Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

hai sa ne mutam in sud

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
campanie necampanie nu te mai atingi de terenurile din adunati, cand te gandesti ca acum doi-trei ani luai teren unde vroia cu zece mii de euro. si eram sigur ca babalul va ajunge si aici...

#74
oana_mso_23

oana_mso_23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.05.2007
am si eu terenuri de vanzare in zona...dar nu stiu daca am voie sa postez un anunt aici....

#75
Korner

Korner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 11.12.2007
Sa spun si eu. Am vila, ma rog p+1 in sudul bucurestiului, zona republica. Ce pot sa spun. Este linia de tren spre oltenita si nu trec motociclisti sau vitezomani in cartier ca nu prea au pe unde. Nu mai spun ca este in sectorul cu multe flori pe strazi. Strazi asfaltate (ultimele chiar in acesta vara). Trec masinutele de salubritate in fiecare zi si aspira frunzele si toate cele "scapate" pe jos. Hipermarket in drum, doar intru cu masina cand vin pe pantelimon din oras si apoi drept in garaj. Scoala, gradinita la 10 minute de mers pe jos, parc, cica in curand si waterpark in parcul pantelimon. Canalizare, apa, electricitate (chiar si pe trifazat, si-a pus un vecin, nu ca in bucurestii noi unde m-au aruncat 3 luni de la electrica bucuresti la electrica ilfov si inapoi), gaze, internet, cablu (minune mare, la case mai rar) pomi in curte, aer curat, liniste, loc de parcare... 3 la numar cat poti sa parchezi pe lungimea curtii, mai intra 2 si in curte, chiar si ratb daca vrei. Sudul chiar este o alternativa si ma bucur ca am renuntat la solutia apartamentelor ceausiste. Ce-am vazut si eu pe la prieteni, case in mogosoaia, pe malul lacului... au priveliste, dar trebuie sa conduci 6 km ca sa iti cumperi o paine. WTF I SED? De parca curge benzina la robinet in loc de apa. Si scoala? Babysitter interurban nu prea gasesti sa faca naveta. Drum de pamant. Iti trebuie Jepc. Jenant de-a dreptul pentru niste zone cu pretentii. Plus ca pompieri ioc daca... Doamne fereste. La fel si salvare, politie. Daca esti pe langa aeroport... fericire mare. Da cartierele si chiar comunele din sud devin o solutie. Incet dar sigur.

Edited by Korner, 27 August 2008 - 21:55.


#76
fufu77

fufu77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2008

View Postrenderman, on Jun 5 2008, 13:20, said:

Eu zic ca asta e o stire menita sa mai mareasca putin preturile terenurilor in zona respectiva, "achizitionate" probabil de cine trebuie  :greedy: . La cum decurg lucrurile in Romania, mai mult ca sigur nu vom pupa aeroport nou in urmatorii 20 ani (nici canal dunare bucuresti, nici alte autostrazi etc) Eu unul m-am saturat de stiri de genul asta. Vor mai urma si altele bineinteles, doar sintem in an electoral...
Nus' ce ziceti voi, dar eu trec prin Adunatii Copaceni saptamanal si sunt demarate lucrarile pentru soseaua ce leaga viitorul aeroport cu drumul european, asa ca....
vreti sau nu, oricum se va construi aeroport intre Adunati si Calugareni.
Imi pare rau ca nu am bani acum, ca as fi cumparat si eu teren in zona.

#77
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 11.03.2008
deci se poate sa numai existe carcotasi :)

Quote

Zona de sud a Capitalei nu este în criză imobiliară

Sudul nu intră în criză imobiliară. Așa consideră analiștii, care spun că anunțarea construcției noului aeroport, a canalului București-Dunăre, precum și a viitoarei linii de centură, au fost suficiente motive pentru ca proprietarii de terenuri din zonă să ridice prețurile. Mai mult, rapoartele spun că sudul este zona cel mai puțin exploatată imobiliar, cu cele mai ieftine terenuri.

Sudul atrage prin preț, dar și prin suprafețele mari disponibile pentru vânzare, spun consultanții EuroMetropola. Popești Leordeni, Bragadiru, Mihăilești, Adunații Copăceni – acestea au fost zonele în care s-au anunțat construcția unui nou aeroport, continuarea canalului București-Dunăre și, mai nou, viitoarea linie de centură.

Deși aceste proiecte sunt doar pe hârtie, investitorii se gândesc deja la potențialul terenurilor cumparate cu câțiva cenți la început de an. În Adunații Copăceni, localitate în care cei mai mulți dau drept sigură locația viitorului aeroport, cele mai scumpe sunt loturile de case cu suprafețe mici, între 500 și 1500 de metri pătrați, care acum se vând cu 25-50 de euro pe metru pătrat, în timp ce la început de an nu depășeau 25 de euro.

Consultantii EuroMetropola afirmă că diferența a fost dată de proiectele rezidențiale care s-au anunțat în zonă, care se vor intinde pe cateva hectare. Bătălia se dă pentru terenurile cu deschidere la DN5, situate între Adunații Copăceni și Calugăreni, unde pentru cele din intravilan se cer 70-80 de euro pe metru pătrat.
Pentru cele din extravilan, prețul cerut de proprietar este de 15-25 de euro.

Paradoxal, cea mai scumpă zonă din sud nu este cea în care s-au anunțat proiectele de infrastructură, ci cea mai apropiată de București: comuna Berceni. Aici prețurile se situează între 100 și 400 de euro pe metru pătrat pentru terenurile din intravilan și 80-200 pentru cele din extravilan.


#78
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
iar analistii

"Așa consideră analiștii, care spun că anunțarea construcției noului aeroport, a canalului București-Dunăre, precum și a viitoarei linii de centură,"

cate malluri sunt in zona , ca de acu pa si pusi altele noi din lipsa de finantare? mall=carrefour si echivalent.  asta asa de inceput.

#79
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 11.03.2008

View Postturbo trabannt, on Oct 22 2008, 18:54, said:

iar analistii

"Așa consideră analiștii, care spun că anunțarea construcției noului aeroport, a canalului București-Dunăre, precum și a viitoarei linii de centură,"

cate malluri sunt in zona , ca de acu pa si pusi altele noi din lipsa de finantare? mall=carrefour si echivalent.  asta asa de inceput.
eram sigur ca prindem un carcotas :D ...mai ales din aia care stau in nord ;) (glumita :) )

deci :naughty: ...acum (sau max in 6 luni de zile) or sa fi ceva....maluri si carefour-uri......daca crezi ca e asa important :
  CityMall(Primavera,Bila), Bucarest Grand Arena Mall(Carefour),Sun Plaza Mall(Cora), Metro, SellGros, Vitantis Mall(Carefour) poate chiar Liberty ....plus alte magazine de bricolaj: Mr bricolage,hornbach,Praktiker ....Sunt cumva mai multe in nord :)....ca sa se merite un pret de cateva ori mai mare :) ?

Edited by mobilus, 22 October 2008 - 19:14.


#80
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmobilus, on Oct 22 2008, 19:14, said:

eram sigur ca prindem un carcotas :D ...mai ales din aia care stau in nord ;) (glumita :) )

deci :naughty: ...acum (sau max in 6 luni de zile) or sa fi ceva....maluri si carefour-uri......daca crezi ca e asa important :
  CityMall(Primavera,Bila), Bucarest Grand Arena Mall(Carefour),Sun Plaza Mall(Cora), Metro, SellGros, Vitantis Mall(Carefour) poate chiar Liberty ....plus alte magazine de bricolaj: Mr bricolage,hornbach,Praktiker ....Sunt cumva mai multe in nord :)....ca sa se merite un pret de cateva ori mai mare :) ?
recunosc ca sudul nu il stiu mai deloc si in afara de metro si hornbach mai deloc.

insa canalul , domne , canalul cat e canalul ? ala de mareste preturili . apropo, joburile mai bine platite sunt in nord.  -_-

#81
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Postmobilus, on Oct 22 2008, 19:50, said:

deci se poate sa numai existe carcotasi :)

Quote

Zona de sud a Capitalei nu este în criză imobiliară

Sudul nu intră în criză imobiliară. Așa consideră analiștii, care spun că anunțarea construcției noului aeroport, a canalului București-Dunăre, precum și a viitoarei linii de centură, au fost suficiente motive pentru ca proprietarii de terenuri din zonă să ridice prețurile. Mai mult, rapoartele spun că sudul este zona cel mai puțin exploatată imobiliar, cu cele mai ieftine terenuri.

Sudul atrage prin preț, dar și prin suprafețele mari disponibile pentru vânzare, spun consultanții EuroMetropola. Popești Leordeni, Bragadiru, Mihăilești, Adunații Copăceni ? acestea au fost zonele în care s-au anunțat construcția unui nou aeroport, continuarea canalului București-Dunăre și, mai nou, viitoarea linie de centură.

Deși aceste proiecte sunt doar pe hârtie, investitorii se gândesc deja la potențialul terenurilor cumparate cu câțiva cenți la început de an. În Adunații Copăceni, localitate în care cei mai mulți dau drept sigură locația viitorului aeroport, cele mai scumpe sunt loturile de case cu suprafețe mici, între 500 și 1500 de metri pătrați, care acum se vând cu 25-50 de euro pe metru pătrat, în timp ce la început de an nu depășeau 25 de euro.

Consultantii EuroMetropola afirmă că diferența a fost dată de proiectele rezidențiale care s-au anunțat în zonă, care se vor intinde pe cateva hectare. Bătălia se dă pentru terenurile cu deschidere la DN5, situate între Adunații Copăceni și Calugăreni, unde pentru cele din intravilan se cer 70-80 de euro pe metru pătrat.
Pentru cele din extravilan, prețul cerut de proprietar este de 15-25 de euro.

Paradoxal, cea mai scumpă zonă din sud nu este cea în care s-au anunțat proiectele de infrastructură, ci cea mai apropiată de București: comuna Berceni Aici prețurile se situează între 100 și 400 de euro pe metru pătrat pentru terenurile din intravilan și 80-200 pentru cele din extravilan.


:huh:
1. Cea mai apropiata de bucuresti este ...Popesti-ul, in nici un caz Berceni.
2. Nu cred ca sunt preturi mai mari de 150 EUR/mp in Berceni in acest moment.
3. In Popesti da, sunt preturi si de 400 EUR/mp
4. Extravilan in Berceni nu stiu daca ajunge nici la 80 EUR/mp...La fel, in Popesti sunt cazuri si de 150-170 EUR/mp poate..
Astia cred ca au incurcat oalele :)
Oricum, ceva adevar este, in sensul ca probabil, in Popesti, Berceni si Bragadiru criza nu e atat de prezenta, desi preturile au scazut putin cred, un 10%...Oricum, sunt zone pe care si eu le recomand, sunt un compromis bun.

Edited by CristiALF, 23 October 2008 - 09:54.


#82
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
in berceni am fost cu un amic. pfai de capul meu , pe langa stadion pe acolo.

drumuri de tara si 30% din case tigani cu cortul in curte si calul putere in dotare. stefanesti-ul ( alta bomba) e beverly hills.

#83
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postturbo trabannt, on Oct 23 2008, 10:54, said:

in berceni am fost cu un amic. pfai de capul meu , pe langa stadion pe acolo.

drumuri de tara si 30% din case tigani cu cortul in curte si calul putere in dotare. stefanesti-ul ( alta bomba) e beverly hills.

la cornetu ai ajuns?

a explodat zona in 2 ani, se construieste la greu

#84
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbrigazile_martirilor, on Oct 23 2008, 09:59, said:

la cornetu ai ajuns?

a explodat zona in 2 ani, se construieste la greu
parca am trecut.

se prea poate sa se construiasca mult, nu neg. problema e ca o ia fix in pix ca la pipera chestia . diferenta e ca acolo nu prea sunt gradinite, joburi , malluri ( astea cica sunt) sau legaturi destul de bune cu dn1 sau aeroportul.

sa ma scuzati, nu fac apologia nordului dar asa cum zicea courage numai pitziponcii si-au luat casa in pipera pentru "brand".

#85
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 11.03.2008

View PostCristiALF, on Oct 23 2008, 09:53, said:

:huh:
1. Cea mai apropiata de bucuresti este ...Popesti-ul, in nici un caz Berceni.
corect.....ce pretentii sa ai de la niste ziaristi la care vine unu sa le zica...."ia scrie ma si tu ca la noi in berceni...nu e asta cu criza!....si omu scrie..."


View Postturbo trabannt, on Oct 23 2008, 10:04, said:

parca am trecut.

se prea poate sa se construiasca mult, nu neg. problema e ca o ia fix in pix ca la pipera chestia . diferenta e ca acolo nu prea sunt gradinite, joburi , malluri ( astea cica sunt) sau legaturi destul de bune cu dn1 sau aeroportul.

sa ma scuzati, nu fac apologia nordului dar asa cum zicea courage numai pitziponcii si-au luat casa in pipera pentru "brand".
bravo trabant imi place de tine..nu esti incapatanat ca multiu altii de pe forum de pe  aici... :coolspeak:

#86
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postturbo trabannt, on Oct 23 2008, 11:04, said:

parca am trecut.

se prea poate sa se construiasca mult, nu neg. problema e ca o ia fix in pix ca la pipera chestia . diferenta e ca acolo nu prea sunt gradinite, joburi , malluri ( astea cica sunt) sau legaturi destul de bune cu dn1 sau aeroportul.

sa ma scuzati, nu fac apologia nordului dar asa cum zicea courage numai pitziponcii si-au luat casa in pipera pentru "brand".


nu prea..dar e acces usor catre Bucuresti.

#87
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbrigazile_martirilor, on Oct 23 2008, 10:11, said:

nu prea..dar e acces usor catre Bucuresti.
asa era si in pipera pana sa construiasca ca dementii.  :P

#88
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 11.03.2008
promisiuni de campanie electorala :

Quote

"Săptămâna viitoare vom semna contractele și astfel se va completa proiectul de lărgire la patru benzi al centurii Capitalei", a mai spus Orban.

Centura București Sud are 33,1 kilometri și este amplasată între autostrada Soarelui (km 23+600) și autostrada București-Pitești (km 55+520).
http://www.mediafax....ml?1686;3519665


#89
madhorsefuzzy

madhorsefuzzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.03.2007

Quote

"Săptămâna viitoare vom semna contractele și astfel se va completa proiectul de lărgire la patru benzi al centurii Capitalei", a mai spus Orban.

Centura București Sud are 33,1 kilometri și este amplasată între autostrada Soarelui (km 23+600) și autostrada București-Pitești (km 55+520).
http://www.mediafax....ml?1686;3519665

Astia nici o stire nu mai stiu sa scrie ...

#90
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,091
  • Înscris: 22.06.2004
s-a mutat cineva in sud?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate