Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Raport inaltime greutate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
39 răspunsuri în acest subiect

#19
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.695
  • Înscris: 20.09.2006

Vizualizare mesajraz_md, pe Aug 19 2007, 00:02, a scris:

Vrajeala. Nu are cum sa fie o greutate fixa pentru toti oamenii de aceeasi inaltime, cat timp difera fizic, genetic si cel mai important in varsta. Un tanar de 18 ani de 1,80 nu are cum sa aiba aceeasi greutate ca un mos de 50-70 de ani cu aceeasi inaltime. ;)

Asta e daca ti-e prea lene sa cauti o formula mai exacta.
desteptule am zis la BAIETI.. nu ma oameni mai maturi, baieti intelegand pana in max 21-22 ani. logic ca nu are cum sa aiba aceeasi greutate unu de 18 ani cu un mos. da in principiu cam asa ar trebui sa fie luat in considerare.. cati m ai peste 1 atatea kg.

#20
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.367
  • Înscris: 15.02.2007
Eu pe la 1.88 cu 61 kile, unde ma situez :D ? Sunt cam plinut, nu :P ?

#21
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 28.08.2006
Eu am 1.82 si 54 de kile,  ;) tre' sa mai mananc.

#22
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.367
  • Înscris: 15.02.2007

Vizualizare mesajM3ntal, pe Aug 21 2007, 15:08, a scris:

Eu am 1.82 si 54 de kile,  ;) tre' sa mai mananc.
Cred ca semanam :(

#23
lydia

lydia

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 08.09.2006
Intre 78 kg si 68. Daca depasesti limita inferioara, esti mult prea slab.
La barbati, merge kg= nr de centimetri din inaltime. La tine, 75 de kg.

#24
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Haha daca ar fi sa ne luam dupa calculele astea nu stiu ce ar fi cu noi....eu la 1,77 ai mei am 60kg...numai bine..

#25
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.919
  • Înscris: 03.04.2007

Vizualizare mesajportugalkix, pe Aug 26 2007, 01:09, a scris:

Haha daca ar fi sa ne luam dupa calculele astea nu stiu ce ar fi cu noi....eu la 1,77 ai mei am 60kg...numai bine..
Daca esti fata, da :)

#26
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Am pus ca sunt barbat nu femeie !!!

#27
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.905
  • Înscris: 11.08.2007
e cam aiurea calculatorul pe baza caruia este acest topic  <_< eu vi l-as recomanda pe acesta

Editat de ciutacu, 26 august 2007 - 20:33.


#28
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.889
  • Înscris: 08.10.2006
Lamuriri despre indicele masei corporale gasiti aici:
http://www.doctor.in...ulator_imc.html
Eu am un IMC=19.8, care se incadreaza in greutatea normala, la 1.79-1.80 m inaltime si 63.5 kg.

#29
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Eu am 1,80 si aprox 61kg,ma simt foarte bine asa,poate mi-ar mai prinde bine vreo 3-4 kg  in plus dar in nici un caz sa am 80kg-> "greutatea ideala" la inaltimea asta  :lol:  idiotenie.
Eu am 18.8 IMC.

Editat de Mariusxzoner, 10 septembrie 2007 - 11:43.


#30
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 17.09.2007
Ca sa nu aveti nevoie de calculatorul de pe acel site va scriu formula de calcul a IMC-ului ( = BMI, in limba engleza):

IMC = G (kg) / T2 unde T = Talie = inaltime, in termeni medicali.

Ex: pacient de 70 kg si 1.80 m are un IMC de: 70/1.82= 21.6

P.S. Suntem romani, nu ? Hadeti sa-i zicem Indice de Masa Corporala in loc de BMI, va rog. Ca doar asa ii zic toti medicii.

#31
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 19.01.2007
ma refer la barbati:
eu zic ca depinde de constitutia somatica pe care o mostenim.
mai depinde si de varsta.
poate si de rasa.
poate si de perceptia curenta referitoare la cum trebuie sa arate un om normal.
pentru un barbat avand o constitutie :
astenica -10 kg mai putin decat valoarea in kg a diferentei exprimata in cm dintre inaltimea sa minus 100cm mi se pare normal.
atletica - 0 kg
picnica + 10 kg
asta acum.
peste 100 de ani cine stie...

#32
Guma

Guma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 26.09.2006
Pentru a alfa greutatea ideala, timp de 90 de zile faceti urmatoarele:

- 3 ore de alergare usoara
- 3 ore de sapat santuri
- alte 3 ore de alergare usoara
- 3 ore de carat caramizi
(pentru un total de 12 ore de efort fizic pe zi, aproximativ echivalentul efortului zilnic al unui om preistoric, sau al unu animal salbatic)
- mancati 3 mese bogate si sanatoase pe zi
- dormiti 7 ore pe noapte si 1 ora dupamasa...

Dupa cele 90 de zile va cantariti. Cat va arata cantarul este greutatea ideala.

O greutate de 90 kg la o inaltime de 1,75 nu e un semn de barbatie si de forta, ci un semn de totala lipsa de aptitudine sau potenta fizica.
Dupa mine... 1,75 -> 65 kg +/- 5 kg si ai sanse sa arati ca in reviste.
Nu va mai uitati la K1, acolo ringul stramt, manusile foarte mari si regulile care exclud lovituri fatale, sunt toate elemente care ii favorizeaza pe obezi.

#33
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 494
  • Înscris: 13.12.2008

Vizualizare mesajGuma, pe 11th October 2009, 16:18, a scris:

Pentru a alfa greutatea ideala, timp de 90 de zile faceti urmatoarele:

- 3 ore de alergare usoara
- 3 ore de sapat santuri
- alte 3 ore de alergare usoara
- 3 ore de carat caramizi
(pentru un total de 12 ore de efort fizic pe zi, aproximativ echivalentul efortului zilnic al unui om preistoric, sau al unu animal salbatic)
- mancati 3 mese bogate si sanatoase pe zi
- dormiti 7 ore pe noapte si 1 ora dupamasa...

Dupa cele 90 de zile va cantariti. Cat va arata cantarul este greutatea ideala.

O greutate de 90 kg la o inaltime de 1,75 nu e un semn de barbatie si de forta, ci un semn de totala lipsa de aptitudine sau potenta fizica.
Dupa mine... 1,75 -> 65 kg +/- 5 kg si ai sanse sa arati ca in reviste.
Nu va mai uitati la K1, acolo ringul stramt, manusile foarte mari si regulile care exclud lovituri fatale, sunt toate elemente care ii favorizeaza pe obezi.
OBEZI ? K1 Obezi ?
Mai uitate un pic la meciuri .
Jerome Le Banner, Ruslan Karaev,Badr Hari etc etc . Is obezi ? Is muschi pe muschi .
Vezi cei 8 finalisti si sa-mi spui care e obez ?

#34
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.044
  • Înscris: 25.04.2009
pai in general sa aiba pana in 1,60m iar greutatea de +60kg :lol: :inlove:

#35
Guma

Guma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 26.09.2006

Vizualizare mesajstrong_bear, pe 11th October 2009, 19:26, a scris:

OBEZI ? K1 Obezi ?
Mai uitate un pic la meciuri .
Jerome Le Banner, Ruslan Karaev,Badr Hari etc etc . Is obezi ? Is muschi pe muschi .
Vezi cei 8 finalisti si sa-mi spui care e obez ?

E evident ca cei 3 pe care i-ai zis nu sunt obezi, dar nu sunt nici foarte atletici, eventual solizi. Sunt perfecti pentru K1... si pentru regulile din K1.
Singurul luptator K1, din categoriile mai grele, care arata atletic e Remy Bonjasky.
El e singurul care nu ar slabi facand exercitiul de 3 luni de care ziceam :).
Cei amintiti de tine.. desi nu pot fi numiti obezi... ar slabi pe putin 20 kg fiecare.

In K1 trebuie sa fii foarte solid ca sa poti lovi puternic cu o manusa plata, de exemplu. In realitate iti trebuie doar 1/3 din acea forta ca sa omori pe cineva fara manusa.
In K1 iti trebuie capacitate mare de a incasa, pentru ca ringul e mic si nu ai unde sa fugi sau sa faci manevre. Pur si simplu la un moment dat trebuie sa fii capabil sa incasezi ... si daca ai 70 de kilograme... suporti cam greu o lovitura.
Nu in ultimul rand trebuie sa fii solid si cu fata de criminal, ca sa te placa publicul, sa poti fi un actor convingator in ring.
Din motivele astea, sau de genul astora, luptatorii de K1 arata cum arata.
Asta insa nu inseamna ca ei sunt un model pentru greutatea ideala, sau ca au un corp sanatos si vital.

Nu am nimic cu K1 si luptatorii solizi din orice alt sport. Sunt buni in ceea ce fac si asa trebuie ei sa fie.

Doar ca eu raman la parerea mea in legatura cu greutatea ideala, si cu exercitiul de 90 zile.
Cine il face, va stii la sfarsit exact care e greutatea lui optioma.

#36
MAFIOSA

MAFIOSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 27.06.2008

Vizualizare mesajGuma, pe 12th October 2009, 00:21, a scris:

E evident ca cei 3 pe care i-ai zis nu sunt obezi, dar nu sunt nici foarte atletici, eventual solizi. Sunt perfecti pentru K1... si pentru regulile din K1.
Singurul luptator K1, din categoriile mai grele, care arata atletic e Remy Bonjasky.
El e singurul care nu ar slabi facand exercitiul de 3 luni de care ziceam :).
Cei amintiti de tine.. desi nu pot fi numiti obezi... ar slabi pe putin 20 kg fiecare.

In K1 trebuie sa fii foarte solid ca sa poti lovi puternic cu o manusa plata, de exemplu. In realitate iti trebuie doar 1/3 din acea forta ca sa omori pe cineva fara manusa.
In K1 iti trebuie capacitate mare de a incasa, pentru ca ringul e mic si nu ai unde sa fugi sau sa faci manevre. Pur si simplu la un moment dat trebuie sa fii capabil sa incasezi ... si daca ai 70 de kilograme... suporti cam greu o lovitura.
Nu in ultimul rand trebuie sa fii solid si cu fata de criminal, ca sa te placa publicul, sa poti fi un actor convingator in ring.
Din motivele astea, sau de genul astora, luptatorii de K1 arata cum arata.
Asta insa nu inseamna ca ei sunt un model pentru greutatea ideala, sau ca au un corp sanatos si vital.

Nu am nimic cu K1 si luptatorii solizi din orice alt sport. Sunt buni in ceea ce fac si asa trebuie ei sa fie.

Doar ca eu raman la parerea mea in legatura cu greutatea ideala, si cu exercitiul de 90 zile.
Cine il face, va stii la sfarsit exact care e greutatea lui optioma.
Pai Le Banner nu e atletic si solid ? Ba e foasrte atletic si solid.
Si ai dreptate cu incasatu . De ex Le Banner are 120 kg iar intr-un meci a incasat in plin 5 lovituri una dupa alta de la uriasul Semmu Schilt(130-140 kg) si a rezistat dar daca ar fi fost Remy Bonjasky cu 110 kg kg 1,92 ar fi fost alta treaba.
Dar avand in vedere antrenamentele pe care le fac au totusi o greutate ideala pentru sportul pe care il practica.
Iar talentul conteaza cel mai mult .Chiar daca ai fata de puscarias si muschi de culturist.
Si cu exercitiu ala nu e usor  pentru un om modern.
Si cand ma gandesc ca omul preistoric isi alerga prada ore intregi pana cadea la pamant epuizata parca nu-mi vine sa cred ce vad acum pe strazi "tantalaii moderni obosesc dupa 10 m de alergat" in cel mai bun caz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate