Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?

Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...
 Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die

Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii
 Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...

clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...
 An constructie bloc

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

NU CUMPARATI Camere Video SONY DVX-700 SAU DVX-800

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

big.brother

big.brother

.:: KING ::.

• Grup: Banned
Referitor la aceste camere ''Sony''. Voi sunteți chiori?? Sony nu ar face niciodată asemenea modele butucănoase. Mi-aț fi dat seama și singur! :)

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

• Grup: Senior Members
Te poti pacali destul de usor,prietenul meu care s-a fript cu una are un aparat foto Sony H5 si totusi a luat taca,a cumparat cu 500 de lei o pocnitoare din asta,am pus mana pe ea in 2 randuri si este destul de mica,mai mica decat alte modele originale Sony.

bogdy68

bogdy68

Senior Member

• Grup: Banned
cine nu cunoaste ia sigur teapa...

connectorxp

connectorxp

Avid mountaineer.

• Grup: Moderators
Eu lucrez intr-un mare magazin de electronice si deaspura biroului am un poster cu aparatura , printre care un model de camera Sony dupa care e facut acest rahat , este un model vechi (din motive de Copyright s-au ales produse mai vechi) si uneori imi vin si 2 oameni pe zi cu bombe din acestea , eu cand vad lucrul incerc sa-i menajez , multi vin dupa baterii , zicand ca tine foarte putin a iei sau dupa card SD :D , eu le spun (ca si cum nu asi sti , ca sony nu foloseste carduri SD ci doar carduri din familia Memory Stick™) , ei spun ca nu e adevarat si o tine cu a lui , ii zic sa aduca obectu in cauza si cand vad , fac o privire mai de neconvins si le zic sa astepte , eu intre timp scot o camera Sony din raft si le arat , le arat diferentele (finisari , culoare vopsea , formatul camerei , embleme , etichetele de pe burta aparatului , meniul , cutia si bateria) si pe urma le arat poza de pe acel panou si le zic ca aleca e un model foarte vechi de Sony care nu se mai face si care este imitat si le spun ca este o imitatie penibila , unii injura altii inghit in sec si cauta solutii , unii vor card SD , chiar daca rapandula aia nu ar merita sa se iroseasca un SD pe ea .

Unii imi zic ca doar vreau sa-mi vand produsele si imi zice ca are 10 Megapixeli , etc , eu le spun ca nu e sony ca in primul rand ca nu are inscriptia HandyCam™ pe ea , camere Video Sony nu au decat maxim 6 Megapixeli (interpolati, 3 Reali, una cu 3CMOS si HDD) + ca meniul e atipic dupa aia le scot mobilul Cyber-Shot™ :D si le arat ca si acela face poze mai clare .

Cuiul final de la sicriu e dat de faptul ca Sony nu are acel inel de ajustare al focalizarii de pe lentila .

Chiar o sa fac saptamana viitoare o intrebare conducerii Sony Romania , sa vad opinia lor legata de aceste rebuturi .

Oricum este o incalcare flagranta a drepturilor de propietate ale sony .

Atentie la neatentie , rahaturile alea le-am mai vazut sub marca JVC si Nikotec (nu stiu ce marca e si aia) , dar in Autovit sunt multe aratari din'astea .

Cam atat am avut de zis .

Edited by connectorxp, 07 September 2007 - 22:59.

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

Bine ai facut ca ai scris,poate mai vad si altii si nu mai cauta asa "chilipiruri".

connectorxp

connectorxp

Avid mountaineer.

• Grup: Moderators

View Postcatalinmariescu, on Sep 8 2007, 00:05, said:

Bine ai facut ca ai scris,poate mai vad si altii si nu mai cauta asa "chilipiruri".

O intrebare : Pot folosi semnatura ta la mine la user (link-ul legat de acest topic) , aici sau pe alte forumuri , ca situatia e chiar nasoala , am vazut ca in ziare au aparut articole legate de acele mobile contrafacute , dar de aceste aparate nu am vazut .

Imi aduc aminte de o discutie cu o cunostinta , recenta , discutia era ceva de genul :

Ea : A vazut tata in Grecia un aparat foto digital de 6 Megapixeli marca Beno , e ok , cum ti se pare ???
Eu : Nu cumva e Benq ????
Ea : Nu , sigur e Beno .
Eu : Nu-l lua , mai bine iei un canon model mai vechi si tot ai garantia ca e mai performant .
Ea : De ce sa iau asa ceva ??? ca asta e micut si are 8 Mpixeli si e doar 150 euro .
Eu : e la fel de original ca si acea camera luata de taicatu' din vama de la greci (un sony DVX-700) si o sa pierzi aiurea banii .
Dupa o discutie (taiata la montaj) :)
Ea : multumesc ....

La final imi multumeste de sfat si nu a mai achizitionat acel aparat , ea fiind deja parlita cu un "Sony" din'asta .

Discutia este asemanatoare cele din realitate .

Saptamana trecuta v-beam cu un reprezentant Apple despre piata pe care iPod a pierdut-o din cazua facaturilor acela chinezesti si dupa o discutie de 1 ora ajunge la subiectul accesoriilor contrafacute care se gasesc in Diverta , el asa sustine , eu nu am avut cum sa le verific , o sa merg zilele astea la un asemenea magazin si o sa vad daca a zis ceva adevarat sau aberatii , cum sustinn unii reprezentanti .

Cum s-a zis , cei care nu cunosc si care vor sa faca economii , defapt ajung la costuri mai mari decat cele planuite .

In seria produselor contrafcatute se inscrie si PopStation (dupa PSP , dar jalnic rau de tot) , alta dupa Nintendo DS , sunt si pe youtube clipuri .
Dar cele mai fake-uite produse ale acestui producator sunt Memory Stick™-urile .

Edited by connectorxp, 08 September 2007 - 01:00.

allkatraz

allkatraz

Member

• Grup: Members

View Postbogdy68, on Sep 7 2007, 23:10, said:

cine nu cunoaste ia sigur teapa...
Cine nu cunoaste nu trebuie sa se arunce cu capul inainte imediat ce i se prezinta o "afacere". Daca nu poti merge la un comp cu net sa verifici (in)existenta modelului respectiv, poti suna pe cineva care poate face lucrul asta. Anul trecut am salvat pe cineva de la cumpararea unui aparat foto cu film marca Sony. Uneori e bine sa mai suni si un prieten. Si bineinteles, tot omul stie ca Sony nu are nici o legatura cu cardurile SecureDigital, cand ei produc mai scumpele MemoryStick.

linu

linu

New Member

Eu nu am fost intreg la minte cand am luat-o. Pentru ca de obicei cand cumpar ceva compar  preturi, ma uit pe site. Ieri a fost ceva incredibil pentru mine. Tipul care mi-a vandut-o a venit la mine in birou la servici si eu aveam calclulatorul in fata stateam pe mess. Nici nu mi-a trecut prin cap sa vad un pret estimativ ceva.

Exista cineva acolo sus care tine cu hotii. << UNIVERSUL SI PROSTIA SUNT INFINITE>>

Am testat camera da numai pe Foto ce sa zic pe foto arata ca de pe un aparat foto noname. Si meniul e destul de accesibil cu un cablu USB am descarcat in comp. Pe gardul de 1 giga am facut cam 200 poze pana acum.

Revin cu detalii despre video

Nu prea am dormit azinoapte. As vrea sa se strice cat mai repede.  :angry2:

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

View Postconnectorxp, on Sep 8 2007, 01:58, said:

O intrebare : Pot folosi semnatura ta la mine la user (link-ul legat de acest topic) , aici sau pe alte forumuri , ca situatia e chiar nasoala , am vazut ca in ziare au aparut articole legate de acele mobile contrafacute , dar de aceste aparate nu am vazut .
Nici o problema,o poti folosi. ;)

nicu022003

nicu022003

Junior Member

Asta e tare   :D :D :D    cica adusa din GERMANIA. http://www.okazii.ro....html#div_photo

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

Au si tupeu fantastic,uitati cat cere tipul de pe okazii: 850 lei !?!? :bandit:

Edited by catalinmariescu, 08 September 2007 - 13:06.

nicu022003

nicu022003

Junior Member

View Postcatalinmariescu, on Sep 8 2007, 14:05, said:

Au si tupeu fantastic,uitati cat cere tipul de pe okazii: 850 lei !?!? :bandit:

Poate poate pica prostu si o pun si ei :)

SIG

SIG

Member

Acolo pe okazii.ro poate dau anunt si dintre cei care au luat teapa,sa-si recupereze banii. :o
Mai stii.Uite asa ne furam caciula unii la altii.
Da am totusi o nedumerire.
Unde e frate politia romana?Sau poate au comision din afacere. B)
Mai stii,ca nu-i vad actionand.

glido

glido

Member

View PostSIG, on Sep 8 2007, 23:40, said:

Acolo pe okazii.ro poate dau anunt si dintre cei care au luat teapa,sa-si recupereze banii. :o
Mai stii.Uite asa ne furam caciula unii la altii.
Da am totusi o nedumerire.
Unde e frate politia romana?Sau poate au comision din afacere. B)
Mai stii,ca nu-i vad actionand.
din pacate politia romana nu te poate opri sa vinzi un bun proprietate personala. Pe de alta parte nu-l poate obliga nici pe chinezul de la taraba sa nu-si mai vanda produsul daca acesta si-l vinde ca si camera de jucarie.
E bine sa se sune un cunoscut dar din pacate la mine au sunat dupa ce au luat camera si teapa. Nu stiam cum sa ma abtin sa sa nu-l cert bine de tot si sa-i explic frumos fara sa-l lovesc in moalelel capului ca de banii aia mai bine manca pizza.

cat despre okazii ma bate gandul sa fac un cont fictiv si sa le inchid licitatiile. Cine e cu mine ?

... nu stiu ce sa zic noi ne agitam aici cativa au norocul sa citeasac dar marea majoritate (care vad doar "okazia" se gandesc numai la bani (sa fie ieftin) si o musca) Unii se vor invata minte altii tot camsa chinezeasca de unica folosinta vor lua.

si daca va spun ca am vazut filmat cu o asemenea jucarie curs festiv la univ, asta dupa ce sefa de promotia mi-a refuzat oferta de filmare ca filmeaza ea ! Cand am vazut-o cu ce umbla am rugat-o politicos ca pe mine sa nu ma filmeze si am dat o fuga acasa dupa camera mea si am filmat eu ce am mai putut si dupa ce am impartit carti de vizita la studenti am facut mai mult decat la o nunta desi am vandut CD-urile (protejate la copiere) mai ieftin decat sefa de an.

Edited by glido, 09 September 2007 - 08:20.

SIG

SIG

Member

Glido
Nu putem schimba cursul istoriei.Daca e sa se intample ca multi sa ia teapa asta este.
Nu avem cum sa schimbam asta,desi intentia ta e nobila.
Referitor la politie.
Lasa-i sa nu le plangem noi de mila.
Camerele astea vin pe vapor,se descarca cu sutele,in baxuri.De abia apoi
se dau din mana in mana(stii bancul,pana-n fund la taxatoare)si devine vanzare "inocenta",bunuri  personale,cu care se poate eschiva politia.
Cand se descarca de pe vapor unde e politia in Hawaii?

glido

glido

Member

View PostSIG, on Sep 9 2007, 13:32, said:

Glido
Nu putem schimba cursul istoriei.Daca e sa se intample ca multi sa ia teapa asta este.
Nu avem cum sa schimbam asta,desi intentia ta e nobila.
Referitor la politie.
Lasa-i sa nu le plangem noi de mila.
Camerele astea vin pe vapor,se descarca cu sutele,in baxuri.De abia apoi
se dau din mana in mana(stii bancul,pana-n fund la taxatoare)si devine vanzare "inocenta",bunuri  personale,cu care se poate eschiva politia.
Cand se descarca de pe vapor unde e politia in Hawaii?

Poate scrie pe bax "tedybear"  ?   :D
Revin e bine sa se traga un semnal de alarma dar manelistul de la coltul strazii nu sta pe acest forum si nu va afla de "pericole" si la urmatoarea superoferta va pune botul. Din punctul meu de vedere i-si merita soarta ! Sa ma ierte cei a caror rude au luat teapa cu asemena petarde, nu am zis-o la modul general.
Ca doara nu o sa dau eu anunt pe banii mei la ziar "Nu cumparati petarda X !"

gogoroiu

gogoroiu

Member

View Postconnectorxp, on Sep 7 2007, 23:57, said:

Eu lucrez intr-un mare magazin de electronice si deaspura biroului am un poster cu aparatura , printre care un model de camera Sony dupa care e facut acest rahat , este un model vechi (din motive de Copyright s-au ales produse mai vechi) si uneori imi vin si 2 oameni pe zi cu bombe din acestea , eu cand vad lucrul incerc sa-i menajez , multi vin dupa baterii , zicand ca tine foarte putin a iei sau dupa card SD :D , eu le spun (ca si cum nu asi sti , ca sony nu foloseste carduri SD ci doar carduri din familia Memory Stick™) , ei spun ca nu e adevarat si o tine cu a lui , ii zic sa aduca obectu in cauza si cand vad , fac o privire mai de neconvins si le zic sa astepte , eu intre timp scot o camera Sony din raft si le arat , le arat diferentele (finisari , culoare vopsea , formatul camerei , embleme , etichetele de pe burta aparatului , meniul , cutia si bateria) si pe urma le arat poza de pe acel panou si le zic ca aleca e un model foarte vechi de Sony care nu se mai face si care este imitat si le spun ca este o imitatie penibila , unii injura altii inghit in sec si cauta solutii , unii vor card SD , chiar daca rapandula aia nu ar merita sa se iroseasca un SD pe ea .

Unii imi zic ca doar vreau sa-mi vand produsele si imi zice ca are 10 Megapixeli , etc , eu le spun ca nu e sony ca in primul rand ca nu are inscriptia HandyCam™ pe ea , camere Video Sony nu au decat maxim 6 Megapixeli (interpolati, 3 Reali, una cu 3CMOS si HDD) + ca meniul e atipic dupa aia le scot mobilul Cyber-Shot™ :D si le arat ca si acela face poze mai clare .

Cuiul final de la sicriu e dat de faptul ca Sony nu are acel inel de ajustare al focalizarii de pe lentila .

Chiar o sa fac saptamana viitoare o intrebare conducerii Sony Romania , sa vad opinia lor legata de aceste rebuturi .

Oricum este o incalcare flagranta a drepturilor de propietate ale sony .
Atentie la neatentie , rahaturile alea le-am mai vazut sub marca JVC si Nikotec (nu stiu ce marca e si aia) , dar in Autovit sunt multe aratari din'astea .

Cam atat am avut de zis .

Omul asta are dreptate!!!

Voi chiar nu stiti ca Sony nu lucreaza la nici un fel de aparat cu memorii SD???

Ei, pana acum vreo 2 ani nu aveau decat memoriile lor "Sony" si nu mai producea nimeni tipul ala!

Asta stiu ca acum 2 ani am stat de vorba cu directorul "Kingston" pe europa de est si chiar a venit vorba de asta si el a zis ca Sony cere prea mult pentru licenta...

Apoi din poza se vede clar ca aparatul ala e un gunoi!

angel

angel

Softpedia Viewer

de fapt camerele astea sunt OLIMPIC@ DVX 800 si respectiv 700...

http://www.teszvesz....mera.html#photo
http://aukcja.onet.p...241529056#photo

cautati si voi site-ul producatorului ca eu nu l-am gasit... :glare:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate