cat puteti, fara legume si fructe si vedeti cum va simtiti. Poate va faceti bine, poate nu, desi la majoritatea se duce de rapa totul in organism.

Deci persoana respectiva inca mai are pietre la rinichi, ficatul e semi-praf, desi tine un regim "drastic" si sanatos. Presupun ca o duce foarte rau, analize peste analize care ies proast, lipsa de energie etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate