Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

NU CUMPARATI Camere Video SONY DVX-700 SAU DVX-800

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#73
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postcatalinmariescu, on Sep 8 2007, 14:05, said:

Au si tupeu fantastic,uitati cat cere tipul de pe okazii: 850 lei !?!? :bandit:
Incredibil ce tupeu are vanzatorul/teparul asta,a scumpit camera de la 850 la 1.000 de lei. :ciocan:

View Postnicu022003, on Sep 8 2007, 12:57, said:

Asta e tare   :D :D :D    cica adusa din GERMANIA. http://www.okazii.ro....html#div_photo


#74
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Prima data a fost binoclul cu lentile portocalii, facut in USSR (care nu mai exista din 1991  :coolspeak: ). Oferta incepea de la 1,000,000 (pe vremea aceea nu era ron-ul) si scadea sub 400,000. Zilele trecute am vazut in fisia gaza TM binoclul celebru cu 27RON.

Dupa aceea a fost celebrul aparat SONY cu film, blitz si gentuþã de piele veritabila. Unii il vindeau sub numele de olimpic...

Acum facatura asta...

Primii care au facut "webcamuri" cu filmare pe card au fost mustek cred... Tot vedeam la teleshoping la nemti "webcamuri" cu nu stiu citi megapixeli interpolati... Am vazut prin selgros un mustek (sau altceva?) cu filmare pe card, cu pret sub 400ron... Dar ce sa faci, nu are acumulator powerful ca sonyul intunecatilor...

Cred ca au succes naivii crezind ca aceste rahaturi sint furate din vest de intunecatii care le vind pe strada...

Edited by H725, 10 September 2007 - 23:55.


#75
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Parca numele Sony este marca inregistrata si in Romania. Asa se poate opri hemoragia asta, dar numai posesorul marcii poate alerta Politia. Daca Sony nu se agita... insemna ca nu le pasa de eventualii pacaliti.

#76
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Eu am fost acostat de un "gitan" cand coboram din masina.
Avea o camera mica, proaspat furata tocmai din Bacau, cu tot "la ea"(curios), si o dadea repede ca sa manace si el o paine.
Galanton, imi propunea ca o puteam da eu mai departe cu 1-2 chiar 3 mil in plus. Nu era din oras. Vorbea in soapta, ca sa nu-l auda ... oglinda de la portiera.
Cerea 5 mil.
A lasat-o la 4.
Puteam sa-i dau 3.5, simteam.
Il bag pe gitan in masina. Curatel, nu aveam ce sa reprosez si jumate cat mine, altfel nu faceam prostia.
De curiozitate, ca oricum bani nu aveam la mine dar as fi putut face repede rost daca era ceva, testez dracia.
Bai, zic, Sony si cu obiectivul mic cu vedere direct afara ? Ma refer ca era o simpla gaura cu 2 sticle la intrare si iesire, ca la aparatele foto de 2 bani.
Putine butoane, touch-screen la LCD??? Ei pe dracu.
Incep sa filmez. Nu am inteles ce era cu rahatul ala de led in fata. Ce poate ala sa lumineze ? Doar pentru estomparea ochilor rosii, poate. In modul foto.
Vreau sa redau ce-am filmat. In hopuri. El imi zice ca asa redau astea cu card, dar pe dvd sau pe calculator, merg cursiv ca alea cu caseta. Ei pe dracu, din nou.
Sa vad ce zoom are...
Fixez pe un chiosc de ziare de la coltul blocului (30 de metri). Nu am ajuns la jumatea zoom-ului ca deja nu se mai vedea chioscul (inagine in ceata, pixelizata din greu) si de apropiat sa mor daca era mare diferenta.
Iau intrigat telefonul meu Nokia N73. Incep sa trag cu el. Dau zoom. Ii arat gitanului cat de clara a iesit inregistrarea si cat zoom am facut cu el. De 5 ori mai mult si clar.
Ce sa-i mai zic ca are lentile Zeiss si 3 Mp, fata de bomba lui, pe care, sincer, nu am dibuit-o ca e facatura ci doar ca e o prostie de la ...Sony. De asta nu ma gandeam la lentile si alte alea. Sony are numai Zeiss. Sa-mi fie rusine. Sunt convins ca avea numai zoom digital. Optic ? Doar pe alta planeta, sau la Sony poate.  :lol:

A inceput sa mormane, adunand accesoriile de prin masina (cred ca a facut asta ca sa-ti fie jena sa-l refuzi, pai atata deranj si tu nimic) ca asta e, ca el nu se pricepe, ca vede ca eu stiu sa le probez, sa fac diferente, dar ca el vrea doar sa manance o paine, bla-bla-bla ...ce sa mai zic, acu vroia pomana, cred.
La dracu, camera video sa fie facuta praf de un telefon ? Prostul prostilor sa fii sa o cumperi.

Dar sa fiu cinstit. De curand m-am impanat cu carduri ca am fost intr-un concediu prelungit prin Europa. Ma gandeam ca numai cardul de 4 Gb face vreo 2 mil. O fi fost de 4 ? O fi fost si ala o mare facatura ? Tot ce-i posibil.
De fapt cred ca acel card de 4 Gb ii da de gol (ca e o camera de jucarie), dar la unii potentiali clienti, care cunosc preturile la carduri, mintea le joaca feste tocmai gandindu-se la costul cardului in toata afacerea asta. Ce zice. O fi o prostie camera, dar raman cu cardul de 4 Gb. Nu mai asta face cat face si nu e o mare tzeapa daca e sa fie.

Apropo, de ce nu le scriem la "Pune o intrebare vanzatorului", celor care vand asa ceva pe Okazii.ro, in legatura cu cele ce se discuta aici ? Le punem frumos si adresa. Asta ca sa nu-i injuram direct, sa fim gentili (sadici). Nu se poate ca cineva care e dispus sa dea 1000 RON pe o camera (luata de pe un site cu licitatii) sa nu dea click pe adresa postata acolo care il trimite direct aici ?

Ce parere aveti ?
Eu cred ca ne-am distra grozav citind raspunsurile vanzatorilor.
Dar si satisfactii vazand ca aprindem lumina pentru multi.

Phiu, mare noroc am avut. Am zis atunci ca o sa ma uit dupa tipul de camera pe NET cand ajung acasa dar am uitat. Am dat din prostie de discutia asta.


Multa bafta turor.

Edited by Gabryel, 11 September 2007 - 03:06.


#77
allkatraz

allkatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 05.06.2006

View PostH725, on Sep 11 2007, 00:52, said:

[...]
Dupa aceea a fost celebrul aparat SONY cu film, blitz si gentuþã de piele veritabila. Unii il vindeau sub numele de olimpic...
[...]
Da, ala era. Peste sigla Olimpic a aparatului ala foto pe care era sa-l cumpere amicul meu era lipit un sticker cu SONY. Vanzatorul i-l lasase cateva zile sa-l testeze, fara nici un ban. Stickerul avea un colt putin dezlipit, si cand a tras de el, surpriza. Nu mai stiu daca vanzatorul s-a suparat ca i l-a "denominat" :)

#78
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostGabryel, on Sep 11 2007, 04:02, said:

Apropo, de ce nu le scriem la "Pune o intrebare vanzatorului", celor care vand asa ceva pe Okazii.ro, in legatura cu cele ce se discuta aici ? Le punem frumos si adresa. Asta ca sa nu-i injuram direct, sa fim gentili (sadici). Nu se poate ca cineva care e dispus sa dea 1000 RON pe o camera (luata de pe un site cu licitatii) sa nu dea click pe adresa postata acolo care il trimite direct aici ?

Ce parere aveti ?Eu cred ca ne-am distra grozav citind raspunsurile vanzatorilor. Dar si satisfactii vazand ca aprindem lumina pentru multi.
Pai uite ca deja se intampla sa avem cu ce ne distra,cititi schimbul de mesaje. :lol:

#79
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Treceam azi prin centru si vad un tip acostat de un tigan cu jaf din asta de camera.Am observat faza chiar de la momentul acostarii.
Omu' gata sa cumpere.Pe la 3.000.000 parca ajunsese-ra la intelegere.
Ii fac semn la om ca e teapa.Omu  se indepartreaza putin derutat de tigan.
Dau sa merg,tiganul il acosteaza din nou.Strig mai tare la om sa nu cumpere ca e teapa.Ii zic sa intre pe site-ul lui Sony sa vada ca Sony nu are model DVX800.Tiganul catre mine zice de ce nu-las in pace.
Dau sa plec,ma duc cativa metri si ce sa vad,tiganul iar il aburea pe om.
M-a enervat omul care era pe punctul sa ia teapa 100% si ma duc la el si ii zic a trei-a oara ca ia teapa.
Greu a inteles omul.
Intr-un final a plecat de langa tigan.
Greu m-a crezut.
Cred ca toti sunt furati de mirajul ca tiganii au sparlit ceva de prin magazine ce valoreaza zeci de milioane si ce afacere fac ei ca o cumpara la 4 sau 5 milioane.

#80
GreenID

GreenID

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.02.2007
Parerea mea . Nu e corect . Strica reputatia firmelor mari . SAMD
Dar parerea mea este ca tehnologia nu e` pentru toti .
Sunt doua variante pe care le dau si o dau pe prima pentru a nu jigni lumea.
1 . daca nu cunosti nu te baga , daca ti`a trecut varsta dar vrei tehnologia de maine intreaba pe cineva care stie (cunoaste) , nu te
baga unde nu ai treaba .  
2.  daca esti atat de ******* incat sa iei drept veritabil un fals cu plastic colorat pe el atunci iti meriti soarta .
Nu putem decat atentiona .. eu inainte de a achizitiona orice , ma interesez ... pai eu trec printr`un proces luung pana imi iau ceva
adica minim vro 3 4 reviews , tot ce se gaseste pe youtube , toate pozele de pe google la rezolutia cea mai mare , toate forumurile cu topics despre ce vreau sa achizitionez , urmatorul cel mai bun produs , deci pana ajung sa imi iau acel ceva sunt maestru ;)
Cum te poti lasa prostit de un tigan(??) care iti zice ca e super bun(??) ca e misto ca e cu XXX megapixeli si etc . etc .
( Ce tare ar fi sa se faca Gipsy Review`uri la stuff) (Hare zece megapixeli mancatas) =)) =))
Nu ar putea sa inregistreze cineva un dialog de asta ? Serios =)) ar fi ...
Sooooper
Iar daca vrea doar sa scape de el , cum poti fi atat de credul ... incat sa il crezi ..

#81
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Da, la urma urmei comertul e liber. Prefer, in schimb, pe cel corect.
Ma gandesc ca sunt o gramada de proaspeti tatici, de ex., fara o mare putere financiara si isi dau camasa de pe ei sa cumpere si ei o camera cat de mica sa-si filmeze odrasala. Si asa au cheltuieli si acu sa mai stiu ca si niste tigani le mai dau teapa ... .
Prefer sa se destepte, sa cheme pe unu cu o camera sa-si filmeze copilul si sa astepte pana cand or putea sa-si cumpere ceva serios. Spun toate astea, dupa o intamplare care chiar a avut loc dar cu alt produs si in alt context. Il cunosteam pe tip, de bucurie nici nu stia pe ce lume se afla.
Va dati seama ca daca il gasea pe asta cu o camera la 3 mil, o lua cu ochii inchisi.

Cat despre discutii :
http://www.okazii.ro...ITALA-16MP.html

Mi-a placut ca la faza cu cardul SD ... a tacut. Nu a mai dat raspuns.
:)

@catalinmariescu :
Apropo, cum si cine a putut sa-i puna lu ala in titlu "pocnitoare" ? Chiar sa fi pus vanzatorul nu cred. Ce misto . :)

Edited by Gabryel, 12 September 2007 - 00:35.


#82
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostGabryel, on Sep 12 2007, 01:27, said:

@catalinmariescu :
Apropo, cum si cine a putut sa-i puna lu ala in titlu "pocnitoare" ? Chiar sa fi pus vanzatorul nu cred. Ce misto . :)
Si-a pus singur titlul ala,dupa ce i-a mai fost bruiat anuntul ca e teapa,s-a enervat si a crescut si pretul,a pus si noul titlu.  :roflmaofast:

Sunt prea tari performantele camerei ca sa nu le redau si aici(imi place ca e din Germania): :w00t:

Camera este noua, primita din Germania recent.  16MP,16 X ZOOM , comutare rapida foto/ film, si multe alte optiuni in meniu interior care nu am apucat sa le descopar!!
Pe ecran inca este lipita folia de protectie.Nu ma pricep la ea, ceea ce primiti este exact ceea ce am postat in  imagini.Ceea ce cumparati:
-camera
-geanta port camera si accesorii
-baterie li-on 1800
-incarcator
-rechargeable battery pack
-cablu usb
-cd de instalare
-cablu tv
-telecomanda
-dispozitiv aplicabil pt filmare nocturna
-card de 4G


#83
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Inca una , doar ca are alte SITE
, la asta nu putem face praf licitatia  :notangel: .

Azi am incercat sa dau de Conducerea de la NEW-Link , distribuitor agreat Sony Overseas , o sa incerc si maine , poate aflu parearea lor despre "parapantele" astea si daca pot lua masuri , macar pentru protejarea brandului .

Mai demult adidasi , azi camere , maine ce o-m mai gasi la tarabe .

#84
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Va vine sa credeti ?
http://forum.softped...p;#entry3374122

au ajuns si pe SP. Dati in el baieti !!!  :ciocan:

desi daca ma gandesc mai bine nu prea merita up-uri gratuite

Edited by glido, 13 September 2007 - 07:15.


#85
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Vad ca a mai aparut inca unul care vinde Sony DVX-800.

Am profitat de ocazie si i-am facut putina reclama pe forum. :lol:

Aveti aici un link foarte interesant cu privire la acest subiect,vad ca sunt foarte multi cei care s-au lasat pacaliti de aceste oferte.

#86
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Sper ca asta sa le mai deschida ochii eventualilor cumparatori. Multumesc celui care a trimit report bad post.

#87
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Daca este posibil,cred ca ar fi binevenita o astfel de atentionare si la sectiunea "Vanzari aparatura video",este unul care a dat anuntul acolo,o pot face si altii.

Edited by catalinmariescu, 17 September 2007 - 08:53.


#88
canon_lover

canon_lover

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2006
Pentru doritori de inedit si aparatura buna  le indic zona strazii Lipscani in capatul dinspre Banca Nationala ,in mod cert vor fi indemnati de un trecator care are nevoie urgenta de bani sa cumpere acest model de camera la preturi intre 50 si 600 ron <UN ADEVARAT CHILIPIR> si acum ,fara suparare da nu este fraier cine vinde ci acela care cumpara.(se caliceste la citeva sute in loc sa verifice ce cumpara).
Si daca ma gindesc bine au mai fost o gramada de alti cetateni ai minunatei noastre tari care au achizitionat ceasuri de firma ,Rolex sau Vacheron ,la preturi derizorii(fata de cele din magazine) si au costatat ca de fapt au luat o pcnitoare care nici nu functiona .
Si eu cred ca toate aceste lucruri sunt izvorite din dorinta romanului de a iesi el in fata cu ceva accesorii de fite de la firme de renume.
Este bine ca s-a initiat acest topic ,insa cei tepuiti nu au intrat in viata lor pe acest forum.

Parerea mea. nu trageti !!!

#89
MARIURS

MARIURS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2003
Daca ar mai fi trait Maresalul Antonescu macar 2 ani,astazi nu mai gaseam asa ceva pe piata....

#90
olivette

olivette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.05.2005
asta ce mai e fratilor de la un program'' ulead videostudio 10''

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate